Ako prekonať strach zo šoférovania?

ardnaxela1989
25. aug 2019

Dobrý deň mám 30 rokov a chcem respektíve musím si urobyt vodičský keďže som sama z malou dosť ho potrebujem ale bojím sa šoférovať bojím sa ze nesprávnym jazdy co vám pomohlo ako ste sa to naučili hlavne tie ktoré ste mali tiež strach

stankadu
25. aug 2019

treba to skúsiť, tiež som sa velmi bála a to som vodičák mohla mať od 18 rokov. Urobila som si ho pred 2 rokmi a to som mala 37 rokov. Tiež som na 1x cvičisko nedala, podarilo sa až na druhý pokus. A je to lepšie, mám rešpekt. V utorok mi prišiel vodičský, v stredu a štvrtok som išla jazdiť po dedinách v okolí, trasu, čo som poznala. Dalo mi to sebavedomie. A v pondelok ráno o 5.30 sama do roboty. Neskutočná hmla a asi 10 áut za mnou a ja začiatočník som ich "viedla", nikto ma nechcel predbehnúť. Už mám najazdených viac ako 22tis. km. No rešpekt je stále. Treba to len skúsiť a prekonať, DO TOHO 👍

misiatko14
25. aug 2019

Ja sa odhodlavam zacat uz 10rokov...vsetci do mna stale hucia, preco nejazdim ved som predsa soferovala a podobne...no proste bojim sa...bojim sa, ze niekto mi neda prednost, ze mi nejaky chodec skoci do cesty, bojim sa, ze nie som vo svojom pruhu a niekomu buchnem do auta, no strasne...parkrat som sice sadla za volant, ale to len velmi kratke vzdialenosti, vzdy s niekym a strasne by som chcela zacat, lebo mhd ma unavuje, taxiky su drahe a ked vidim vsetky kamosky ako lahko dokazu fungovat je mi to luto...tak snad sa to nie len mne ale aj vam vsetkym ostatnym podari prekonat a aspon trosku si ulahcit zivot...teda nie len nam ale aj partnerom, kedze vacsina z nas toho svojho sofera ma :D

ma77
25. aug 2019

Ja som si urobila vodičak ked som mala 43 donutila ma praca nemala som spoje z poobednej aj manžel autoškola hroza nenavidela som jazdy teoria v pohode nikdy som nechapala na cvičisku kam mam cuvat chodili sme s manželom trenovat každu nedelu aj tak som kužele na skuškach nedala na druhych jazdu až na 3krat som spravila ulava neskutočna celu noc som nespala bola som kao ale dala som to ked som mala vodičak mesiac som nesadla do auta potom len po dedinach s manželom a teraz už idem aj do prace ale s kolegom nebojim sa ked mam pri sebe vodiča ale sama do mesta sa bojim doteraz po dedine do obchodu pohoda ale mesto hroza ale stale dufam že raz budem jazdit aj sama v meste 😉

lilke
25. aug 2019

Vodičak som si urobila v 18, zo dva roky som jazdila, rodičom ukradli auto, takže pauza. Dlhá, temer 20 rokov. Manžel rád šoféroval, a keď prišli deti, budem jazdiť s nimi za chrbtom? Po BA? Kondičné jazdy, zopár neúspešných pokusov začať. No keď som ich zbierala zo škôlky a školy, a v spojoch poobede som strávila dennodenne vyše 4 hodín, čosi sa vo mne zlomilo. Najprv jedna nacvicena trasa, nedajbože aby som na križovatke bola prvá, des, či zahnem do správneho pruhu. Po dvoch mesiacoch 1. víťazstvo, odbočila som doprava do obchodu. 😊 Deti zmenili škôlku a školu, krúžky, aktivity, takže iné trasy, už náročnejšie. Postupne som pridávala, a teraz sa v BA vyznam lepšie ako manžel, všelijaké skratky. Keď veziem známych, všetci spomínajú, ako bolo viezt sa so mnou. 😀 Po vedľajších cestách 50-100 km od BA robím bezproblémovo, no desim sa diaľnice. Takže ďalšia méta predo mnou.
Začiatky boli ťažké, ale veľa nás to zvládlo, dáš to aj ty. A som rada, že na cestu prídeš ako opatrný šofér, nie jeden z tých bláznov. 😊

