Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

ma_se
21. okt 2008

...aha,ja som myslela,ze ty cistis orechy od tych zelenych supin.... 😵

ma_se
21. okt 2008

...tiez som mala tak orechy a v teplea vo vreci/ale uz preschnute/...a ked som ich v zime lupala,tak ta skrupinka bola tak sucha,ze sa cela rozletela/ked som ich lupala/ a ostalo ciste jadro...ale musia byt stale v teple...a jasne ze ked su surove nemozu byt na kope.../len na to je potrebne vela miesta, ked je vela orechov/

wien
21. okt 2008

😲 teeeda. asi to vyväzovanie vyskúšam. musím to oznámiť mangelovi, nech sa na to nabudúci rok nachystá 😀

duskaf
autor
23. okt 2008

nanyka, no nemali by splesnivieť, stále ich tak trošku pretrepeme, prevzdušníme. Tie vrecká mali naši doma, sú to tie, čo je v nich napríklad cibuľa, alebo zemiaky.

ma_se
24. okt 2008

...urcite sa daju aj kupit niekde v zahradkarstve,alebo kde predavaju take potreby do zahrady... 😉

lenadka
24. okt 2008

wien ja inak uhorky ani nepestujem 😅 v zahradkarskych potrebach dostat kupit siet na uhorky mam ju zo 5 rokov a je prakticky stale funkcna-co som ani necakala, myslela som ze sa potrha. Dame koly do zeme 3-4 a natiahne sa kolmo siet a uhorky sa tahaju hore, trosku im treba pomoct na zaciatku vplietat stonky, potom sa uz same chytaju. Vyhoda je ze je to ciste, nie su od zeme a lepsie sa oberaju 😉

lenadka
24. okt 2008

my mame orechy vysypane na zemi na povale-tam sa susia, lupeme ked potrebujeme...mala zobe oriesky aj kazdy den, aj vcera jej manzel luskal 🙂

krajcoanka
24. okt 2008

Lenadka aj my sušíme na povale 😉

wien
25. okt 2008

lenadka, sieť na uhorky? 😲 😲 😲 zaumíjavé... musím na jar pokukať.

etnicka
27. nov 2008

ahojte kocky, kupili sme domcek s obrovskou zahradou (5600 m2) a chceli by sme tam na jar vysadit travu. Mame tam ovocne stromy, inak to bude cele poorane a porovnane. Ake semena mame kupit? A kde? Ja som v tomto uplna zaciatocnicka a manzel tiez, tak prosim poradte 😉

monkula
27. nov 2008

etnička ,najprv musíte vedieť, čo sa bude na tráve "diať" ak sa tam bude aj behať, ej Ti zbytočné investovať do anglického trávnika ,alebo podobného, treba si zaobstarať odolnejšieu, v tom Ti enporadím a,le fakt si najprv povedzte, čo od trávnika očakávate...

etnicka
27. nov 2008

na travniku budeme pobehovat my 2 s manzelom + nase buduce babatko, az sa nauci chodit 😀 + nasi 3 psici + nejake navstevy. Anglicky travnik je normalny travnik, akurat nakratko pokoseny, nie?

monkula
27. nov 2008

je tuším chúlostivejší, ak obežný trávnik... neviem, nevyznám sa....
Ale veDˇby Ti mali poradiť v záhradkárstve. 😉

ankam
27. nov 2008

no my sme obycajnu travu kupili v zahradnictve a robime na nej vsetko mozne vlete.Ked ju pokosis na kratko mas anglicky..............ale myslim ze to nieje z obycajnej travy.Normalne ti poradia v zahradnictve.My sme mali tusim pre parky a aj na ihriska sa to asi vola.............nie golfovu-lebo ta je uplne ina-jemna 😉

etnicka
27. nov 2008

🙂 dakujem kocky za rady, do zahradnictva sa mi nechce ist, lebo som chora, este skusim nieco kuknut na nete...

