Ako prežívate rakovinu v rodine?

johnie
7. máj 2009

ahojte, neviem ci sa najde niekto, kto chce o tom vobec hovorit, ale predsa...
mala som pred 3 rokmi rakovinu prsnika a viem ako dokaze zmenit zivot zo dna na den, hodiny na hodinu... je to tazke nielen pre samotneho cloveka, ale celu jeho rodinu...
podelte sa o svoje pocity, ja sa podelim so svojimi... 😉

kaya60
28. mar 2018

@nika1 presne ako moja mamicka, mala rakovinu pluc a jedna jedina chemo ju uplne znicila, vycitam si to velmi, ze sme ju na nu presviedcali:( Drzim palce, aby to u vas dopadlo lepsie

nika1
28. mar 2018

@kaya60 aj ja lutujem,ze sme ho dali na chemo..znicilo mu to imunitu..a teraz je na internom s crp 300 dostava atb a hormonalnu "liecbu" straca sa nam pred ocami a nechcu ho este pustit domov,kde by sme sa o neho postarali lepsie.....nech mu aspon sprijemnime posledne dni...nevladze uz ani chodit a priviazali mi ruky o postel,lebo spadol,ked chcel ist na zachod...dnes mi nebere mobil a ja som uz z toho vsetkeho znicena a nestastna...a tebe prajem nech to co najrychlejsie preboli..ja neviem ani opisat pocity....jedine cas pomoze...a rodina,priatelia...mrzi ma,ze si ludia musia prechadzat niecim takymto,,,

kaya60
28. mar 2018

@nika1 je mi to vsetko tak luto, ked to citam, nasa mamicka mala metastazy aj na mozgu a dostala vlastne porazku, asi to bolo aj vyslobodenie:( uz je to 5 rokov a stale to boli rovnako:( tazke casy prezivate, vela sil prajem, niekedy sa stavaju aj zazraky, treba verit...

nika1
28. mar 2018

@kaya60 hrozne to je..viem cim si si musela prejst...ja stale dufam..alw ked vidim to trapenie tak smrt je naozaj vyhrou...trha mi to srdce,ked vidim ocina ako sa trapi....je to tazke urcite aj pre teba stale...povzbudive slova sa tazko hladaju..naozaj jedine,ze maminka tvoja sa uz netrapi...nema bolesti..jedina utecha pri takto tazkej chorobe...tez nas to caka...nevem si to tu predstavit bez ocka...nikto by nemal mat tuto pliagu.....

bielamacka3
28. mar 2018

ja sama mám raka - nejako zvláštne to neprežívam, neplačem kvôli tomu, robím tak, ako keby som bola zdravá (mám dva a polročné podľa môjho názoru hyperaktívne dieťa, ale to už je na mk známe), len jem viac semiačok a oleje, dokonca mi ustúpili migrény a bolesti hrdla

nika1
28. mar 2018

@bielamacka3 a co mas? Ono je to ine..moj ocino ma 60 a osem dalsich diagnoz srdca a pecene a cukor atd...a malobunkovy nador..grade 3....jr to ine pri mladsom cloveku a starsom..tez mu nic nebolo lrn mu zrazu spuchlo hrdlo..a uz to slo...je tomu 6 tyzdnov.......

kaya60
28. mar 2018

@nika1 fuha, tak ma to tazke chudacik, tolko trapenia...u nas to cele trvalo 4 mesiace. Doktori povedali ze bez liecby bude zit len dva mesiace. Ale bolo to tak, ze s liecbou boli 4 ale hrozne, keby to clovek vopred vedel, ale to sa neda...taketo rozhodnutie, vycitali by sme si to aj tak...

