Ako znášate posun času na letný?

libawet
23. mar 2017

...ja čím som staršia, len horšie a horšie. Moje "vnútorné hodiny" pracujú totiž po svojom, takže sa budím v obvyklom čase, napr. cez víkend o pol ôsmej-ôsmej, no po posune bude už deväť, takže mám dojem, že nič nestíham.

pribinak
23. mar 2017

neznasam to, ani v tom nevidim zmysel

maslenka
23. mar 2017

Tiež to nenávidím a nevidím v tom zmysel.

sissy27
23. mar 2017

@libawet mne to nejaký extra problém nerobí, ale považujem to za zbytočnosť, bola by som radšej, keby to zrušili, nevidím v tom význam a ľudí to len mätie...

m.i.r.i
23. mar 2017

ja s tym nemam ziaden problem, nikdy som to nepocitovala..jeden den naopak a vsetko ok..ja sa uz nemozem dockat zmeny casu, ked je dlhsie vecer vidno. Keby zrusit zmenu casu, tak skor ten zimny, mne vyhovuje ten letny...neznasam ked je v zime o stvrtej tma...my uz ratame dni, kedy bude zmena casu na jar stale, aby sme mali dlhsie vecery...

tenerifka
23. mar 2017

@libawet Zvyknem si ako vzdy, ale ovela viac mi vyhovuje zimny cas, ked sa stmieva a rozvidnieva v "normalnom case". Takto budu deti od buduceho tyzdña vstavat do skoly za tmy a vecer ich tak skoro do postele nedostanem

libawet
autor
23. mar 2017

@sissy27 áno, ale hlavne, malé deti - vysvetlite im, že treba ísť už spať aj keď ešte svieti slnko....a úplne, čo mi vadí je, že niekto povie, že v lete je to fajn, lebo je dlhšie svetlo, lenže - keď ráno vstávam o piatej, tak ťažko pôjdem spať "o pol noci"....

sissy27
23. mar 2017

@libawet tak my sme nikdy nemali takýto režim, iba kým bola úplne malé bábo, tak toto neriešim... ja som dlhé roky robila denné / nočné, kadejako, takže ja si na toto ozaj nepotrpím, spím kedy môžem 😀
ako som písala, pre mňa je to hlavne nezmysel, pamätám si, že raz som na posun času prišla asi po dvoch dňoch 😂 ešte neboli hodinky riadené cez satelit, čo sa samé posunuli, bolo treba manuálne, ja sama doma, a stále mi nepasoval program v telke, nervy som mala strašné 😂 a naši sa po dvoch dňoch vrátili domov a mama že "prestavila si hodiny?" pozerám na ňu, nechápem a že veď posúval sa čas... 😂😂😂

mirage2017
23. mar 2017

Ja zdy zabudnem, mne to nevadí. Napriek tomu moje oblubenesie obdobie jar a jeseň. Jar kvitne, vôňa všetko zobudí. Je to krásne pocit. Zaujímavé že my ľudia niekedy cítime únavu kedy začne jar pretoze príroda stáva. Jeseň tiež je nádherná všetko farebni a najlepšie kedy počujem ako kráčam na padnuté liste. Ja nie vidím misel zmenit čas ale už patrí môjho života. Prajem vám dámy aby nie len príroda ale aj my krásne pre kvitneme. Naša sredca je naša zrkadlo.
🙂

m.i.r.i
23. mar 2017

@libawet my sme tiez nikdy nemali taky problem so synom..jeden-dva dni aj ako babo vstal samozrejme o piatej napriklad miesto o siestej, ale to sa ozaj za 2 dni spravilo a nic strasne sa nedialo...nema problem nik....a syn je nauceny ci vidno ci nevidno, ked je skola, ide spat o 20:00 ci je vidno ci nie..a ked su prazdniny, tak ho uz teraz necham aj dlhsie, o osmej sme este v zahrade...ide spat o deviatej- pol desiatej a rano neskor vstane..ved ma volno..akoze vsetko ako ma byt..ked bol maly, tak spal o 8 ci bolo vidno ci nie a nic mu nevadilo...je to o rezime..kazdopadne, menit by sa to mozno nemuselo, ale ozaj tie zimy s tmou o 4 su katastrofa...nechala by som letny cas ked uz 🙂 takze za mna, dufam, ze zmeny casu tak skoro nezrusia

