• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Ako si spomínate na Nežnú revolúciu zo 17. novembra?

23. novembra 2009 
ahojte zakladam tuto temu, kedze sa blizi datum oslav ...
a hlavne ze predsa len , pre mnohych z nas to vela znamenalo..
*ako si vy spomionate na ten november ??

ja osobne som mala vtedy 14 rokov bola som osmacka,, a revolucia ma zachranila, kedze za svoje napady a svoje presvedcenia som nemohla ist a strednu.. :grinning:

naraz prisiel ten zazrak.. mohla som..
ale hlavne , ako sme so strachom so zaciatku sa hanbili prvy den , nosit trikoloru, na nasich obleceniach v skole, az ked vsetci zacali tak vsetci sme ju hrdo nosili,
pamatm s na nase strganie klucov na namastiu, v telke prenosy; ako ludia na namesti v parhe a blave, mieromilovno stali v tej zime, ake tazko s nas padalo tie slzy v ociach nasich rodicov a hlavne, knazko zko stale v telke hlasil do mikrofonu, utvorte koridor!! :grinning:

pan dubcek... :pensive: ako sme vsetci mozno po prvykrat , boli svorne spolu... :wink:

ake su vase zazitky..??
12. nov 2009 o 09:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja som mala 26 rokov,4.ročné dieťa,pár priateľov disidentov,ktorí mali napichnutý byt mikrofónmi ŠTB,naša rodina prišla komunistickým prevratom o všetko,babičkinho brata ako hrdinu z povstania paradoxne komunisti pripravili o život...takže pre mňa to znamenalo absolútne zapojenie do všetkých revolučných aktivít.
Podpísala som všetko,čo šlo,poskytla som rozhovor do rozhlasu,v noci som sedela v divadle na schodoch pod pódiom,keď padla vedúca úloha strany,nosila som va VŠMU s kamarátkou študentom vypranú bielizeň,pustila som oknom z lešenia kameramana BBC,aby mohol točiť prvé zhromaždenia na nám.SNP.

...a potom iba slzy šťastia,že moje dieťa nezažije to čo ja,čo moja rodina,a tie nekonečné možnosti,ktoré sa pred nami otvorili :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
12. nov 2009 o 09:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
fresbee.. :wink:

no nase deti nikdy nezaziju to co mi, mali sme moznost pocitit ake to bolo vtedy a potom a teraz.. a tak vieme porovnat a viemi si aj vel avazit.. :wink:

mas pravdu casto sme mali slzy v ociach.. bola to taka zvlastna doba , momenty na ktore nikdy nezabudnem. :slight_smile:
12. nov 2009 o 09:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
my sme vtedy boli z gympla na "exkurzii" v Prahe....predstavte si triedu pubertakov na Vaclavaku a vtedy to zacalo, ucitelky boli vystrasene, vsade sa tlacili ludia a ich 33 ziakov medzi nimi.....no pre nas to bol hrozny sok, nevedeli sme, co sa deje
12. nov 2009 o 10:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
didi tak to musela byt sila.. vtedy, ucitelky urcite ako prve nevedeli co robit ci s apridat alebo sa robit ze je stale komunizmus. :grinning:

