Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Austrália s malými deťmi. Aký je tam život?

juju
10. júl 2011
Ahojte, v auguste 2012 pravdepodobne pojdeme na rok do Australie, manzel pracovat a ja budem v domacnosti s jednym vtedy 2,5 rocnym dietatkom a s jednym (dufam, ak sa podari, chcem otehnotniet na jesen) malym miminkom. chcem sa opytat, aky je tam zivot s miminkami a detmi, ci je tam draho, daju sa tam kupit lacne detske veci (tahat z tadeto vsetko sa neda), je tam dobry sortiment bio/eko vyrobkov, existuju detske kluby, kluby pre mamicky vo velkych mestach,....? a vsetky postrehy, rady a tipy su vitane. chcem sa tak trochu psychicky na to pripravit. Zahranicie nie je problem, uz teraz nebyvam na SK a mam cudzinca manzela, ale je ine byvat niekde v Europe, na skok domov ako na opacnom konci zemegule. Dakujem!
liwka1
30. máj 2012
juuj a my ideme do zimneho rocneho obdobia takže mam dilemu co zbalit ! Preto by sm sa rada opýtala niekoho to tam je alebo tam už bol (aby som nebalili zbytocne vela veci ) ci sa tam da nakupit niekde aj lacno alebo sa mam pripravit na cenové pálky ci už oblecenia alebo potravin .
lejlocka
31. máj 2012
@liwka ahoj v perthe sme zili. zima v perthe je ako u nas jesen. niektore rana moze byt aj len nad nulou, ale inak cez den je vacsinou aspon cca 18 stupnov. mam pocit ze som tam zimy prezila v kozaku v pohode. jediny problem je, ze vo vacsine domov a bytov nie je vobec kurenie, tak na to sa treba pripravit. teple papuce a pod. deky tiez vecer pred telku za zidu... 🙂))) ale to hadam najdes aj tam. ja som tam nebola nadsena z nakupovania oblecenia, drazoba strasna. normalne som chodila do sekacov, lebo som nebola ochotna dat za to, co pytaju. perth je extra drahy, myslim, ze na urovni sydney. ak si tam budete posielat nejaky vacsi objem veci, tak bal co sa da. hlavne na zaciatok sa ti zide vsetko, kedze nemate robotu zabezpecenu. co som v kontakte s ludmi, co tam este ziju, tak odkedy sme odisli idu ceny vsetkeho uplne proporcionalne stale hore - potraviny, najmy, zdravotnictvo - vsetko. my sa tiez jedneho dna chystame, ale nie sme nadseni z tych nakladov....
nikus14
5. jún 2012
ahojte kocky ja som zila v australii od narodenia do 10rokov presne v sydney a musim uznat je tam perfektny zivot oproti tomu tu na slovensku...niekedy mam chut zbalit kufre a odcestovat tam naspat ale teraz si neviem predstavit to vybavovanie a vsetko potrebne co k tomu treba kedze pred 23 rokmi to riesili moji rodicia 😃 😃 ale raz dufam, ze sa opat vratim ale uz aj s detickami a s manzelom 🙂 jednu vyhodu mam ze nemusim vybavovat vizum kedze som rodena australcanka :-p
digysa
5. jún 2012
@nikus14 A preco vasi odisli? Ty si tam chodila aj do skoly? Este si pamatas aj svojich kamaratov? Udrzujes nejaky kontakt s nimi? PRepac, vela otazok...ale je to zaujimave, ze ty si rodena australcanka zijuca na SK 😎
nikus14
5. jún 2012
@digysa no moja mamka mala vazne zdravotne problemy tak sa chcela vratit naspat na SVK a otec tam uz nechcel ostat sam tak sa vratil do CZK samozrejme po odchode zo sydney sa nasi rozviedli...ano chodila som do skoly tam a este si pamatam svojich kamaratov niektorych 😃 skola bola zalozena skor na hracej forme nemali sme vobec tolko ucenia aku tu 😃 a jedna vyhoda ktora sa mi paci ze sme tam nosili uniformy takze sa nemohol nikto vyvysovat ze je z bohatsej rodiny jedine si to rozoznala skolskou taskou 😃 zivot tam je fakt suprovi ako dieta som bola fakt stastna tam a teraz ked som dospela tak by som sa chcela vratit len moj manzel neovlada ANJ iba Nemcinu 😞 a viem ze v odbore IT by si nasiel super flek len musi zdokonalovat tu ANJ co sa mu velmi nechce :-p ja sice uz nie som v kontakte s nikym ale moj otec este je...
