Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

zuzana581
20. jan 2012

@biba04 Jeden bude coronet saten a druhý šeltia. Inak my nemáme rodinný dom. Chcem takú klietku do bytu. Velmi sa mi to páči. Maximálne pôjde možno na pár mesiacov na balkon, ale to sa ešte rozhodnem podla okolností 🙂

zuzana581
21. jan 2012

Tak toto budú naše dve nové miminká, ale až niekedy pred Valentínom si ich budeme môcť zobrať, lebo sú ešte malinký.

sisapetrigova
21. jan 2012

@teuska ahoj mi mame morske prasiatko uz mesiac a davame jej papat 3krát denne ale stale papa takže sa asi nepreje 🙂 nemusis sa bať, nasa ma najradsej kalerab, casom zistis co ma rada vasa potom daj vediet a pisti??? nasa velmi 🙂

zuzana581
21. jan 2012

Ahojte. Mám ešte jednu otázku. Na youtube sme dnes pozerali nejaké videá o morčatách a našla som vela videí, kde ludia chovajú morčatá iba za takými ohrádkami, ale ako podstielku tam majú len deky. Pozrite si napríklad tu:

https://www.youtube.com/watch?v=NtSPdkguyu4

No a ja sa chcem opýtať, či hlavne teda moč morčiat nesmrdí, lebo napríklad pod zajaca sme dávali taký bavlnený koberec, ale ak ho ocikal, tak som ho musela hneď vymeniť, lebo smrdel a to chodí zajac bežne do záchodíka, ale morča ciká asi kade tade, tak čo tie deky pod nimi každý deň perú, alebo ten moč až tak nesmrdí?

cairka
22. jan 2012

@zuzana581 , naše morča ciká do záchodika , bobkuje tak pol na pol. Do záchodiku mu vkladám 3 papierové utierky poskladané aby boli akurát na spodok (ak vidí prehnuté na boku, tak ich vytiahne von 😠 ) a musí sa čistiť denne, ináč smrdí. Takže ak miesto podstielky koberec, tak až keď bude naučené na záchodík. 🙂

ináč to vaše bábätko mi pripomína nášho Kvika 🙂

zuzana581
22. jan 2012

@cairka ano, to je asi rovnaké sfarbenie 🙂 akurát náš bude dlhosrstý. Takže morča sa tiež vie naučiť na záchodík? Ja som myslela, že nie. A ako sa k tomu vedie? Lebo zajac začne chodiť do jedného rohu a tam mu potom treba dať záchod. Aj morča tak robí?

cairka
22. jan 2012

@zuzana581 , ja som to len skúsila tak, že som mu dala hneď ako prišiel do klietky ten záchodík a dala som mu tam inú podstielku a sám tam začal chodiť, takže ani neviem poradiť ako naučiť, lebo náš sa ozaj naučil v podstate sám. Len toto som dodržala, že má byť iná podstielka v záchodiku ako v zbytku klietky a prvé 2-3 dni som mu občas, keď sa vycikal tam lopatkou prehodila trocha tých ocikaných peliet. Najprv mal v klietke pelety a do záchodiku som dávala plienky, ale tam bol problém s praním (respektíve som bola lenivá to prať v rukách 😅) a začla som používať tie papierové utierky a s tým som spokojná, jednoducho ráno vysypem do koša, opláchnem misku, dám čisté a hotovo. Teraz ho máme necelé 2 mesiace a ozaj celkom spoľahlivo ciká tam.
Som si nevšimla, že ten váš je dlhosrstý, to bude fešák 🙂

zuzana581
22. jan 2012

@cairka tak to je super. Ja som bola pripravená na to, že oni sa to nenaučia, ale tak ak sa naučia aspom čo to chodiť do záchodika, tak budem rada. Potom sa už nedivím, čo som na tých vidách našla, že mávajú deky v klietkach pre morčatá. A do klietky dávaš stále tie pelety? To sú také tie šulčeky?

biba04
23. jan 2012

ahojte, nase morcatka tiez robia potrebu iba na jednom mieste v rohu klietky, akosi si navykli oba na jeden roh. V chovatelskom sme dostali kupit taky roztok na cistenie klietok, ktory morcatam nevadi a klietku celu vyvonia. My mame ako podstielku klasicke hobliny, a cistim ju raz za tri dni a uplne to staci, vobec to nie je citit, mozno tam pomaha aj ten roztok, inak ako podstielku nic ine nedavame, tie sulceky sme davali asi tyzden ale zrusili sme ich kvoli tomu ze to rozomielali v ustach , a robil sa z toho nieco ako piesok, a to sa dost roznasalo vzduchom, ked urobili nejaky rychly pohyb, takze ficime iba na hoblinach z chovatelskehó obchodu.
Inak nasi si uz na nas navykaju a vzdy ked im ideme davat cerstvu zeleninku , tak sa postavia k mrezi , celu dobu nez to pripravim zvedavo pozeraju a po chvilke sa rozkvikaju a zacnu kusat tu mriezku, to uz mi davaju najavo , ze mi to trva 😀 , je to take zlate to sledovat, po uhorke sa idu rovno utrhnut , tu citia na dialku 😵

zabka88
23. jan 2012

baby, viem že je to trošku mimo témy, ale nemáte niektorá skúsenosti aj s pieskomilom? máme možnosť jedného dostať, ale bojím sa, predsa zodpovednosť za zvierakto a nemam skusenosti 😖

zuzana581
24. jan 2012

@biba04 akí sú chutní 🙂 Prosím ťa, môžeš mi napísať ako sa volá ten roztok na čistenie klietky? Ďakujem.