monkula
27. nov 2008

etnička ,ale veĎ máš čas... Teraz na zimu sa Ti to asi ani neoplatí sadiť 😅

ankam
28. nov 2008

ved v jari az budes sadit-tak dovtedy prestudujes viacej o tom. 😉

veronika13
25. jan 2009

ahojte, slávnostne otváram tohtoročnú sezónu 🙂

veronika13
25. jan 2009

kedy stačí začať pestovať priesady? chcem si tohto roku predpestovať po prvýkrát, preto sa pýtam radšej dopredu 😵

valka
2. feb 2009

veronika, ja zacnem niekedy teraz vo februari s pestovanim papriky,....
kocky, odkial zhanate semiacka? bezne z obchodu? neviete o niekom, kto predava semena sosovice? ale chcem slovensku (preto nemozem dat kupenu, ze ta je z azie...☹

sasanka78
2. feb 2009

holky, ja by som chcela vyskusat na balkone v kvetinacoch tahave jahody. Neviete, ci nevadi, ak tam trochu pofukuje? A tiez by som chcela vediet, aku zeminu mam pouzit. Je vhodna aj taka pre muskaty? 😉

kili
8. feb 2009

ahojte,
jar sa prudko blíži, tak sa chcem poradiť.
chcem pestovať na záhrade maliny, ríbezle, egreše a ja neviem, čo ma ešte napadne. kedy sa majú vysádzať? a kde ich vlastne v BA a okolí zoženiem najlacnejšie?

kili
8. feb 2009

jo, a akú knihu doporučujete pre úplného začiatočníka? 😅

kili
8. feb 2009

a ešte som sa zabudla predstaviť. tak mne umre naprosto všetko, dokonca aj kaktus 😅 ale ten to vydržal najdlhšie, tuším nejakých 6-7r, ináč všetko kape fakt po pár mesiacoch. tak som fakt zvedavá, ako dlho mi to nadšenie vydrží 😅
ale o kvetinky sa moc starať nechcem, teda nie vo veľkom. chcem nasadiť len lúčnu zmes, viete o niečo takom? existuje to vôbec? čiže za domom by sme mali tú lúžnu zmes al. trávnik a nejaké ovocné stromy, a po stranách a v predu by som chcela pestovať vyšie menované, + nejakú mrkvu, papriku, rajčiny. Rajčinu som už mala jednu v kochlíku na balkóne, ale vyrástla mi tam len jedna malinkatá rajčinka a vôbec nechcela dozrieť, po dvoch mesiacoch nezmeneného stavu bola mierne oranžová, tak fakt neviem, kde som spravila chybu, keď na ňu furt pražilo slnko, keďže sme otočený na juh 😒

valka
9. feb 2009

kili, vitaj 🙂
no maliny a ribezle a podobne najlacnejsie zozenies od zahradkarov...pretoze maliny sa na jesen prestrihavaju a vyhadzuju...tak tieto prestrihnute casti zasadis a fachcis dalej...tiez ribezle - daju sa rozmnozovat ponaranim, tj. zakope sa cast konarika a potom sa oddeli (ako jahody)...takze najlepsie je chodit a pytat sa...alebo skus na mileticke - tam su rozni zahradkari, mozno sa dohodnes 😉
no a knihu odporucam vyhladat v antikvariatoch - my mame J.Štor a kol: 1000 dobrych rad alebo Čejka a kol: radime zahradkarom...
urcite nie knihu, kde je vela prevela obrazkov - pretoze su drahe a je tam malo info...
o zelenine je dobra kniha http://www.martinus.sk/?uItem=741 (brozovana, ale husta)

kili
9. feb 2009

valka, no, mne by sa práve zišli tie obrázky 😀 ale nie, nejak to zvládnem. antiqvariát, fakt dobrý typ, dík 🙂

a záhradkárov, to fakt neviem, kde zoženiem, takže asi skôr tá miletička. ale asi som prepásla jeseň, že? ☹
takže budem môcť až na rok

valka
9. feb 2009

kili, nie je obrazok ako obrazok - nove knihy maju kopec nic nehovoriacich fotografii...ved ako vyzera paradajka vies, tak radsej kresby 😉

kili
9. feb 2009

valka, však to bol len vtip 😀 mňa len preto, že kopec textu ma frustruje 😅
ale nevadí, dajako to zvládnem a pôdjem sa pozrieť niekam do ant. Len poznám jeden, a ten je v sutereéne, tak tam sa nedostanem. nevieš ešte niekde v BA?

mracik
9. feb 2009

baby, nie ste tu náhodou niektorá záhradná architektka?

duskaf
autor
9. feb 2009

Ahojte kočky.
sasanka- ja som ťahavé jahôdky pestovala v dlhých kvetináčoch a darilo sa napriek pofukovaniu- lebo na našom sídlisku Furča teda dosť fučí- jahôdky boli výborné a vždy keď som vyšla na balkón už chlapci čakali s otvorenými pusami na jahôdky.