Ako si spomínate na Nežnú revolúciu zo 17. novembra?

erikasadek
12. nov 2009

ahojte zakladam tuto temu, kedze sa blizi datum oslav ...
a hlavne ze predsa len , pre mnohych z nas to vela znamenalo..
*ako si vy spomionate na ten november ??

ja osobne som mala vtedy 14 rokov bola som osmacka,, a revolucia ma zachranila, kedze za svoje napady a svoje presvedcenia som nemohla ist a strednu.. 😀

naraz prisiel ten zazrak.. mohla som..
ale hlavne , ako sme so strachom so zaciatku sa hanbili prvy den , nosit trikoloru, na nasich obleceniach v skole, az ked vsetci zacali tak vsetci sme ju hrdo nosili,
pamatm s na nase strganie klucov na namastiu, v telke prenosy; ako ludia na namesti v parhe a blave, mieromilovno stali v tej zime, ake tazko s nas padalo tie slzy v ociach nasich rodicov a hlavne, knazko zko stale v telke hlasil do mikrofonu, utvorte koridor!! 😀

pan dubcek... 😔 ako sme vsetci mozno po prvykrat , boli svorne spolu... 😉

ake su vase zazitky..??

aponchie
13. nov 2009

treba netreba uz i cajti tam jeli a hledali se psama a nic 😀 bud to je nekde sakra hluboko a mozna to uz i nejak zterchalo co ja vim anebo to je nekde jinde,ale delal u povodi reky takze mel peronitu a vsech moznejch sracek plnej dum a nekde to skovaval

jasne sikana byla uzasna.hlasis se jak magor a nikdo te nevidi pak ti napis epoznamku atd atd atd porad dokola ..nebo ti vyhazou aktovku do reky revolucionarske decka no same lepsi ..ale byli i take deti co to delali pac museli a venku sme si hrali normalne pak ..jen rodice to moc prozivali 😝

aponchie
13. nov 2009

ja si pamatuju na dzus v plechovce Dino? Buko na chlebik Paletko na vlasy Taft na vlasy a jine sragorky 😀

erikasadek
autor
13. nov 2009

asi naozaj velmi hlboko to zakopal.. 😀

jaron ja sa pamatam; ze sme ako deti davali prasok do pecenia s troskou vody, do kinder vajicka; a potom len zaklapt a uz to buchlo.. to bola zabava, minule som to ukazala mojmu synovi, s maxi kineder vajcom mali ste vidiet jeho radost.. 😀 😀 😀

jaron
13. nov 2009

my sme tie vajcia vyhadzovali a buchlo to vo vzduchu 😀

erikasadek
autor
13. nov 2009

no a hlavne pred susedami , ktore niesli nakup, no to bolo kriku.. 😀 😀 😀

elitera
13. nov 2009

to je krásný téma 😵
Já si toho moc nepamatuju, bylo mi 6, táta v obýváku sledoval ty přenosy z náměstí a já přemýšlela, proč před sebou mají ti pánové tolik mikrofonů 🙂 a proč si se mnou táta nechce povídat/hrát nebo tak něco. Furt posloucha nějaký bláboly v televizi... 😀 Dneska bych poslouchala nejspíš taky 🙂

A nesnášim dnešní bohužel poměrně častý kecy, že za komunistů bylo líp. To se mi otvírá kudla v kapse 🙄 Mimochodem, na idnesu byl pěknej článek porovnání bludů o komunismu a reality, byla tam například ta hláška o zaměstnanosti nebo o tom, že bylo levnějc. Bohužel ho nemůžu najít, kdyby někdo byl úspěšnější, budu ráda 🙂

erikasadek
autor
13. nov 2009

elitera , vidis na to bude mat mnoho ludi, odlisny nazor , tym co kradli aa mali toho urcite bolo lepsie to verim..

