ADHD alebo "náročné dieťa"?

karolinka1991
11. sep 2019

Ahojte,

chcela by som poprosiť tie maminy, ktorých deťom bola vo vyššom veku diagnostikovana ADHD, o skúsenosť, na základe čoho spozorovali, že ich dieťatko môže mať túto poruchu a kedy asi? Ci už krátko po narodení spozorovali, že sú "iné", najmä ak mali možnosť porovnania s jeho súrodencami. Veľa som čítala aj o tzv. "náročných deťoch", ktorých prejavy sú veľmi podobné tým typickým pre deti s ADHD a tiež mam pocit, že teraz sa ADHD diagnostikuje naozaj veľkému množstvu deti. Desí ma najmä predstava liekov ako súčasti liečby. Viete, od akého veku sa dá táto porucha spoľahlivo diagnostikovať?
Ďakujem veľmi pekne za relevantné odpovede a prajem vám pekný večer :*

yukki
13. sep 2019

@fiffinkaa hej, aj dievčatá mávajú.

saluda
13. sep 2019

Ďakujem vám za všetky tie pozitívne reakcie, či už tu v diskusii, alebo IP. To som ani nečakala 🙂. Žijeme si tým už vyse 9 rokov, skusame všetko možné, snažíme sa nejako pomoct jemu aj sebe. Svojím spôsobom je to pud sebazachovy...... . V prípade môjho syna sú pridružené aj ďalšie problémy a diagnozy, ale tak to je u veľa detí s ADHD, že je tam toho viac. Možno to samotné adhd by ani nemuselo byť až taký problém, ale keď sa to správne nakombinuje s niečím iným, je z toho zaujímavý život, ktorý nás rodicov rozhodne naučí veľa o výchove a živote.

paris3
13. sep 2019

@saluda presne si popisala, co robi moja dcera. Tak isto bludi po dome, zacne nieco robit, nic nedokonci. Ked ju poslem z detskej izby do kupelne si umyt zuby, tak tam 100% nepride, lebo po ceste zacne robit nieco ine a zabudne preco isla do kupelne a ze tam vobec isla. Snazim sa riesit tieto situacie v klude, ale je velmi narocne udrzat pokoj v tychto denno-dennych situaciach. Hlavne ked aa ponahlame niekam.

leeo
13. sep 2019

@saluda to neni mozneee, to ako keby si opisala mna uplne, ale uplne do bodky! :D Som zvedava, ci aj moja mala bude po mne, lebo ak ano tak adios :D A v praci ti to ide mozno preto, lebo nemas to take pestre ako doma a este k tomu chces aby vsetko bolo tip top. Ja saliem z toho tip top - rano vstanem, hned plany na dokonale upravenu domacnost a vecer akurat tak navarene a vyskubnuta ta jedna burinka :DD Mna to velmi frustrovalo, ale uz si zacinam zvykat a ako manzel vravi, prvorada je mala a to ostatne uz ako pojde :D

saluda
13. sep 2019

@paris3 aj moji dvaja starší to tak robia a napriek tomu, že som v tomto rovnaká, ma to vytáča, napríklad ráno, keď sa ponahlameo školy. Nepomoze vstať ani hodinu skor

paris3
13. sep 2019

@saluda tak ked mas dvoch takych, to musi byt 'zabava'. Ja mam aktualne doma este aj mesacne babo, tak to je teraz ina liga 😅 a so starsou riesime este aj ine problemy. Tak snad toto obdobie nejako prezijem. 😊

saluda
13. sep 2019

@paris3 našťastie dcéra je iba taký živel, ten typ, ktorý sa potrebuje vyskakat, vyblázniť a vecer spokojná zaspí. Má energie aj za 3 bežne deti, ale takej pozitívnej, že popri jej bratovi ju zvladame ľavou zadnou. V skole jej myslienky utekajú kade tade, ale inak je to šikovná baba 🙂. Najmladší ide zatiaľ v jej slapjach

uglybetty1234
13. sep 2019

@alana1 ahoj, aj u nas to vyzera na ADD. dokolečka všetko hovoriť, roky to iste. Uz som vycerpana na maximum

