Bojové lietadlá nad Oravou

oravese
19. aug 2014

Ahojte co si o tom myslite ti co byvate pri Sliaci. Za posledne tri dni nad oravou lietaju bojove lietadla typu V-22-Osprey. Zevvraj na Sliaci vykladaju bojovu techniku a vojakov Americania. Dakujem za odpovede k veci. Kedze vlada nedala nijake vyhlasenie chcela by som sa takto informovat a normalne mam z toho strach, naposledy ked tu lietali bola z toho vojna v Iraku.

bejanka14
19. aug 2014

Aj naši vojaci chodia cvičiť na americké základne ,mm je vojak a boli v nemecku na americkej základni a tiež minulý rok boli v bosne hercegovine. A tiež si tam brali vlastnú bojovú techniku a komplet výstroj. Mavájú každý rok medzinárodné cvičenie s amíkmi, poliakmi , maďarmi a kopou iných národov.
Amíci každý rok cvičia na Lešti , nie je to nič nezvyčajné. Akurát , čo sa týka techniky, oni majú čo ukazovať , ich poľná nemocnica v teréne je vybavená špičkovo a omnoho lepšie ako naše fakultné nemicnice.
Naši majú len staré a nefunkčné haraburdy .

lunedi
19. aug 2014

Na tretiu svetovu skor pouziju biologicke zbrane,tie vyhubia ludstvo ale prirodne zdroje a krajinne bohatstva neutrpia...budu nas nahanat zombie 😉

siska53
19. aug 2014

@oravese to mi pripomina,ked som "au-pairkovala" v Parizi,tak som tiez chytila paniku,ze co sa to deje..stihacky nad domami lietali jak najate....akosi som zabudla,aky je datum.. Bolo 12.7alebo 13.7.... No a co maju Francuzi 14.7.? Takze oni sa pripravovali.....som sa potom na sebe pucila...nejak som si neuvedomila datum. 🙂

kaktusik007
19. aug 2014

@lunedi vidis!!! to ma nenapadlo... ja by som bola nicitel 😀 😀 😀 😀 ale mas uplnu pravdu - preco nicit prirodne bohatsvto??? suhlas s tebou !!! 😉

mawka
19. aug 2014

@kaktusik007 som rada, ze sa tu najdu aj zeny, ktore nerobia paniku a maju vo veciach jasno. ja si skor myslim, ze tie nase poserutky by take nieco nezvladli, urcite nie ti, ktori uz nezazili ZVS a ti, ktori ju zazili taku kvalitnu uz su dochodci. takze zase to ostane na nas, zeny 😀 😀 a okrem toho, my sme tak na chuja zbrojeni na slovensku, nasa technika je na chuja, cela armada je na chuja, takze z nas si tu spravia odpalovaciu rampu akurat a nasa armada bude drzat hubu a krok. a my budeme mat dve moznosti.. bud sa zdekujeme smerom na zapad alebo smerom na vychod 😅

mawka
19. aug 2014

@bejanka14 no sak prave, to, co ma nasa armada je vhodne akurat do zberu, do muzea alebo ako hracky. coz je skoda. sak ano, uz nam odporucali, ze sa ma viac penazi pouzit tam, kde treba, lebo hrozby su realne, ale tak vidis, pchaju sa vsade mozne, ale do bezpecia krajiny, do ochrany, do vzdelania a zdravotnictva vobec. klucove oblasti pritom, ze ano.,

lunedi
19. aug 2014

@kaktusik007 sa smejem 😉 ale asi kukam vela hororov 😉
ale vazne...z vojny mam strach obrovsky...inak akurat to lietadlo prelietalo aj nad nami-Hodrusa Hamre...

terezka1947
19. aug 2014

@mawka presne tak-ja chapem,ze ZVS su roky "stratene"...ale na nieco dobre boli....muzov naucili samostatnosti a trosku aj nejaky ten sajn o zbraniach a okolo mali
co sa tyka potencialnej tretej svetovej-myslim,ze bude naozaj svetova 😒
takze sa neuchranime a ked sa aj niekto zachrani,neviem ci sa mu tu este bude chciet behat 😖

takze ja som skor za to,aby sme sa snazili zit kazdy den tak,aby sme si zivot navzajom sprijemnovali a nekomplikovali si ho somarinami a ublizovanim
inak,keby som mala tu moc-muzov na ZVS poslem na rok....lebo co tak sledujem vo svojom okoli,je velmi casto vidno,kt.muz na vojne bol 😉

