Ako postupovať, keď meno dieťaťa nie je v kalendári?
Ahojte. Chcem sa spýtať baby či mi neviete niektorá poradiť, kde sa môžem obrátiť ak meno pre moje dieťa nie je v kalendári. Je to meno DAMIÁN a v našom kalendári nie je uvedené toto meno. Ďakujem za radu
Stručné zhrnutie
- Ak meno dieťaťa nie je uvedené v slovenskom kalendári, matrika môže meno vyhľadať v interných zoznamoch alebo ak ho nájdu v zahraničnom kalendári, knihách alebo na overenej webovej stránke, meno zvyčajne zapíše.
- Ako dôkaz o existencii cudzojazyčného mena matrika akceptuje potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list s používaním mena, vytlačený zahraničný kalendár alebo knihu typu "Vyberte si meno pre svoje dieťa".
- Postupy a poplatky sa líšia medzi matrikami; v diskusii sa uvádzali rôzne skúsenosti vrátane poplatkov okolo 3 000 Sk, údajne 2 000 Sk a len kolkov cca 50 Sk, a tiež fakt, že vydavatelia rozhodujú o obsahu kalendárov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako postupovať, keď chcem zapísať dieťaťu meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári?
A: Ísť na matriku v mieste narodenia, kde matrikárka môže skontrolovať svoju knihu/zoznam mien a prípadne požadovať doklad o existencii mena v inom štáte; v diskusii sa konkrétne spomínalo preukázanie v zahraničnom kalendári, knihe alebo potvrdenie z veľvyslanectva.
Q: Aké konkrétne doklady môže matrika požadovať pri cudzom mene?
A: Diskutujúci uviedli potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list dokazujúci, že meno sa v zahraničí používa (príklad Leonie), vytlačený zahraničný kalendár alebo výpis z webu ako dôkaz.
Q: Stačí vytlačiť meno z Wikipédie alebo z internetu?
A: Niektoré matriky akceptovali internetový výtlačok alebo zápis na www.babynamesworld.com (príklad Bratislava Staré Mesto), ale toto bolo v diskusii sporné a niektoré matričné úrady žiadajú úradné potvrdenie z veľvyslanectva.
Q: Môže nemocnica alebo personál pôrodnice odmietnuť zapísať meno v prehlásení o narodení?
A: Nie; v diskusii sa uvádza, že nemocnica zapíše do hlásenia o narodení meno, ktoré rodičia nahlásia, a rodný list následne vydáva matrika v mieste narodenia.
Q: Koľko stojí vybavenie cudzojazyčného mena?
A: V diskusii sa uvádzali rôzne sumy: spomenuté boli poplatky "okolo 3 000 Sk", údajne "2000sk" a tiež len kolky cca "50 Sk"; konkrétna suma závisí od postupu na danej matrike.
Q: Kde nájdem dátum menín pre nezvyčajné alebo cudzie mená?
A: Ako zdroje sa v diskusii uvádzali stránka sk.wikipedia.org (sekcia Meniny na Slovensku), calendar.zoznam.sk a národné/regionálne kalendáre konkretnej krajiny (príklad vytlačeného francúzskeho kalendára alebo španielskeho zoznamu menín).
Závery z diskusie
Zhoda
- Matrika môže pomôcť vyhľadať meno v interných zoznamoch a zvyčajne umožní zápis, ak sa preukáže, že meno existuje v inom štáte alebo v relevantnej publikácii.
- Ako dôkaz sa v praxi používa potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list, tlačený zahraničný kalendár, kniha s menami alebo výtlačok z overenej webovej stránky.
- Obsah meninových kalendárov určuje vydavateľ, preto sa meniny líšia medzi kalendármi.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že postačuje vytlačiť meno z Wikipédie alebo z internetu; iní tvrdia, že matrika striktne požaduje úradné potvrdenie z veľvyslanectva.
- Niektorí uviedli, že pri zápise neplatili žiadne poplatky okrem kolkov cca 50 Sk; iní hlásili poplatky okolo 3 000 Sk alebo 2 000 Sk.
Otvorené otázky
- Koľko presne stojí administratívny poplatok za zápis cudzojazyčného mena na konkrétnej matrike?
- Kde presne hľadať právne záväzný jednotný zoznam povolených mien, keďže posledné rozhodovanie o zaradení mien vykonávajú vydavatelia?
- Aké presné formáty a vzory potvrdení vydáva veľvyslanectvo pre účely zápisu mena a kde ich konkrétne získať?