tak to olo aj u nas na skole.. :grinning:
az ked jedna s nich nenabrala odvahu a uz to islo samo.. :wink:
12. nov 2009 o 10:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
pre mna to bol zazitok lebo som mala praxovy polrok a robola som s Dubcekovou nevestou :slight_smile: ,dovtedy ju nikto niak extra nemusel a zrazu za par tyzdnov bolo vsetko ine :slight_smile:
12. nov 2009 o 10:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dobrá téme....ja som bola maturantka, chodila som do Starého mesta na ekonomickú školu,takže nás stále púšťali na tie demoštrácie do mesta....mám to všetko v živej pamati a viem to aj všetko porovnať,ako sme žili "my vtedy" a ako žijú deti dnes.... :wink:
12. nov 2009 o 10:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pár mojich spolužiakov z Prahy dostalo bitku,aj vodným delom ich poliali.....všetci sa báli,ale išli tam...a myslím túto nedeľu bežal rozhovor s Jakešom,že doteraz ľutuje,že milície nepoužili zbrane...super :angry: :angry: :angry:
12. nov 2009 o 10:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
veľmi som sa tešila, len môj muž mi to kazil svojím skepticizmom...bola som na SNP-čku, tehotná, robila som si postgraduál na mojej bývalej alma mater, tak som bola bližšie pri tom študentskom dianí, spacáky po chodbách, výroba plagátov, rokovania s vedením školy...no, pekné to bolo, aspoň chvíľu
12. nov 2009 o 10:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Erika, aka trefna tema! :wink: :wink: :wink: Ked ukazuju v TV autenticke zabery, vzdy na mna padne nostalgia... :sweat_smile: :sweat_smile: Mala som sladkych 18, bola som prave zamilovana az po usi a spolu s tym mladencom sme svorne v kozuchoch odstali vsetky mozne manifestacie, sneh nam padal na ciapky, mrzlo, ale nikomu to vtedy nevadilo, pamatate sa??? :grinning: :grinning: Asi po mesiaci, ked to zrazu bolo mozne, som sa prvy krat dostala do OZAJSTNEJ Viedne... :grinning: :grinning: :grinning: chodili sme tam s trikolorami po Mariahilfestrasse a podla nich definovali hufy Slovakov :grinning: :grinning: :grinning: Hned v prvej samoske, kde sme si isli vsetci oci vyocit na ponukanom tovare, ktory sme poznali len z tuzexu, bol plagatik s napisom v zmysle - Prosime, nekradnyte.... :rolling_eyes: :rolling_eyes: :rolling_eyes:
12. nov 2009 o 10:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
od rana mam zapnute radio expres a maju tam anketu-zatial vychadza ze za totality bolo ludom lepsie :sweat_smile: ,rano sa pytali mladsich ludi ze ako by cestovali do rakuska -samozrejme ze vsetci by nastartovali a isli-netusili ze po ostnaty drot.... :sweat_smile:
myslim si ze mlady ludia tuto dobu beru ako samozrejmost a my starsi si z nostalgie myslime ze bolo lepsie,hoci ja sa nepriklanam k nazoru ze bolo lepsie,ale skor bolo jednoduchsie...
12. nov 2009 o 10:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aj my sme dostali slehu od vodneho dela....ucitelky boli vystrasene z toho,ze sa im stratime, lebo dav nepustil, valilo sa to proste a my sme boli v dave, niektorí aj schytali
12. nov 2009 o 10:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja som sa nehanbila nosit trikoloru moj otec bol vo VPN a chodila som s nim aj na manifestacie. :wink: :slight_smile:
12. nov 2009 o 10:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
podpisala som sa pod generalny strajk :slight_smile:
12. nov 2009 o 10:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
miriam, včera hovorili v rádiu sociológovia, ktorý robili štatistický výskum ohľadne tej spokojnosti , že vraj viac ľudí si myslí že teraz je to lepšie ako za komančov. Moje decko, to čo bolo so mnou na SNP mi povedalo, keď sme boli v lete na Chopku a mali výhľad na všetky slov. významnejšie pohoria, že ona nemá zvláštny pocit, že toto je naše, že takisto berie Alpy, že ona je Európanka :wink:
Po revolucii sa dostal do Prahy ako zastupca Ministra vnutra....mal kopu prace a na vianoce sme boli sami a on sa rozpraval a dohovaral vaznom vo vaznici, ale spomienku su to pekné. :slight_smile:
miriam...beriem,keď niekto povie za seba,že mu bolo lepšie,ale za všetkých,preboha,doteraz si pamätám,ako so mnou predavačka ironicky jednala,keď som chcela malej kúpiť zimnú obuv v zime,že haha,to sa kupuje v lete...tak malá chodila v teniskách,alebo keď boli vložky na prídel,aj to museli páprdovia odhlasovať uvolnenie valút,aby doviezli vložky a hajzlák z cudziny...v drogérii si pani vzala dva balíčky,pokladníčka jej jeden vybrala z koša,že to nesmie,pani na to,že potrebuje....tak sme si to vzali do koša my...trápne.
A ja už nikdy v živote nechcem zažiť také poníženie,ako keď sa otvorili v decembri hranice a vlaky do Rakúska boli zadarmo..my sme prišli do Viedne,a ja som plakala v potravinách....že existuje aj viacej druhov jogurtov,ako biely a biely s džemom....boli sme ako chudáci z Afriky...nikdy viac :angry: :angry: :angry:

diddi...no to by ma zaujímalo,ako vám to súdružky profesorky vysvetlili,že vás súdruhovia mlátia za nič :wink:
12. nov 2009 o 10:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
baby dakujem, ano aj mna napada strasna nostalgi a, ked vidim tie zabery, berlinsky mur... a podobne kto nezazil nepochopi , ani stare filmy my s ateraz smejeme, a mame spomienky ale nebolo to take lahke ako by s amohlo mnohym zdat.. :wink:

miriam vraj by nastartovali, no urcite , po po ten drot a potom uz len gulka zo zadu.. :frowning2:

ani sportovci to nemali lahke, mohli tazko vycestovat, ale za aku cenu , vyhrazky rodine ak sa nevratis.. tak s nimi bude zle.. :angry:

jakes to bol hnusak... :angry:

mne s apaci , niekedy ked citam, rozhovori s gorbacovom teraz, v poslednej dobe, naozaj to bol ineligentny clovek... :wink:

ja si tiez myslim ze v urcitych vecich nam bolo lepsie , teda triedny rozdiel nebol.. a ni ekao teraz; zdravotnictvo zadarmo, pamatate sa, 1 koruna za recept. a kazdy mal pracu i ked niektori ju mali skor na vyplatnej paske ako v rukach.. :grinning:

bola to naozaj ina doba.; a som rada ze osm ju prezila a pamatam si vela.. bohat ana vela spomienok..
12. nov 2009 o 10:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
fresbee .. no boli sm eako chudaci.; videli sm eveci len s tuzexu.. ved dovtedy sme aj tie zahranicne plechovky zbierali, take to bolo vzacne, chcem vidiet niekoho teraz s mladych co by to spravil.. :grinning:

