Ako zdravíte kaplánov a farárov?

1321987
30. aug 2022

Ahojte keď idete za kaplán farár ako sa pozdravite?
Dobrý den či Pochvaleny buď Ježiš Kristus
Keď chceme ísť dieťa pokrstiť?

bloger
30. aug 2022

@nini1978 Bežne vonku sudkyňu nestretávam. Treba ju ale oslovavať. Vážená predsedníčka súdu. Niekto skúšal aj pani zlatá. Za toto ale môže dať dotyčného vyviesť. V tom lepšom prípade. Tak príjemný život v Taliansku želám.

nini1978
30. aug 2022

@janetinka27 nechaj tak kresťanské vedomie.
Človek sa pozdravi "dobry den" a je z neho zlý kresťan
?
To je len a len o tom.ze tie formulky nemajú žiadny vplyv na to,aký je človek. Slušnosť káže pozdraviť sa.nic viac,nič menej

janetinka27
30. aug 2022

@nini1978 dobry krestan urcite vyuzije kazdu moznost radovat sa s bliznym v krestanskom duchu. nejde o formulky, ale uctu, ktoru takto prejavujes Bohu. kedysi boli krestania pre svoju vieru prenasledovani a muceni. nechali si trhat koncatiny, vypalovat oci. dnes je zatazko sa krestansky pozdravit. preco? krestanske vedomie.
formulka "slusnost kazde odzdravit sa, nic viac, nic menej", tiez o niecom hovori. niektori mame svoje hranice, viac nie sme ochotni dat.

elenka.k
30. aug 2022

@nini1978 ty , čo máš za problém?? čo na mňa narážaš?? Normálne som odpovedala, na otázku, ako sa mi zdravíme - my sme rímskokatolíci. Čo ja viem ako sa zdravia v gréckokatolíci skôr: Sláva Isusu Kristu, v reformavej, jehovisti, pravoslavní, .................. Čo sa sluší a patrí. Neviem načo tu prispievaš, keď si ateistka.
Nech sa pre mňa za mňa pozdraví čau, ak zaplatí, tak pokrstí aj pápež.

Asi autorka si to chcela pripomenúť ..... myslím pozdrav. A kto vie, možno chce dieťaťu dať šancu - stať sa kresťankou, ak už jej rodičia nedali ju jej.

nini1978
30. aug 2022

@janetinka27 nesúhlasím absolútne
Úctu Bohu prejavujes určite nie pozdravom. Keď ho nespomenies v pozdrave neznamená ,že nie si hlboko veriaca
A opakujem ešte raz..zakladate si na absolútne bezvýznamných veciach.(na Slovensku)
Áno,aj pápež zdraví ľudí buongiorno- chces k tomu napísať nejaké historické fakty?

nini1978
30. aug 2022

@elenka.k ...jej podľa názoru na pozdrav som ateistka😂
No teda...keď sa bude zdraviť dobrý deň a nepokrstia jej dieťa,asi to bude pre teba ok.
Pre mňa nie, hĺbka viery nemá súvis s formulovanim pozdravu.
Ako ťa mám pozdraviť ,aby som ukončila tuto sterilnu' debatu s tebou? So všetkými úctou
S Pánom Bohom ostávaj?

nini1978
30. aug 2022

@elenka.k a ešte na margo "že na teba narážam"
Opýtala som sa ťa len jedno a síce - že keď nepozdravi ako "sa má"(podľa teba),či jej dieťa nepokrstia.
No a sleduj ako si sa rozohnila...