Spomenuté značky a firmy
Wikipedia, Orange, T com, www.babynamesworld.com, calendar.zoznam.sk, Modrý koník, Vyberte si meno pre svoje dieťa, Meno pre naše dieťa (kniha), Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, veľvyslanectvo/ambasáda, matrika Ružinov, matrika Bratislava - Staré Mesto, matrika Poprad, matrika Banská Bystrica, matrika Trenčín
Spomenuté produkty a metódy
"Vyberte si meno pre svoje dieťa", "Meno pre naše dieťa" (kniha), www.babynamesworld.com, sk.wikipedia.org (Meniny_na_Slovensku), calendar.zoznam.sk, tlačený zahraničný kalendár, potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list ako dôkaz, rodný list, zápis mena na matrike, matričný/zoznam mien na matrike, gregoriánsky kalendár, kolky cca 50 Sk, poplatok okolo 3 000 Sk, poplatok 2 000 Sk
Miesta a osoby
Trenčín, Ružinov, Bratislava - Staré Mesto, Poprad, Banská Bystrica, Švajčiarsko, Turecko, Švédsko, Španielsko, USA, Francúzsko
Johanka..díky🙂
A si Johanka alebo Johana?
Máme také blbé priezvisko 😅 😅
typicky slovenské(bryn...)🙂)
a neviem či sa to hodí tak krásne meno k nemu 😅
Stále nemáme vybraté 😒
BERTICA, ja som v obcianskom Johana, ale kazdy to aj tak zdrobnuje na Johanka. Vlastne som radsej, ze som Johana, lebo to znie seriozne, a zase kto ma chce oslovit milo, tak povie Johanka. To mas ako s kazdym inym menom......ale da sa dat do obcianskeho aj Johanka, takze neni problem.......dokonca aj Johanna s dvomi "N". No ked mate to rydzo slovenske priezvisko, neviem ci to zrovna ladi.......vsak este to zvazte.....🙂.....tak potom mozno by prichadzala do uvahy ta Daniela🙂....pekny den
ahojte dievčatá.neviem si poradiť s menom pre naše dievčatko.Páči sa mi Zara, alebo Zaira, len neviem, či je toto meno možné v pohode zapísať na matrike. Nemá niekto s týmto menom náhodou nejaké skúsenosti?Vďaka 😉
ewwe: isto nebudes mat problem s menom Marko ... moj syncek sa vola Matthias a vobec nebol ziaden problem ... toto pisu teraz v casopise Mama a ja: AK meno nie je v kalendari pripadne v knihe Matej Povazaj: meno pre vase dieta alebo na www.babynamesworld.com rodicia k zapisu takehoto mena potrebuju potvrdenie o tom, ze meno ktore chcu zapisat sa bezne pouziva v tomktorom state. V tomto smere im moze byt napomocne ambasady... alebo ak mate nejake pochybnosti mozete ich konzultovat s Jazykovednym ustavom Ludovita Stura Slovenskej akademie vied.
Ja mam zase problem chcela by som dat meno Matthias zapisat do kalendaru a neviem kde sa mozem na koho obratit....
Ahojte maminky chcela by som Vas poprosit o radu, cakame dievcatko a nevieme vybrat pre nu meno, prvu mame Sofiu a chceli sme aby sa to hodilo spolu 🙂 budem rada ak mi nejake pekne mena poradite dakujem velmi pekne
ahoj ninuska, mam aj ja dve dievcatka, chcela som aby sa tiez spolu hodili a spodobovali. takze mame paulinku a karolinku. nemala som problem s vyberanim, lebo tieto mena sa mi moc pacili a pacia sa aj vela ludom. prave slovenske. ku menu sofia by sa mi pacilo meno klaudia, patricia, lucia, anna-maria, natalia-natalija, julia, myslim aby sa koncilo na dvojhlasku -ia. to su slovenske, no ale kazdy ma iny vkus. ved meno je na cely zivot, tak porozmyslajte a daj vediet na akom ste sa dohodli. drzim palce!!! 🙂
Dievcata ,myslim, ze vam netreba ani ambasady, nam povedali, ze na to, aby sme preukazali, ze to meno existuje, staci nieco vytlacit z internetu, kde je jasne, ze sa to meno pouziva. Nas maly je Laurent, tak sme odniesli vytlaceny francuzsky kalendar a nebol ziaden problem, ani si nepamatam, ci to vobec riesili. To bude tym, ze ja som vtedy este bola v porodnici 😉
Ninuska, ved aj ty mas pekne meno, moze sa volat aj po tebe 🙂 Este ma napada Laura, Viktoria, Emma, Wanda, Lilly, Olivia, juuuuuj, dufam, ze nase druhe babatko bude dievcatko 🙂
Cikina, aj Paulinka a Karolinka u velmi pekne mena 🙂
nas maly Christoffer nevie kedy ma oslavovat meniny.pomozete nam najst jeho meninovy dnik??dakujeme 🙂
lenicka..na matriku so žiadosťou, aby vám pomohli a vyhľadali meno..Nám matrikárky v Trenčíne veľmi pomohli, teta hľadala, ochotne nám pomohla, bola veľmi zlatá, veď sme ju stále otravovali...I keď výsledok nebol taký, aký sme chceli-Maruška...Tak sme vymysleli alternatívu-Maruschka...Týmto im tam do Trenčína na matriku posielam tisíc pozdravov... 😵 😵 😵 😵
baby, som rada, ze som nasla tuto temu. my mame tiez Damiana a rodicia boli nestastni, ze kedy budeme oslavovat jeho meniny, ked sme mu dali take zvlastne meno. hahaha, musim si ten kalendar z wikipedie vytlacit cely aby som ho mohla pouzit pri druho bejbe 🙂
majina.b- 😅 dakujem za pomoc,ze si mi pomohla najst dnik kedy budem oslavovat meninky. 🙂 Christoffer-3.mesiace.pa pa. 😕
fatimma
ešte som našla : Švédsko 15. Marec Kristofer, Christe
tak si vyber dátum ktorý sa ti viac páči
Ahoj holky, nevíte náhodou, kdy má svátek Matyáš? V českém kalendáři jsem ho nenašla.
