Ako si vysvetľujete pojem archetyp?

11. dec 2023

Prosim vas, ako si vysvetlujete pojem archetyp?
Napr.ak "samanka" povie,ze si mate predstavit archetyp matky. Zavriete oci a vam sa vyjavi nejaka osoba. Co to o tej osobe vypoveda? Nejako tomu nerozumiem.
Prosim,nerieste ,ze tu rozoberam kraviny. Kazdeho bavi nieco ine, niekoho aj taketo netradicne zalezitosti 🙂

autor
11. dec 2023

Bavime sa o spiritualite.

reanda
11. dec 2023

ak si mas predstavit archetyp matky, predstavis si osobu, ktora ti tu matku zosobnuje tym, ake ma vlastnosti, ako sa chova - to, co ty povazujes za materske chovanie.. archetyp je 'predobraz', je to predstava niecoho, co mame v sebe obtisknute na zaklade 'skusenosti ludstva' .. takze nie je to len o skusenostiach, ktore boli nadobudnute v tomto zivote jedinca, ale aj tie, ktore su zdedene, su tam skusenosti vsetkych predkov, ohladne nejakej temy.. takze vlastne archetyp matky v sebe moze zahrnat skusenosti celeho ludstva s matkou - kedze kazdy ma matku a nejaku skusenost s nou..

autor
11. dec 2023

@reanda dakujem za vysvetlenie 🙂 uz mam v tom, da sa povedat, jasnejsie.

majlo1234
11. dec 2023

Tie archetypy su dopodrobna vysvetlovane v knihe zeny ktore behali s vlkmi. Posuniem ti ju, ak chces😃 ja som absolutne nespiritualna osoba

autor
11. dec 2023

@majlo1234 fiiha,ja tu knihu mam,ale estw som sa k nej nedostala. Vdaka! Idem citat 🙂

zuzitko74
11. dec 2023

Archetyp je v podstate univerzálna predstava ľudstva, tam kde je najväčší prienik názorov.

h2
11. dec 2023

Keď už to z tejto "jednoduchej" definície nie je jasné, tak už neviem. 😂

ivangeline
11. dec 2023

Pretaj Junga a jeho nasledovnikov. ;D

autor
11. dec 2023

@h2 tak si asi sedim na vedeni😅😅

h2
11. dec 2023

To som napísala zo srandy. Že "štruktúra kolektívneho nevedomia" a "psychický sediment", no, mám dosť. 🤪

autor
11. dec 2023

@h2 aj jaa mam dost, neviem,co mi dnes je 😅😅jednoduchych v uvodzovkach a nepochopim ironiu. Uz sa sama na sebe smejem.
Nechapem tuto vseobecnu definiciu 😅kto hej,tak ma asi koliesko naviac.