Byt v blízkosti cintorína a zariadenia pre seniorov

mijunik
15. nov 2014

Ahojte, zaujímajú ma vaše názory, ale najmä skúsenosti. Zvažujeme kúpiť byt, pozerali sme jeden, BA, 4-izbový, 76m2, 102 000 €. Je celkom fajn, orientovaný vraj na sever a na juh (neviem, či to je dobré). No ale hlavne - ten byt je v blízkosti cintorína a zároveň v blízkosti zariadenia pre seniorov (luxusného starobinca). Ja mám z toho taký zvláštny pocit. Verím na duchov, aj keď som nikdy žiadneho nezbadala, ale mám jednu skúsenosť asi s duchom (baby, nesmejte sa mi, prosím) a takisto verím na rôzne energie. Mám obavy, že ak by sme sa tam nasťahovali, mohla by blízkosť cintorína a blízkosť starobinca spôsobovať problémy. Dom od cintorína oddeľuje len chodník. Starobinec tiež, len ten je na inej strane. Byt je na siedmom poschodí, ale stačí to ako dostatočná vzdialenosť od cintorína a starobinca? Vraj je tam krásny výhľad, keď na cintoríne svietia sviečky... Verím, ale predsa... A starobinec - tí starkí určite majú rôzne zdravotné problémy, bolesti a vlastne tam čakajú na smrť, je to drsne napísané, ale je to podľa mňa fakt. Neviem, či je tam teda dobrá energia. Kočky, ktoré máte skúsenosť s bývaním pri takýchto objektoch, alebo ktoré sa vyznáte v energiách, prosím, napíšte mi ako v tomto smere uvažovať. Ďakujem. 🙂

margarita
15. nov 2014

ja skusenosti s duchmi ani energiami nemam ale ak mas obavy tohto druhu, asi si len tazko vyberies byt.
aj ked nebude oproti cintorinu alebo starobincu, ci nemocnici, moze byt ze na danom mieste pred 200 rokmi niekto tragicky zahynul, kedysi tadial viedli krizne cesty, upalili tam v 17.storoci 4 bosorky 😝 a pod.
pokial sa v tom byte zrovna niekto neobesil, myslim, ze by som to riskla 😀

marcelatje
15. nov 2014

@mijunik my práve pri cintoríne staviame dom (tiež je to cez cestu), najbližší susedia cca 50 m inak na okolí nie je nič 😀 😀 😀 😀 😀 😀 podľa mňa sa treba báť živých, nie mŕtvych 😉

margarita
15. nov 2014

@marcelatje
to mi pripomina ten vtip, ako ide chlapik sam tmou cez cintorin, stretne ineho a pyta sa, ci sa moze pridat k nemu cestou k vychodu, lebo sa strasne boji. a dotycny neznamy odpoveda >
Jasne, aj ja som sa bal, ked som bol zivy... 😀 😀

aristka
15. nov 2014

ak máš takéto veci vsugerované ,tak ho nekupuj ,starý človek je chorý a raz umrie ,ale nemáš ich doma ,ale vo vedľajšom zariadení a raz budeš dúfajme stará aj ty a tento pohľad na teba by sa ti nepáčil ....a mŕtvy tí ti neublížia ,ubližujú živý ...,ale podľa toho aký máš postoj nebudeš v byte spokojná....

jaja1979
15. nov 2014

@mijunik Ja byvam cca 20 m od cintorina uz sedem rokov a v zivote ma nic a nikto nestrasil. Treba sa bat zivych a nie si nahovarat, ze ma budu strasit mrtvi. Je to hlupost. A co sa tyka seniorov - to je dnes velmi smutna doba, ze sa uz bojime aj starych ludi, ktori akoze cakaju na smrt... Je to smutne, ze to takto berieme, akoby sme sa my, mladi, citili nesmrtelni. Jedno ti poviem - nikoho nas to neminie a vies si predstavit, ze by sa teba niekto bal, ked budes stara? Vsetko sme vytlacili do ustavov, nemocnic a tvarime sa, ze utrpenie a smrt neexistuju, resp. existuju, ale nas sa netykaju. A ked sa nas nahodou zacnu tykat, tak si z nich spravime strasiaka. Ja ti jedno poviem - zil s nami moj dedko cely zivot - a zomrel doma, ked mal 95 rokov. Ja som s nim prezila 25 rokov zivota, mali sme uzasny vztah a doteraz mam k starym ludom dobry vztah hlavne vdaka tomu, ze sme byvali v jednej domacnosti.

