icon

Ako postupovať, keď meno dieťaťa nie je v kalendári?

avatar
lenicka8
17. okt 2007

Ahojte. Chcem sa spýtať baby či mi neviete niektorá poradiť, kde sa môžem obrátiť ak meno pre moje dieťa nie je v kalendári. Je to meno DAMIÁN a v našom kalendári nie je uvedené toto meno. Ďakujem za radu

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 22. jún 2026 · 149 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ak meno dieťaťa nie je uvedené v slovenskom kalendári, matrika môže meno vyhľadať v interných zoznamoch alebo ak ho nájdu v zahraničnom kalendári, knihách alebo na overenej webovej stránke, meno zvyčajne zapíše.
  • Ako dôkaz o existencii cudzojazyčného mena matrika akceptuje potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list s používaním mena, vytlačený zahraničný kalendár alebo knihu typu "Vyberte si meno pre svoje dieťa".
  • Postupy a poplatky sa líšia medzi matrikami; v diskusii sa uvádzali rôzne skúsenosti vrátane poplatkov okolo 3 000 Sk, údajne 2 000 Sk a len kolkov cca 50 Sk, a tiež fakt, že vydavatelia rozhodujú o obsahu kalendárov.


Najčastejšie otázky

Q: Ako postupovať, keď chcem zapísať dieťaťu meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári?
A: Ísť na matriku v mieste narodenia, kde matrikárka môže skontrolovať svoju knihu/zoznam mien a prípadne požadovať doklad o existencii mena v inom štáte; v diskusii sa konkrétne spomínalo preukázanie v zahraničnom kalendári, knihe alebo potvrdenie z veľvyslanectva.

Q: Aké konkrétne doklady môže matrika požadovať pri cudzom mene?
A: Diskutujúci uviedli potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list dokazujúci, že meno sa v zahraničí používa (príklad Leonie), vytlačený zahraničný kalendár alebo výpis z webu ako dôkaz.

Q: Stačí vytlačiť meno z Wikipédie alebo z internetu?
A: Niektoré matriky akceptovali internetový výtlačok alebo zápis na www.babynamesworld.com (príklad Bratislava Staré Mesto), ale toto bolo v diskusii sporné a niektoré matričné úrady žiadajú úradné potvrdenie z veľvyslanectva.

Q: Môže nemocnica alebo personál pôrodnice odmietnuť zapísať meno v prehlásení o narodení?
A: Nie; v diskusii sa uvádza, že nemocnica zapíše do hlásenia o narodení meno, ktoré rodičia nahlásia, a rodný list následne vydáva matrika v mieste narodenia.

Q: Koľko stojí vybavenie cudzojazyčného mena?
A: V diskusii sa uvádzali rôzne sumy: spomenuté boli poplatky "okolo 3 000 Sk", údajne "2000sk" a tiež len kolky cca "50 Sk"; konkrétna suma závisí od postupu na danej matrike.

Q: Kde nájdem dátum menín pre nezvyčajné alebo cudzie mená?
A: Ako zdroje sa v diskusii uvádzali stránka sk.wikipedia.org (sekcia Meniny na Slovensku), calendar.zoznam.sk a národné/regionálne kalendáre konkretnej krajiny (príklad vytlačeného francúzskeho kalendára alebo španielskeho zoznamu menín).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Matrika môže pomôcť vyhľadať meno v interných zoznamoch a zvyčajne umožní zápis, ak sa preukáže, že meno existuje v inom štáte alebo v relevantnej publikácii.
  • Ako dôkaz sa v praxi používa potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list, tlačený zahraničný kalendár, kniha s menami alebo výtlačok z overenej webovej stránky.
  • Obsah meninových kalendárov určuje vydavateľ, preto sa meniny líšia medzi kalendármi.


Sporné názory

  • Niektorí tvrdia, že postačuje vytlačiť meno z Wikipédie alebo z internetu; iní tvrdia, že matrika striktne požaduje úradné potvrdenie z veľvyslanectva.
  • Niektorí uviedli, že pri zápise neplatili žiadne poplatky okrem kolkov cca 50 Sk; iní hlásili poplatky okolo 3 000 Sk alebo 2 000 Sk.