aandrea9
25. aug 2019

Ja som si spravila vodičák ako 31 ročná v januári, v apríli kúpila nové auto a išla som na to😂 prvé jazdy týždeň známe trasy v meste. Po prvej ceste do prace 12 km a ešte aj ďalší týždeň sa mi veru triasli kolená pod volantom, ale dala som to 🙂 treba sa len odhodlať a veriť, že to dáš 👍 držím palce 😉

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
uglybetty1234
25. aug 2019

Ahoj mam 35 rokov, vodicak som urobila v decembr ( na druhy x, lebo na prvy krat som nedala jazdu), od januara jazdim. Prvy mesiac s manzelom, a s hnackou 🙂 ked som sla sama prvYkrat tak som nespala celu noc a prehnalo ma asi 10x 🙂 doteraz jazdim naucene trasy, ak idem vYnimocne na novu trasu, tiez si ju nastudujem na google earth (hlavne znacky hlavna cesta a daj prednost v jazde) .
Cvicisko som sa vyslovene nabiflila z tahaku 😂 Pozdlzne nebudem vediet parkovat asi nikdy, cuvanim asi tiez nie.

vendulka80
25. aug 2019

Jazdiť jazdiť jazdiť, rozmýšľať, predvídať. Nemotat sa po ceste 40 tkou ked je tam 70 lebo pomalá jazda narobí viac škody ako úžitku. Nepliesť sa do ľavého pruhu ked idem ako slimák a neblokovat auta, ktore idu rýchlejšie. Ak si si neni ista, zaplatit jazdy navyše a tiez cvičisko. Ak si trémistka a mas sklony k panike tak nesadať do auta ako vodič vobec. Netreba mat vodicak za kazdu cenu. Nie kazdy zvládne nápor na psychiku pri dnešných cestách a niektorých vodičoch.

andyka321
25. aug 2019

@diewcatqoo musim sa smiat, ked citam tieto prispevky, lebo to iste som prezivala a este prezivam aj ja. Vodicak som robila ako 52 rocna😂
Sice som ho urobila na prvykrat, ale nebolo to na mojom soferovani poznat. Neskutocny stres pred jazdou doteraz. Mojim najvacsim problemom su zaradovacie pruhy. V nasom meste v poslednej dobe rozsirovali cesty, porobili kruhove objazdy a celkovo pre mna doteraz zname cesty su problem, kedze som asi rok jazdila len obcas. Uz sa mi niekolko raz stalo, ze som sa zle zaradila, prisla panika a ja som robila jednu chybu za druhou. Este ze ma nevideli policajti. 😂 Takze ak sa da, tak sa soferovaniu vyhybam, co je zle. Odkedy sme kupili automat, tak je to lepsie, len tie pomalovane cesty😁ma matu.
Hlboko sa sklanam pred vsetkymi zenami, ktorym to perfektne ide, napr. moja sestra pokojna ako Anglican, rozprava pri jazde, pritom vsetko okolo seba sleduje. Vie sa zorientovat v kazdom meste nielen v tom svojom. Toto ja nikdy nedokazem, tym som si ista. 😢 Drzim palce vsetkym zacinajucim vodickam, aj tym starsim, teda aj sebe.😁 Prajem este pekny vecer.

fkata
25. aug 2019

@ma77 Skús sama po meste v čase, keď nie je veľká premávka. Zvykneš si.