biba04
24. jan 2012

jasne, pozriem to, akurat teraz som v praci, tak az poobede 😵

zuzana581
24. jan 2012

@zabka88 myslím, že za napríklad psa je ovela väčšia zodpovednosť, ako za hlodavca, ktorý je v klietke. Určite by si chov zvládla, akurát si treba prečítač čo najviac toho na internete a zvážiť pre a proti. Ja keď som kupovala zajačika, tak som brázdila 2 mesiace internet a nakoniec som aj tak kúpila zle, lebo náš zajačik bol velmi agresívny a hrozne kúsal. Ocikával všetko. Robí to dodnes. Išiel k svokre na dedinu a keď mu ide do zajačníka vymeniť jedlo, alebo mu tam upratať, tak ju kolko krát aj ociká. O kúsaní ani nehovorím. Chodí v hrubých rukaviciach ☹ Teraz som zasa brázdila internet a hladala som menšie zvieratko, ktoré nekúše 🙂 a je to denný tvor, lebo nemáme velmi velký byt a keby mi nejaké zviera v noci buntošilo, tak by mi to vadilo. Toto všetko zhruba platilo pre morčatá, tak dúfam, že budeme s nimi kamaráti. Ak nebudú kúsať, tak to bude v pohode.

zuzana581
24. jan 2012

@biba04 ďakujem. Máš čas. My ideme pre morčatá až po 10.2. 🙂

zabka88
24. jan 2012

@zuzana581 máš určite pravdu 🙂 my máme vodnú korytnačku a to je úžastné a nenáročné zvieratko, má pritom vlastnú povahu a rada sa aj mazná čo by som predtým nikdy nepovedala o takom studonokrvnom zvieratku .. cez sviatky sme strážili kamarátovi pieskomila , teraz nám ho chce dať . je to úžastné stvorene ale trošku hryzká a je velmi samostatný, dlhodobo ho musíš krotiť aby si ho mohol viazť na ruky, a miluje utekať po vonku (po izbe) a bojím sa že to nie je zvieratko do bytu s novým nábytkom ktorý chceš mať čistučký a vonavý... či? preto zháňam infošky či nemáte niekto s ním skúsenosti..

zuzana581
24. jan 2012

@zabka88 no ja osobne si myslím, že ak chceš mať voňavučký byt, tak si neber domov žiadne zviera 🙂 Ono síce napríklad zajac nám nesmrdel. Ak k nám niekto prišiel, tak vždy sa divili, že ho tam nie je cítiť. Ale napríklad seno cítiť bolo. Vraj morčatá taktiež nesmrdia, ale musíš im čistiť klietku. Kamarátka má škrečka a keď k nej prídem, taktiež to necítim. Ale ona mu stále čistí klietku a ja som zajacovi tiež denne čistila. Neviem, či pieskomil tiež potrebuje seno, ale myslím, že to je hlavná ároma aj u zajaca aj u morčaťa. Že je hlavne cítiť to seno. Podstielky sú tak vyrábané, že zvyknú pohlcovať pachy. Pieskomil má ale myslím ako podstielku piesok, tak je to zasa iné.
Keď píšeš, že ste ho mali doma, tak ako to hodnotíš, smrdel vám, alebo nie?

zabka88
24. jan 2012

@zuzana581 máš pravdu 🙂 on mal také akoby piliny na vysypanie a piesok mal vo vaničke kde sa chodil umyvať každu chvilku, čistulinke zvieratko.. ale skôr klietka mala taky svoj pach ale nesmrdel, asi si treba zvyknuť, akvarko s korytnačkou už napr. vôbec necitime, naopak kvetinky sa vytešuju lebo je vlhko tak kvitnu jak besné hlavne také tropické 🙂
prosím ťa ako riešiť keď idete niekam na predlženy vikend? toho sa tiež bojim, lebo korka v pohode vydrži 4 dni bez potravy ale pieskomil bojim že ten by musel s nami 😕

zuzana581
24. jan 2012

@zabka88 no ja mám blízko celú moju rodinu a aj kamoška by mohla v prípade nutnosti, takže ja som zajaca nikdy nebrala so sebou. S morčatami tiež vždy niekoho "zamestnám" 🙂 Ale ak nemáš nikoho, kto by ti pomohol, tak ho podla mňa budeš musieť brať so sebou. Morča by tiež nevydržalo si myslím, lebo každý deň potrebuje minimálne to seno a to za deň určite zje. Ak dáš zvieraťu vela, tak to zje naraz a potom nemá nič. My sme zajaca nechali samého akurát tak, že som mu ráno dala seno aj jedlo a na druhý deň sme podvečer prišli. Vtedy vydržal, dokonca mal ešte trošku sena tam.