katrinka8
23. mar 2017

Ja tiež nemám pocit, že by to nejako na naše deti vplývalo... mne to nevadí takisto, ja mám radšej letný čas, pre to isté ako @m.i.r.i

libawet
autor
23. mar 2017

...chcem ešte dodať, že v ČR to už dlhšiu dobu rieši poslanec p. Šilar. V ČR prebieha po celý ten čas petícia za zrušenie letného času, ktorá má už 8 tisíc podpisov ( musia mať 10 000, aby bola platná a mohli ju predložiť do parlamentu a je otázka, či sa aj schváli), no ide to veľmi pomaly...nerozumiem, prečo je s tým taký problém - zrušiť posúvanie času ? Všetko je predsa už riadené počítačmi, je taký problém nastaviť v nich iný čas, napr. pre odchod, príchod vlakov, prílet a odlet lietadiel....

meusicka
23. mar 2017

@libawet ja to tiez nemam rada, aj detom to robi problem, vstavame rano o 6.25 takze ten posun hodinovy vnimame dost. hlavne ak je telo zvyknute na nejaky rezim, tak sa zase prestavovat. a hlavne ked sa uz casom prislo na skodlivy vplyv na zdravie a tiez sa tolke peniaze neusetria ako si od toho na zaciatku slubovali. zbytocna zataz pre organizmus.

hedamaria
23. mar 2017

Podľa mňa zbytočnosť, ja to znesiem, ale keď deti vstávajú zavčasu do škôlok, keď niekto pracuje na 3 smeny, dojičky, ktoré musia vstávať veľmi zavčasu a mnohí ďalší s tým majú problémy. Konečne by sa s tým malo prestať.

libawet
autor
23. mar 2017

@m.i.r.i ...mne to kedysi, keď som bola mladšia, tiež nevadilo, no čím som staršia, veru, znášam to dosť zle, aj mesiac mi trvá, kým sa vyrovnám s týmto letným posunom a teším sa na zimný, správny čas....

sisaka
23. mar 2017

Mne to nevadi a viem sa v priebehu 1 dna prehodit. Poznam ludi (napr. moji rodicia) ktori su schopni tuto zmenu este mesiac po rozoberat. Vsetko Je v hlave a ako sa vie clovek prisposobit, JA sa okamzite prisposobujem aj zmenam casoveho pasma, jednoducho zacnem fungovat podla miestneho casu. Ziadne skorsie do postele, obed o polnoci a pod. U nas v Kanade Je letny cas dlhsi ako na Slovensku, prehadzuje sa o nejake myslim 2 tyzdne skor na jar a mame ho o 2 tyzdne dlhsie. Jedna kanadska provincia neprehadzuje vobec, pridali sa k inej casovej zone a tak maju cely rok letnycas. I ked si clovek zvykne na hocico, letny cas neprinasa ziadne + koli ktorym Bol zavedeny ale i napriek tomu mnohe krajiny v nom pokracuju a to mi na tom Vadi viac, ako samotne prehadzovanie.

h2
23. mar 2017

@m.i.r.i U mňa presne to isté, už sa teším na zmenu a prijala by som letný čas nastálo.

simsalabim
23. mar 2017

Mne posun vadi a velmi, cim som starsia, tym viac. Asi to pocitujem aj preto, ze vstavam o 4,45 a tento cas je vyrazne proti mojmu biorytmu. Pre mna prirodzene chodit spat okolo polnoci a vstavat okolo 7,30-8h. Po posune casu vyslovene trpim. Asi pred 3 rokmi ma kamarat - lekar zaradil do studie. Po posune casu som mala po prebudeni niekolko hodin vysoky tlak ( normalne mam nizky, okolo 100/60, vtedy som mala okolo 150/100) a abnormalne vysoky tep ( okolo 100 uderov). Vyhodnotene ako stresova zataz pre organizmus. Okrem toho mavam asi mesiac poruchy spanku ( neschopnost zaspat, budenie niekolkokrat za noc) a rano aj nutkanie na vracanie a zavrate. Domnievam sa, ze ak by som nemusela tak skoro vstavat, posun casu by som nevnimala tak zle, ale takto mi to sposobuje iba trapenie.

