Ako posielať balík?

danuwa
1. feb 2014

chcela by som aj ja predávať veci na MK ,len som ešte nikdy neposielala balík v starších diskusiach som sa dočítala ,že napr.keby chcem posielať ako balík mám vypísať podací lístok dajú mi poštový poukaz kde to vypíšem naopak ja- adresat odosielatel- kupujúci a na podacom ja- odosiel,a adresa-t kupujúcí/á.Len neviem jednú vec ked uvediem ,že poštovné si hradí kupujúci ako mám poslať balík napr.vec budem predavať za 5e pošta bude do 5kg-3,50e tak na ten šek mám napísať sumu 8,50e??absolutne tomu nerozumiem to mám povedať na pošte ,že poštovné hradí adresát? ??prosíííííííííím poradte cenník som si zistila na cennikposta.sk alebo poštovné zaplatí ja tých napr.3,50e a v tom šeku mi to ona preplatí čiže mi príde šek so sumou 8,50e ????dakujem za pomoc dakujem za vysvetlenie🙂

petraxy6
1. feb 2014

poštovné hradíš ty na pošte. a predpokladám, že to čo píšeš chceš poslať na dobierku - tá dotyčná osoba bude platiť za balík. neposiela ti peniaze vopred?

sissy27
1. feb 2014

buď si necháš vopred zaplatiť sumu za tovar plus poštovné, a vtedy vypíšeš podací lístok tak, že ty budeš odosielateľa a ten komu posielaš adresát, balíček pošleš až po pripísaní platby na účet, vlastne peniaze za poštovné dostaneš vopred... ceny poštovného si vieš vyrátať v cenníku na stránke pošty http://cennik.posta.sk/ podací lístok tiež môžeš vyplniť elektronicky tu http://eph.posta.sk/
ak posielaš na dobierku, čiže adresát zaplatí až pri preberaní balíku na pošte, tak tiež najlepšie cez elektronický podací hárok, vyplníš normálne seba ako odosielateľa a druhú stranu ako adresáta, len si zaklikneš možnosť dobierka ... vyberieš si, či chceš peniaze dostať priamo na bankový účet alebo šekom, ktorý si dáš preplatiť na pošte, sumu dobierky si vyrátaš cena tovaru+cena poštovného+dobierka (pri výplate na účet 0,80€, pri šeku 1€) a túto sumu napíšeš na podací hárok...

majjjuska
1. feb 2014

Ahoj,

pri prvom balíčku je trošku stresu🙂 Ale v konečnom dôsledku je to úplne easy.

Takže posielam návod, snáď pomôže:
.
Ja zväčša posielam veci formou listu (do určitej hmotnosti) - ,,Doporučene+ Dobierka na účet(alebo aj šek) - Ale účet je pre teba pohodlnejšie, lebo sa nenabeháš toľko na poštu🙂

Postup je taký, že vec zabalíš a najlepšie pre tvoje info je si ho odvážiť. (napr. váži 200 g)
Na obal/obálku/sáčok vypíšeš adresy klasicky + pod tvoju adresu na ľavej strane obalu uvedieš: DOPORUČENE,DOBIERKA NA ÚČET: 7,45 EUR (slovom: sedem eur a štryridsaťpäť centov)
*Vysvetlenie: suma 5 eur +2,45eur poštovné - toto si vieš pekne overiť na tomto linku pri každej zásielke: http://cennik.posta.sk/#
Samozrejme, je tam ešte možnosť I. alebo II. trieda sumy sa líšia myslím: 2,25Eur (II,) a 2,45 Eur (I.)
Poštovné pri okienku uhrádzaš ty, preto ju musíš pripočítať k cene zásielky (samozrejme ak ju chceš tovar grátis, nemusíš a tým pádom ti adresát zašle iba 5 eur).

PODACÍ LÍSTOK- vypĺňaš klasicky + pod svoje meno píšeš číslo účtu, kam ti potom pošle pošta peniažky (7,45 Eur), a v pravej časti zašrtneš možnosť ,,na účet,, a doplníš sumu: 7,45 Eur

Pri okienku zaplatíš 2,45 eur, zoberieš si podací ako doklad a o pár dní, ak si adresát prevezme zásielku a zaplatí za ňu poštárke - pošta ti ich zašle priamo na účet.

Dobrá rada: nezabudni si do podmienok dopísať akú formu zasielania preferuješ, niekedy s tým vedia byť pekné zmätky.Je to fér aj pre kupujúceho.

Je ešte lepšia forma zasielania a to taká, že kým ti dotyčný neprevedie peniažky na účet, ty tovar neodošleš (potom už stačí klasicky II. triedou, doporučene) , ale tiež si nezabudni pripočítať to poštovné.

To je všetko.

S dobierkou- úhrada šekom skúsenosť nemám, ale princíp je ten istý, len si ich pôjdeš vybrať osobne na poštu ku okienku.

Tak príjemne zasielanie prajem 🙂
Snáď pomôže
m.

rossova
2. feb 2014

Ludia a ked mam balik 18.5kg ako ho mam poslat na pošte mi pytaju 23 eur to sa mi zda vela,ked kočiar predavam za 20eur

lucia1805
2. feb 2014

rossova ak ide o vacsi balik, teda vacsiu vahu tak to posli kurierom... aj ja som posielala kociar kurierom a vyslo ma to na nejakych 10 eur...on ti to odvezie az pred dom kupujucej 🙂

macamac
2. feb 2014

@rossova na pošte, čo viem, prijímajú balíky do 15kg, potom už len kuriér
ja som posielala kočík v stredu cez poštu, mal 12kg, objednala som prepravu Expres kuriér, tam je poistenie automaticky do 1000eur, tovar mala dotyčná doma na druhý deň a to šiel na druhý koniec republiky. platila som 6,90 eur 😉

tu píšu,že do 30kg ti vezmú na vybraných poštách a do 50kg u kuriéra alebo na oblastnom uzle
http://www.posta.sk/sluzby/expres-kurier

a mala si platiť 7,50eur do 20kg...takže tomu nejak nechápem

wewe5623
11. aug 2017

@majjjuska Dobry deň chcem sa opytat a do pravého dolného rohu na obálku nemám napísať že ulica psč a ked to chcem poslať dobierkou mam napisať aj poštuna tu obalku? dakujem. do toho dolneho praveho rohu 🙂alebo stačí ked to napisem do podacieho listku? Ďakujem pekne.

wewe5623
11. aug 2017

Poštu na obalku.