Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

hipuska
14. mar 2018

@smejulka323 u nás nijako. Hniezda si nechystá, lebo mladé sú pohyblivé a ochlpene hnid ako sa narodia. Jedine čo som si všimla, že menej zrala, menej behala. A jedno poobedie, zrazu po klietke behali malé

smejulka323
20. mar 2018

Cítim sa hrozne, úplne na dne.... Včera sme boli s našimi morčatkami (Jajo a Lejdy) u veterinárky, Lejdy mala nejaké parazity na srsti. Ošetrila ich oboch, nejaký sprej použila, parazity počas dňa opadávali 😀 tešila som sa, že sa jej uľavilo (muselo to hrozne svrbieť) ... No naša Lejdynka bola kotna, bola drobná a Jajo je zas prasiatko ako sa patrí. Proste bola malá na to aby sa stala mamou. Dnes ráno ma čakal hrozný pohľad do klietky, mrazivý, bolestivý... Vždy keď som prišla ráno zo spálne, Lejdy piskala, dnes ráno nie... odišla nám aj so svojimi tromi maličkými, ktoré pred tým priviedla na svet... Baby žerie ma to, tak hrozne. Keď sme ich od seba oddelili, mysleli sme si, že sú obaja chlapci a že väčší bude menšiemu robiť zle. No menší prestal jesť aj piť, a tak som ich znovu dala dokopy, a keď sa sparili na druhý deň, už bolo neskoro...odvtedy boli zas oddelení no Lejdy aj jedla aj pila normálne. ... možno keby som počkala, možno by sa to nestalo .... ženy hrozne si to vyčítam

lintu
21. mar 2018

@smejulka323 mrzí ma to ☹ žiaľ aj toto je súčasť chovu zvieratka.... nevyčítaj si to.... jednoducho sa to takto malo stať... príroda to tak chcela... darmo sa teraz zamýšľať čo ako si mohla urobiť inak... nikdy nevieš čo by sa stalo, keby bolo keby.... niekedy keď sa človek snaží aj najlepšie ako vie, to jednoducho nevyjde....

smejulka323
21. mar 2018

@lintu myslíš že by bolo fajn dať nášmu Jajovi zas kamošku? Ostal taký smutný, menej je a aj pije...

lintu
21. mar 2018

@smejulka323 nuž, morča je spoločenské zviera... neviem, čo je na tom pravdy, ale v niektorých krajinách vraj majú zakázané chovať morčatá ako samotárov...
novú kamošku som chcela navrhnúť už aj ja včera... len mi prišlo blbé v takejto situácií prísť s týmto návrhom... každopádne to bude určite dobrý nápad aj pre Jaja aj pre vás.... najprv však vyriešte problém, ako zabrániť, aby nebola stále gravidná... ak bude morčence v jednej klietke tento problém tu bude totiž vždy.... už len tým jeho neustálym nadbiehaním ju bude veľmi unavovať

cecilia68
21. mar 2018

@smejulka323 Môj brat chová morčatá už viac ako 15 rokov, popýtam sa ti zajtra a napíšem.

smejulka323
22. mar 2018

@lintu nemám problém s tým ak by bola povedzme raz za rok gravidna, samozrejme ak by už bola dostatočne vyspelá na graviditu, máme len jednu klietku ale veľkú čiže ju vieme predelit...aj teraz sme to tak mali, ale žiaľ neskoro.

smejulka323
22. mar 2018

Ja a Jajo, až teraz na foto som si všimla že s ním ladím...(tá handra preto, lebo strašne pĺzne)...po pár dňoch mojkania sa dnes nekonala naháňačka po klietke

harmona
22. mar 2018

@smejulka323 ten je krasny, tieto zvieratka su velmi mile a vdacne tvory, ja by som ich mojkala snad aj stale 🙂

lintu
22. mar 2018

takže hovoríš, že nielen psy sa podobajú na svojich majiteľov? 😀 veľmi veľký vyzerá byť, ale tak to bude asi aj tou fotkou... naše prvé morča bolo tiež takéto, len bol o dosť tmavší.... ďakujem za spomienku 🙂
inak super, že máte veľkú klietku... potom niet nad čím uvažovať 😉 len zo zvedavosti, odkiaľ beriete morčiatka?
@smejulka323

smejulka323
22. mar 2018

@lintu tak on je dosť veľký, ale kilo asi nemá... tieto boli naše prvé, v decembri sme zobrali od jedného pána z Krupiny, rušil chov kvôli alergii v rodine a tak všetky daroval, my sme vzali dvoch. Zajtra chcem ísť do nejakého chovproduktu v ZV vybrať slečnu pre tohto ryšavca, nech nie je sám, je tu tak ticho keď nemá partnerku.

lintu
23. mar 2018

@smejulka323 tak dobre nakúp 🙂 len pozor na prekvapenia, ktoré si z týchto obchodov samičky niekedy odnášajú 😀
ak sa vám podarí, urobte si niekedy výlet aj do oceanária v budapešti... sú tam zväčša len ryby, ale na časti majú aj zopár druhov cicavcov... a morčatá... majú ich tam hneď niekoľko.... malé veľké... všetko na jednej kôpke...v ohrádke v strede miestnosti.... ako parádne to tam bolo 👍

cecilia68
23. mar 2018

@smejulka323 Sľúbila som, že ti napíšem, ked sa popýtam...tak áno, sú to spoločenské zvieratká, ale tiež je to individuálne, záleží od povahy, ale ked mu dokúpiš znova samičku, oni sa budú páriť, takže tomu nezabrániš a mladé bude mať stále....a tá samička uhynula zrejme preto, lebo telo nebolo dostatočne vyvinuté na pôrod a pravdepodobne ju potrhalo zo spodu, bola ešte mladá na párenie....odporúča sa pripustiť po 4-6 mesiacoch + 2mesiace nosí....

smejulka323
23. mar 2018

@cecilia68 ďakujem za odpoveď... morčiatko sme dnes kúpili s tým, že je to samička, klietku máme veľkú, takže sme ju predelili takže sa k sebe nedostanú a pustím ich k sebe až niekedy v lete, nech pekne dievča podrastie.

cecilia68
23. mar 2018

@smejulka323 Múdro si urobila....nechaj ich, nech sa aspoň cez mriežku oňuchávajú....

sedem
23. mar 2018

Aj my mame slecnu a chlapca 😍

michalag
24. mar 2018

Ahojte, pred týždňom sme si kúpili morčiatko - samičku cca 6 mesacnu. Je to láska na prvý pohľad 😍 Vyzerá ze si pomaly u nás zvyká 😃. Ale väčšinu času keď nezere ( niekedy mám pocit že žere nejako casto) tak je schovaná v domčeku. Myslíte že časom bude "akcnejsia"? A ešte ma napadlo, dá sa u samičky zistiť že čaká mláďatá skôr ako prídu na svet a ako?

lintu
24. mar 2018

@michalag Podľa mňa sa ešte osmelí. Ešte ju máte pomerne krátko. Pre ňu je to stále neznáme prostredie s neznámymi ruchmi a pohybmi. Je preto prirodzené, že v domčeku sa cíti bezpečnejšie. Ja by som jej napríklad ten domček aspoň načas na drzovku zobrala. Tak by mala aspoň možnosť skôr zistiť, že jej odo mňa nič nehrozí a nechystám sa ju zožrať :D Za ten čas treba pri nej samozrejme vylúčiť prudké pohyby, nenaháňať ju - jednoducho nestavať sa pri nej do role predátora.

Graviditu u morčiat zo začiatku nie je vidieť, ale skôr ako porodí, sa začne enormne zväčšovať v bokoch. Mrkni na internete. Gravidita trvá cca 2 mesiace a bruško jej začne pomaly rásť už po mesiaci. (Veď nosiť v sebe zopár mláďat (po narodení väčších od myši) sa musí aj na niečom prejaviť 😀) Aj také iné pohyby na brušku jej bude cítiť.
Ak si nie ste istí, či ste si ju náhodou nedoniesli gravidnú, tak sa k nej tak preventívne správajte a uvidíte, čo bude za pár týždňov 🙂

smejulka323
26. mar 2018

Predstavujem vám Jajovu budúcu spoločníčku Dášu. Sľúbila som, že ani za svet skôr ako v máji, júni ich nedám dokopy.

