1400 nesplnených priani

paradajkova
23. dec 2022

Ahojte zeny,

tento rok ostalo este 1400 seniorov bez vysnivaneho vianocneho darceka. Ak mate moznost, splnit niekomu prianie, smelo do toho, ak nie, aspon prezdielajte info dalej 😊 Priania su na: https://www.vianocnyzazrak.sk/

catherinah
23. dec 2022

@paradajkova nie je to uz neskoro?

marth16
23. dec 2022

@catherinah podľa ich FB nevadí len treba kontaktovať dané zariadenie

paradajkova
autor
23. dec 2022

@catherinah urcite nieje este neskoro 🙂 . Pominule roky bolo mozne dorucit darceky aj po vianociach, ked dorucite darcek aj medzi sviatkami tak je to vporiadku 🙂

bimbambom
23. dec 2022

@paradajkova ja som pomohla , aj pomôžem ,ale toto je aj na mňa veľa . Na môj vkus finančne nāročné darčeky , aspoň väčšina :(

aknamorka22
23. dec 2022

Naozaj si každý druhý v Žiline pýta cigarety? 😅🤦🤷

paradajkova
autor
23. dec 2022

@bimbambom jasne chapem, ja tiez neviem nakupit niekolko darcekov + este sa zapojit do inych projektov. Ale predsa, niekto mozno este o tom nepocul a stale su tam aj darceky ako "Strečová plachta farebná", " Pekné decentné šaty" ci "Tepláky veľ. 56, Papuče veľ. 41 (širšie chodidlo)" tak taketo priania by este mohol niekto splnit 🙂

simona20201309
24. dec 2022

@bimbambom súhlasím. Mala som snahu pomôcť ale keď na mňa vyskočil 300e darček, pomyslela som si svoje. Ešte do 20e by som to brala v pohode, ale s takou vysokou čiastkou by som pomohla jedine chorým, ktorí to naozaj potrebujú....

bimbambom
24. dec 2022

@paradajkova áno , medzi televízormi , mobilmi a vozíkmi sa našli aj menej nāročné želania , to súhlasím 🙂

paradajkova
autor
24. dec 2022

@simona20201309 pokial viem pri ziadnom darceku nieje cenovka. “Drahsie darceky” mozu byt aj z druhej ruky, ak napr. dostane niekto novy mobil na vianoce, moze ten starsi posunut ako darcek, ak chce. Kolko z nas uz v zivote dalo este funkcnu elektroniku do skrinky, lebo uz chceli nieco vykonnejsie. Zas nehladajme este aj na vianoce vsade iba zle veci.

paradajkova
autor
24. dec 2022

@bimbambom zo zaciatku ich tam bolo neurekom, balicky cukrikov, karty, pexesa, ponozky, vlny na pletenie, kozmetika. Samozrejme tieto sa prve rozchytaju. Ale stale su tam aj zelania do 20 eur, len si nenasli este svojho “jeziska”.

A na tie voziky a drahsie zdravotne pomocky bezi financna zbierka, ludia prispeju kolko vedia a kazdy rok sa podari splnit aj nejake taketo zelanie 😊

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
catherinah
24. dec 2022

@luscious pre tych ludi to je jedina radosť v živote.
Mne to tak raz vysvetlila jedna pani, ktora ozaj nemala nic, len tie cigarety 😔

bimbambom
24. dec 2022

@paradajkova ako ja ti rozumiem , ale zas nie som ten typ čo mā doma 10 mobilov a neviem čoho , čo nepoužíva . Nežijem takto konzumne . Zároveň ani sama nemám 108 cm TV uhlopriečku atď .
A na vozíky a pod neboli zbierky . To bolo priamo na darovanie .
Skúsim sa tam večer trochu ešte pohrabať 🙂

simona20201309
24. dec 2022

@paradajkova pri predplatnom teda je... a takú televíziu, či tablet ...
Ale ved nech pomáha, kto na to má. Ja som si vybrala darcu a potom ma šokovala cena.
Krásne sviatky prajem všetkým 🥰

janage
24. dec 2022

@paradajkova tento rok je veľa ľudí chorých na chrípku, nikde aj viac členov, niekto neznasa behanie po obchodoch aj bezne, nie to, keď je plnka. Mnoho si vybralo aj iné projekty. A proste veľa sa nakopilo.
A o tohto projektu ja vnímam jeden väčší problém v tom, že na rozdiel od iných, kde na jeden darček sa mohli viacerí vysklafat, tu to nešlo.
Napr. Pri koľko lásky sa zmestí do krabice, každé dieťa v škole donieslo pár vecí a vyskladali napr.3 krabičky za triedu.
Pre deti v KC sa dala vybrať ak napísali viac darčekov. Napr. Autíčko na diaľkové alebo svietiaci meč.