guiseppinka
25. aug 2019

Do vodicaku ma dotlacil dnes uz muz. Robila som v ba a uprimne aj na 3x som vyletela - 1. kuzelky na cvicisku, lebo som moc vyrovnala auto, 2x som z vedlajsej nedala prednost a nesiel som mnou moj instruktor ale majitel autoskoly a ten keby sa prihovoril, tak by mi to policajt dal, 3x sa mi postavila zenska na prechod a vratila sa na chodnik a policajt - odstavte auto... takze som spravila vodicak na 4x. Potom ma muz doslova sekiroval a vsade som musela jazdit ja, doteraz sa so znamymi bavime na mojich "super jazdach", ked som viedla a zacali ma v serpentinach obiehat motorkari, sla som asi 70, co mi prislo neskutocne vela... potom som ostala tehotna a nevedela som si najst vhodnu polohu pri soferovi a bolo mi zle, tak som prestala. Ked sa narodila prva, tak som mala kamosa, ktory mi robil taxikara a to doslova vzdy a vsade... nemal robotu, takze mu to nevadilo. Inak ak som soferovala, tak zriedka a vzdy bol muz vedla mna, takze taka poistka, lebo ja som mala najvacsi strach, ze zabudnem odbocit... Potom som raz potrebovala ist na urad do ineho mesta a som si povedala, ze to dam. Rano ked som zbadala, ze nasnezili, tak ma skoro trafilo... cestu som dala sama, bola som neskutkcne hrda na seba... potom mi zacala dcera chodit do jasli a tie boli daleko na peso, tak som musela zacat jazdit denne, potom prislo druhe tehu a stale som jazdila a teraz denne davam 120 km do roboty a uzivam si to... milujem jazdu po dialnici a pocit slobody, ktory mi auto dava. Po ba vsak nerada jazdim a to s radostou pustim muza, neviem sa tam stale orientovat... ked vsak mam niekde ist, tak si stale obzeram mapu a studujem cestu, teda to robim aj pred dovcou aj ked som iba zavoznik...
A take, ze nieco sa stane - ked sa ma stat, sa stane, neovplyvnim to... a zdochne auto? No a? Nastarujem a idem. Trubia? No a co... uz ma to netankuje... dokonca aj ja zatrubim, ked sa predo mnou vlecie niekto neskutocne pomaly... jedine co pomaha je jazdit jazdit a jazdit...

lulu2014
25. aug 2019

My sme pred xrokmi nahovorili kamosku...bala neskutocneeeee. Ale nakoniec isla urobila a nejazdila😕
Ale chcela byvat v rodinnom dome tak sa prestahovali mimo BA. A jasne ze nejazdila dalej ☹️
Ale po 3 rokoch prisiel zlom...3 deti manzel stale v praci....
Tak nakoniec sadla za volat(dala si zopar kondicnych v autoskole) a dnes uz fici cca 10 rokov. A je mega maxi spokojna ze si urobila uz vtedy a ze je nezavisla na druhych ci spojoch. 😀😀😀
Takze drzim palce chodte dotoho a budete mat ulahceny zivot.
Dajte si heslo odvaznym stastie praje 😉😀 a vy budete jazdit.
Ale idealne hned zacat ako urobite vodicak. Prax je najlepsi ucitel a zbavi vas strachu.
Drzim silno palce 👍👍👍

bobana297
25. aug 2019

Moja mama by tiez chcela vodicak ale ja som jej zakazala. Ma 48 rokov a strach jazdit. A reflexi ma katastrofalne. Ked idem rychlejsie tak tlaci nohou o zem aby som pribrzdila, ked mi niekto vbehne do cesty skoci jak zajac od strachu a to podla mna sa taky clovek nikdy nenauci jazdit ked je tam tsky strach