aly
19. aug 2014

Haha sme hned pri sliaci nam tu v kuse lietaju ponad hlavy stihacky, ale ano je tu nejake cvicenie americanov Tak pribudli okrem stihaciek, doprav.lietadiel Aj dvojvrtulniky a vojenske lietadla

anatalia77
19. aug 2014

@mawka co sa tyka vojnovej situacie,volakedy som pocula celkom logicku hlasku-nech je to akokolvek,treba sa pridat na stranu vitaza.

kaktusik007
19. aug 2014

@mawka tak ja ked citam tie temy, kde chlapi nevedia co so sebou - som sa zacala zamyslat... a zistila som jednu vec - vojna bola blba, dva roky clovek robil zo seba idiota, ale vtedy fakt platilo - siel chlapec, vracal sa chlap!!!! teraz??? Co ti chlapi? Sak im chyba zodpovednost, realny odhad situacie, schopnost urcit priority v preziti.... A to nie je iba moj pocit, to je seriozny vyskum na asi 20tich zenach v mojom okoli... Zial, fakt je poznat, ktory chlap ma aspon tych 9 mesiacov odkrutenych, ktory bol na civilke, a ktory dostal modru knizku... 😖
k teme - ja som realista. Uz od detstva. Vojna na Slovensku mohla byt v 1993 - ked sa delilo Ceskoslovensko - ale to si malokto uvedomoval... Vtedy som zila 6 km od hranic, nebolo mi vsetko jedno aj ked som bola vlastne este dieta... Potom sme boli blizko nie ze vojne, ale velmi vaznym obcianskym nepokojom, v 1998 - kedy ujo Vlado zastupoval ako predseda vlady prezidenta a podaval vlastne demisiu sam sebe a nebola ziadna paka v nasom pravnom systeme, ze ak by to nespravil, ako by sa legalne ho dalo donutit to urobit... cize mohol tu vladnut do aleluja uplne legalne - teda az do vojnoveho prevratu.

Osobne, TOTO ma stvalo. Lebo sa ma to tykalo bytostne. A rovnako ma stvalo to, co sa stalo v 1968.

Ale riesit veci ze z konfliktu na Ukrajine bude vojna -- no vojna tam je. Tych ludi tam mi je uprimne luto. Ale su obetou politiky - na jednej strane Ruska, na druhej strane Ostatnych krajin. Ludi tam sa nik nepyta, ako to chcu naozaj - resp. pytali sa ich, akurat ze Rusko tvrdi jedno, zvysok sveta druhe... . Tak kde je pravda???
Je to politika. Ja do toho nevidim, ani ziaden bezny smrtelnik. KGB nie je - ale nech mi nik nevravi, ze tym, ze tuto skratku napisem, nedostane niekto echo a jej nastupca neexistuje. Zase az taka naivna nie som.

Mam to riesit? Nie, dakujem. Ja riesim veci, ktore mozem aj VYRIESIT. A to proste tema vojny, politiky a im podobne, nie su.

mawka
19. aug 2014

@terezka1947 ano, vojna ako-tak robila z chlapcov muzov, naucili sa trosku zvladat stres a byt samostatni, v tomto suhlasim. uz chalani, ktori nemuseli absolvovat, booze to je ufnukane vsetko, vacsina metrosexuali, niekde nieco buchne a idu sa pokakat. tak nejako vzniklo to, ze zeny zacali byt v tomto silnejsie. ja som za znovuzavedenie ZVS.
a suhlasim, tiez si treba uzit kazdy den, lebo ked to rachne, tak uz nebudeme, predpokladam. alebo budeme spominat na stare dobre casy na konikovi, ze sme sa furt stazovali a mali sme vsetko.

inak katastrofa aj co sa tyka skladov CO. dnesne decka nevideli plynovu masku ani len z rychlika, kryty su znicene, nefunkcne a tych par, co je, to je pre vyvolenych. my sme aspon mavali branne cvicenia, aspon sme vedeli rozoznat sireny, vedeli sme okamzite nasadit plynovu masku, sacky, zagumickovat.

