Ako riešiť chodenie "po špičkách" u detí?

mimusiacik
6. máj 2007

🙂 Príjemný dobrý deň!
Prosím,
má niekto z Vás skúsenosti s účinnou terapiou permanentnej
"CHôdze po špičkách" u detí?
Rady ortopéda či rehabilitač.prac.by nám boli veľmi vhod...
Vrúcna vďaka za cenné info!
🙂 😀 😅 😵

tesoro
13. jún 2008

ja mam tiez baletku , teraz ma 2 a pol roka a chodi na spickach iba obcas. Ortopedka mi v 13 mesiacoch povedala, ze deti si osvojuju chodzu do 3 rokov, smatlu, hupu sa, tahaju nohy, chodia do boku, na spickach a atd. Po tretom roku treba vyhladat odbornika....................

mimusiacik
autor
3. sep 2008

😉

kikina30
3. sep 2008

JEŽIŠI ženy ste ma poriadne vystrašili. Ani ja doteraz som tento jav "chôdze po špičkách" u svojej dcérky vážne nebrala. Jedna kamarátka mi pravda povedala raz, že mala ma slabé brušné svaly. Ono to tak u nás vyzerá, že mala vždy akosi pobehuje a je stále v pohybe. Pritom budí dojem že sa stále niekam ponáhľa. Vonku za ňou vždy pobehujem lebo pobehuje aj ona a pri tom akosi sa čudne nakláňa veľmi dopredu a následne aj padá na noštek. Tiež mi veľa ľudí povedalo že pôsobí dojmom hyperaktivného dieťaťa. Bože dobrý v chodaku bola len tri krát. Teraz ma rok aj pol. To ju mám tiež zobrať na vyšetrenia k neurologovi alebo ortopedu ? Upresňujem že mala viac menej skôr uteká ako normálne pomaly chodí, a nechce mi chodiť po schodoch dole ( hore vie bez problémov). Keď ju vediem za ruku tak ide pomaly ale akosi ako medvedík. Asi som niečo zanedbala.... ☹ ☹ ☹ ☹

lessia21
3. sep 2008

ahojte....moja znama ma 8 rocneho syna a pred rkom ho opervali....chudak chodil, teda vozil sa mesiac na vozicku, lebo chodil po spickach....obe nozicky mal zafixovane...
moja rada: nezanedbajte to..... ☹

emjee
9. sep 2008

silvia123 • 1d • Dnes o 10:33
Môj malý si odmala stúpa na špičky, hneď ako sa prvý krát postavil v ohrádke, tak na špičky, myslela som si že keď začne chodiť ho to prejde a bude dostupovať pekne na celú nožičku ale akosi stále na špice. Upraví sa to samé??? Alebo to mám povedať doktorke??? Začala som mu obúvať pevnú obuv s tvrdou podrážkou aj po vnútri, nie papučky, tie majú podrážku takú gumovú-ohybnú, ale aj v tej pevnej obuvi došlapuje na špičky. Mal s tým niekto skúsenosti???

erikasadek • 2d • Dnes o 10:37
silvia daj mu cas aspon mesiac, a ked ani po mesiaci , neprestane ist na spicky , tak vyhladaj lekara.

lencici • 1d • Dnes o 12:03
Moja mala tak isto stúpala na špičky. Chodí od roka a 2 týždňov a niekedy aj teraz tak chodí. JA som to povedala lekárke a ona mi na to povedala že to nevadí, že sa to upravý...Len keby ste videli aké doriadené ma prvé topánočky...

silvia123 • 1d • Dnes o 12:07
Presne prvé topánky tiež pekne doriadil, len sa bojím aby keď bude starší nechodil nejako smiešne, prípadne aby mu to nejako nedeformovalo nožičku

erikasadek • 2d • Dnes o 14:24
silvia budes sa cudovat a spravne by namalo mat dietatko topanocky ked zacina sa stavat na nozky, neviem preco je to zauzivane na slovensku, a prave na slonensku mate najviac deti postihnutych deformaciou nozky.

dieta ma mat spravne az ked zacina samo chodit to znamena ked sa ta jemne podopiera ale kroky uz roby sam.

normalne nedavaj topanocky, dieta sa lepsie prisposoby, podlozke a chodeniu ako ked je stlacene v topanocke, vyskusaj , pocit slobody dieta bez topanociek je uplne iny,a a neboj plocu nohu mat nebude, daj tomu cas.

silvia123 • 1d • Dnes o 15:28
erikasadek, môj malý už začal chodiť sám, prejde aj 10 metrov keď ho pustím, ale väčšinou len tak prebehuje krátke trasy od gauču k stoličke a tak.. A topánočky som mu práveže začala dávať až keď začal chodiť za dve ruky a zrovna preto si myslím, že keď sa predtým staval na nožičky bez topánočiek tak sa naučil na špice, možno s topánkami by sa mu to tak nedalo, ja neviem. Myslíš že po vnútri ho môžem nechať behať bez topánočiek? -neviem či mi udrží rovnováhu, on totiž keď tie topánočky nemá chodí ako baletka ale môžem skúsiť.