digysa
5. jún 2012
@nikus14 No neviem, ale mala by si muza trochu nahnat....jeho to tam nelaka? Australia je dost zaujimava zem a podla mna by to bolo super aj pre deti....a hlavne Ty to tam ako-tak poznas. A stale rozpravas po anglicky? Myslim, nezabudla si?
hradnapani
5. jún 2012
podla mna je australia na rodinny zivot uplne super krajina. Oblecenia si tam netreba vela nosit, sezonne vypredaje su uplne super, za malo penazi vela muziky, skolky pre decka, uplne super a hlavne ziadne take, ze nedostatok miesta a zdravotnicka starostlivost sice draha, ale pokial viem, tak da sa aj zadarmo sa dat osetrit v ramci pohotovosti, len si treba posediet v cakarni.
a ak cestujete na zimu, tak hlavne teple papuce si tam kupte medzi prvymi vecami (netreba vlacit, maju ich tam kozusinovych dost 🙂 pretoze kurenie tam nie je velmi v kurze a v domoch je fakt kosa.
keby to nebolo tak dalekooo od rodiny a priatelov, hned tam idem naspat 🙂
nikus14
5. jún 2012
@digysa jeho este lakalo ked mal moznost zo skoly ist na pobyt ale boli tam kriteria ze musim ovladat anglinu aktivne a to nevedel...ja ho teraz doucujem doma 😃 ja som nezabudla co sa tyka vyrecnosti tak no problem 🙂 ale co sa tyka gramatiky pisomnej trosku mam lebo tu som studovala na slovensku tak velmi som anglicky nepisala iba na hodine angliny...a ty byvas v australii ci nie??
mimave
5. jún 2012
ahojte tak my sa chystame na novy zeland, ale obdivujem vas ja viem ze je to mozno nafuknute z tych vsetkych dokumentarnych filmov co som kedy videla o australii a tak vsetko- ved tam je tolko jedovatej havede!!! 😃 ja by som sa strasne bala a preto aj ked sme sa bavili doma tak kvoli tomuto sme sa ani nezamyslali na australiou. ale co vas citam som trosku zaskocena z tych cien, na zelande je o kusok lacnejsie... teda dufam ze sa vela veci nezmenilo odkedy sme doma. na dalsi rok by sme chceli letiet. minule sme boli cez sydney a baby ja sa priznam ze ja som cely cas na letisku vsade pozerala okolo seba ze ci tam neciha nejaky obrovsky jedovaty pavuk na mna 😃 😃 😃 fakt aj kym som si sadla v hale tak som popozerala vsade pre istotu... klobuk dole pred vami :-N
juju
autor
5. jún 2012
@liwka1 my by sme mali ist blizko k Perthu, alebo do Melbourne od januara 2013 avsak m. si to musi vybavit / pracovnu poziciu ma, ale musi sa zaregistrovat a splnit vizove podmienky a nejako na to kasle 😞
juju
autor
5. jún 2012
@mimave 😃 😃 pavuky su vsade! a nebezpecenstvo rozneho druhu tiez, to by si musela zit nieviem ako a kde, ale ak mas hrozu z pavukov, tak jaska, AU nie je pre teba 😉
mimave
11. jún 2012
@juju sak ja viem ze vsade je nieco, len tu je toho moc jedovateho 😃 ale minimalne prestupovat tade budeme tak zas budem mat oci na stopkach :-N :-N :-N
abigail09
26. jún 2012
Ahoj, tak jsme v Australii 3 měsíce. Momentálně na Gold Coast, ale za pár dní se stěhujeme do Brisbane. Napíšu jen mé osobní postřehy a týká se to prozatím Queenslandu. Pro děti je to tu nádherné. Všude jsou krásná dětská hřiště u kterých nechybí záchody s vodou ( většinou i pítko ) a posezení pro svačiny. Lidé jsou zvyklí žít venku, dělat BBQ . S dětmi se chodí všude. Draho tady je.Hodně záleží kde nakupuješ. Oblečení, které mi chybělo, protože jsem neodhadla místní zimu jsem si nechala poslat z Anglie a z USA a vyplatilo se mi to. Levnější