Otvorené otázky

  • Koľko presne stojí administratívny poplatok za zápis cudzojazyčného mena na konkrétnej matrike?
  • Kde presne hľadať právne záväzný jednotný zoznam povolených mien, keďže posledné rozhodovanie o zaradení mien vykonávajú vydavatelia?
  • Aké presné formáty a vzory potvrdení vydáva veľvyslanectvo pre účely zápisu mena a kde ich konkrétne získať?


Spomenuté značky a firmy

Wikipedia, Orange, T com, www.babynamesworld.com, calendar.zoznam.sk, Modrý koník, Vyberte si meno pre svoje dieťa, Meno pre naše dieťa (kniha), Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, veľvyslanectvo/ambasáda, matrika Ružinov, matrika Bratislava - Staré Mesto, matrika Poprad, matrika Banská Bystrica, matrika Trenčín

Spomenuté produkty a metódy

"Vyberte si meno pre svoje dieťa", "Meno pre naše dieťa" (kniha), www.babynamesworld.com, sk.wikipedia.org (Meniny_na_Slovensku), calendar.zoznam.sk, tlačený zahraničný kalendár, potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list ako dôkaz, rodný list, zápis mena na matrike, matričný/zoznam mien na matrike, gregoriánsky kalendár, kolky cca 50 Sk, poplatok okolo 3 000 Sk, poplatok 2 000 Sk

Miesta a osoby

Trenčín, Ružinov, Bratislava - Staré Mesto, Poprad, Banská Bystrica, Švajčiarsko, Turecko, Švédsko, Španielsko, USA, Francúzsko

avatar
johanka_svk
8. feb 2009

Ahoj BERTICA.H, volam sa Johanka (22rokov), takze chcem reagovat na tvoju otazku ake meno dat svojmu babu🙂....navyse moja mamina je Daniela, takze mam k obom menam hlboky vztah. Obe mena su skvele, no pytala si sa ako sa zije s menom Johanka - fantasticky🙂.......ono tym, ze je to take nezvycajne nepotrebujes ani priezvisko, lebo si ta vsetci pamataju. Kazdy povie len jednoducho Johanka a hned sa vie o koho ide. Ak niekam telefonujem, poviem vacsinou len meno - to staci. A navyse ta patronka Johanka z Arcu - myslim, ze ta je dobry kauf🙂 Co sa tyka skratiek a prezyvok, je to rozne, ale vacsinou som pre kazdeho Johanka. Fakt odporucam🙂

avatar
bertica.h
9. feb 2009

Johanka..díky🙂
A si Johanka alebo Johana?
Máme také blbé priezvisko 😅 😅
typicky slovenské(bryn...)🙂)
a neviem či sa to hodí tak krásne meno k nemu 😅

Stále nemáme vybraté 😒

avatar
zuzmag
9. feb 2009

Ahojte a neviete kedy má meniny Sandra a Zachariáš 🙂

avatar
marianka8004
9. feb 2009

ahojte.a ja by som chcela vediet kedy ma meniny Jasmina 😵

avatar
johanka_svk
11. feb 2009

BERTICA, ja som v obcianskom Johana, ale kazdy to aj tak zdrobnuje na Johanka. Vlastne som radsej, ze som Johana, lebo to znie seriozne, a zase kto ma chce oslovit milo, tak povie Johanka. To mas ako s kazdym inym menom......ale da sa dat do obcianskeho aj Johanka, takze neni problem.......dokonca aj Johanna s dvomi "N". No ked mate to rydzo slovenske priezvisko, neviem ci to zrovna ladi.......vsak este to zvazte.....🙂.....tak potom mozno by prichadzala do uvahy ta Daniela🙂....pekny den

avatar
karinbv
6. mar 2009

ahojte dievčatá.neviem si poradiť s menom pre naše dievčatko.Páči sa mi Zara, alebo Zaira, len neviem, či je toto meno možné v pohode zapísať na matrike. Nemá niekto s týmto menom náhodou nejaké skúsenosti?Vďaka 😉

avatar
ewwe
8. mar 2009

cauko myslite ze bude problem s menom Marko????

avatar
erika107
8. mar 2009

ewwe: isto nebudes mat problem s menom Marko ... moj syncek sa vola Matthias a vobec nebol ziaden problem ... toto pisu teraz v casopise Mama a ja: AK meno nie je v kalendari pripadne v knihe Matej Povazaj: meno pre vase dieta alebo na www.babynamesworld.com rodicia k zapisu takehoto mena potrebuju potvrdenie o tom, ze meno ktore chcu zapisat sa bezne pouziva v tomktorom state. V tomto smere im moze byt napomocne ambasady... alebo ak mate nejake pochybnosti mozete ich konzultovat s Jazykovednym ustavom Ludovita Stura Slovenskej akademie vied.