montemotherone
25. aug 2019

@ardnaxela1989 nič len jazdiť jazdiť... Ja som pred vodičákom nejazdila, tam som sa naučila, jazdy urobila... Na ihrisku pri parkovaní hneď vypadli chalani, ktorí už doma načierno s tatkom skúšali dávno jazdiť 😉 Nič sa neboj. Ak neurobíš. Neurobíš. Nejde o život. A urobíš, ale nebudeš vedieť jazdiť... to už o život pôjde 😏 Tvoj, aj náš, čo sa ti pripletieme do cesty...
Moc nad tým nerozmýšľaj. Jednoducho sa snaž naučiť čo sa dá, zachovať chladnú hlavu, zhlboka dýchať a dáš to. A mysli na to, že ženy sú lepšie vodičky. Opatrnejšie, ale lepšie 😉

nini1010
25. aug 2019

Ja som mala po mensej nehode velky strach a vzdala som sa preto soferovania na viacero rokov.Ked som sa vracala do prace musela som vozit malu do jasli tak uz nebola moznost vymyslat.Zaplatila som si par kondicnych jazd a potom uz nebolo uniku.Par krat som prekonavala strasny strach ale velmi skoro sa to poddalo.doteraz som velmi opatrna.

miadi
26. aug 2019

Ja sa nebojim soferovat mozno take viac busy mestske krizovatky a cesty mi robia stres ale nie je to strach. S istruktorkou som jazdila ani neviem ako ma zhipnotizovala, no zo skusky jazdy mam stres, tak som spanikarila pri parallel parking a to bol fail. Druhy x som mala taku nervacku na skuske a na trase opravovali cestu Tak ked som sla okolo nich 45km kde je max 50 tak Po mne hucala ze blokujem premavku paralelne parkovanie aj 3point turn som zvladla a uz to vyzeralo fajn ze prejdem no cestou spet na vacsej krizovatke som mala zelenu tak radsej som sla hnet aby nepindala zabocim a tam tetka na prechode. Pockala som az presla a to bol fail ze som zabocila ja som mala ostat stat uprostred križovatky Lebo u nas mà chodec vzdy prednost . . Tak mam nervy a treti pokus pojdem v inom meste lebo hento ma stalo $220 za kazdy pokus Lebo som mala instruktorkyne auto a je to hodinu a pol od nas. Ked pojdem u nas v meste svokrovym autom bude len $50 poplatok ibaze to robia iba raz za mesiac . Tak rozmyslam ze pojdem v oktobri, zatial soferujem so svokrou co je na nervy he. Na parkovisku sa vleciem 20 a ona mi do toho keca ze chod pomaly!!! Ja jej na to ze ked pojdem pomalsie tak zastanem😂u nas mas vodicak na etapi po pisomnom teste mozes soferovat s niekym po road teste este treba urobit druhy x jazdu kde ides aj na dialnicu. Jednu poznam co urobila na 3pokus a potom ze velmi lahko urobila vodicak na autobus a robila soferku autobusu 😅 takze Moja rada je proste sa nevzdavat. Ja to budem skusat do TP a v najhorsom aj potom 😂

rembura
26. aug 2019

@nini1010 je to o tom, ze ked musis tak skor to zvladnes, kamoska to mala podobne 🙂
muz ju opustil a vtedy si uvedomila, ze musi sa prekonat, urobila si vodicak, kupila si auto, zacala si uzivat zivot, chodit s malou po vyletoch a tento rok dokonca bola uz aj na aute v Chorvatsku a to sa tak bala 🙂

lilka5566
26. aug 2019

V autoškole to bude pohoda, inštruktor ma brzdu takže keby čosi pomôže ti a potom začni jazdiť ráno a cez víkendy keď chodí malo áut a pôjde ti to neboj. Ja som tiez hrozna tremistka a dlho som sa bála sama jazdiť ale niekdy pozerám po ostatných vodičkach a poviem si, keď to zvládli oni, prečo by som to nezvladla aj ja 🙂 teraz dám v pohode 150 km za deň sama s detmi. musíš vela veľa jazdiť až sa do toho dostaneš

siska53
26. aug 2019

@ardnaxela1989 prosto som si zaplatila aj x jazd navyse.. dllho mi trvalo, nez som prekonala steach z auta..este dlhsie, nez mi to slo lepsie..ovladanie.. teraz ale, kedze mam vyse 2m.od skusky, zacinam.odznova, lebo som nemohla soferovat- zaver sk.roka, nemohla som ostat na nadcasoch, potom zlomenina ruky...ale uz 2x som bola a hadam pomaly nadobudnem odvahu..len ked sa neda jazdit kazdy den, je to zle..