erikasadek • 2d • Dnes o 15:33
no pokial mas koberec tak ano , za pokus to stoji, tie tvrde podlahy tak to je ina vec, pokial je teplo tak ho nechaj v parku, neviem ako je teplo na slovensku prepac ale v parku v piesku, je to vyborne zdrave pre deti chodit na boso
skus a daj vediet,

monca301 • 1d • Dnes o 15:35
aj moj maly chodi po spickach a myslim si,ze ho to prejde. Kamaratkina dcera tiech chodila po spickach a potom prestala. Nevidim v tom dovod utekat s tym dr. Jedina skoda,ktoru urobi su dokopane boty.

caruzo19 • 1d, 15tt • Dnes o 15:51
no baby,to chodenie po spickach je asi normalne,moja mala tiez tak zacinala,nebojte,upravi sa to.co do chodenia naboso,nasa ortopedicka povedala ze v ziadnom pripade,len po nerovnom povrchu,cize po kamienkoch,trave atd,doma nie,hrozi plochonohost(riesime,nasa mala chodila odjakziva bosa ),okrem toho v topanockach ma dieta zafixovanu paticku.no ale ta plochonohost sa lieci zase chodenim po spickach okrem ineho

mari.varechova
7. nov 2008

ahojte mam dvojcatka a maju 15mesiacikou narodili sa v 31 tyzdni Samko mi terza zacal chodit pekne prejde po celom byte ale vzdy len k niekomu osobe a Vladko mi zacal len pred tromi tyzdnami sedkat ako som si vsimla tak on je vzdy taky mesiac a pol za Samkom ked som citala tie temy tak ma to zaskocilo lebo mi k ortopedovi nechodime len na neurologiu naposledy sme boli ked sete poriadne nesedeli tak povedala ze su hypotonicky a uz sedia pekne rovno a dneska som bola s nimi na rehabilitacnom kde chodime pravidelne raz za mesiac a ta nam povedala ze si nemyslela ze zacnu tak skoro behat a Vladkovi ze mam masirovat nozicky aby sa mu nahodou neskracovala ta slacha ked chodi po spickach.on sa vsade postavi ide popri nabytku ale ked ideme za rucicky tak sa velmi pevno drzi ale niezeby nechcel lebo on sa z toho tesi ale ako nahle chcem pustit jednu rucku tak hned ide dole na kolienka.prosila by som trosku poradit ak by niekto vedel dakujem Majka

bibula
8. nov 2008

neviem,ci uz to tu bolo spominane,ale tak zacina aj svalova distrofia-ale ziaden strach dopredu-asi 80% deti chodi po spickach a tym sa spevnuju lytka, kriziky a stabilita. 😉
odporuva sa hlavne malym detm preto obuvat vyssiu pevnu obuv,co drzi aj clenky a su snurovacie-nie "zipak"

mimusiacik
autor
8. nov 2008

priecne plocha a plocha nozka,kolienka do X s rozostupom 10cm,lordoza...

ak i napriek virivke,prarafinovym zabalom,LTV neustupi spickovanie,cakaju nas dlahy na spanok,statie na hranole s postupnym zvysovanim sklonu...

Ortoped zakazal upozornovat "na päty"...trapime sa od 2 rokov,mame 4,5r.

mimusiacik
autor
8. nov 2008

u deti s väcsou nozkou cize nad cislo 26 uz velmi nezozenies kotnikovu obuv,a ta s brusenej koze je primäkka na drzanie kotnika,potrebovala by som pevne kanady na velkost 31,ale ortoped tvrdi,ze neodporuca,lebo potom deti chodia ako martania...nosili sme i kotnikove cizmy doma po byte,tiez neodporucala...ach joooo 😒

bibula
8. nov 2008

ja so niekde videla take sandalky,viazane az nad clenokvyzerali divne,ale na doma v poho-pokukam?cislo neviem 😖

mirrinka
1. dec 2008

ahojte....tak takýto problém máme aj my,malá začala chodiť od deviatich mesiacov a od vtedy chodí "po špičkách", ked ju upozorním,aby takto nechodila,tak s tým prestane,ale asi len na sekundu a potom znova špičkuje...dokáže po špičkách aj behať a všetky topánky čo má,majú zodratý predok... nechce chodiť obutá,doma behá najradšej bosá.ked jej kúpim nejaké papuče,má ich tak max.5 minút obuté a hned ich vyzúva... 😉

jarula25
1. dec 2008

ahojte aj my sme spickovaly ale len zo zacatku ako sa naucil chodit vravela som to aj doktorke a ona vravela ze to je syndrom pavuka....zevraj to robia deti ktore boly v choditkach..no neviem nezda sa mi to...ale maleho to preslo a teraz uz len sem tam zaspickuje aj to ked ho upozornim tak hned prestane...ale kamaratkina mala to robila tiez a ona isla snou k ortopedovi a musia chodit na rehabilitacie..