věci z Číny nejsou 100% bavlněné. Například dětské Crocs nás vyšly na 900Kč. V ČR jsem je nechtěla koupit. Za 650Kč se mi zdály drahé a myslela jsem, že tu bude levněji🙂 O bio obchodech vzhledem k cenám nemám přehled. Prostě do nich zatím nechodím. Nicméně prací prostředky se dají sehnat v bio kvalitě a za dobrou cenu v supermarketech. Dceru jsme přihlásili do dětského centra na tanečky a chodíme taktéž do herničky. Členství na rok stálo 400Kč a dále platíme vstup. Tanečky 140Kč a hernička 80Kč. V Brisbane budeme chodit do stejného centra, členství platí pro všechny pobočky. Osobně jsem si myslela, že rychleji najdeme dětské kamarády. Počítej s tím, že je to trochu izolace.Za 4 měsíce se budeme stěhovat do Sydney nebo Melbourne. Na to co zatím vím, dále ráda odpovím🙂
juju
autor
5. júl 2012
@abigail09
@liwka1

chcem sa vas opytat na jet lag. Ako ste to zvladli. My teda pojdeme v januari a to bude mat syncek 2 a pol roka a malicka cca 3 mesiace. Toto je pre mna brutalna nocna mora. Keby sme isli do USA tak to sa da napravit kedze sme nocne cela rodina ale opacne? =-) ja sa tam zblaznit zo svojho jet legu a nie to este decka s jet lagom. Uvazujem o nejakej aupairke aby mi na zaciatku nejako pomohla. Ale to by som si mala zabezpecit skor. My ideme nakoniec 150km od Perthu na juh do Bunbury.
malabiba
5. júl 2012
@juju mám známu, ktorá tam žije už asi cca 20 rokov, je spokojná, rozdiel je len v časovom pásme a trochu v podnebí...žijú pri páži
juju
autor
6. júl 2012
@malabiba jeeeej, mohla by si mi na nu dat kontakt? je to Slovenka?
juju
autor
20. júl 2012
baby ako je to s ockovanim v AU, je povinne alebo len odporucane a vsade dookola tlaky aby sa deti ockovali? A ako je to s nebezpecnym hmyzom a pod? ked clovek normalne zije, hrozi mu nebezpecenstvo? su nejake opatreinia, ktore sa maju dodrziavat?
darinnna
21. júl 2012
@juju ockovania su povinne + plus tie co su u nas len odporucane (rotavirus...) su tiez povinne. co sa tyka hmyzu, nemyslim, ze su treba nejake specialne opatrenia.
petah82
21. júl 2012
@juju aj my sa chystame do Brisbane, mame podanu ziadost o viza, tak ma to tiez zaujima.
juju
autor
22. júl 2012
@petah82 vdaka za info, prispevok od darinna sa mi velmi nevidel, lebo som pocula o tom, ze v AU ockovanie povinne nie je. ten anj clanok je vyborny a ten slovensky o financnych ulavach je odlisny! uvidime. My sa tam chystame pobudnut rok, ja len aby nas tam neobhanali policajti, kedze ja som za ockovanie ale selektivne a neskorsie. a prave nase druhe dietatko bude v prvom roku zivota, kedy sa standardne dava vacsina.
darinnna
22. júl 2012
@juju policajti vas nebudu nahanat kvoli chybajucim ockovaniam, len neviem, ci vam deti zoberu do skolky ci skoly... nielen u mojej dcery som sa s tym stretla, ale mam aj 2 kamosky, ktore s tym mali dlhsie problem to dorovnat. lebo v skolke ci skole si vypytaju, ci mate vypis vsetkych ockovani... urcite je mozne aj nejak dokladovat, preco ste dieta nedali ockovat, ale az take jedoduche to nie ako by sa zdalo. ale ak mate fajn ci znameho doktora v australii, tak on moze napisat list na medicare, ze chybajuce ockovania ste mali a on vam ich neda a aspon budete mat vypis v poriadku. lebo inac medicare neoklamete a treba si zistit vopred v skole, ci vam dieta prijmu bez chybajuceho ockovania.