zabka88
24. jan 2012

@zuzana581 uff to neni dobre, lebo myslim že zvieratko ma z prenašania stres 😔 aj naša korka mala obrovsky hlavne ked som ju davala do takej skatulky aby si neublizila, a ona klaustrofobic maly skoro sa z toho ... odvtedy si ju davam pod sveter, aj ju zohrejem aj ukludnim ze je dobre.. bojim že pieskomil by až taky pritulny nebol.. ale neviem lebo nepoznam inych chovatelov 😔

biba04
24. jan 2012

dobry vecer damy 🙂
ten prostriedok co som spominala na klietky sa vola Dezisan Spray Vettex , je to od spol. Guapex /Disinfectant Revolution/, je to absolutna bomba, vystriekate tym klietku a mate pokoj aj na tri dni, my mame klietku dost velku, skoro ako kuchynsky stol, lebo mame dvoch, takze aj cistenie je narocnejsie, ale s tymto nam to staci vycistit kazdy treti-stvrty den....a morcatam to absolutne nevadi, neviem ci to citia ale hlavne ze im to nevadi 😵

zuzana581
24. jan 2012

@biba04 Super. Ďakujem.

Baby, dajte mi prosím tip na nejaké dobré hobliny. Alebo je to jedno aké kúpim? Všetko mám už objednané, len hobliny mi chýbajú. Chcela som pod nich dávať mačací piesok, ale ten asi nebude moc vhodný, tak skúsim najprv tie hobliny.

biba04
25. jan 2012

macaci piesok som neskusala, ale citala som, ze morcata by mali mat tie hobliny,inak som si vsimla , ze to sem tam aj obkusuju, a mozno aj na pazuriky im je to lepsie ako piesok. Hobliny mozu byt podla mna hocijake. My sme mali rozne druhy z chovatelskeho, ale to je vsetko podobne, teraz mi zacala nosit kolegynka, /neviem, kde to berie/ take "domace"hobliny a tie sa mi zdaju najlepsie...ale mozem ti poslat tu znacku co mam este doma z obchodu, na jeden druh z obchodu som si totiz davala pozor, lebo sa mi nepacili, boli strasne tvrde a zlepene ...doma mam tie co sa mne pacili, nez mi kolegynka zacala nosit...
inak ze vraj davaju niektori ludia aj papier pod hobliny, ja nie , ja ked som to vyskusala, tak mi totiz chlapci odhrabovali hobliny a tie noviny mi zrali 😀

biba04
25. jan 2012

inak som sa ani nepytala, budu to tiez dvaja chlapi ci dve zenske? 😀

zuzana581
25. jan 2012

@biba04 chlapiská to budú 🙂 už majú aj mená Tomi a Nemo (syn teraz fičí na rozprávke "hladá sa Nemo" 😀

biba04
26. jan 2012

poznam to, my ficime na Harrym Potterovi , dcerka uz ma 7rokov, takze nasi povodne boli Harry Potter a Draco Malfoy, ale kedze nam jeden chudacik zomrel na nador /asi tyzden potom ako sme dostali/, tak sme kupili druheho ale ten uz je Rysko /preto ze je rysavy🙂 /.....inak je blbost co pisu , ze chlapi sa biju, nasi si tak krasne na zvykli, a to ani neboli od narodenia spolu...z toho som si robila velmi velke obavy, ze ci sa znesu navzajom, ale su z nich teraz taki kamosi, sledovat ich, ked sa hraju, je uplne uzasne 😵 😵

zuzana581
26. jan 2012

@biba04 ja dúfam, že ani títo sa nebudú biť. Ale nakoniec som kúpila takú klietku dvojposchodovú a dá sa zatvoriť priechod medzi tými poschodiami, takže ak by boli velmi zlý, budú bývať oddelene.

biba04
26. jan 2012

fuha a vies ju odfotit ?

zuzana581
26. jan 2012

@biba04 toto je ona.Najprv som mala vybratú takú jednoposchodovú na nožičkách, ale som si to rozmyslela 🙂 Akurát dám k tejto spraviť takú vaničku z plexiskla, alebo len dám nejakú plastovú podložku, aby som spodok nemala len na parketách.

biba04
26. jan 2012

teda, tak to budu mat hotove kralovstvo 🙂)

zuzana581
26. jan 2012

@biba04 no uvidím, či nebudem na ňu časom nadávať 🙂 Dúfam, že budem spokojná.