gigi87
5. apr 2018

@sedem
ahoj, prosim ta, chcem sa spytat ako spolu vychadza samcek a samicka? My sme pred 2 mesiacmi kupili samicku, po mesiaci sme prikupili dalsiu, aby nebola sama...
Spavali pri sebe a pekne vychadzali spolu, od nedele ale po sebe vrcia a vytrhavaju si zo zadku srtst... googlila som, a dnes som zistila ze to druhe morciatko co mame kratsie je samcek, predtym to nebolo take viditelne, a aj samotna pani v chovprodukte nam povedala ze to je samicka na 90%
Teraz ich mame oddelenych, nemozu sa ani citit, vidim na tvojej fotke ze su pekne pri sebe... samceka mas kastrovaneho? vsade citam ze nie je mozne aby rozdielne pohlavia spolu fungovali bez oplodnovania... teraz neviem aku klietku kupit, alebo co robit... vratit ho nechceme, a kastraciu neviem kto by vedel tu v okoli urobit...
Dakujem pekne ze akukolvek radu 🙂

sedem
5. apr 2018

@gigi87 ahoj, my sme si povodne tiez mysleli, ze kupujeme 2 samicky , to boli este krpci a casom zacal chlapec po slecne vyskakovat a uz bolo jasne, kolka bije, cize sme hned robili opatrenia, nejaky cas boli oddeleni, potom sme isli ku veterinarke, o ktorej sme vedeli, ze sa specializuje aj na tieto male zvieratka( vacsinou riesia hlavne psov a macky) a z nasho fesaka sme nechali urobit polobabu 😀 zakrok bol v pohode, kedze bol mlady, uspatie zvladol bez problemov a ked sa prebral , bol ok, ziadne komplikacie sme neriesili, este sme ich nejaky cas nechali od seba, aby sa rany zahojilí a potom sli zase spolu do klietky...obcas este slecnu ponahanal, ale uz bez nasledkov a zle si nasi nerobia, obcas teda on ukaze trosku svoju dominanciu, ale nikdy sa nejako nekusali, netrhali si srst...
Ono niektore povahy su velmi dominantne a maju problem spolu vychadzat...zvyknu sa bit pri jedeni, ked si chcu napriklad obsadit domcek alebo hocikedy ked sa stretnu?

sedem
5. apr 2018

@gigi87 Ale kazdopadne aspoň dokym sa rozhodnete co dalej, tak ich oddelte, pokial je samicka este velmi mlada, nemusela by porod prezit, ak by sa podarili mlade...

smejulka323
22. apr 2018

Jajova kamoška Dáša je nakoniec chlap 😭😭😭 dnes som ich na maličkú chvíľu dala k sebe, že nech sa okukaju...a "Dáša" vyskakovala na Jaja, aj tancovala ako pri párení tancuje samček...som smutná, bojím sa ich dať dokopy, aby sa nebili

luba142
11. aug 2018

Ahojte, dnes sme prisli o nasu milovanu Rozetku, mala 4 roky a pravdepodobne srdiecko nevydrzalo tie tepla. Mame este jedno kratkosrste asi 2 roky a to teraz sedi len v senniku a ani nezere a nepije

pripinacka
25. feb 2019

Ahojte poyrebujem radu mame dlhosrste morca ma 2.5 nesiaca a mame ho dva tyzdne. Malej sa to paci tak sme sa roxhidli ze jej kupime kamosku nech nue je sama rak sme kupili male kratkosrste. A to tomu dlhosrstemu srale zerie srst. Skosi jej to ako kosacja.nevuete ci s tym?

waitinka7
25. feb 2019

Dievčatá, ako dlho sa dožívali Vaše morčiatka?

petjka
26. aug 2019

D9bry den, chcem sa opytat, akp riesite cikanie lalanie v klietke? Davste na jedno miesto do misky podstielku granulovu a cistite potom toto? Ci cikaju kade tade a treba denne celu klietku cistit, dakujem. Uvazujeme o morcatku pre deti

petjka
26. aug 2019

@cairka mozem sa opytat ake to je morcatko? Krasne je

sedem
26. aug 2019

@petjka moje morciatka sa nenaucili chodit na zachod, ale viem, ze niektore to zvladaju, hlavne ked ziju zo zajacikom, odkukaju to..takze u nas davam na spodok klietky taku tu nepremokavu podlozku, co sa dava pod babatka, potom pelety- tie len do domceka a pod senik, kedze tam je najviac casu a na to este piliny a cistim raz tyzdenne, samozrejme denne cista voda a strava

petjka
27. aug 2019

@sedem a nesmrdi to, ked je cistene raz do tyzdna? Mate ich vonku ci v byte? Mysliye, ze mozu but v jednej klietke so zajacikom?