inak, to boli krasne casy. tie falosne poplachy, nacviky. a povinne treba priniest do skoly chlebniky, desiatu, sacky, gumicky 😀 😀 ale na nieco to bolo dobre.

veva45
19. aug 2014

@zuzanockamt ja som videla vcera 3 nad parnicou

mawka
19. aug 2014

@kaktusik007 vojna je vsade vo svete, len je zatial ticha a sem tam sa niekde rozdivocia. ale je ocividne, ze v hrnci to uz riadne vrie, to vieme vsetci. ale panikarit nebudem, lebo ako pises, neovplyvnim to. a az k tomu pride, ja mam nachystanych niekolko planov, ze co a ako. aspon kuska prezitia. to, co dnesni chlapi, ako pises nemaju v sebe a nemaju o tom ani sajnu. alebo maju. silno teoreticky napozeranu od grilla z discovery channel 😀 kde ich uci ako maju prezit. no jo, na gauci s ovladacom v ruke 😀

kaktusik007
19. aug 2014

@mawka ja mam byt v bytovke co sa stavala za ery budovatelskeho nadsenia v patdesiatych rokoch.. A kryt je / BOL / asi 20 metrov od vchodu... Normalne sa vybudoval spolu s bytovkou, je tu umely kopec, v nom bol do neho vstup... Na dvore mame betonove skruze - akoze vetracie sachty.... Kryt bol pre 4 bytove domy do L, a kazde taketo "bytovky" tu v okoli mali svoj vlastny....

to na margo krytov, kedze si nacala temu CO 😀 inak, fakt... masky... to boli casy 😀 😀 😀

anatalia77
19. aug 2014

Baby ja si pamatam,ze po prevrate sa z nejakych krytov stali bary,podniky,alebo co

linduska86
19. aug 2014

@mawka mali by ste si trosku overit informacie a nepocuvat markizu, ktora je pod vplyvom americkych medii..skus si pozriet slobodne media bez vplyvu ameriky.. a uvidis co sa tam v skutocnosti deje.. a kto vlastne vyvolava medzinarodne konflikty..

mawka
19. aug 2014

@kaktusik007 myslim, ze to sa stavalo, budovalo standardne. dnes su nefunkcne. ale sak toto je asi len u nas, si myslim, vsetci na to drbu, sme mierumilovna krajina, ale nikomu nedochadza to, ze sme akurat medzi dvomi svetmi, ktore furt medzi sebou nieco riesa. lezime na idealnom mieste, cez ktore si zapad s vychodom mozu riesit svoje komplexy.

masky boli super casy 😀 hlavne, ked sme si ich dali na seba, spoteni jak hovada a este v sackoch igelitovych a plastenkach.. parada no 😀 ale vedeli sme, co treba keby volaco.

zuzanockamt
19. aug 2014

@veva45 hm, tak asi lietaju, parnicou som prechadzala vcera doobeda ... spytam sa rodicov zajtra, ci nieco postrehli ... lebo viem aky rachot vydava stihacka napr, byvam v MT, pred dvoma rokmi mi lietali ponad panelak a to sa vsetko triaslo, taky to bol hluk ... letela tiez zo Sliaca, v MT sa otocila a isla spät, paniku sme nerobili, mali cvicenie

mawka
19. aug 2014

@linduska86 konflikty ma medzi sebou odjakziva USA a Rusko. Odjakziva. A USA drzi v hrsti aj nemecko, pretoze nemecko sa po 2.sv. postavilo na nohy vdaka USA. ale konspiracne teorie, to nie je nic pre mna. Uz sa to zenie do extremov.
A to, ze su tu amici, ako som pisala, sme v NATO, pchame sa im do zadku a musime byt ticho, ked si zmyslia cvicit u nas /cvicit s nami/. neovplyvnim to. toto je politika a tam na bezneho obcana zvysoka kaslu.