wolfie
15. nov 2014

@mijunik nuz, my ti tu teraz mozme kludne pisat, ze nam by to nevadilo, ani cintorin ani domov dochodcov,ak ty vsak mas z toho zly pocit, tak sa ho aj tak nezbavis - mne osobne by to teda nevadilo, na cintorine je klud, ak by som ho mala pri dome, aspon by som mala kde dieta uspavat 🙂...dochodcovia ti neublizia, predpokladam, ze sa nezgrupuju pred panelakom a nerobia ziadne problemy, takze tam tiez nevidim problem...a tiez verim na duchov a energie, ale nevadilo by mi to...viac sa bojim ozralov, agresorov a sibnutych vodicov na cestach, mrtvi mi nemaju ako ublizit

mima4
15. nov 2014

@mijunik
no pokial veris na energie a veci tomu podobne, mozes byvat aj pri slavine, ci inej krasnej lokalite,demoni si ta tam najdu 😉
Tym ze sa clovek otvara tomuto svetu, moze byt kde chce, demoni si ho najdu...

A cintorin, ci starobinec nema nic docinenia s tym. V hroboch spia mrtvi, docasne, kym pride den D. V starobinci su ludia, nie ohavy a monstra, ci blazni, ale ludia, ktori vychovali tiez deti, tiez si nieco prezili a aj napriek tomu, ze nepatria do dnesho kultu mladosti, su to krasni ludia.

vejula
15. nov 2014

@mijunik možno ťa upokojí fakt, že na na každom kusku zeme, za ten čas čo je svet svetom už pravdepodobne niekto umrel a rozložil sa. Takže zrejme aj na mieste, kde bývate teraz 🙂 aj na mieste, kde chodí tvoje dieťa do školy či škôlky... a tak by som mohla pokračovať... Toto je totiž kolobeh života, prach si a na prach sa obrátiš 😉

enyaa
15. nov 2014

ja som vyrastala v dome, ktory mal za kuchynskym oknom cintorin 🙂 na svoje detstvo mam krasne spomienky a aj na ten cintorin...a na sviatok vsetkych svatych, ked tam vsetko krasne svietilo 🙂 isiel otial uzastny pokoj a pohoda 🙂

medyna
15. nov 2014

Daj na svoj pocit, ak nie si vnútotne stotožnená s lokalitou bytu, vždy ťa to bude trápiť a nebudeš spokojná ....Aký pocit máš v tej lokalite? V tom byte? V okolí? ak sa tam necítiš dobre a "ako doma" tak nekupuj. Nebudeš sa cítiť dobre. Ja som tiež raz sa rozhodovala nad krásnym 4-izbovým bytom za výhodnú cenu... ale v lokalite som sa cítila tak divne, nechcela som ho kúpiť ani za nič... tak bývame stále v 2-izbovom, ale vyhovuje mi všetkým na 110%

oladuna
15. nov 2014

@mijunik ked budes raz stara a nedajbohu byvat v starobinci, tak by dom ti priala si tu citat MK a mozno si tam takisto bude niekto kupovat byt ako ty. To uz ake bludy. Ja na duchov tiez verim ale zasa ma nechodia strasit kazdu noc.Asi vela premyslas nad blbostami lebo kazda jedna lokalita ma svoje nevyhody.my byvame pri policii.to mam cakat ze mi niekto vlezie cez okno do bytu kazdu noc aby ma vykradol, lebo byvame na prizemi a okolo su sami kriminalnici???