janetinka27
30. aug 2022

@nini1978 pozeram v tv papezove prihovory kazdu nedelu a popritom jeho vystupenia a viem ako sa zdravi. nehovorim, ze krestan, co sa zdravi dobry den, je zly krestan. to som niekde napisala? Bohu neprejavujem uctu pozdravom? a ako to, ze obycajnym ludom ano? ty tu narazas na slovensko a na slovakov, na com si zakladaju. no ano, zakladaju, lebo chcu, lebo je to pre nich dolezite. od papeza som stala 2 metre nazivo, velmi ma to potesilo a keby bola moznost sa mu pozdravit, nepozdravim sa mu dobry den, to urcite nie

nini1978
30. aug 2022

@janetinka27 stačí ti pozrieť hocijaké video z Vatikánu a netreba ti prekladať vetu "cari amici buongiorno"
Takže , áno, opisujem Slovakov,nie ste Slováci?
Píšem o konkrétnej situácii a o Tom,ako si na Tom zakladate.
A opisujem aj skúsenosť v inej krajine,pritom viera tá istá,a v živote som nestretla kňaza,ktorý by sa urazil,lebo si mu pozdravila "dobrý deň"

janetinka27
30. aug 2022

@nini1978 neboj sa, ja rozumiem jeho pozdravu. ak chces, precitaj si este raz moje prispevky od zaciatku a ja som nikde nepisala to, co mi tu stale pripisujes. nerozumiem, co je zle na krestanskom pozdrave a naco sa mu vyhybat, ked je krajsi ako dobry den, ktorym sa zdravia medzi sebou aj ateisti alebo aj pohadani ludia trebars len zo zdvorilosti. nikde som nenapisala, ze dobry den je zly pozdrav a ze sa knaz na to urazi, napisala som presny opak toho, co mi tu pripisujes. tak si to este raz precitaj a ukludni sa, nerozumiem co si taka nabrusena

michellemary
30. aug 2022

@nini1978 ja chápem, že toto autorka rieši,chápem aj, čo píše @janetinka27, keďže som tiež stretla kňaza, ktorý sa za "dobrý deň" urazil, a človeku, ktorý sa mu takto pozdravil, vynadal, a dal prednášku o katolíckom pozdrave. Poznám mnoho kňazov, bola som toho svedkom len pri DVOCH z nich, ale predsa. Ja sa teda, ako praktizujúca katolíčka, nezdravím kňazom dobrý deň, ale tak, ako spomínam vyššie, lebo sme na to tak skrátka my v RKC zvyknutí, učíme to tak aj deti odmalička. V každom prípade ale súhlasím aj s tebou v tom, že kňaz naštvaný za pozdrav dobrý deň, nie je najlepším príkladom pre svojich veriacich...

nini1978
30. aug 2022

@janetinka27 nemusím čítať,je mi jasné,ako to myslíš.
Ja beriem tvoj názor.
Aj kresťanský pozdrav je ok,ja nemám nič proti
Píšem o Tom,že sa na Tom viera nezakladá a keď sa slušne človek pozdraví a mespomenie v pozdrave Boha,alebo Ježiša,aj to má byť ok a nebrane ako pozdrav ateistu
( Nie o tebe,ale o iných prispievajúcich v debate)
A určite sa človek nemá báť pozdraviť dobrý deň a nevedieť,či je to ok,lebo "treba krstiť"

nini1978
30. aug 2022

@michellemary perfektne si pochopila môj uhol pohľadu.
Nie je to vec výchovy ako to bolo vyššie spomenuté,je to vec tolerancie a kňaz by mal byť príkladom lásky a tolerancie!

janetinka27
30. aug 2022

@nini1978 ja som nestretla knaza co by sa za pozdrav urazil.keby si si predsalen precitala aspon moj prvy prispevok na prvej strane, pochopila by si, ze si na mna reagovala cely cas zbytocne (co mi vsak nevadi)
nejde o to, ze pozdrav dobry den je zly,ale ze krestansky pozdrav je v mnohom lepsi, ano je. skus sa vasmu knazovi niekedy pozdravit namiesto dobry den krestanskym pozdravom a mozno budes prekvapena.
som rada,ze "slovaci" si uvedomuju radost a krasu krestanskeho pozdravu. inak by bol po tych starociach zbytocny, keby stacilo povedat len dobry den. dobry je na trojku.