monikakoll
6. jan 2009

ahojte všetci stále tu pozerám tému do ktorej by som mohla napísať aj svoj problém o špičkovaní.Moja malá ma 15 mesiacov nechodí,ale stavia sa k nábitku a všade na špičky,trvá to už 5mesiacov.V 11.mesiacoch sme o tom hovorili doktorke a ona hovorila taktiež,že sa to napraví,tak sme čakali a nič sa nelepšilo,po mesiaci sme boli u nej s chrípkou a pripomenula som jej,že nič sa nezlepšilo,tak najprv,že pôjdete k ortopédovi no ked sme jej to ukázali ako špičkujeme tak nám hned dala termín na neurologii a tam,nám povedali,že je to zlý nácvik chôdze to znamená nedávať do chodítka nevodiť za ruky a nechať malú samu nech si lozí a ešte sme dostali termín na rehabilitáciu.Tam chodíme doteraz,cvičíme Vojtovku aj doma 3krát denne,ale nič sa zatiaľ nezlepšilo.S rehabilitačnou vymýšľame čo by mohlo pomôcť,ale zatiaľ nič nepomáha,aj ona sa čuduje a nechápe prečo.Malá je predčasne narodená,ale nijaku vadu nemá,vpodstate je na tom o dosť dopredu.Pomaly už bude rozprávať a chodenie nikde.Je to pre nás záhada.

kili
6. jan 2009

moni, naši sú tiež predčasne narodení a Samko špičkoval od júla a začal chodiť (teda viac než jeden krok) až tuším v októbri. Dávate papučky? neviem, či to môže pomôcť. Možno by pomohly o pár cm väčšie 😕

monikakoll
6. jan 2009

dávame papučky aj ortopedické topánočky.Kúpili sme detskú stoličku",hokerlik"na odporúčanie rehab.,aj kočiarik na tískanie,aj fitloptu,cvičíme s plačom no nejaké veľké zmeny sa nedejú.

kili
6. jan 2009

skús možno tie väčšie boty, v tom by fakt nemala zvládať chodiť po špičkách. Alebo k normálnym papučkám pripevniť zo spodu kus kartónu aby boli väčšie. Asi bude chvíľku padať, ale možno dojde na to, že tak sa chodiť nedá. Náš to až tak nemá, v papučkách moc nešpičkuje.

monikakoll
6. jan 2009

skúsili sme aj väčšie,ale nič.Ona má všetky topánky tak riadne vyšpičkované,že nechápem.Dali sme jej aj topánky ,ktoré mali podľa nás super tvrdé špičky a aj tie si ohla .Jej by nerobilo problém mať aj tie baletácke s drevenou špičkou.Ešte rehabilitačná hovorila,že chce byť vraj vyššia aby všade dočiahla.Inak vysoká je po tatinovi.No 12.1. ideme po dvoch mesiacoch na kontrolu k neurologičke,tak sme zvedaví čo nové.No možno ešte skúsime aj nejakú inú aby sme mali viac názorou na to.Rehabilitačná si minule doniesla posilu,aby sa na to niekto iný kukol,ale na nič neprišli.No dúfame,že sa to nejako vyrieši.

kili
6. jan 2009

moni, tak u nej by teda kartón nepomohol 😀 , možno podložky s titanu 😀

kili
6. jan 2009

ale čo som si všimla na jednej fotke, má tam asi 5m a jediná, kde je bosá, tak má tak zatiahnuté prstíky, máva to furt?

tina78
6. jan 2009

Ahojte, pridám sa. Ja som s malým cvičila Vojtovku od jeho 6 týždňov a ked sa začal stavať na nožičky tak na špičky a pokúšal sa tak chodiť a tak sme dostali 2 cviky na odstránenie tohoto zlozvyku, resp. na odstránenie nesprávneho pohybového vzorca a cca po 1-2 mesiacoch intenzívneho cvičenia začal malý chodiť pekne sám 🙂 No a ked sme sa na RHB pýtali, či na to špičkovanie neexistuje aj iná pomoc, bolo nám povedané, že len toto cvičenie, teda samozrejme pokiaľ dieťa nemá iný problém ako skrátenie šlachy a pod.