sednaja
15. nov 2014

@mijunik Podľa toho, čo píšeš, tak sa ti čudujem, že vôbec uvažuješ nad kúpou toho bytu. Je jedno, či je tam cintorín, alebo lúka - proste je tam v okolí niečo, čo ti nevyhovuje. Keď už do niečoho vrážaš toľké peniaze, tak nech si tam spokojná. My sme teraz tiež kupovali byt a musel ma osloviť v každom smere. Našli sme perfektný byt, ale v blbej lokalite, aj super lokalitu so zlým bytom a nakoniec sme našli zlatú-strednú cestu. Dokonalé nie je nič, ale nesmie ti to byť nepríjemné..........mimochodom, ja výhľad na cintorín nepovažujem za krásny

sissy27
15. nov 2014

@mijunik ak s tým máš osobný problém, tak čokoľvek ti napíšeme, nezmeníme to...proste si nájdi byt, ktorý ti vyhovuje, kde si stotožnená aj s okolím a vybavené... z môjho pohľadu - určite radšej cintorín a zariadenie pre seniorov ako futbalový štadión a diskotéku...

liebling98
15. nov 2014

@mijunik ja by som cintorín a domov dôchodcov v susedstve brala ako výhodu. Či radšej by si bývala vedľa diaľnice, železničnej trati, nizkoprahovej nocľahárne pre bezdomovcov, verejnom dome, diskotéke, a pod?
Ale ako píšu iné baby, ak sa tam necítiš dobre, poobzeraj sa po niečom inom.

hradnapani
15. nov 2014

@mijunik starobinec by mi nevadil, cintorin ano (necitim sa na nich dobre). ak mas akukolvek pochybnost, tak to nekupuj, toto nie je mixer, ale byt na niekolko dlhych rokov a kam sa budes kazdy den vracat a zit tam s rodinou 😉

17alexis
15. nov 2014

@mijunik tiež verím na takéto veci, nešla by som bývať k cintorínu. A trošku na odľahčenie - na strednej nám hovorila učiteľka, že jej známa býva v nejakej dedinke pri cintoríne a keď porodila, tak malý bol zvyknutý na pohrebné piesne, ktoré registroval v brušku. Takže tá známa sa aj "potešila", keď bol pohreb a drobec vystrájal. Dala dieťa do kočíka, ten vyniesla na dvor a pri piesni "Už ma obkľúčili" jej zaspal a mala chvíľu kľud. 🙂

jabadaba
15. nov 2014

@mijunik na tom byte by mi prekazala najma jeho orientacia na sever! Takto orientovane byty su chladnejsie a aj tmavsie. Slnko tam velmi neuvidis. Zavisi teda ktore miestnosti su takto orientovane. No ja by som nechcela na sever ani spalnu. Este tak kuchynu by som zniesla. Toto je pre mna najviac rusive. Cintorin a domov dochodcov nie. Cintorin mozno brat za rusivy mozno skor z hladiska kludu a ticha, ktory tam panuje. Pokial si clovek, ktory ma rad ruch mesta, aby sa citil dobre, potom cintorin nie je vhodne okolie. Inak Ti z neho nic nehrozi. 😉 A z domova seniorov uz vobec nie. Smutne, ze to takto vnimas. Bat sa skor treba zivych ludi! Respekt a obavy by som skor mala z potencionalnych susedov! Ak by si mala takych kretenov v susedstve ako my, cintorin a domov dochodcov beries ako skvele okolie! Ludska zloba, agresia, netolerancia a neempatia je to coho sa treba obavat! Nie mrtvych ci starsich ludi, ktori akurat potrebuju dozit jesen zivota dostojne a najma nie v izolacii. Niekedy aj taka mamicka od vedla vie byt horsia ako cely cintorin! Najma ak nema co na robote len striehnut alebo ci netresnes viac dverami ci tvojmu dietatu nahodou nepadne hracka alebo nahodou viac nepistia! Co by som ja dala za armadu mrtvych namiesto odutej a agresivnej papule dotycnej mamicky! 😝 Takze, boj sa ozaj zivych. Ti ublizuju a skodia jedini!

