Ako prekonať strach zo šoférovania?

nadaa1
29. aug 2022

Ahojky už od 18 rokov mám vodičák ale nešoférujem často mám už 29 a šoférujem spolu s manželom sama nikdy šoférujem tu po meste to mi celkom ide bola som aj 2h autom šoferovala som ale vždy s manželom bojím sa ísť na dialnicu prízajdové pruhy mi robia problémy neviem kedy sa môžem zaradiť neviem ani odstup najhoršie nad tým je že sa bojím že sa dačo stane to nechcem ! Ako to mám prekonať sadnúť si sama za volant a ísť ? Ďakujem

domiklik
29. aug 2022

@nadaa1 toto chce len cvik, inak to neprekonas

petulda333
29. aug 2022

Sadnut a ist. Viem o com pisem,vcera som sla sama do mesta po 13r! Mam 34 a vodicak tiez od 18

matovicova
29. aug 2022

@nadaa1 skúšala si kondičné jazdy? Mne to pomohlo

lilyianka
29. aug 2022

@nadaa1 a keby si si zaplatila kondicne jazdy?
Inak napr mne sa najlepšie šoféruje samej. Ale ja nemám strach. Proste kúpiť alebo zobrať si auto a ísť. Najprv si vyber menej náročnú trasu a postupne skus mesto,parkovanie atd

janulienky
29. aug 2022

@nadaa1 Tak tu sa pripnem. Ja mám úplne ten istý problém, vodičák mám od 18 rokov. Momentálne mám 39 rokov a už vôbec nešoférujem. Pred cca 20 rokmi som to ešte dala, bola aj menej áut na ceste, bola som viac odvážna. Ale teraz keď mám deti, mám strašný strach, že zle vyhodnotím situáciu na ceste, nedám prednosť, nestihnem sa zaradiť ... A nešťastie je na svete.

petulda333
29. aug 2022

@janulienky najprv chod sama. Ja tak planujem. Budem chodit sama a potom s detmi. Pomalsie,svojim tempom

pribinak
29. aug 2022

Zaplatiť kondične jazdy a nacvičiť tras ktoré potrebuješ
Chce to len jazdiť a jazdiť

armica152
29. aug 2022

@janulienky ja som na tom presne rovnako.. 20rokov vodičák v skrini

marci77
29. aug 2022

mne velmi pomohla automaticka prevodovka, tam mam istotu, ze auto nezdochne a viem aj parkovat 😅😉

ja vacsinou pouzivam auto iba na trasu do skoly, do obchodu, do prace, po vedlajsich dedinach .....ked ideme niekde na vylet, soferuje manzel

a pomaha mi, ked ako tak poznam trasu, viem, kde sa mam preradit a nemusim na poslednu chvilu

ale kondicne jazdy by mohli pomoct
a potom aj zvyknut si na to svoje auto ....napr. v autoskole sme mali auto na naftu, doma benzinove, to sa sprava trochu inak (teda spojka inak zabera)

tenerifka
29. aug 2022

ak sa ti da, kup si automat, je to uplne iny pocit zo soferovania, pohodicka, o nic sa nestaras a davas pozor len na premavku, pre mña bolo obdobie PRED a PO, uz by som ine auto ako automat nechcela (a cela moja rodina to iste, a jedna sa o skusenych 20-30 rocnych soferov). Takisto ti radim, aby si zacala jazdit sama, bez chlapa (oni vedia ovela viac cloveka vystresovat), najprv na lahsich cestach, napr.na jeden deñ si naplanuj ist na nakup, kde sa lahko parkuje. A uvidis, ze to pojde, zvladli sme to vsetky

marci77
29. aug 2022

@tenerifka
ano, presne, ten automat je uzasny, aj moj manzel (tiez skuseny vodic) ho chvali, ze je perfektny do mesta

ja soferujem aj po BA, tam je super, ze na vacsine trasy su semafory, tak sa nemusim ani zamyslat.....a ked clovek chodi kazdy den tu svoju trasu, tak ho ani nema velmi co prekvapit ( a este mam v zalohe nahradnu trasu, ak by bola na tej prvej kolona)

