AKo pomôcť v práci precitlivenej kolegynke?

11. mar 2020

Pracujem v jednom zariadeni pre seniorov. Mame tam namladsiu kolegynu ktora ma 33 no vyzera tak na 20. Robi zdravotnu sestru takze asi viete co to obnasa. Co som si vsimla,ze je hrozne precitlivena. Rozplace ju cokolvek. Jej kolegyna na nu slovne utocila a zvysovala hlas a ona sa rozplakala. Nieco si pozre na mobile zas place. Inak je fakt skvela baba svoju pracu si urobi. Rozpravala som sa s nou o tom vravela,ze to na sebe nenavidi, ze ju rozplace cokolvek. Je mi jej luto. Moja mama je psychologicka a povedala,ze ma zrejme vysoku empatiu no kolegynka nechce moc k psychologoci lebo vraj uz tam bola a citila sa tam trapne a velmi neprijemne. Ako inak sa jej da pomoct? Nestacili by jej lieky?

lenkakravcova
11. mar 2020

Keď to bude chcieť riešiť, nech to rieši - sama.
A lieky..aké lieky? To ze ma niekto väčšiu empatiu neznamená, ze musí ísť hneď na nejaké antidepresiva.

veronikaszabova
11. mar 2020

Lieky?? Naco?? Ze je empaticka?? 🙈🤷‍♀️ omg.

janulka1802
11. mar 2020

Preboha lieky na citlivejšiu povahu? To skôr x nervákom by trebalo na ukľudnenie

autor
11. mar 2020

No ja neviem ci by vam bolo prijemne ze idete volat pribuznim ze im zomrela matka a zacnete plakat do telefonu?

janulka1802
11. mar 2020

Hm keď jej chceš pomôcť skús sa jej potom zastať v kritickej situácii keď to sama nedokáže keď Ti na nej ozaj záleží

petkaaa
11. mar 2020

Fenomén dnešnej doby... lieky na všetko. Milá autorka, tebe treba lieky, aby si sa nestarala do toho, do čoho ťa nič nie je. Tak je citlivá a čo? Keby neprejavovala emócie, posielala by si ju tiež po lieky lebo by bola ako stroj...

sissy27
11. mar 2020

Lieky??? Tie nech si dá tá druhá, čo na ňu útočí a kričí, tú prečo nikto nerieši? To si ako môže niekto dovoliť a ostatní sa tomu prizeráte ako teľce?
A že sa rozplače, keď má oznámiť príbuzným úmrtie? No lepšie ako keby im to oznámila ako úplnú samozrejmosť.
Vy musíte byť fakt banda "zlatíčok" - jedna po nej bliaka, druhá by ju napchala liekmi ale aby jej niekto normálne pomohol v ťažších chvíľach tak to ani za svet. Tak zavolaj ty príbuzným, že im umrel dedko / babka, keď je to taká pohodička.

jaskolka
11. mar 2020

.Nič zlé nevidím na tom, že je niekto viac citlivý, iste práca v nemocniciach je nesmierne psychicky náročná, ale to neznamená, že by ľudia mali byť úplne stroje. A, zvlášť v domovoch seniorov , kde ti ľudia potrebujú ten citlivý prístup. Ale vytykat niekomu príliš empatiu a posielať ho po lieky??

katina02
11. mar 2020

Ako tiež nechápem, prečo to neoznamuje lekár???? Nato sú sestry? Ako príjemné nepríjemné, tak je jej to ľúto. Normálna vec podľa mňa, však sme len ľudia. Brať lieky preto, lebo je citlivá? To už akože prečo

jaskolka
11. mar 2020

@katina02 veď v takom zariadení tiež musí byť lekár, aký konštatuje smrť. Tak ten by aj mal to oznámiť pribuznym

deti95060810
11. mar 2020

lieky ani nie...ale vyskúšať iného psychológa - možno bude mať k nemu lepšiu dôveru...

janetinka27
11. mar 2020

dnes je uz treba aj empatiu vyliecit 😅 smutne

mia24212
11. mar 2020

Je to jej vec🙂

ysseba
11. mar 2020

Lieky by mala skôr brať tá čo na ňu slovne útočila a zvyšovala na ňu hlas. To čo je, že dospelá žena sa k dospelej žene sa takto správa? Skôr to je na lieky 😖 Mohla si sa jej zastať. Alebo tej kolegyni potom v súkromí povedať, že takto by sa k nej nemala správať. A keď oznamovanie o úmrtí jej nerobí dobre, tak by ste mohli vždy niekto iný volať. I keď zas pozostalým je asi sympatickejšie keď im niekto prejaví smútok a súcit ako keby im to mal niekto oznámiť štýlom "Dobrý. Umrel vám otec. Príďte pre jeho veci. Dovi"