neviete kedy ma meniny Tobias?...celkom sa mi to meno paci ale priatel ho nechcel koli tomu ze nebude moct nas malicky oslavovat meniny...dakujem 🙂
My mame skoro 4mesacneho Tobiasa,oslavuje 13.septemba podla nemeckeho kalendara,Ahoj. 🙂
Podla mna sa nikam netreba obracať, ved už zapíšu skoro akékolvek meno, ktoré existuje na svete...
My máme Chrisa, a nebol nikde problém... ani v nemocke, ani na matrike, ani pri krste... 😉
poradťe mi prosím. Chcela by som požiadať o zapísanie mena Enesa do kalendára. Je to turecké krstné meno. Neviem kde sa mám obrátiť a koľko to stojí. Dakujem
ahojte maminky, my sme pri prvom mene mali trochu problém nevedeli sme sa dohodnúť.. strašne som chcela dievčatko a bola by Abony, ale keďže to je chlapec dali sme mu meno Cassidy a aby mohol oslavovať meniny tak má 2 mená , Cassidy Gabriel... len na matrike museli dat pozor pri zápise lebo Cassidie je už dievč. meno 😖 a teraz čakáme druhé (dúfam ze dievčatko) a bude sa volať Mia Natália.. páči sa mi ich viac Elizabeth, Eliška , Viktória, Elissa do termínu ešte ostáva pár mesiacov tak uvidíme.. 😅 😉
Ahojte,viete mi niektora poradit....mne sa velmi paci meno pre dievcatko Lillien-s dvomi L. No oficialne som nasla len meno Lilien s jednym L a bojim sa,ze s dvomi L mi to nebudu chciet zapisat na matrike. Mate niektora babo s takym menom? Zapisali Vam ho v pohode? Vraj treba pri cudzojazycnych menach zohnat povod mena. Neviete odkial pochadza meno Lillien? Alebo ci je tomu venovana nejaka tema,lebo ja som nenasla....dakujem
My mame Miu a Ellu....problem nebol,isli sme na matriku,tam maju zoznam mien,dost velky,aj s dvojitymi spoluhlaskami
Viem ze su mena s dvojitymi spoluhlaskami....na jednej svetovej stranke som nasla zoznam,ktorym sa riadia vraj aj slovenske matriky. su v nom mena Lilien,Liliana,Lilly....rozne verzie ale Lillien nie. Preto sa bojim ze mi to nezapisu....a mne sa paci prave taka verzia. Preto by ste ma potesili,ak niektora take meno mate 😵
zisti si najprv na matrike,ci ho maju v zozname...ak nie,povedia ti ako mas postupovat...ale myslim,ze asi sa bude zistovat akej narodnosti je meno a nasledne potvrdenie z ambasady,ze ide skutocne o meno,nie o nejaku vec....no a samozrejme zaplatis /bolo to myslim okolo 3.000Sk/ za zapis mena
🙂 ahojte, tak mi máme 2,5ročného syna, ktorému sme dali meno Lucas.Oslavujeme meniny 18.10.-na Lukáša.Je to krásne meno-a dá sa mu aj krásne povedať-Lucasenko,Lucasík,Lucasko.
j.a.n.e.7 • 1d • Dnes o 09:59
Ahoj, nemáte niektorá doma dievčatko meno Sárah? Teda nie Sáru, ani Sarah, ale Sárah... videla som túto variantu na nete (hneď prvý odkaz ako som na googli zadala toto meno a dala vyhľadávať slovenské stránky), ale na matrike o tejto variante nevedeli.... tak aby neboli problémy.
Ďakujem

Ahoj BERTICA.H, volam sa Johanka (22rokov), takze chcem reagovat na tvoju otazku ake meno dat svojmu babu🙂....navyse moja mamina je Daniela, takze mam k obom menam hlboky vztah. Obe mena su skvele, no pytala si sa ako sa zije s menom Johanka - fantasticky🙂.......ono tym, ze je to take nezvycajne nepotrebujes ani priezvisko, lebo si ta vsetci pamataju. Kazdy povie len jednoducho Johanka a hned sa vie o koho ide. Ak niekam telefonujem, poviem vacsinou len meno - to staci. A navyse ta patronka Johanka z Arcu - myslim, ze ta je dobry kauf🙂 Co sa tyka skratiek a prezyvok, je to rozne, ale vacsinou som pre kazdeho Johanka. Fakt odporucam🙂