Ja mam zase problem chcela by som dat meno Matthias zapisat do kalendaru a neviem kde sa mozem na koho obratit....

avatar
ninuska13
11. máj 2009

Ahojte maminky chcela by som Vas poprosit o radu, cakame dievcatko a nevieme vybrat pre nu meno, prvu mame Sofiu a chceli sme aby sa to hodilo spolu 🙂 budem rada ak mi nejake pekne mena poradite dakujem velmi pekne

avatar
cikina80
17. máj 2009

ahoj ninuska, mam aj ja dve dievcatka, chcela som aby sa tiez spolu hodili a spodobovali. takze mame paulinku a karolinku. nemala som problem s vyberanim, lebo tieto mena sa mi moc pacili a pacia sa aj vela ludom. prave slovenske. ku menu sofia by sa mi pacilo meno klaudia, patricia, lucia, anna-maria, natalia-natalija, julia, myslim aby sa koncilo na dvojhlasku -ia. to su slovenske, no ale kazdy ma iny vkus. ved meno je na cely zivot, tak porozmyslajte a daj vediet na akom ste sa dohodli. drzim palce!!! 🙂

avatar
watergeenie
18. máj 2009

Dievcata ,myslim, ze vam netreba ani ambasady, nam povedali, ze na to, aby sme preukazali, ze to meno existuje, staci nieco vytlacit z internetu, kde je jasne, ze sa to meno pouziva. Nas maly je Laurent, tak sme odniesli vytlaceny francuzsky kalendar a nebol ziaden problem, ani si nepamatam, ci to vobec riesili. To bude tym, ze ja som vtedy este bola v porodnici 😉

Ninuska, ved aj ty mas pekne meno, moze sa volat aj po tebe 🙂 Este ma napada Laura, Viktoria, Emma, Wanda, Lilly, Olivia, juuuuuj, dufam, ze nase druhe babatko bude dievcatko 🙂

Cikina, aj Paulinka a Karolinka u velmi pekne mena 🙂

avatar
fatimma
28. máj 2009

nas maly Christoffer nevie kedy ma oslavovat meniny.pomozete nam najst jeho meninovy dnik??dakujeme 🙂

avatar
majina.b
28. máj 2009

fatimma / Christoffer - škandinávske meno, meniny v usa - 9.10

avatar
maruschka
28. máj 2009

lenicka..na matriku so žiadosťou, aby vám pomohli a vyhľadali meno..Nám matrikárky v Trenčíne veľmi pomohli, teta hľadala, ochotne nám pomohla, bola veľmi zlatá, veď sme ju stále otravovali...I keď výsledok nebol taký, aký sme chceli-Maruška...Tak sme vymysleli alternatívu-Maruschka...Týmto im tam do Trenčína na matriku posielam tisíc pozdravov... 😵 😵 😵 😵

avatar
cestovatelkaandrea
29. máj 2009

baby, som rada, ze som nasla tuto temu. my mame tiez Damiana a rodicia boli nestastni, ze kedy budeme oslavovat jeho meniny, ked sme mu dali take zvlastne meno. hahaha, musim si ten kalendar z wikipedie vytlacit cely aby som ho mohla pouzit pri druho bejbe 🙂

avatar
fatimma
29. máj 2009

majina.b- 😅 dakujem za pomoc,ze si mi pomohla najst dnik kedy budem oslavovat meninky. 🙂 Christoffer-3.mesiace.pa pa. 😕

avatar
majina.b
29. máj 2009

fatimma
ešte som našla : Švédsko 15. Marec Kristofer, Christe
tak si vyber dátum ktorý sa ti viac páči

avatar
spagatice
5. jún 2009

Ahoj holky, nevíte náhodou, kdy má svátek Matyáš? V českém kalendáři jsem ho nenašla.