Ak by sa zrusil letny cas, bola by som velmi rada. Avsak problemom je, ktory cas nechat. Juznym krajinam vyhovuje zimny, severnym letny, Slovensko je v strede, co je dost zla pozicia a vraj aj nasa pozicia medzi vychodom a zapadom tiez sposobuje, ze u nas vychadza slnko omnoho skor, ako napr v Bruseli, cize u nas je svetlo priskoro cez letny cas... Asi nebude jednoduche letny cas zrusitba dohodnut sa, ktory cas sa ponecha.

katrinka8
23. mar 2017

@simsalabim - fíha, aké zaujímavé veci 😉 To by mi vôbec nenapadlo, že to bude až také odlišné, čo sa týka krajín sever-juh-východ-západ...

katrinka8
23. mar 2017

@libawet - no podľa mňa to je dosť problém - lebo napr. keby sa to zrušilo iba v jednej krajine v rámci jedného časového pásma, tak tam by už museli robiť zmeny asi všetci v doprave, logistike atď.
Inak, Španielsko zase rieši, že sa chcú celá krajina presunúť do časového pásma ako Anglicko (teraz sú pevnina + Baleáry ako my, ale Kanárske sú ako Anglicko), lebo vraj toto je pre nich neprirodzené...

zuzi0911
23. mar 2017

Ja mam doteraz v spalni letny cas 😂 ked som sa zobudila vzdy som si povedala este maaam hodinkuuuu a spala dalej,,teraz ma porazi ked otvorim oci 😂

mirage
23. mar 2017

@hedamaria kolko ja na SK tych dojiciek?

moni73
24. mar 2017

Tiež mi to vadí stále viac a viac. Ale len tento jarný prechod. Paradox je, že som zvyknutá stavať skoro, dokonca sa budím veľmi skoro, takže normálne môžem byť po zobudeni aj 2hod v posteli, ale nenormálne má nase..e, keď je to len hodina.😦

moni73
24. mar 2017

@moni73 samozrejme vstavat😮, nie stavat

mirage2017
24. mar 2017

@moni73 stavať, vietor fúka a slniečko zobudení. Bude to krásny den💃

libawet
autor
24. mar 2017

@katrinka8 neviem, v Rusku to problém nebol 🙂, tam to zrušil Medvedev ešte myslím pred 5 rokmi a bolo.

mirage2017
24. mar 2017

@libawet kedy to stane tak stane a vykneme, ako vyklisme euro. Ale zaťal je taký čo už. Máme krásny deň, naša detičky skvolky, škole sme práce, ráta aj materská dovolenka alebo iné povinnosti 😅. Prajem aby naša hlava, brusko nebolelo a naša sredca buchalo o šťastie

katrinka8
24. mar 2017

@libawet - no len Rusko je jedna krajina, ktorá nie je taká závislá od okolitých krajín 😉

libawet
autor
24. mar 2017

@mirage2017 no vieš, možno by si to tak krásne všetko nevidela, keby si denne vstávala do práce o piatej, cestovala v kolónach...mňa jednoducho tento posun, nezmyselný a úplne už zbytočný, veľmi zaťažuje, a hlavne tento letný posun...akože ono sa to dobre vidí niekomu, kto si vyspáva do deviatej, vozí sa do práce firemnou limuzínou, nemyslím tým Teba alebo tuná prispievateľov 🙂, skôr tým narážam na našu vládu, ktorej je tým pádom nejaký ten posun času totálne ukradnutý.

katrinka8
24. mar 2017

@libawet - no vidíš, a mne letný čas vyhovuje, a vstávam ráno o 5:30 a rozvážam deti do škôlky a školy 😀 Ale ja osobne neznášam vstávať za tmy, prísť z práce za tmy. Ja milujem slnečné (alebo aspoň nie "tmové") rána a dlhé večery, kedy je dlho vidno 🌞

mirage2017
24. mar 2017

@libawet 😇