mijunik
autor
15. nov 2014

@margarita
@marcelatje
@aristka
@jaja1979
@wolfie
@mima4
@vejula
@enyaa
@medyna
@oladuna
@sednaja
@sissy27
@liebling98
@hradnapani
@17alexis
@jabadaba
Kočky, ďakujem vám za názory. Keď som písala svoju otázku, ponáhľali sme sa do obchodu a tak som nemala čas to lepšie rozpísať, lebo už ma súril manžel. Ono je to tak - bývame teraz v rodinnom dome, ktorý nie je náš, ale svokrin, ale svokrovci bývajú v druhom dome, my sme sami a máme spoločný dvor. Raz som to už písala. Svokrovci sú v pohode, ale ja to tak cítim, že by sme sa konečne mali už osamostatniť. Tento dom je ešte k tomu zle urobený, podlaha je studená a v spálni smrdí stuchlinou, v múroch je vlhkosť. Manžel nie je kutil ani gazda, aby sa vedel plnohodnotne venovať rodinnému domu a okrem toho má dvoch bratov (z toho jeden má rodinku), ktorých raz bude treba vyplatiť alebo s nimi nejako bývať na jednom dvore. Čiže rekonštruovať tento dom mi nepripadá ako dobrá voľba. Lepšia voľba, čo sa súkromia a prác týka, je byt. No a mali sme vyhliadnutý krásny byt, dokonca zarezervovaný, všetko tam bolo super, rezervačný poplatok zaplatený a manžel si to potom rozmyslel, že by sme to veľmi ťažko splácali, že by sme naozaj žili z ruky do úst. A tak hľadáme ďalej, niečo lacnejšie. Ani jeden byt sa nemôže porovnávať s tým prvým, ani jeden nie je tak krásny. Ale snažím sa vybrať z tých bytov, ktoré sú nám dostupné, to najlepšie. No trošku mám obavy z toho cintorína, neviem, či odtiaľ nejde negatívna energia. Tak som si dala som si vygoogliť "bývanie pri cintoríne" a našlo mi od nejakej kočky, čo sa venuje vraj feng shuej, že "nie je dobré bývať pri cintoríne, pri sanatóriách,..." Napísala som to hlúpo, že v starobinci sa čaká na smrť... Lenže - moja omama bola takmer rok v zariadení pre seniorov, keď už nemohla byť sama, lebo mala demenciu alzeimerového typu. A videla som tam tých ľudí. Bolo to také smutné, motkali sa tam v teplákoch a vo svetríkoch alebo tričkách, predstavila som si, ako tí ľudia museli vyzerať a správať sa, keď boli mladší a zdraví. Oni sa tešili, keď sme tam prišli, každý nás asi považoval za svoju návštevu. 🙂 Ale neuvedomovali si asi realitu. Omamu našla často mamina spať v inej izbe, bolo jej to asi jedno alebo si to neuvedomovala. Domotkala sa niekam a tam si ľahla. Sme radi, že tam mohla byť, lebo naozaj potrebovala starostlivosť, ale bolo to tam také smutné. Viem, že tí starkí toho v živote určite veľa prežili, ja ich v žiadnom prípade nijako neodsudzujem. Naozaj som to blbo sformulovala... Len mám pocit, že hlavne pri cintoríne by mohla byť negatívna energia. Ja tomu veľmi nerozumiem, neviem, či mám také vnímanie, ale počula som už veľakrát, že cintorín nie je miesto v pozitívnou energiou. Ale práve preto sa pýtam tu, lebo predpokladám, že niektoré určite máte skúsenosť s takým bývaním. A chcela by som skôr orientáciu na východ a západ, ale takých sa predáva v Devínskej Novej Vsi málo sa mi zdá.

nasta55
16. nov 2014

@mijunik ja chcem byvat oproti cintaku 🙂 tu na je taky krasny pozemok a neskutocny klud. Mrtvi ti neublizia skor zivy.

natuska87
16. nov 2014

mna by oslovila ta predstava pokoja a kludu...