lubiss
26. aug 2019

pozri sa po svojom okoli a vsimni si a uvedom si ze aki primitivi ten vodicak maju urcite sa ich par najde :D a ver ze nato mas..nie je natom nic zlozite ja som si ho spravila a bala som sa tiez jazdit ale ci som chcela alebo nechcela musela som a naucila som sa jazdit na starej favoritke a to je teda nieco ked to nemalo ani posilovac riadenia :Dteraz jazdim denne a teda klop klop 14 rokov bez akejkolvek nehody ci tukanca.

ja197
26. aug 2019

Ja len na okraj, ja som síce robila vodičák v 18, tiež som sa bála ako čert kríža, ale keďže som zaspala na autobus na svoje vlastné maturity a škola bola 100km od domu musela som sa prekonať a vybrať sa do žiliny sama, čo bol pre mňa mega zaberák 😊 nie ale k tomu som chcela, niekto sa tu vyjadril že je najlepšie si ísť sám, u mňa to platí len čiastočne, samej sa mi síce jazdilo zo začiatku super lebo som mala pocit že sa mi nikto nebude vysmievať alebo podobne, potom som ale zistila že oveľa väčší prínos bol pre mňa vždy môj chlap, vždy mi poradil čo ako mám urobiť, ako sa zachovať na ceste, musím priznať že ma aj značne dokázal sfúknuť za veľa vecí ale bez jeho drezúry by som dnes nejazdila tak ako jazdím, takže ja som toho názoru že keď je partner alebo manžel k žene normálny a nehuláka po nej za všetky chyby čo urobí za volantom, tak je to veľká pomoc keď má kto poradiť a usmerniť 😊

lenka2710
26. aug 2019

@ardnaxela1989 omg baby,ja to iste! Vodicak som spravila v roku 2009,doteraz som za volantom nesedela! Chyba bola,že som hneď po škole nezačala jazdit,naši mi auto dat nechceli! A proste vždy soferuje muž keď niekam ideme,bývame v meste, mám všetko blizko ci škôlku,školu,lekára,no proste všetko potrebné! Už sa odhodlavam niekolko rokov,najprv sme mali ford mondeo,veľkú kravu,s ňou by som sa bála aj zaparkovat 😂 teraz sme kupili fungel nove,zas panika,bo je nové 😂 tak neviem

dzudzu15
26. aug 2019

Ja som robila vodiča síce v 18 ale tiež som sa bála a potom som cca 7rokov nejazdila(keď som urobila vodocak prvé jazdy som mala z bratom a ten ma hrozne karhal tak som sa zaťala nejazdila a po čase som už mala strach, napokon som sa nahlásila na kondičné jazdy a mala som inštruktorku ta mi dala jednu dobrú radu:začnite jazdiť sama alebo z niekym kto vás nebude karhat za drobné chyby a začnite tam kde to dobre poznáte a postupne si pridávajte dlhšie trasy, ak vam to napríklad zdochne alebo zablúdite nepanikarte a to mi veľmi pomohlo) takže zhrnutie na začiatok je podľa mňa dobrý inštruktor ktory bude chápať že sa bojíte a bude mať dobrý chápavý pristup, a potom len jazdiť a nebáť sa ja aj teraz keď napr zablidim proste hodím výstražné smerovky aby ty za mnou vedeli ze sa niečo a aby boli ohladuplny