alebo mat za obalmy zositov , znackove balenie zahranicnej cokolady.. :grinning: ved to sme boli frajeri.. :grinning:
12. nov 2009 o 10:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
krasna tema
ja som mala devat rokov a mam jednu spomienku, podla programu mala ist v telke rozpravka a oni prenos z prejavov na namesti...
nasi pozerali, pocuvali (boli sme velmi daleko od BA0 a ja som chodila oduta po byte, ze preco musim pocuvat kadejakych ujkov a nejde mi rozpravka

o niekolko rokov neskor som si na LP z vypredaja vypocula vsetky tie prejavy este raz a pozorne a teraz dost hltam knihy a info z toho prostredia
12. nov 2009 o 10:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som mala vtedy 11 rokov a (okrem "koridoru, sľúbili sme si, vpn..ai ai ai) si pamätám, že odvtedy sme sa neučili na škole ruštinu... :sweat_smile: (hoci ja som ju mala rada), vtedy ju skrátka hneď zrušili... :fearful: :grinning:
12. nov 2009 o 10:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
no vidis ja som neznasala vtedy rustinu.. :grinning:

no hroza ,a stale povinne vymenne zajazdy do ruska.. s nasimi , druzebnymi mestami. :sweat_smile:

no kedze si mala tych 9 to sa dalo cakat ze nebudes nadsena, hlavne ze vtedy nesli ropravky tak casto ako teraz. :grinning:
12. nov 2009 o 10:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som ale mala 11 (!) a nadšená som bola..., lebo naša rodina si dovtedy v "tvrdom režime" užila svoje... :pensive: :cry: :confounded:
a hoci som možno všetkému nechápala, pochopila som, že sa nám (ak to všetko ozaj vyjde, toho 17.eho som bola eše skeptická, že to "silnejšia" moc predsa len neprekoná :unamused:, v zmenu som začala veriť, až keď začali oadať hlavy-Jakeš, Husák ai... ) bude ľahšie dýchať... :slight_smile:
12. nov 2009 o 10:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jó, a na rozprávky som vtedy (ani teraz-tie "dnešné") a vlastne nikdy nebola...to nebolo to, čo mi chýbalo...
chýbala mi sloboda...už vtedy... :rolling_eyes: (v tom veku)...
12. nov 2009 o 10:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som mala rok :grinning: :grinning:
Moj nazor z jedneho rezimu do horsieho rezimu :angry:
12. nov 2009 o 10:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
to ti verim.. ze ti chybala..
ako nam vsetkym.. :wink:

a uz hlavne ziadne rady na toaletny papier , pera do skoly s pod pulta, alebo cvicky do skoly, tiez spod pulta.. :grinning: :angry:

su to veci nad ktorimi sa teraz smejeme, niekedy alebo krutime hlavou..

alebo mandarinky pred vianocami, ako sme stali v radoch pred OZ... :wink:
12. nov 2009 o 10:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
eri...triedny rozdiel bol,akurát sa o tom nevedelo :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: ...spolužiak mal papaláša ocinka,mali gazdinú,jazdili von,my sme boli s partiou u nich na návšteve a trapne sme museli zisťovať,ako sa púšťa voda v umývadle..mali batériu,luxus nevídaný :grinning: :grinning: :grinning:

A tiež si pamätám,na to,kde som pracovala,akú som mala malú výplatu,že mi stačila akurát tak na jedlo,na oblečenie som pomyslieť skoro nemohla a ráno som chodila do práce peši,aby mi ostala koruna na lístok,keď som sa vracala v noci z práce :grinning: .

A ako nám po svatbe,keď sme každý bývali v inom meste povedali,že byt tak za 20 rokov,a čo otravujeme,že chceme bývať spolu...haha.
12. nov 2009 o 10:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
keby existovall v tých časoch internet, tak by sme ho buď nemali, alebo skoro všetky stránky by boli blokované, ako to vraj majú Číňania :stuck_out_tongue_closed_eyes:
12. nov 2009 o 10:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
fresbee no asi tak, bol ale slaby to bolo len u papalasov.. :wink:
a tych zase tak vela nebolo.. :wink:
12. nov 2009 o 10:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ešte ma napadlo,že som videla poprvýkrát mäso v obchode v 18.tich rokoch v Prahe...plný výklad...ja som z BA poznala iba také prázdne mäsiarne s bielymi zažranými kachličkami,kde viselo pár tvrdých salámov a na pulte mali iba pár konzerv :angry:
12. nov 2009 o 10:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ale zas niektore veci si pamatam, najma trapne vysluchy v skole, kto chodi do kostola? kazdu nedelu, obcas, castejsie....

mama dosla z obchodu a musel ist oco nanovo, lebo kazdemu predali len 1 kg nejakeho ovocia

musis citat, nesmies citat, vianoce boli sviatky mieru apd...
12. nov 2009 o 10:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
1 2 3 ... 8
Tvoj príspevok