0silvia0
11. mar 2020

je fajn, ze su medzi nami aj precitliveni ludia a nie same "hrosie koze". Ja by som ju brala v kolektive ako pozehnanie a rozdelovala si ulohy podla potreby. Ak potrebuje niekto citlivejsi pristup, mile slovo, nech sa ho ujme tato kolegyna, ak niekto potrebuje prisny pristup, rieste to s tou druhou "erdek babou"... Co mozes urobit ty, preukazat jej pochopenie, podrzat ju v konfliktnych situaciach. Citlivost clovek zo seba nevyzenie liekmi, casom ju moze inak spracovavat, je to na nej. A ty stoj pri nej, urcite je to dobry clovek...

miriam11
11. mar 2020

Si takí ľudia, nieje to však choroba. Nedá sa dohodnúť v tom vašom centre, že oznamy o úmrtí ona vybavovať nebude? Nie každý to zvládne bez prejavu emócií... Tak jej viete pomôcť a ona to určite ocení.

ervenka
11. mar 2020

Osobne by som uvitala viac prejavy citu/ empatie a menej arogancie tipu- ved uz to bol starec/ co ste chceli aby zil navzdy... pri umrti
Empatia je pekna vec,nie je to choroba

jana_eyre_2
11. mar 2020

A čo je zle na tom, že plače? Človek placom odbúrava stres.. ja som bola taká, že som sa rozplakala, fakt uprime a dokázalo to zomna vytiahnuť všetko zle a bolo mi lepšie.. teraz mám obdobie už dlhšie že plakať nedokážem a je mi z toho fakt zle, drží sa to vomne ako kliešť..

Tiež ma ľudia brali ako precitlivelu, ale plač je len opakom smiechu - uvoľňuje však rovnako.. nerozumiem prečo sú z toho ľudia takí neisti a majú dojem že placuci človek nie je vporiadku spotrebuje lieky...

certi
11. mar 2020

Nemusi to byt len prilisna empatia...moze mat aj narusene nervy z detstva, preto hned za vsetko place...nikto nevie, co zazila...

lija22
11. mar 2020

cvicit zatazove situacie a snazit sa najstsposob ako placu zabranit. mozno predychat, mozno napocitat do 20, neviem. Ono zas na druhej strane ak bude tuto emociu potlacat nemusi jej to dobre robit. chuderka,musi to byt neprijemne ale zas noaco, tragedia to predsa nie je. Povedala bysom, ze clovek sizvykne na vsetko, aj na smrt denne, mozno casom sa zoceli

luccija
11. mar 2020

Podľa mňa to nie je práca pre jej povahu

janett_332
11. mar 2020

Ona musí vedieť či to zvláda alebo nie. Ako je jasné, že by sa mala v niektorých situáciách vedieť ovládať, aj keď to je isto niekedy ťažko. Možno by som popremýšľala nad zmenou zamestnania

luccija
11. mar 2020

Ak viete, že má problém oznámiť úmrtie neviem prečo to nespravíte za nu.Citlivy empaticky clovek nepotrebuje lieky, či terapie, ak on sám to nevidí ako problém.Ale darmo tento svet chce len dravých, bezchrbtakov, bez emocii a tak to aj vyzerá.

alchemilkazltozelena
11. mar 2020

Nie je to vhodna praca pre nu jednoznacne

pavucikvet
11. mar 2020

no, ja vidim problem v tom, ze ma 33 a vyzera na 20. Baby, baby... je trapne, takto ziarlit na mladsiu....

terezka1947
11. mar 2020

@0silvia0 velmi pekne si to napisala....
Je uzasne mat v dnesnej dobe citliveho cloveka za priatela,kamarata,kolegu...sefa....rodinu.

modrykoniicek
11. mar 2020

Človek má menšiu depku dajme tabletočky.Smeje sa treba ukľudňovák.
Je empatický treba lekára.

Vám už hrabe? Žiadne tabletky nezaberajú pokiaľ má človek takú povahu.
Ja mám raz za čas obdobie úzkostí keď sa niečo stane.To neznamená, že som chorá len mám obrovské svedomie a chcem mať všetko pod kontrolou.

Ona je empatická a čo teraz.

Kamarátka mi včera písala, že psychologička jej nič nepomohla len jej povedala to čo už dávno vie a zobrala zato peniaze.

Huraaaaa.

komir63
11. mar 2020

Tak zavolajte vy a ušetrite ju toho stresu.

autor
11. mar 2020

Za prve ja som jej podriadena nemam pravo volat pribuznym ze im zomrelpribuzny. A urcite nezavidim ze vyzera mladucko. Je to super baba len je hrozne na vsetko precitlivena nestretla som este takehoto cloveka a neviem ako sa k nej postavitked place pre vsetko.

nenne9
12. mar 2020

Skus ju brat taku aká je.preco chces napravit jej povahu tabletkami?nemas ty nejakú poruchu náhodou?daj si liecik