darinnna
22. júl 2012
ale ,,zakonom,, sa da jednoduchsie vyhnut. ach ta australia je este taka primitivna vo vela veciach a zistitie, ked tu budete zit, ze este je o par rokov pozadu vo vela veciach v porovnani s Europou...
juju
autor
22. júl 2012
@darinnna manzel je lekar 😃 a ide tam pracovat ako lekar. zaujimave, ze su pozadu, napriklad? nie je to skor, ze su viac flegmaticki a my tu preorganizovani? budem rada vsetkym postrehom 🙂
manof
26. júl 2012
@juju
@darinnna
Toto máme najaktuálnejšie o očkovaní v Austrálii:
http://www.slobodavockovani.sk/news/australia-p...
abigail09
26. júl 2012
@juju @juju Ahoj,
Když jsme přiletěli měla moje dcera také 2,5 roku, ale neměli jsme ještě kojence. Aklimatizace příšerná a to jsem už procestovala kus světa. Minimálně týden jsme s manželem byli jako v mrákotách. Fungovat jsme museli, dcera měla svůj režim stejný, akorát časově jinak. Asi záleží jakýho máš doma spáče. Dcera chodí spát celý život ve dvanáct v noci a vstává v sedm ráno. Akorát se to posunulo. Nevím jestli budete schopni hned po příletu najít nanny, také přiletíte ze zimy do parného léta a budete určitě vyřízení. Koukala jsem na dotazy k očkování. Nevim zda se to neliší stát od státu ( stejně jako jiné věci ), ale určitě není očkování povinné! Pochybuji, že by nás vpustili do země. Nikdo po nás nic nechtěl ukazovat a dokazovat. Naopak bych řekla, že tu dost dají na vlastní zodpovědnost ( finanční spoluúčast při pojištění ). Po nás tedy nikdo nic nechtěl. S dcerou jsem se byla podívat v Day care, kde se vypisují očkování. Děti tu mívají naočkované věci jako chicken pox, meningococcus atd. V reálu by mi dceru přijali i bez těchto vakcín. Je teda pravda, že jsme museli k doktorce na odběr krve a tam si všimla doktorka, že dcera nemá spalničky a okamžitě ji chtěla naočkovat. To jsme odmítli, přišlo nám, že spíš chtějí vydělat peníze. Také se nám stalo, že se nepovedl odběr a druhý měl být zdarma. V laborce jsme hodinu čekali 😞 spolu se sestrou, která pořád telefonovala a ptala se kdo to zaplatí! Nakonec i když to byla jejich chyba to odmítli udělat znova bez zaplacení. Takže se připravte, že to tu může být i hodně o penězích. Já osobně mám naočkované vakcíny jako břišní tyfus , žlutá zimnice, žloutenka, ale to se týkalo úplně jiných zemí. Žádné antimalarika tu rozhodně nepotřebuješ. A pavouka jsem tu viděla za 4 měsíce jednoho, ketrý vypadal nebezpečně( červený záda ) a to jsme koupili auto včera a dost chodili pěšky. r
lilliaan
29. júl 2012
Nas odchod do Sydney sa posunul, tatinka tam uz mame od februara a ja s prckom poletim zrejme az v septembri. Do Sydney. Ak niektora z vas, ktora byva v Sydney, mi vie poradit ohladne ubytovania a cien.. budem rada. Zatial pozerame nieco v Glebe, Roselle, Balmain.. kedze budeme zatial zit len z 1 platu, tak nejaky 1bedroom... :-| S oblecenim by som si urcite starosti nerobila (ako som citala v nejakom prispevku vyssie).., su vsade vypredaje a ja som sa tam i predtym obliekla za lepsie peniazky ako na Slovensku ci v Prahe.. bohuzial no.. u nas je to drahe ]-( Ake kruzky ponukaju materske centra pre 1,5 rocne deti? Nejake centrum snad potom vygooglim
petah82
30. júl 2012
@lilliaan jeej, aj vas Teo bude australcan, aj nas Teo sa chysta tak do roka 🙂 len my ideme do Brisbane. tesim sa na Vase skusenosti. vela stastia 🙂
petah82
30. júl 2012
@abigail09 a kde v AU zijete?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli