Ako separujete odpad?

babubabu
11. nov 2016

Ahojte,
chcem sa opytat, akym sposobom separujete odpad. Umyvate vsetko predtym ako to date do zberneho kontajnera? Vymyvate kartony od mlieka? Umyvate tegliky od jogurtu? Co s flasou od saponatu, samponu, pracieho gelu, od oleja...? Vdaka za postrehy. Pocula som nazor, ze ak to mam dat do zberu neumyte, to radsej do komunalneho.

janickacrazy
11. nov 2016

@babubabu Ja separujem odpad už vyše 20 rokov, všetko umývam predtým než to tam hodím, presne ako si opísala, vymyjem kartony od mieka, umyjem tégliky od jogurtov, flašu od šamponu normálne vymyjem, nevidím v tom problém, len trošku roboty navyše, ale robíme to pre našu planétu aspon toto málo robím, ked možem. Nechápem ľudí, čo sú takí leniví, že všetko radšej hodia do komunálneho odpadu, len aby nebodaj nemuseli dačo urobiť navyše, och.

luluapali
11. nov 2016

@janickacrazy suhlasím :( chudiatko zemeguľa. Ale to, že ľudia netriedia, nie je jediný problém. Raz na RTVS2 bol dokument o odpade. Ako američania vozia na veľkých lodiach odpad (aj elektroniku) do Afriky...otrasné.

luluapali
11. nov 2016

V poslednom vydaní Dtestu je dlhý článok čo sa má ako separovať. Ale ten je pre predplatiteľov. Môžem ho doma pofotiť.

mrkvicka060
11. nov 2016

krabice od mlieka a od kadejakych cistiacich prostriedkov nevymyvam 😕 cojaviem, sak to potom by som musela vymyvat aj kazdy obal od syra, od parkov, alebo sunky alebo inych mazlavych veci... to ma popravde ani nenapadlo, ze to treba az tak... a separujeme papier, sklo aj plasty, keby nie tak vynasam smeti trikrat za den, keby mam vsetko hadzat do komunalu. tych plastov je strasne vela. no ale dobre vediet, ze sa az tak musi vsetko vymyvat, to som nevedela 😒

janickacrazy
11. nov 2016

@mrkvicka060 No áno, treba to všetko vymývať, my separujeme aj kovy a viacvrstvové obaly. Máme na to špeciálne kontajnery.

zlotazla
11. nov 2016

Mame zberne kose na sklo,plasty,papier,zbytky jedla a komunalny odpad.vsetko preplachnem kym to vyhodim.

lintu
11. nov 2016

myslím, že vymyť ten jeden, dva sáčky alebo škatuľky po minutí, nie je zas až tak časovo náročné, aby to človek nezvládol... inak treba si potom riadne preštudovať, čo sa dá recyklovať a čo nie... nie je papier ako papier, nie je plast ako plast 🙂

sugarfree999
11. nov 2016

ja separujem ostosest a poctivo, ale nevidim zmysel to vymyvat, pretoze potom clovek zas mina vodu. a ak mam na kazdy spinavy obal pouzit zbytocne pitnu vodu, opat sa spravam neekologicky, takze sa to minie ucinku, ci? 😕

tinka_21
11. nov 2016

A neumyje sa to nejak potom pri spracovaní toho plastu? je to naozaj nutné? Lebo napr. ja som videla ako spracúvajú papier pri výrobe toaletneho papiera a spol. ... v podstate to ide do takého veľkeho bubna akoby pračky s vodou,kde sa to melie melie, premiešava až je z toho kaša, a vlastne všetky tie farbivá, lepidlá, spinky z časopisov, to všetko sa odseparuje a ide von, aby ostala len tá kašovitá hmota, z ktorej potom spravia papier na toaletak.

tinka_21
11. nov 2016

a ešte, ako máte doma(hlavne v bytoch, kde je málo miesta) poriešené nádoby na separovanie?

janickacrazy
11. nov 2016

@sugarfree999
@tinka_21 Na všetkých letákoch o separovaní odpadu sa píše, že to treba vymyť. Tak jasné nebudem to hodinu drhnúť, ale len zbežne to vymyjem.

mrkvicka060
11. nov 2016

@tinka_21 my mame bohuzial len tak ledabolo v kute zavesenu tasku na plast, papier davame do krabice a casto vynasame, raz alebo aj dvakrat za den, nech to tu nestoji...

landsmanka
11. nov 2016

na separovanie si aj ja už dávam pozor od istej doby, dokonca som si na to aj taký delič kúpila, že plast, papier a tak 🙂 je to fajn, aspoň niečo urobíme pre našu planétu. Avšak minule keď som bola s kamoškou tak hovorila, že bola vyniesť smeti ako vždy, že všetko tak ako má byť a že prišlo auto a všetko dokopy to brali.

fokuska
11. nov 2016

@tinka_21 my mame v chodbe vstavanu skrinu a v casti kde mam ulozene veci na upratovanie mam velku skatulu od nejakeho spotrebicu a tam davame. Je predelena na polovicu, na jednu stranu ide papier a sklo - kedze flias mame velmi malo a na druhu plast/kov. Pri vynasani berieme celu skatulu von, vyhodime a dam ju zas na miesto 🙂

mrkvicka060
11. nov 2016

@landsmanka ano, mam podobnu skusenost. Dufam, ze to tak nie je vsade...

janickacrazy
11. nov 2016

@landsmanka u nás chodia také menšie autá a tie berú plasty a ostatné separované odpady, ale vždy samostatne, nie dokopy

landsmanka
11. nov 2016

@mrkvicka060
@janickacrazy
ja som videl u nás smetiarov asi len raz, vždy som niekde bola keď brali smeti, takže som to neriešila. Ale keď mi toto kamoška hovorila som len zírala. Pretože potom my sa môžeme ozaj snažiť koľko chceme a prd z toho

luluapali
11. nov 2016

V našej časti mesta sú na niektorých miestach nádoby na sklo. Plat a papier separuje každý doma. Dostávame dve vrecia: žlté a modré. Vždy prvú sobotu v mesiaci každá domácnosť vyloží pred dom plné vrecia a dostane za to prázdne. Vezme ich jedno auto. V zbernom dvore na linke triedia plasty: konzervy, alobaly (všetko dávame dokopy).
Inak ja si myslím, že keby boli ľudia donútení vysokými poplatkami za smeti - napr.ako často vyloží smetiak pred dom (myslím hlavne dediny), tak by boli donútení podrobne triediť. Napr.my triedime komplet všetko. Nádobu na komunálny odpad vykladáme pred dom raz za dva/tri týždne. Máme druhú nádobu na bio - tam dávam šupky zo zeleniny, ovocia, všetko čo by som dala do kompostu. Tú vyberajú v zimných mesiacoch 1x za dva týždne, v lete každý týždeň. A aj si myslím, ak by smetiari chodili pre zmesový/komunálny odpad raz za dva týždne, ľudia by boli nútení viac triediť. Keď pozriem okolo seba vždy v prvú sobotu v mesiaci, vidím kto ako má povykladaných smetí pred domom a to značí, koľko triedia. Jedni susedia nemajú vôbec nádobu na bio, lebo si robia doma kompost....

luluapali
11. nov 2016

a druhá strana: moji rodičia, dôchodci. Triedia plasty - hlavne fľaše. Pomaly ich učím, že nech dajú do plastov aj sáčky atď. Ale keď som im hovorila, že tam patrí aj tetrapakový papier z mlieka, tak to tam proste nedajú, lebo kým to vynesú, bude to smrdieť. A duplom to nebudú oplachovať, lebo míňajú vodu....a sú veľmi šetrní....tu neviem ako na nich viac zatlačiť.

tinka_21
11. nov 2016

Študovala som v ČR, bývala som na intráku, a až tam som si uvedomila ako my Slováci málo separujeme. Tam ešte aj na intráku na každom poschodí boli okrem klasických čiernych vriec na odpad, aj modré a žlté na papier a plast. A na rovinu, tým že to tam bolo, rovno k dispozícii, tak akosi všetci separovali. My na izbe sme si len zaviedli okrem klasického koša dve tescové igelitky, jednu na papier, druhú na plast, a sklo sme dávali ku košu. a ked sa to naplnilo, vždy to niektorá z nás zobrala a vysypala do vreca. Žiadna prudká veda v tom nebola. Druhá vec je že tie vrecia sa plnili ozaj rýchlo, takže ich upratovačky aj rýchlo vymieňali a nikdy to tam nestálo. Myslím že aj to je veľká motivácia...nie ako u nás, ked človek chce ísť vyniesť separovaný odpad a vonku zistí, že ho nemá kam dať :-/ aj to je veľká slabina.
No a doma u rodičov ked som to chcela zaviesť tieto návyky, tak to už sa zas bilo s tým, že v byte nemáme toľko miesta a kde to chcem skladovať.... čiže ťažko meniť niekoho návyky. Na druhej strane, moja babka na dedine, tá ked najde v koši servítku alebo papierový sáčok z čaju, hneď ho vyberie a preloží do správnej nádoby 🙂

lintu
11. nov 2016

nejdem sa nikoho zastávať (možno existujú smetiari, ktorí bez príčiny ledabolo nahádžu všetko do jedného auta), ale občas sa treba mrknúť na obsah kontajneru určeného na triedený odpad... jedna veľká hrôza... pomedzi to, čo tam patrí, sa tam nájde aj kopa vecí, ktorá tam nemá čo robiť... ak by to mali smetiari triediť, pokojne by sa mohli zaoberať i triedením komunálneho odpadu... u mňa zatiaľ vedú top kontajnery na triedený odpad pri mestskom úrade (nie, obsah kontajnerov nechodievam zámerne prehľadávať 😀) - nedojedené paštéty, kopa ďalších blbostí, ktoré tam nepatrili a... dámske hygienické potreby (vysypané podľa všetkého z koša samotného úradu 😕 ) je sa čo diviť, že sa takýmto niečím nemá niekto chuť zaoberať a radšej to treskne všetko do jedného auta?

janickacrazy
11. nov 2016

@luluapali Moji rodičia začali triediť odpad ked som bola na strednej škole, spravila som im doma normálne prednášku ako sme mali v škole, uznali, že to má zmysel a odvtedy triedia, pekne všetko aj plasty, aj sklo, aj kovy, papier, atd. Aj vymývajú, to zase toľko už nestojí. Majú už okolo 70 rokov a stále triedia poctivo, som rada. Ale stále je dosť takých, čo nato jednoducho kašlú. Najviac ma vie vytočiť, ked niekto tie plastové fľaše nepokrčí a nahádže ich tam veľa a potom sa tam už nič nezmestí.

kengurica
11. nov 2016

....ja poctivo triedim. Obaly od jogurtov umyvam popritom, ako napriklad oplachujem zeleninu a tak, aby som zbytocne neminala pitnu vodu. Ale stve ma, ze aj ked separujeme, tak tych obalov je viac ako samotneho jedla, co je v nom.... Viem, mohla by som si napriklad vyrabat niektore veci sama (cestoviny a tak), ale mam malo casu.... Ale fakt by som uvitala, keby boli obchody, kde sa daju kupit potraviny bez obalov, a ludia by si nosili svoje nadoby. Ale to by boli asi problemy s hygienou, ci? Ale bolo by to fajn, keby bolo obalov menej.

meluela
11. nov 2016

@tinka_21 ja prave pozeram take stojany na sacky ze by som kupila. davala som to doteraz do velkych ikea tasiek (zvlast plas a zvlast papier), ale neskutocny bordel je z toho

luluapali
11. nov 2016

@kengurica existuje eshop bezodpadu.sk a suhlasim. Ked triedime do vriec papier a zvlast plast tak plastov je strasne kvantum :( a to nekupujeme mineralky. Chcelo by to v obchodoch papierove vrecka na ovocie/zeleninu/pecivo...ked si vezmes kolko tych mini plastovych tasiek sa tak denne spottebuje :( a kam to ide?

stardust
11. nov 2016

separujem, ale plastove obaly, pokial sa daju uzavriet, neumyvam...u nas je voda nechutne draha. Vyrobca si svoje vstupne suroviny pripravi tak, ako to potrebuje. Drviva vacsina plastoveho odpadu sa u nas tak ci tak termicky spracovava (cize spaluje), takze nevidim dovod platit za vodu.

mrkvicka060
12. nov 2016

Zas na druhej strane, clovek to sice mozno oplachne, ale tie auta co to odvazaju by som nechcela zvnutra vidiet...to ked potom vysypu tak to musi byt aj tak strasne zaspinene tie obaly, a bohvie od coho vsetkeho... ak vozia v jedbom aute komunal a potom beru plasty, tak uz duplom...

babubabu
autor
12. nov 2016

Dakujem vsetkym za prispevky! 🙂 Teraz do mna, prosim, za dalsiu otazku nehadzte kamene... 🙂 Ako velmi zle je, ak tie plasty, resp. sklo nevymyjem? 🙂 (Ak v kelimku zvysky jogurtu zaschnu, v rohochkonzervyzostane trochupastety...) Som za separaciu a setrenie zdrojov, ale tiez za setrenie vody a financii ;) Vdaka!

janickacrazy
13. nov 2016

@babubabu Na každom kontajneri máš napísané, čo tam patrí a čo nie. Napr. na plastoch je napísané: Čo nepatrí do kontajnera: znečistené plastové obaly. Na papieri: Čo nepatrí do kontajnera: mokrý, mastný alebo inak znečistený papier. Atd. Takže je to jasné, treba vymývať.