teodorka
13. nov 2009

no a 17 november sme kukali na ciernobielej telke 🙂

lenkabu
13. nov 2009

Mně bylo 7,pořád lituju že jsem to nezažila aktivně starší. Pamatuju si že "pan prezident není na hradě".....vysvětlení revoluce od rodičů 😀 a pak že jsem byla v první třídě a měli jsme zlou učitelku co nám zalepovala pusu náplastí a křičela na nás že neni už žádná soudružka ale paní učitelka 😅

teodorka
13. nov 2009

lenkabu nelituj 😎 to by si teraz uz bola stara paka 😀

frisbee
13. nov 2009

díky,teo.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

teodorka
13. nov 2009

fris dobre raaaaanooooo 😀 😀 😀 inac by som Ta nezobudila 😀 😀

frisbee
13. nov 2009

😀 😀 😀 😀 😀

renka9
13. nov 2009

cest praci 😀 😀 😀

aj na tento pozdrav si spominam 😀
vtedy som mala 11 rokov, bola som siestacka, a nechapala som co sa deje... v skole bol strasny zmatok, neucili sme sa... ucitelky boli veelmi vazne, lietali po skole jak s nasolenymi zadkami...vynara sa mi triednej krasny zeleny rolak a na nej trikolora...zrazu nie sudruzky , ale pani ucitelky...ako sme sa stale mylili 😀 , odvolavanie riaditelky, zastupkyne...a zrazu ze sa nebudeme ucit rustinu, ktora mi isla najsuper, a mala som ju rada, tusim jediny predmet, na ktory som sa tesila 🙂
a potom si pametam ze som sa strasne tesila na vecer,ked zapneme telku... stale sme pozerali tie prenosy...bolo tu uzasne 😉 ... citila som take napatie, radost...co ja viem, co...
teraz mi november 89 pripomina, ze som o 20rokov starsia 😀 ....straaasne ten cas letiiii....ved to bolo nedavno 😵

majacska
13. nov 2009

v ten dotycny den sme s manzelom cestovali vlakom do Budapesti,a na ceste sme sa dozvedeli, co sa stalo v Prahe....

mimochodom mame 17. novembra aj iny sviatok...je to den nasho sobasa, teraz bude 25. výrocie....

erikasadek
autor
14. nov 2009

majack atak ty budes dozivotne oslavovat aj tvoje deti.. 😀

lussy23
17. nov 2009

Pekný deň. Som mladšia sestra jednej uživateľky tohto fóra a vôbec nehápem, čo je to za sviatok. Dnes som v rádiu počula, že pesnička od Marty Kubišovej modlidba pre Martu bola zakázaná. Ja som tú pieseň počula v Superstar a nielenže bola krásne zaspievaná, ale aj text bol pekný. Prečo teda bola zakázaná? 😕

titkovamiriam
17. nov 2009

leba marta emigrovala

titkovamiriam
17. nov 2009

a kazdy umelec kto podpisal chartu 77 nesmel hrat spievat malovat pisat ucit....

titkovamiriam
17. nov 2009

zle som to napisala emigroval jej manzel

lussy23
17. nov 2009

Jaj. A čo je tá charta77?
Ja si vôbec nepamôtám, že by sme sa o nežnej revolúcií učili na dejepse 😔

erikasadek
autor
17. nov 2009

lussy to je smutne, ze o tom vel av skolach vam nepovedia... ☹ 😠
naozaj skoda. taky vyznamny den v nasej doby..

titkovamiriam
17. nov 2009

erika ja keby som detom nerozpravala co ako bolo tak tiez prd vedia dejepis v 9tr-je katastrofa,vyrastie generacia ludi co nebudu vediet kto bol dubcek a pod...-tak ako mne babicka hovorila o 68,48,vojne a pod.tiez sme sa ucili ze prvy prezident bol gotwald a babicka mala z toho smrt lebo bol Masaryk davno davno pred nim a vidis sviatok 28.okt-nam zrusili tak sa budu ucit o samostatnom fasistickom slovensku a slovensku 93-to ze CSR vznikla 1918 asi nie ☹

erikasadek
autor
17. nov 2009

je to smutne naozaj.. 😢 🙄 😠

titkovamiriam
17. nov 2009

a tak ono to zasa nebude tak zle lebo obcas niekto nieco oprazi to je ako s tymi pesnickami chalani pocuvaju Landu a netusia ze su to Krylove pesnicky az som ich na to upozornila a potom nasli kopec veci k 17.novembru-kto bude chciet si najde-vdaka za net!!!

erikasadek
autor
17. nov 2009

ved to , terajsia generacia, toh naozaj vela nevieM ☹

inkinka
17. nov 2009

mirka, ja sa pamätám, že sme sa učili o vzniku 1. ČSR a o Masarykovi ako o jej prvom prezidentovi, natoľko prekrútiť dejiny si nedovolili ani komanči 😉 , čo sa učia teraz momentálne, to neviem

hanka274
17. nov 2009