niet sa velmi coho bat, tiez sme sa prestahovali na vidiek a bez auta by tu bol clovek paralyzovany, tak som musela
vodicak som robila pocas VS, potom som dlho nejazdila, tak tiez to oprasovanie vedomosti po rokoch bolo prvy tyzden narocnejsie, ale potom sa to vyresilo same tym autom s automatom

marci77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizita
29. aug 2022

@nadaa1 fakt je to len cvik a situacia, ktora ta donuti ze musis ist.. ja som teraz v lete nesla autom mesiac a normalne ma na chvilu chytila panika ked som si sadla 😀 a chyta ma tiez panika, ze viem, ze v ramci prace budem musiet raz zase chodit aspon 1x v mesiaci do Ciech na porady... ale nebudem mat na vyber, noc predtym uz nebudem spat, nastavim si 4 navigacie, vyklepana ako reseto vyrazim radsej o hodinu skor a dorazim tam cela prepotena 😀 a este dufam, ze mi daju automat, kedze posledne 3 roky chodim len na automate 😀

zuzap33
29. aug 2022

@armica152 a ja 16 rokov. Tiez nejazdim

sasanka605
29. aug 2022

Na diaľnici je to jednoduché, slušnosť medzi šoférmi je ze ked vidí niekoho v pripájacom preradí sa do ľavého. Niekedy to nejde, tak žiaľ zastavíš a rozbehnes sa. Rada ze ta niekto bude púšťať z pripajaku je blbosť. Kondičné by ti asi pomohli, vezme ta aj na diaľnicu a uvidíš.

pallacinka29
29. aug 2022

@marci77 zas su aj semafory, kde sice do krizovatky vojdes, ale davas prednost autam, cize na to by som sa neupinala, ze hura semafor, idem hlava-nehlava…

kakakina
29. aug 2022

@armica152 aj ja, teraz pomaličky začínam 🙈

marci77
29. aug 2022

@pallacinka29
no ved to vie kazdy, kto chodil do autoskoly, ze ked je na semafore sipka idem a ked nie je davam prednost oproti iducim
v BA je 90% semaforov so sipkami, skor v nejakom mensom mestecku to moze prekvapit na nejakej vacsej krizovatke

evabb35
29. aug 2022

@nadaa1 podľa mňa ten strach je normálny. Mám odjazdené veľa, aj po diaľniciach v zahraničí, aj v preplnenej cestnej premávke v meste, nebola som účastníkom dopravnej nehody zatiaľ a napriek všetkým tým rokom za volantom mám strach a keď vidím tie chyby iných šoférov na cestách, nepozorných chodcov, cyklistov, či lesnú zver veru nie je mi všetko jedno, dosť veľa už predvídam reakcie iných účastníkov cestnej premávky... a pravdupovediac radšej jazdím v aute sama...a neužívam si to ani na sedadle spolujazdca, odkiaľ tiež všetko vidím a predvídam...

calin
29. aug 2022

Nikdy mi nenapadlo, že raz dám 10hodinovu jazdu zo Slovenska - do Nemecka. Ked budes musieť- sadneš a ideš bez premýšľania.

liliana2222
29. aug 2022

@nadaa1 ahoj. Ja som vodičák robila len teraz, dostala som ho niekedy v polke júla. Šoférovala som asi 2-3krat s manželom vedľa seba, potom sme šli do Tatier, kde sme boli týždeň a nesoferovala som, lebo po diaľnici som sa bála a tam nebolo kde . Prišli sme domov a manželovi sa tak zhoršila platnička, že nie je schopný sadnúť za volant. Ja dve malé deti, ktoré všade chodia so mnou, obchod v dedine žiadny a tak som nemala na výber. Šoférujem takmer denne už skoro mesiac, ale myslím, že ak by som nebola prinútena tak by som sa tiež bála. Dvakrát mi zdochlo auto na frekventovanej krizovatke , kým som sa naučila počúvať náš diesel (autoškolu som robila na benzíne). Aj keď teda parkujem zásadne tam, kde je menej áut, keďže šoférovať som sa učila na malom aute a my máme Octaviu combi a nejako nemám ešte odhad. Čo chcem povedať, ale je , že podľa mňa to neprekonas, kým nezačneš jazdiť. Ja som prvé 2-3 jazdy sama dala po dedinách, vzala som deti na menšie výlety 🙈😀 dokonca som sa tam snažila aj nakúpiť , nech nemusím do mesta, no ale potom som už nemala na výber. Veľa ľudí z okolia mi povedalo, že je dobre , že som bola donútená , lebo mám 31, vodičák som robila až teraz a teda dosť strach a stres, že v aute aj deti, a že som na to už stará, teraz začínať 😂😂