eeffka
30. aug 2022

@jujuch dobry den, mate chren? A odpoveda sa: a vy nanuky do ruky? 😁

zuzitko74
30. aug 2022

Mne sa aj tak najviac páči pozdrav ,,šalom". A to ani nie som židovka. Ale v RKC kostole by bol asi nevhodný.

elenka.k
30. aug 2022

@janetinka27 prosím nemá význam sa rozčuľovať nad človekom, ktorý vidí iba to svoje.
My si rozumieme...
To aké by bolo keby sme sa pozdravili doktorovi: dobrý deň pán obchodník, pánovi učiteľovi: dobrý deň pán doktor. My by sme vyzerali hlúpo a hlavne neúctivo, kľudne by stačil pozdrav bez oslovenia, prečo nie? My Slováci sme vychovaní! Aspoň poniektorí 🤭 alebo väčšina 🤔 či menšina. To je jedno, každého ako vychovali rodičia. Farári majú poslanie, v niesli ľuďom nádej vieru skrz nášho otca,
koľko by boli stratení? nebyť viery.

simiis
30. aug 2022

@nini1978 takže ak by si išla za farárom,napr., že chceš aby odslúžil omšu za tvojich blízkych, kt. už nie sú medzi nami, tak by si mu v kostole pleskla do tváre, že dobrý deň? 😀 aj, keď nie som veriaca ale kedže som bola k tomu od malička vedená a mám za sebou krst i birmovku určite by som ho pozdravila pochválen buď Ježiš Kristus inak si neviem predstaviť, že by som mu zadrela dobrý deň. Takže 100 ľudí 100 chutí 😀

simiis
30. aug 2022

@1321987 určite pozdraviť Pochválen buď Jeziš Kristus. 🙂

nini1978
30. aug 2022

@simiis to nie je " zadreť "ale slušne pozdraviť
Ako to vidím ja som už napísala,neviem čo viac by som mohla k tomu dodať.

janetinka27
31. aug 2022

@nini1978 ahoj a kde sa teda zdravis krestansky? ked ani v kostole fararovi nie? potom ten krestansky pozdrav je zbytocny. este aj svetske spolky maju vlastny pozdrav, nejaki fanusikovia star wars a podobne, len krestanom staci dobry den.
Pana chcem velebit v kazdom case, moje usta budu Ho vzdy chvalit
chvalte Pana, setky narody, oslavujte Ho, vsetci ludia
chvalte Pana, vy, ktori sa Ho bojite
chvalte Pana,ebo dviha chudobnych
atd
v Pisme je velmi vela versov so slovami chvalte Pana
cize pochvalen bud Jezis Kristus je naozaj velmi vhodne pouzivat, aspon v kontakte s duchovnymi ci s krestanmi

nini1978
31. aug 2022

@janetinka27 ahoj.
Zdravim sa dobry deň všade,žijem ale v Taliansku.
Keď stretnem kňaza,normálne sa pozdravime,často sa zastavíme a prehodíme pár slov.
Je to inak človek,ktorý vie pritiahnuť masy,ľudia ho milujú,organizuje zájazdy a tábory pre deti, je to jeden super človek,chodi s mládežou na pizzu,je doslovne "všade pre všetkých"
A nie je jediný ,ktorý má taký prístup, našťastie je ich stále viac a viac.
Som inak rada,že sme si vymenili názory bez narážok, dá sa komunikovať aj bez toho

sim_icek
31. aug 2022

@1321987 ja som pozdravila automaticky dobrý deň (som si nejak neuvedomila) a normálne sa na mňa naštval a sprdol ma, že sa zdraví Pochváleny buď Ježiš Kristus

janetinka27
31. aug 2022

@nini1978 ano, ved mnohi knazi su super. ale to neznamena, ze sa budeme zdravit dobry den, lebo je knaz v pohode. ja som rada, ze este niekto zachovava pozdrav PBJK. nejde tu o nejake formulky, prisnost, ale o pochvalu Bohu, pozdrav v krestanskom duchu atd.

nini1978
31. aug 2022

@janetinka27 ja sa zdravím tak,ty inak.
Všetko je úplne v pohode