Ako dezinfikovať respirátor?

laurika999
3. feb 2021

Ahojte,

dá sa nejako vydezinfikovať respirátor. Meniť ho každý deň je dosť nákladná záležitosť.
Vďaka 🙂.

vikusjk
3. feb 2021

@laurika999 ahoj, prave dnes som obzerala detske respiratory (v suvislosti s otvaranim skol) a teda neviem, ci kazdy jeden, ale tie detske mali uvedene tri moznosti dezinfikovania:
Dezinfekcia teplom: horúcou parou 3-5 minút, nechať uschnúť.
Dezinfekcia UV žiarením: Kto má UV lampu, popr. takzvané horské slniečko, môže osvietiť z každej strany tri minúty.
Chemická dezinfekcia: Použiť dezinfekčný prostriedok na plochy, nechať uschnúť.

laurika999
autor
3. feb 2021

@vikusjk dezinfekčný prostriedok na báze etanolu ? Burbegel, Dezimax, Alpa ?

vikusjk
3. feb 2021

@laurika999 netusim, len som skopirovala, co som citala - ako som pisala vyssie. Zaroven neviem, ci sa to da aplikovat na vsetky typy respiratorov, u niektorych sa pise, ze su pouzitelne len 8 hod a treba ich vyhodit.

hettinka
3. feb 2021

@laurika999 respirátor by mal byť jednorázový. Ale ja ho nikdy nemám cely deň, maximálne polhodinu v obchode, alebo u lekára, takže ho hned nevyhadzujem. Dam ho na týždeň vetrať na balkón (mám krytý) a potom použijem ešte raz.
Teraz mi prišli 40ks a ešte som objednala lacné z Číny, asi nie sú také kvalitné, ako tie naše, ale poslúžia na tú polhodinu v obchode.

Premýšľam, že kúpim UV lampu a vyžiarim ho pred dalším použitím.

brezza
3. feb 2021

Toto bolo v televiznych novinách

heidy222
3. feb 2021

My v nemocnici tiez nevyhadzujeme po 1 pouziti. Ja to robim Uz mesiace ako v prispevku nadomnou, Tak ze mam niekolko, striedam ich a znova pouzijem po 3 dnoch, dbam na to aby sa dobre vysusili. Ak idem k novemu pacientovi prekryvam vzdy novym ruskom. Niektori kolegovia susia v rure na 60-70 stupnov pol hodinu

sofia17
3. feb 2021

@laurika999 Existuje špeciálny sprej so striebrom na respirátory a rúška.

lija22
3. feb 2021

zaujimava tema, vobec som nevedela o tychto moznostiach. dakujem

jankapepe
3. feb 2021

@brezza 🙂 vírus....a iné patogeny ako baktérie a plesne čo? Na to súdruhovia nemyslia?

osky
3. feb 2021

Nam v lekarni odporucili:

Na 80 stupnov v rure nechat par minut

Alebo v chlade v aute.../co mi je divne,v chlade to predsa vydrzi./

Nechat vyvetrat na slnku.