Ako vybavím umiestnenie do domovu dôchodcov?

superka
4. júl 2017

Vie mi tu niekto poradit ako zacat vibavovat domov dochodcov alebo nejaky ustav pre 62rocnu zenu s psyhcickim problemom neni natom velmizle potrebuje hlavne dohlad nato aby uzivala pravidelne lieky a nemoze byt sama doma.chcela by som hlae vediet kde ako zacat ako to riesit dakujem

janinah
4. júl 2017

Poradte sa s jej psychiatričkou,či už nebude šanca na zlepšenie,moja mamka sa vďaka správnym liekom celkom znormalizovala psychicky.Pýtajte sa u jej obvodného lekára aké máte možnosti čo sa umiestnenia v ústave týka.Je aj možnosť ,že si príbuzný tej panej vybaví opatrovateľstvo.

superka
autor
4. júl 2017

@janinah jej stav trva uz roky aj lieky ma lenze prave vtom mame problem ze ich neuziva pravidelne len kedy si ona uzna za vhodne .... to nemoze a z rodiny ma 2bratov cez70rokov ktory uz tiez coden budu potrebovat pomoc.ja som nevesta edneho z nich a viem povedat ze s nou nikto nebude lebo ona svojim spravanim odbila uz vsetkych s nou sa neda fungovat v jednom dome a teraz ja musim riesit ake moznosti mame kde by sa dala umiestnit a akym sposobom a podobne ale moznost ist za jej lekarkou ma napadla ako prva lebo take veci som este neriesila so myslela ze tu to uz niekto riesil tak preto som pisala

marcelik88
4. júl 2017

Tak postup podla mna nie je nejaky zlozity, staci ak si najdes nejaky domov dochodcov vo vasom meste, najlepsie asi bude ak sa tam pojdes pozriet a dohodnes sa s nimi. Len co v poslednej dobe pocuvam tak skoro vsade uz maju preplnene domovy dochodcov, to mi pride celkom take smutne :/

deti95060810
5. júl 2017

no len aby pani chcela...či je nesvojprávna????Existuje niečo aj také ako opatrovateľka - bude chodiť ku nej na niekoľko hodín denne - vybavíš ma mestskom úrade, alebo potom aj denný stacionár - odvezieš ráno, privezieš večer domov....

sissy27
5. júl 2017

@marcelik88 ísť do domova a dohodnúť sa tam - to funguje len v súkromných, kde si to plne hradíš a sumy za mesačný pobyt sú okolo 1000€ mesačne...
@superka ak sa nič nezmenilo, tak v prvom rade potrebuješ posudok od lekára, že je odkázaná na celodennú nepretržitú starostlivosť, čo asi v jej prípade bude problém. Okrem toho zariadení pre pacientov s psychickými poruchami je menej. Nájdite si nejaké a choďte sa priamo tam informovať na podmienky prijatia aj všetko ostatné, povedia vám aj presne aké papiere budete musieť vybaviť. A teda pripravte sa na to, že ak sa vám to podarí vybaviť, tak jej dôchodok to nepokryje. Pokiaľ je pani sebestačná čo sa týka osobnej starostlivosti, tak by som sa poohliadla po službe, kde v určených časoch jej niekto príde podať lieky, skúste nejaké rádové sestry.

tralaland
5. júl 2017

Ak ju chcete umiestniť do zariadenia pre seniorov( kedysi sa volali domov dôchodcov), obráťte sa na obec, v ktorom ma dotyčná trvalý pobyt. Obec ju musí posúdiť a vydať rozhodnutie o odkazanosti na tuto sociálnu službu. Čiže vypisete tlačivo žiadosť o posúdenie odkazanosti na obecnom úrade, priložíte lekárske nálezy, pripadne prepúšťacie správy z nemocnice, ak sa nemýlim nesmú byt staršie ako 3 mesiace a do 30 dni vydá obec rozhodnutie. Samozrejme, pokial pani nie je zbavená spôsobilosti na právne úkony alebo netrpí ochorenim, ktoré by jej bránilo podpísať sa, podpisuje žiadosť o posúdenie ONA. Ked budete mat rozhodnutie, požiadate obec o zabezpečenie sociálnej služby, resp. sa obrátite na poskytovateľa tejto služby, čiže zariadenie. Ak by pani trpela napr. Alzheimerovou, parkinsonovou chorobou alebo demenciou rôzneho stupňa etiologie, platí ten istý postup, ale rozhodnutie vydáva príslušný samosprávny kraj a v tomto prípade by išlo o umiestnenie do špecializovaného zariadenia.

tralaland
7. júl 2017

@superka zabudla som Vás označiť, tak hádam vám moja odpoved pomoze 😉