siska53
13. sep 2019

@karolinka1991 no..nas bol skor živý, ale nezdal sa mi adhd,, vydrzal.pri cinnostiach, ale vela.lietal a potreboval usmernit v cinnostiach.. Kedze mame v rodine sesterku, ta urcite adhd mala ( aj ma, stale vrtula v zadku), tak som.to na take strasne adhd nevidela, skor zivost, ale to aj my s mužom sme boli taki ako deti.... ale v skole uz neobsedel, vyrusoval.. ma len mierne adhd, ale aj poruchu pozornosti a dysgrafiu.. v 1.rocniku tak v 2.polroku to mal diagnostikovane.

alana1
13. sep 2019

@uglybetty1234 a najlepšie keď si ešte niekto dovolí povedať,že som sa mu nevenovala,preto je taky... dopriala by som také dieťa dotyčnému aspoň na týždeň....

alana1
13. sep 2019

@fiffinkaa syn má 8.5 ale ide to s ním od narodenia.... zaostával od malička vo vývine a tiež poznám iba chlapcov s týmito poruchami

paris3
13. sep 2019

@saluda nasa starsia zevraj poruchu nema, povedali dve psychologicky. Zevraj ked ju nieco zaujima, tak sa vie sustredit aj hodinu. Len ked ju nieco nezaujima, tak konecna. A nezaujima ju 99% rutinnych dennych cinnosti. A je to dost vycerpavajuce. A nehovorim o skole, kde ju tiez vacsina veci nezaujima. :(

fiffinkaa
13. sep 2019

@alana1 moj ma 12, 5..vo vyvine nezaostaval, problem zacal od skolky a potom velky problem v 1 triede. Nestihal tempo v triede, ulohy sme robili od 1 triedy do vecera po taku 5tu triedu..teraz je siedmak je to lepsie, je o nieco rychlejsi a samostatnejsi..

karolinka1991
autor
13. sep 2019

@fiffinkaa ahoj, môžem sa, prosím, spýtať, v čom konkrétne ste zaznamenali problém v škôlke? Teda ak predtým problém, resp podozrenie na ADHD nebolo, až potom v tej škôlke? Ďakujem veľmi pekne

saluda
13. sep 2019

@paris3 tak potom je asi náročnejšie nájsť niečo, čo ju zaujíma 🙂

hatsepset
13. sep 2019

@paris3 môj je tiež taky... Ma poruchu pozornosti, problém s krátkodobo pamäťou, matematika zatiaľ nič, narušená komunikačná schopnosť - rozpráva všetko a veľa aj správne písmenká... Ale rody pády množné číslo... Jak madar. Symbolika ako priradenie farby a názvu... Nikto netuší koľko mi trvalo kým sa to naučil. To isté čísla. Číslo, jeho vzhľad plus koľko obsahuje... No v šiestich rokoch konečne pochopil po denno dennom drilovani. Desim sa abecedy. Ma 7,5 roka a začal chodiť do prípravného ročníka pre deti s NKS na základu, ktorá sa na to špecializuje. Takže prvák bude 8,5 ročný 🙄. A to mam druhé 1,5 ročne živé dieťa. Takže fakt sranda... A ešte okolie presne toto iba vidí, že je "s pomaleny, zaostaly a ne vychovaný" (pritom intelekt aktuálne nizzsi priemer ale v dôsledku ADD... Predpokladá sa zlepšenie vekom) myslel si to aj môj ex. Kým sme sa ne rozišli a nezačal byť konečne otcom. Teraz už vie co to obnasa

pallacinka29
13. sep 2019

@nini1010 aj ja s tym suhlasim. Ved si zober, kolko 2,5 - 3 rocnych deti sa vyvaza v kociku, rozcapene, aby sa nahodou neunavili... Potom jasne, ze su besne, ked sa ani nemaju kde vybehat.