linduska86
19. aug 2014

@mawka ano ,ale aj ako bezny obcan, ktory patri do nato a eu mas pravo sa vyjadrit.. aj vo vysokej politike.. to uz ci tvoj nazor bude niekto brat vazne alebo nie je otazne.. 🙂

anatalia77
19. aug 2014

No a k tym lietadlam. Som blizko Blavy,tak sa mi obcas podari na oblohe zazriet svetielko co sa pohybuje. Takze bezne vidam nieco ako lietadla,ale ani raz som sa nezamyslela nad tym,ci nie je bojove. Tak dakujem za podnet na zamyslenie.
A okrajovo. Ak by sa aj nieco zacalo diat,tak by o tom verejnost bola informovana. Americke vojska si sem nemozu len tak priletiet na cvicenie,a v piatok rano vyhlasit vojnovy stav,alebo co. Uz keby nas chceli zlikvidovat,staci nam odobrat nekonecne serialy,a poniektory sa vzdaju do par hodin 😀

jamabe
19. aug 2014

@mawka Jéj, branné cvičenia, čistenie masiek a následné skúšanie.. to boli časy! 🙂 Ale už vtedy som vedela, že by som neprežila, neviem prečo, ja som sa v tých maskách dusila.. taká nejaká panika ma chytala, že nemôžem poriadne dýchať. A aj keď sme behali cez tie dymovnice (či čo to bolo - skrátka dym), dala som si masku dole a potom kašľala jak blbá 😀
Ale ako to už bolo správne poznamenané, moderné zbrane nám nedajú šancu, žiadne kryty, masky nepomôžu.. 😝 Dosť smutná perspektíva takto na večer... 😒

mawka
19. aug 2014

@linduska86 ja sa vyjadrujem, akurat to fakt nikoho z politikov nezaujima 😉

ukulela
19. aug 2014

@oravese na sliaci teraz byvaju casto nacviky na letecke dni ... vlada nema k tomu co hovorit, ak by aj daco vykladali. my vo vojne nie sme. a co sa tyka hluku a pod, na sliaci sme na to zvyknuti este pred89, ked sa ponad mestom prehanali sovieti na miginach ovela castejsie, ako teraz nasi, kedze letecky benzin je drahy 🙂
... inac mamicky ti asi tazko zareaguju na temu o bojovych lietadlach. a vojaci nesmu prezradzat vojenske tajomstvo, takze netreba spekulovat a sirit paniku.

kaktusik007
19. aug 2014

@linduska86 ano, to tu nik nepopiera. Mame demokraciu, mame pravo sa VYJADRIT. To je asi tak vsetko. 😀 😀 😀

a k tym mediam - moja mama bola 3 tyzdne teraz v moskve, zije tam teta... Bola tam zrovna v case zostrelu toho civilneho lietadla. Tie informacie, ktore mala podsuvane ona (Putin), tie, ktore som tu mala ja (stv, ct, nova, markiza, joj, ta3), ci tie ktore boli na cnn, bbc, boli tak diametralne odlisne, ze ma obrali o iluziu nestrannej novinarciny.

mawka
19. aug 2014

@jamabe ale prd makovy, dalo by sa 🙂 😀 som tiez netusila, ake moznosti mame, to ma musi moj syn v tomto vzdelavat. a esteze mame v rodine kopu vojakov z povolania. mna by to neminulo tiez, ako zdravotaka by ma mobilizovali urcite.

katkabg
19. aug 2014

@oravese si zvykaj ze tu sa niekedy clovek nemoze ani opytat na nazor druhych lebo hned z teba urobia sialenu 😀 no a k teme,teda ja neviem nezijem na Sk ale daj niaku fotooo 😉

jamabe
19. aug 2014

@mawka no tak nebuď sebec a hoď sem nejaký návod na prežitie! 😀 Nech môžeme začať trénovať...

ukulela
19. aug 2014

@oravese a inac - toto cvicenie nie je tajne:
Minister obrany SR Martin Glváč sa spoločne s Chargé d’Affaires Norman Thatcher Scharpf v utorok 19. augusta 2014 zúčastní na cvičení 7. letky špeciálnych operácií USAF. Cvičenia sa zúčastnia 2 lietadlá typu CV-22 OSPRAY, ktoré sa na Slovensku predstavia prvýkrát. Cieľom cvičenia bude simulácia pristávania v podmienkach zníženej viditeľnosti v prašnom prostredí.
Z programu vyberáme:
14.10 h – predletové prípravy
14.30 h – prehliadka lietadla CV-22 OSPRAY
15.00 h – let lietadla CV-22 OSPRAY
15.45 h - tlačový brífing ministra obrany pre médiá

Účasť zástupcov médií je na podujatí vítaná. Príchod zástupcov médií, ktorí majú záujem zúčastniť sa na cvičení očakávame do 13.40 h. na letisku Sliač.