dilino
28. mar 2018

@nika1 vezmite ho na reverz a doopatrujte dôstojne doma aby už ked ma prisť to najťažšie aby bol s vami doma a nie priviazať mu ruky to je čo akože každy rodinny prislušnik ma právo vziať si chorého na dožitie domov a nie zomrieť zo zavazanimi rukami keby som tak našla svojho pribuzneho tak už ho dávno beriem domov a pošlem fotky rovno do TV že nech sa pozru či je to môžne že pacientovy viažu ruky ved predsa nieje na psychiatri ked môžte vezmite si ho domov mojej kamáratky tak mamina tak zomrela ale našťastie tam narobila cirkus v nemocnici tak ju pusili na reverz domov s tým že do týždňa zomrela už ani jeden deň by som nečakala to že je ťažko chorý neznámena že sa k nemu majú spravať nedôstojne a zväzovať mu ruky nato sú tam aby dali pozor ak máte možnosť vezmite ho domov na dožitie veľmi držim palce a budem na teba myslieť

bielamacka3
28. mar 2018

@nika1 sú to pluca - mám šťastie, že je to adenokarcinom, lebo jeden typ tuším malobunkový nádor, je neliečiteľný a že mi poistovna schválila lieky - ale ktovie, dokedy

nika1
28. mar 2018

@dilino nechcu ho pustit koli vysokemu crp...a priviazany je koli tomu,lebo stale sa snazi ist na zachod,ale tam nezajde..spadol a neda si povedat...pichaju mu atb do zily...ma mat odber krvi ak crp kleslo tak ho pustia...pre nas je to velmi tazke...ale vysoke crp ho mpze zabit hnet..urcite ho domov vziat chceme...chodime za nim na striedacku ja mama a manzel kazdy den.ja mam doma pol rocneho synceka nie je take jednoduche..domov si ho urcite vezmeme...zajtra by ho mali pustit..uz aj tak viac nespravia...doma mu to sprijemnime ako ro len pojde...dakujem ti

@bielamacka3 tebe prajem vela sil mas velmi velku sancu to vyhrat...psychika je tez dolezita...verim ze to zvladnes

dilino
28. mar 2018

@nika1 nemáš začo musite si to povedať všetci zvládneme to ja mám ťažko postihnutu dcérku po zbabranom pôrode už 10 rok je ležiaca a človek nema veľa času premyšľať naša voľba bola si ju hned vziať domov postrašovali nás že ide domov zomrieť a je tu s nami 10 rokov ale je od narodenia od kojenca doma s nami rodičmi preto som pisala že je veľmi dôležita psychika a pomoc mu aspoň skvalitniť ten život veľmi zo ❤želám tebe tvojej rodinke a mamine aby to zvládla a musite si povedať že my ako vy ako rodinka to date a povzbudzovať sa a pozitivne myslieť a bude dobré ľahšie to zvládnete.

bielamacka3
28. mar 2018

@nika1 Moj otec dostal raka ako 42 ročný a žije doteraz, tak preto možno dúfam, že to nedopadne zle - ja som inak takisto ochorela v tomto veku a sa čudujem, že pľuca ako nefajčiarka - a zaujimavé je, že odkedy mám túto hnusobu, takmer mi zmizli migreny a bolesti hrdla - predtým ma hrdlo bolelo každý den, migrény 2x do mesiaca...a eštš ako je možné, že niekto s tou istou diagnozou žije sotva rok a iný aj 20? Spolužiačka zo ZŠ umrela na raka prsníka ☹ za krátku dobu, jedna pani žije 14 rokov od stanovenia diagnozy, dalšia 22.

nika1
28. mar 2018

Baby otcino mi dnes umrel..onkomarkery sice klesli,ale srdiecko to nevydrzalo

nika1
28. mar 2018

@bielamacka3 verim,ze ty to zvladnes..vsetko sa da..moj tatinko mal kopu inych diagnoz a chemo mu zburala celu imunitu..ten zapal ho uplne znicil..som ztoho Znicena..ale zarovem ta chcen pivzbudit,ze sa to da vsetko zvladnut

kaya60
28. mar 2018

@nika1 och to mi je luto, uprimnu sustrast, vela vela sil, nech vam je utechou ze sa uz netrapi a nic ho neboli:(

melania1
29. mar 2018

@nika1 ahoj, moja mammicka ma rakovinu prsnika a pecet skrz naskrz premetastazovanu:( takze tiez tam je len jeden zaver. len sa modlim, aby s tym vedela dlho zit. mala jeden cyklus chemo vlani, teraz berie tabletkovu a bola na ct a cakame ci ta tabletkova zabrala. a modlim sa, aby jej nemuseli dat riadnu:( kupila som jej teraz podkovicnik a kuknem aj to oxygen. dakujem. drzim vam palce.