karolinka1991
autor
13. sep 2019

@pallacinka29 neviem, ako ostatne maminy, ale nasa v momente, ked zacala chodit, do kocika nechcela sadnut ani za svet (RAZ sa mi ju odvtedy podarilo uplatit sladkostou, kedze som uz s obrovskym tehu bruskom pri velmi rizikovom tehotenstve musela prejst rychlo niekam peso a inak ako s buginou sa nedalo) a vacsinou u takychto deti vobec nepomaha "vybehat" (taka automaticka rada "nad zlato" vsetkych, co to nezazili) - mam pocit, ze efekt je skor opacny: cim viac unavis, vybehas, tym je to dieta vydrazdenejsie, nevie sa upokojit, zaspat....ale ano, velakrat vidim dieta do 3 rokov v kociku, ale asi tazko ADHD, to by sa odtial skor utrhlo!!!

slavka12455
13. sep 2019

@nini1010 úplne s tebou súhlasím.
30 rokov dozadu ani nepoznali pojem ADHD.
Každé dieťa je osobnosť. Niektoré sa sa potrebujú viac "ukázať" a už majú nálepky ADHD.

karolinka1991
autor
13. sep 2019

@slavka12455 tie deti 30 rokov dozadu mali tiež nálepku - "nevychovane", "rozmaznané" a pod. a ich rodičia "neschopní", "zanedbávajúci" a pod. ... paradoxne tiež som bola rovnakého názoru pár rokov dozadu bez osobnej skúsenosti, takže chápem aj tento postoj

karolinka1991
autor
13. sep 2019

@slavka12455 a to, že niektore choroby/diagnozy neboli x rokov dozadu pomenované, resp. neboli pomenované tak, ako dnes, ešte neznamená, že neexistovali... ale samozrejme, že vždy budú existovať pri všetkom min. 2 názorové tábory....

yukki
14. sep 2019

Vy s tým názorom že vybehať a málo pohybu-čo dnes máte v pláne pre Vaše deti? My napriek tomu, že je sobota a mohli by sme chrápať do nevidím, práve vstávame a ideme prejsť ferratu, a nerobím to kvôli tomu aby sa fyzicky unavili, ale pre spoločný zážitok. Ešte najprv odvedieme koňa na pastvu. Toľko, čo už moje deti v ich veku nohami prešli, mnohí dospelý Slovák ani v dokumentárnych filmoch nevidel. Takže ten názor že vybehať na čerstvom vzduchu lieči ADHD asi rovnako ako cukrovku a rakovinu....

slavka12455
14. sep 2019

@karolinka1991 Deti potrebujú najmä priestor kde by mohli dat so seba energiu von. Bohužiaľ je doba kedy sa bojím pustiť dieťa samé na ihrisko.
Ja mam doma 7 ročnú a nepustila by som ju samu. A neviem si predstaviť ani o rok, dva, tri aby sama šla. Nie žeby som neverila jej ale neverím svetu.
A tým ze deti nemajú možnosti ako my sa blázni a behať kade- tade už sú choré a pchaju deťom lieky na ukludnenie aby neboli také hyperaktivne.
To nie ze nebolo ADHD niekedy ale boli hlavne iné deti. Mali sme väčšiu voľnosť a možnosť dať nadbytok energie von.

fiffinkaa
14. sep 2019

@karolinka1991 moj syn nema adhd ale add syndrom zaspateho dietata..

simulla
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saluda
17. sep 2019

@slavka12455 žiaľ dieťa sa s ADHD už narodí, nie je to nieco ziskane nedostatkom pohybu. U mojho bol už v pôrodnici sakra rozdiel medzi ním a ostatnými babatkami, aj potom jeho ďalšími súrodencami. To by musel každý deň maratón behať a aj tak by ho to iba fyzicky unavilo, nadmernú činnosť jeho mozgu to neutlmi.
Neberiem ti však ten názor, že kedysi sme mali viac pohybu a je určite veľa detí, ktorým viac pohybu určite pomôže dať sa do kludu. Škoda len, že medzi unudenymi a naozaj hyperaktivnymi deťmi je taký veľký rozdiel v moznosti zmeniť ich symptómy.
Inak nemám okolo seba jediného rodica, ktorý pcha do svojich detí antidepresiva. Práve naopak, robia všetko preto, aby sa tomu vyhli, lebo sú si vedomí nežiaducich účinkov. Asi mám okolo seba rozumnych ľudí, ktori sa rozhodli radsej bojovať. Od pochopenie problemu a zmeny vychovy, cez výber školy, po rôzne formy terapie....... Zase raz napíšem, kiež by sa to dalo vybehat a nemuseli sme sa takto roky trápiť celé rodiny

paris3
18. sep 2019

@saluda presne tak, nema to nic s nevybehanymi detmi. Moja bola hyperaktivna uz v bruchu.