moni73
29. aug 2022

@marci77 no mna fascinuje, ze semafor s prednostou oproti iducim je na odbocke na swechat zo starej cesty. Plus ta odbocka nie je dobre znacena.

@evabb35 ako spolujazdec sedim 99% vzadu.

A zacala som s dcerou 16 jazdit po parkovisku. To je len vzruso😏

pallacinka29
29. aug 2022

@moni73 na Trnavke tiez, v Petrzalke detto… cize ziadne “mensie mestecka”…

ja som si tu par razy precitala riadne perly typu, “taka krizovatka neexistuje, to len v ucebnici”, “hlavna je ta najsirsia cesta a pod.” 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

Cez covid, ked “boli hranice” isiel muz z AT. Uz na slovenskej strane cestou z colnice zastal na stopke, narazila do neho zena a rozculovala sa, ze naco zastal, ved kto by isiel zlava, ked musis ist cez colnicu… 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

marci77
29. aug 2022

@pallacinka29
to bola asi narazka na moj prispevok
presne kvoli takym ludom ako ste vy, rozmyslam, ze prestanem prispievat do akychkolvek diskusii

vy ste autorke diskusie NIC neporadili, iba sa idete rehotat na inych prispevkoch🙄

akinom0077
29. aug 2022

@nadaa1 Neviem ako:( myslim ze to soferovanie cloveka bavi alebo nie. Ja som zena tiez napr cuvanie neviem dokonale i napriek tomu ze mam Q8 v plnej vybave☺️ proste pokial nemusim necuvam. Vystupim a urobi to za mna priatel/ alebo kolega😀
No bavi ma soferovanie velmi dokonca som tento rok v januari zacala podnikat s prepravou osob a kazdy piatok odsoferujem Italy 7 miestne auto ja ho volam autobus😂 a v sobotu naspat😊 Milujem to.
Netreba sa bat. A pokial sa moc bojis tak sa do toho nenut.

siska53
29. aug 2022

@nadaa1 chapem ta.. ja som uz hadam 9m.nesoferovala a aj predtym vzdy narazov, niekolko mesiacov aj ano, potom pauza a tak. Vodicak mam 3 roky.. ja zas dialnicu davam, ale po meste sa bojim.. este po mensom..ok.. potrebovala by som viac jazdit pod dozorom, ale s kludasom.. a benzin je aj drahy, neda sa len tak jazdit, ved co, ako predtym...

babydesire
30. aug 2022

@nadaa1 jeeezis,,stymto mam aj ja problem 😳😳😳 niekedy mam dusno doma len preto ze vodicak v penazenke a ja neviem soferovat...ale ja sa bojim, ze niekoho zabijem,ze znicim auto,ze nebudem vediet sa tristo pojynov naraz vediet naucit,ze ze ze... 😖😠😞😞😩😫😫😭

sasanka605
30. aug 2022

Ja som to uz pisala do kedysi do nejakej diskusie. Ak sa ženy tak velmi bojíte, prosim vás, nasadajte v takom strachu za volant. Takýto šofér urobí s ovela väčšou pravdepodobnosťou, nazvime to chybou ale schyta to ten za nim a ostatní šoféri. Kondične jazdy, jazda s niekým alebo dakde na prázdnom parkovisku, čokoľvek.