melania1
29. mar 2018

@nika1 uprimnu sustrast:(((

nika1
29. mar 2018

@melania1 je drahy..ale mozem povedat,ze tatovi pomohol..aspon zacal jest...keby nebol dostal zapal pluc tak to zvladne..bohuzial imunitu sa uz nestihls obnovit...drzim ti moc palce aj mamine

bielamacka3
29. mar 2018

No, ako to tu čítam, ja som na tom ešte celkom dobre, aj keď je to 4. stupeň - ale niektoré z vás to majú naozaj hrozné ☹ snáďs sa majú aspoň trochu lepšie ako vtedy, keď to písali

lucia6118
29. mar 2018

@nika1 úprimnú sústrasť

bielamacka3
29. mar 2018

Keď niekomu lekári povedia, že ako dlho bude žiť - odkiaľ to vedia? Mne to moja doktorka nepovedala a ja sa jej tiež radšej nepýtam. Neviem, či je taktné niekomu povedať, že bude žiť maximálne rok. Myslím, že to psychike veľmi uškodí.

bielamacka3
30. mar 2018

@peja Mńa sa moja onkologička pýtala, či som mala umelé oplodnenie, lebo má alebo mala niekoľko pacientiek, nefajčiarok, ktoré to absolvovali a potom dostali raka pľúc. Ja som mala iba insemináciu a nejaké hormony som si musela pichať do brucha - žeby z toho?

bezmenanoname
2. apr 2018

@bielamacka3 Dobrý deň, prechadzam roznymi diskusiami a vsimla som si Vase prispevky, mate rovnaku diagnozu ako moja mama, ak sa mozem spytat,aku liecbu Vam nasadili? Mama je liecena uz cca rok chemoterapiou-pemetrexed 900. Dakujem pekne za info

bielamacka3
2. apr 2018

liek sa volá xalkori

nika1
3. apr 2018

Baby ja som nevedela,ze to bude take tazke bez ocina..zajtra pohreb a ja neviem ci tam zvladnem ist...

kaya60
3. apr 2018

@nika1 drz sa, my co sme to prezili ta chapeme a vieme ake je to neskutocne tazke, ale ver ze musis, uz len kvoli sebe, aby si sa naposledy rozlucila... je to o to tazsie, ze je to tesne po sviatkoch, vsade okolo radost a veselie a v tebe nekonecny smutok. My sme takto isto pochovavali mamicku, 2.januara, vsade okolo sa oslavoval Silvester a novy rok a my sme sa chystali zvladnut najtazsi den v nasom zivote

bielamacka3
3. apr 2018

Ja neviem, či som vôbec normálna, ked som kvôli mojej chorobe neplakala a fungujem tak, ako keby som bola zdravá - skrátka sa neľutujem kvôli tomu a to som cholerik a vytočiť ma vie napríklad aj to, keď MHD mešká jednu minútu.

bezmenanoname
3. apr 2018

@bielamacka3 dakujem za nazov, pozeram, ze to bude asi tabletkova forma

nika1
4. apr 2018

@bielamacka3 no otcino moj sa tez vobec nelutoval...jeho rozculila kazda prkotina..vzdy bol ako fakla 🙂 si normalna,psychika je dolezita..len tato mal najagresivnejsiu formu a ked si clovek k tomu da esre tych dalsich par diagnoz.....tak jednoducho vyhraty boj je uz len to,ze sa dlho netrapil...
@kaya60 moc ti dakujem...je to tazke..asi som blba,ale silu mi dodava uz len to,ze v tom.nie som sama a ze otcina uz vlastne uz nic neboli...ani tvoju maminku..teraz im je uz lepsie ako nam 🙂

bielamacka3
17. apr 2018

Boli ste niektorá s ligou proti rakovine na relaxačnom pobyte alebo rodinnej týždňovke? Ak áno, ako bolo? Ja som zatiaľ bola dva razy na dennom výlete a bolo celkom fajn. Dlhší pobyt som neabsolvovala.