nanynka76
2. okt 2019

@saluda ahoj prosím ťa mohla by som sa ťa spýtať aké máš staré dieťa? teraz tiež riešim problém so synom budem mať 8 rokov tiež mu diagnostikoval ADHD aj na EEG mal nález v škole má asistenta len akurát zas mám ísť do školy lebo že je živý, že nerešpektuje autoritu(to má aj v psychologickej správe od psychologičky) a oni si s ním nevedia rady a my im máme pomôcť ale ja netuším ako.... Keď sme s ním nás poslucha samozrejme máva výbuchy hnevu niekedy ale to vyplýva z neho diagnozy domáce úlohy so mnou píše krasopisne v škole škriabe ako mačka. Učí sa dobre 1,2 má a z diktátov nie je klasifikovaný lebo to nedáva.... A ja neviem čo im mám nato povedať na jednej strane chápem, že ich vyrušuje aj ked má individálne hodiny ale na druhej strane nechápem ako 2 pedagogické pracovníčky si nevedia poradiť s jedným dieťom ked to viem ja.... Fakt ja netuším čo mám robiť... Dohováram mu že má poslúchať a počúvať chvílu je dobre a potom zas a dookola...

nanynka76
2. okt 2019

@saluda a presne ako píšeš, že každý hovorí treba tvrdú ruku na nich a určiť pravidlá to všetko je ale čo mu mám hlavu utrhnúť, mám ho biť alebo čo mám robiť.... Tiež si pripadám, že ho niekedy nezvládam a ako neschopná matka ale presne asi preto lebo pre okolie keď niečo urobí je pre nás normálne ale pre okolie strašne pohoršujúce a v tom momente je nevychovaný... čo som prečítala článkov a literatúry už môžem fakt aj psychologičku robiť. Riaditeľka ked som bola v škole riešiť čo a ako sa ma spýtala či nie som pedagogický pracovník, že odkiaľ to všetko viem a ja že čítam keb to bolo vaše dieťa tiež robite to isté....

saluda
2. okt 2019

@nanynka76 môj je o 2 roky stasi, je stvrtak. Asistenta nemá, nie je ani integrovaný, akosi ho zvládajú, aj keď na zaciatku boli problémy. Potreboval pútať pozornost saskovanim a robenim blbosti, ktorými sa aj sam často ponizoval. Už sa upratal a teraz nás trápi iba nepozornosť, kvôli ktorej má občas horšiu znamku. Rozumej 2 z diktatu, pričom to vie, len z neznámeho dôvodu napíše niečo iné. Ale zo 4, ktoré mával bežne v 2.tr. , už má väčšinou 1. Proste sme tomu každý deň venovali čas, opakovali sme gramatiku a písali diktaty. Aj moj vie aj skriabat, aj písať krasopisne. Jeden dôvod môže byť ten, že v skole nestíhajú písať pekne. V každom prípade môj vie, že ak to bude dlhodobý problém, píšeme doma diktaty navyše, aby sa na to aj v skole sustredil. A tak sa trda aj v skole snazi pisat krajsie, aspon citatelne. Riesime aj neskutocny počet poznámok za DÚ a pomôcky, ktoré zabudne. Za každú poznámku má zákaz hry na x boxE, či tablete....proste sa deň nehrá. Ak sú poznámky v jeden deň 2, nehrá sa ani ďalší deň. ...... Proste fungujeme na dohodach a pravidlách a nejak to ide, aj keď nás to stojí veľa energie a casu