dididi30
7. jan 2009

ahojte, moja dcera necvicila na vojtovu metodu, nebolo treba a chodila po spickacha, teda v chodacke. ja som to za vadu nebrala, ked sa naucila chodit bolo to ok 😉

inak som netusila,ze chodenie po spickach moze mat nejaky zdravotny problem, alebo take nieco, nik ma na to neupozornil a nikdy som sa tym nezapodievala...preto gulim oci 😕 😀

inak aj moj syn , sice ma len pol rok, ale tiez zacina spickami, podla mna takto zacina kazde babo, ked si tak vsimam,pokilat to fakt nieje nejaka zdravotna vada, tak je to ok 🙂

langkofel
7. jan 2009

ja som odkedy mala zacala chodit, vsade vravela, pozriete, ona chodi po spickach....a stale som pocuvala, to prejde, ona s tym prestane...dnes ma 3,5 roka a chodime na rehabilitacie, skratene slachy 😖 , tiez som si myslela ze to nic nie je a ze s tym naozaj jedneho dna prestane...Nikdy nebola v choditku, vzdy mala kvalitnu obuv, nechapem co to sposobilo?! Teraz nam urobili v REHA program, odporucili, bicyklovat, kolobezkovat, drepy...a vraj uvidime ci pomozu rehabilitacie, alebo ci bude treba aj nieco ine. Inak my ploche nozky nemame.

Kocky, nezanedbajte to a chodte vcas k odbornikovi, ak sa vam daco nezda.

tina78
7. jan 2009

presne tak, súhlasím s tebou langkofel! Mne tiež všetci vraveli, že to prejde, keby som sa vykašlala na cvičenie, ktovie, ako by sme dopadli. Teraz je to špičkovanie našťastie už za nami! 🙂

monikakoll
7. jan 2009

Na začiatku cvičenia mala nožky trochu tuhé,ale to bola ona celkovo od mala tuhá.skoro začala dvíhať hlavu aj sedieť,bez našej pomoci.Tak sme si mysleli ,žes tým chodením to bude tiež tak.Ale nedá sa vylúčiť ani to,že sme to zapríčinili my nesprávnymi vecami.V chodítku bola asi mesiac aj to len za deň na 1omin a neurologička hovorila,že aj to stačí na ten zlý nácvik chôdze a ešte aj to že sme ju vodili za ruky skôr ako sama stála,ale ona si to pýtala že aby sme s ňou chodili,no čo neodolali sme jej.Slachy skrátené,ževraj nemá.No nevzdávame sa cvičíme dalej a uvidíme či sa to napraví. Môžeš mi opísať tie cviky,aby sme ich aj my cvičili?

tina78
7. jan 2009

monikakoll, tak tie cviky sa nedajú naučiť podľa nejakého popisu a ani by sa to tak v žiadnom prípade robiť nemalo,Vojtova metóda by sa mala cvičiť pod dohľadom vyškoleného odborníka fyzioterapeuta, aj my sme chodili na kontroly pravidelne raz za 2 týždne a doma sme to cvičili 3x denne 😉

kili
7. jan 2009

tina, myslím, že ona chce len vedieť, či cvičí také isté 😉

tina78
7. jan 2009

kili, ono mi to potom došlo, ked som si prečítala jej dalšie príspevky a poslala som jej to v IP 😉

lucialast.
28. jan 2009

Ahojte. Idem pridať aj svoje trápenie. Môj syn Kubko od odvoch rokoch chodí po špičkách. 😒 Detska doktorka nás poslala za neurologičkou, tá za rehabiltačknou doktorkou. Cvičili sme asi rok, na lopte, drepy, rebriny ale nič nepomohlo. Odporučili nás na operáciu achil.šliach. Odmietala som ju do 4 rokoch.Nakoniec sme pošli do Žiliny za dr. POPLUHAR. Velmi dobrý detský ortoped. Mali sme operovane obydve nožky. Potom boli nožky 5 tyždnou v sadre az na stehnách. Už viac ako rok rehabilitujeme. Máme perličkovy kupel, ktorý velmi pomáha a tiež parafín. Ale to špičkovanie ostalo. Na prevej nohe menej a na ľavej je to isté. On sice nikdy nechodil na celu nožku. Ale ked pokričím na neho , tak vie nožku dat normálne. Ak má niekto taký problém, vyhladajte lekára nech Vám poradí. 😒

lencici
28. jan 2009

Moja mala chodi po špičkách od kedy začala chodiť...Tiež vždy pobehuje a vždy sa jej podarí aj spadnúť...Ja som to vravela jej doktorke a ona povedala že to nevadí.....tak teraz neviem?!

lucialast.
29. jan 2009

Neviem síce kolko má mala ročkov, a či stále chodí po špičkách alebo aj na pätách.Ale sús zájsť za detskou neurologičkou a ona ti poradí. Ona ju vyšetrí a povie či to nevadí alebo ťa pošle na rehabilitáciu. Radšej skôr ako neskôr.