avatar
spagatice
5. jún 2009

Tak už jsem našla, že se slaví na Matěje.

avatar
cipka999
19. aug 2009

neviete kedy ma meniny Tobias?...celkom sa mi to meno paci ale priatel ho nechcel koli tomu ze nebude moct nas malicky oslavovat meniny...dakujem 🙂

avatar
virgin15
19. aug 2009

My mame skoro 4mesacneho Tobiasa,oslavuje 13.septemba podla nemeckeho kalendara,Ahoj. 🙂

avatar
nikollette
19. aug 2009

Podla mna sa nikam netreba obracať, ved už zapíšu skoro akékolvek meno, ktoré existuje na svete...
My máme Chrisa, a nebol nikde problém... ani v nemocke, ani na matrike, ani pri krste... 😉

avatar
eneska
7. okt 2009

poradťe mi prosím. Chcela by som požiadať o zapísanie mena Enesa do kalendára. Je to turecké krstné meno. Neviem kde sa mám obrátiť a koľko to stojí. Dakujem

avatar
lienocka15
28. dec 2009

ahojte maminky, my sme pri prvom mene mali trochu problém nevedeli sme sa dohodnúť.. strašne som chcela dievčatko a bola by Abony, ale keďže to je chlapec dali sme mu meno Cassidy a aby mohol oslavovať meniny tak má 2 mená , Cassidy Gabriel... len na matrike museli dat pozor pri zápise lebo Cassidie je už dievč. meno 😖 a teraz čakáme druhé (dúfam ze dievčatko) a bude sa volať Mia Natália.. páči sa mi ich viac Elizabeth, Eliška , Viktória, Elissa do termínu ešte ostáva pár mesiacov tak uvidíme.. 😅 😉

avatar
lubbka
3. feb 2010

Ahojte,viete mi niektora poradit....mne sa velmi paci meno pre dievcatko Lillien-s dvomi L. No oficialne som nasla len meno Lilien s jednym L a bojim sa,ze s dvomi L mi to nebudu chciet zapisat na matrike. Mate niektora babo s takym menom? Zapisali Vam ho v pohode? Vraj treba pri cudzojazycnych menach zohnat povod mena. Neviete odkial pochadza meno Lillien? Alebo ci je tomu venovana nejaka tema,lebo ja som nenasla....dakujem

avatar
diddi
3. feb 2010

My mame Miu a Ellu....problem nebol,isli sme na matriku,tam maju zoznam mien,dost velky,aj s dvojitymi spoluhlaskami

avatar
lubbka
3. feb 2010

Viem ze su mena s dvojitymi spoluhlaskami....na jednej svetovej stranke som nasla zoznam,ktorym sa riadia vraj aj slovenske matriky. su v nom mena Lilien,Liliana,Lilly....rozne verzie ale Lillien nie. Preto sa bojim ze mi to nezapisu....a mne sa paci prave taka verzia. Preto by ste ma potesili,ak niektora take meno mate 😵

avatar
diddi
3. feb 2010

zisti si najprv na matrike,ci ho maju v zozname...ak nie,povedia ti ako mas postupovat...ale myslim,ze asi sa bude zistovat akej narodnosti je meno a nasledne potvrdenie z ambasady,ze ide skutocne o meno,nie o nejaku vec....no a samozrejme zaplatis /bolo to myslim okolo 3.000Sk/ za zapis mena

avatar
zuzanalucas
8. feb 2010

🙂 ahojte, tak mi máme 2,5ročného syna, ktorému sme dali meno Lucas.Oslavujeme meniny 18.10.-na Lukáša.Je to krásne meno-a dá sa mu aj krásne povedať-Lucasenko,Lucasík,Lucasko.

avatar
danu
12. feb 2010

j.a.n.e.7 • 1d • Dnes o 09:59
Ahoj, nemáte niektorá doma dievčatko meno Sárah? Teda nie Sáru, ani Sarah, ale Sárah... videla som túto variantu na nete (hneď prvý odkaz ako som na googli zadala toto meno a dala vyhľadávať slovenské stránky), ale na matrike o tejto variante nevedeli.... tak aby neboli problémy.

Ďakujem