janage
24. dec 2022

@paradajkova možno by bolo fajn takýto projekt vypustiť skôr alebo ho ponat aj ako narodeninový počas roka.

paradajkova
autor
24. dec 2022

@janage ja nepatrim medzi organizatorov, neviem im dat pripomienky. Len sa kazdy rok zapajame s muzom a tento rok mi prislo smutno, ze ostalo tolko nesplnenych priani. Ale tiez vidim, ze tento rok sme sa zapojili a darovali aj vramci inych projektov, cize naozaj je toho na vyber dost, kde clovek moze pomoct/potesit

paradajkova
autor
24. dec 2022

@simona20201309 krasne sviatky aj tebe aj celej rodine ❤️ 🌲

dilino
25. dec 2022

@simona20201309 a za koľko to mal byť dar a aký.

dilino
25. dec 2022

Ja len taký postreh. Koľko tých starých ľudí navštívia vlastne deti. Tu kde žijem v meste je DD chodím za jednou pani svoje deti 2 ktoré sú študovane nevidela cez 20 rokov aj im zavolala aby prišli aspoň na Vianoce že jej zistili že je onkologická pacientka ani neprišli. Koľko je v DD takých čo sa o nich ich deti nezaujímajú. A prepáč ale aby som ja nejakému starému človeku kupovala 10 balíkov cigariet no na to by mohol zabudnúť. Niektorí starý ľudia majú po cudzích také želania že cudziemu dať dar za 150 eur. Nech chcú také drahé dary po tých vlastných deťoch. Samozrejme ja ked idem za známou tak nikdy nejdem na prázdno vždy mám niečo aj teraz cez Vianoce ked som bola. Aj chodím k takej mladej je v domove sociálnych služieb nikdy nejdem tiež na prázdno ale aby som niekomu kúpila dar ktorý si nadiktuje to teda nie. V žiadnom prípade. Jednak na to nemám a viacerí majú vlastne deti ktorý na nich kašľu.

pomoni
25. dec 2022

Zapojím sa nakoľko sa ma to /aj keď nie celkom priamo/ týka, nakoľko tiež sme zapojení do tohto projektu. V našom zariadení mame 92 klientov, vybrali sme 15 tých, ktorí nemajú bud žiadnych, alebo len nepriamych príbuzných. V “zázraku” sme zapojení už 5 rok, a taktiež od spustenia “krabičiek” mame každý rok z dvoch zdrojov darčeky/krabicky pre všetkých našich klientov. Rozdiel medzi týmito dvomi projektmi je ten, že v krabiciach je presne špecifikované čo majú obsahovať a sú pre všetkých klientov v soc. zariadeniach. V zázraku sú to naopak želania čo si vybraní osameli klienti prajú, po čom túžia, alebo potrebuju. Niekedy sú to maličkosti, niekedy nákladnejšia vec - no vždy je to na účel slúžiaci pre týchto klientov. A bola tu pripomienka na cigarety /tie sme uvádzali aj my, pri 2 klientoch, z toho jeden nemá žiaľ ani na úhradu plnej sumy za pobyt v zariadení, takze toho ozaj cigarety ako jeho jediná neresť potešili/. Mna tento rok skôr zarazilo to, že hoci sa z 15 želaní “minuli” všetky, reálne darčeky nedorazili všetky /verím že sa ešte tak stane v najbližších dňoch, lebo by to bolo smutne že niekto sa podujme niekoho potešiť a nakoniec nic./ pritom to boli želania ako kozmetický balíček alebo predplatné časopisu….A tak ako pri čomkoľvek aj tu platí, že človek daruje pre to, aby urobil nezištne niekomu radost, a vždy sa dá vybrat taký dar, ktorý je do výšky, aku je kto ochotný dať a aku si môže dovoliť.

