Budem mať problém otehotnieť, keď mám celiakiu?

denamir
13. mar 2013

DOBRY večer chcem sa spytat mam celiakiu uz 5 rokov 3 roky som drzala prisnu dietu ale teraz uz dva roky ju nedrzim aj ked by som mala ale vysledky mam vyrobne len malo zeleza! s priatelom planujeme Dieta budem mat niejaky problem otehotniet alebo donosit? mam zacat zase drzat prisnu dietu? DAKUJEM

sanym
13. mar 2013

@denamir pri diagnostikovanej celiakii musíš držať bezlepkovú diétu do konca života, je to neliečiteľná choroba. Môžeš si privodiť nielen problémy s otehotnením, ale hlavne vážne zdravotné komplikácie. Za 5 rokov diéty si si dala črevo do poriadku a teraz vedome poškodzuješ svoje zdravie. ☹ Čo na to tvoj gastroenterológ? 😕 Problémy vyplývajúce z neliečenej celiakie sa môžu prejaviť aj po dlhšej dobe, nedostatok železa môže byť prvým signálom.

denamir
autor
13. mar 2013

Moj gastroenterolog nevie o tom! tak vysledky mam super ale mam malo zelaza uzivat maltofer! takze asi budem mat problem s otehotnenim? ked budem teraz drzat zase prisnu dietu a s babom pockam take 2 roky?

sanym
13. mar 2013

@denamir určite nasadiť zasa diétu a nehazardovať so zdravím. Pri nedodržiavaní diéty výsledky časom prestanú byť super a asi to za to nestojí. Ale samozrejme každý je za svoje zdravie zodpovedný sám, je to len môj názor.

denamir
autor
13. mar 2013

Okey tak uz od zajtra idem nato! Dufam ze nebudem mat ziadny problem s babom zajtra zacnem drzat dietu a aspon rok a pol este pockam a potom sa pokusime o babo!

jaruska8
13. mar 2013

@denamir Veru, treba držať diétu. 😒 A verím, že sa bábo zadarí. 😉

zuzulica
14. mar 2013

@denamir Ja si myslím,že by tam nemal byť problém vôbec.A prečo si ju prestala držať,ja viem,že to lezie do peňazí,ale inak dnes zoženieš aj všetky potraviny aj ingrediencie bezlepkové,kamarátka aj normálne doma pečú koláče,neni problém.Treba ju držať stále.Tak veľa šťastia 😉

denamir
autor
14. mar 2013

Dakujem dufam ze sa poradi

martinkatinka
14. mar 2013

Ja si myslím, že vplyv na otehotnenie to nemá, ale môžeš sama sebe uškodiť, keď nebudeš držať diétu. Ide hlavne o to, aby si sa v tehotenstve cítila dobre a na to vplýva aj to, či dodržiavaš liečbu, ktorú ti stanovil lekár - bezlepkovú diétu.

tehulka2011
14. mar 2013

@denamir ahoj, myslim, ze by si nemala mat problem s otehotnenim, ale tiez Ti radim radsej dodrziavat dietu, ono nevidis si do creva, v akom je presne stave... Moj manzel ma podozrenie na celiakiu, mozes mi prosim Ta napisat ci Ti nieco preplaca poistovna, na co mas narok? Mala si narok napr. na kupele? Niekde som citala, ze sa dokonca da vybavit preukaz ZTP kvoli celiakii, ale to sa mi nejak nezda...

denamir
autor
14. mar 2013

Uz dnes som zacala drzat prisnu dietu! tak dufam ze nebude problem. Ja mam kvoli celiakii vybavene ZTP a ano mala son narok aj ja kupele bola som tam cely mesiac ja som si platila smiesne peniaze zbytok poistovna

kathynka
14. mar 2013

@denamir pokial nebudes dodrziavat dietu, tak problem s otehotnenim mat budes...je len otazka casu, kedy tie tvoje vyborne vysledky uz vyborne nebudu...celiakia je neliecitelna a dietu musis dodrziavat do konca zivota...to, ze mas vyborne, dokonca az negativne vysledky je len skvely znak toho, ze poctivo dodrzujes dietu...to, ze nemas zelezo, je priznak, ze si sa na to vykaslala a nepomoze ti ani maltofer, pretoze tvoje crevo je chore a nedokaze to zelezo vstrebat...ak vsak budes drzat poctivo dietu, tak vobec nemusis cakat tak dlho na babo...mojej sestre zistili celiakiu pred necelym rokom vo veku 38 rokov, kedze ju rok predtym potvrdili aj mne...nemala deti, bola chudokrvna, minimum zeleza, liecila sa na osteopeniu...presla na bezlepkovu dietu, okamzite sa jej zacali lepsit vsetky vysledky a najlepsie bolo, ked po 3 mesiacoch otehotnela a v juli caka svoje prve babatko a vsetky testy su zatial vyborne, ma bezproblemove tehotenstvo - klop klop 😉
takze hybaj pekne dietovat a uz nikdy dietu neporus, lebo to, ze ty sa navonok citis dobre, neznamena, ze tvoje crevo netrpi....

denamir
autor
15. mar 2013

@sanym
@jaruska8
@martinkatinka
@kathynka
@tehulka2011
@zuzulica
@jaruska8
Mozem zacat uzivat kyselinu listovu? aj ked na babo este pockam aspon rok?

zuzulica
15. mar 2013

@denamir Tak ja si myslím,že ti neublíži 😉 Je dobré ju brať už vopred. Keď tak si vygoogli nejaké info 😉 napr.:
http://www.maminkam.cz/kyselina-listova-pred-ot...

denamir
autor
15. mar 2013

@zuzulica VDaka

zuzulica
15. mar 2013

@denamir Inak ak si ešte nepozerala,tak si pozri aj stránky pre celiatikov a rôzne združenia napr.:
http://www.celi.sk/content/zdruzenia-celiatikov
http://www.celiakia.sk/zdruzenia/obcianske-zdru...
je toho určite dosť a sú tam aj rôzne fóra