nekonecna_katastrofa
25. dec 2022

@pomoni Ahoj. Zaujala ma tá info, že darčeky nedorazili, konkrétne predplatné. Ako to malo doraziť keď ide o predplatné na ďalší rok? Pýtam sa, lebo tiež som si vybrala babičku, ktorá chcela časopis na ďalší rok a samozrejme som to aj vybavila. Ja som jej poslala aj 2 knihy a list, že predplatné je vybavené, ale bola to moja iniciatíva, v tom maili s jej údajmi žiadne inštrukcie neboli.

pomoni
25. dec 2022

@nekonecna_katastrofa zistila som to náhodou, nakoľko poslali duplicitne darčekové venovanie pre jednu klientku 2x, preverovala som to ci nedošlo k omylu, a keď už som ich mala na linke, tak som zisťovala ostaných klientom a 2 objednávky na predplatné neboli /v case overovania/ uhradené. Nejde o omyl v spoločnosti, ale v nezaplatení objednávky, ktorá keď sa neuhradí sa automaticky zruší.

aurelia2000
25. dec 2022

Keď si vyberiem klienta a kliknem na Darovať, tak na mňa vyskočí informácia, že darček má byť nový a nepoužívany. No ak chce 63 ročná "seniorka" nový notebook, nech ide láskavo pracovať. A TV s uhlopriečkou 108cm by bol dobrý darček pre celý domov dôchodcov, nie pre jednotlivca. Žena, ktorá často navštevuje rodinu, chce nový kufor - tak nech jej ho kúpi rodina! Takisto sa mi nezdá, žeby klienti domova mohli mať na izbách elektrický krb, chladničku s mrazničkou, gril a pod.

pomoni
25. dec 2022

@nekonecna_katastrofa a teda tým konkrétnym klientkam neprislo nic /okrem predplatného si totiž želali aj nejakú kozmetiku/…. Ale stále verím, že to bude len omeškanie a vianočné prianie sa im splní

paradajkova
autor
25. dec 2022
pomoni
25. dec 2022

@aurelia2000 no takto… želania si priali klienti, ale s usmernením soc.pracovníka /my sme boli pri tomto viac pri zemi. Prioritne určené pre tých klientov, ktorí nemajú príbuzných, alebo ak majú, no sú tam naštrbené vzťahy ze nekomunikujú, nenavštevujú sa /zhodnotenie a vyber bol na soc pracovníkovi/. Ale…..Nepoznáme osud tebou menovanej ženy, nepoznáme jej zdravotný a ani psychicky stav, nepoznáme zázemie…. tak preco súdiš??? Je tam ozaj ešte dosť takých želaní, ktoré kto chce, dokáže splniť /plachta, lak na vlasy, sponky, mikina, teple papuče…jednoducho dosť aby sa niekomu pomohlo či urobili radost/ nikto nenuti kupovať/prispieť na nejake NB či TV. Pominule roky bývali splnené všetky želania, aj takéto finančne náročnejšie. Veľa ich plnilo firiem a spoločnosti /dary si odpísali z účt/, len tento rok to nejako uviazlo. Možno pre mnohých zle obdobie /najmä po covide/, existenčne problémy. možno ľahostajnosť, nezáujem…. neviem, no nesúdim.
P.S. Neviem aký máš prehľad o sociálnych zariadeniach ale nie vo všetkých su klienti pripútaní na lôžko, samozrejme ze sú aj take, kde sú ešte samostatní mob klienti, maju izbu zariadenú kvázi ako “doma”, s kuchynskou a môžu tam mat chladnicku s mraznickou. V lete zase na dvore zase gril. Nic zvláštne na tom nie je.

aurelia2000
25. dec 2022

@pomoni Poznám zariadenie v našom meste. Ani mobilní klienti nemajú svoje kuchynky, nemôžu mať vlastné elektrické prístroje. TV majú v spoločenskej miestnosti. Ak sa jedná o luxusnejší domov seniorov, tak dany senior musí byť solventny. Prečo by som nemohla mať názor na tieto riadne nasadené požiadavky na vianočné darčeky?

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nekonecna_katastrofa
25. dec 2022

@pomoni Jaaaj aha, čiže redakcia časopisu poslala seniorovi darčekový poukaz alebo niečo také. Ok, rozumiem a ďakujem za objasnenie. Ja som predplácala časopis taký menej nákladový, riešila som to priamo so šéfredaktorom, tak som zvolila takúto formu ako to dať vedieť obdarovanej babičke nech sa môže tešiť zo splneného priania už teraz.