natalym
16. nov 2014

Aspoň to nebudeš mať ďaleko....... 😀

heni79
16. nov 2014

@mijunik
Na jednej strane robíš zbytočnú paniku. Prečo by mal mať cintorín negatívnu energiu? Nenachádzam na to žiadnu racionálnu odpoveď.
Za seba ti poviem, ja som pri cintoríne vyrástla. Nikdy som nemala strach, nechápala som udivené otázky spolužiakov, či sa nebojím. Čoho? Mŕtvi sú najlepší susedia. Tichí, nekonfliktní. 😉 Nemala som problém ani v noci ísť domov, okolo cintorína. Negatívnu energiu som z tej strany nikdy necítila. Ale z druhej strany sme mali živých susedov, odtiaľ jej šlo dosť. 😀 To je ale iný príbeh.
Na druhej strane, ak sa bojíš, tak tam nechoď. Lebo svoj iracionálny strach si budeš iba pestovať a nebudeš sa tam cítiť dobre. Lebo sama vidíš, že už teraz hľadáš dôvody (feng shuej, skúsenosti iných), ako sa tomu bývaniu vyhnúť. A ak tam nemáš mať dobrý pocit, tak niet o čom.
Hľadajte ďalej. Máte výhodu, že zatiaľ máte kde bývať, čiže vás nič netlačí a môžete si dať načas. 😉 Držím palce, aby ste našli niečo super. 🙂

lillien11
16. nov 2014

@mijunik Pokiaľ by si sa tam mala cítiť zle,tak je to presne tak ako napísala niektorá vyššie,že je jedno,či tam je cintorín alebo lúka 🙂 Ale z vlastnej skúsenosti - my bývame v dome,ktorý je hneď vedľa cintorína a nikdy som sa nebála,ono to človek nevníma ako niečo negatívne,teda aspoň ja a mňa to práve upokojovalo,keď som išla "ku starkej" sa vyžalovať... 😉
Negatívna energia vyslovene z cintorína nieje,resp.negatívna energia môže byť hocikde, napr. aj v hociktorom byte,ktorý sa kupuje,lebo nemusíme vedieť,kto tam býval a čo sa tam stalo...
Pokiaľ máš z toho zlý pocit,nenúť sa do toho a hľadajte ďalej 🙂

terezka1947
16. nov 2014

@mijunik mno...smrt-cintorin,stari ludia-cakajuci na smrt(?)....aka zla energia z toho moze ist????
ved smrt a staroba su prirodzene veci
ale ak mas ty sama nejaky problem s touto etapou zivota,jasne,ze sa na takom mieste citit dobre nebudes
ja by som sa zamerala na susedov v panelaku,na konkretny byt,atd....urcite by som nieresila cintorin a dom seniorov ako moj najvacsi problem
aj my raz budeme stari,aj my skoncime na cintorine....a deti...a nakoniec aj nas samych nemame preco "chranit"pred tymito vecami.

gretocka
16. nov 2014

@mijunik ja osobne by som sa vobec nebala byvania pri cintorine - vyrastla som v panelaku kde sme mali oproti oknam cintorin, chodila k jeho branam kazdy den na zastavku autobusu a pozerali sme sa nan so sestrou z okna izby. Nezanechalo to na mne ziadne stopy, ziadna zla energia ani nic podobne.
Moj manzel zas vyrastol vedla zariadenia socialnych sluzieb pre seniorov a zdravotne znevyhodnenych a tak ako u nas aj v ich rodine vladla sudrznost a laska a nezaznamenali ziadny ubytok energie.

Ono - snad teraz nikoho neurazim, ale ked niekto chce najst pricinu svojich problemov v niecom inom ako v sebe, tak najde milion energii a vonkajsich vplyvov ktore mozu za to, ze je unaveny, ze ma zle vztahy a podobne...

Kazdopadne by som ohladom bytu riesila ine veci.... totiz tichy cintorin a bezvladni dochodcovia su urcite prijemnejsi susedia, ako ozran, ktory cele noci vrieska na rodinu a bucha vchodovymi dverami alebo zakerni susedia ktori budu robit problemy pri najmensom zaplakani tvojho dietata a podobne.

hradnapani
16. nov 2014

@mijunik je fajn, ze vas netlaci cas, tak si ho doprajte a najdite si byt, ktory vam bude vyhovovat po vsetkych strankach. Obcas aj motyka vystreli. My sme hladali vyse roka, a napokon nasli za neuveritelnu cenu taky, ktory sme chceli. Da sa to 😉
cosa tyka energie - v knihach sa pisu rozne veci, ale realita moze byt ina. Vela zavisi a od tvojej vnutorne citlivosti. Ja som napriklad na niektore veci extremne precitlivela a od detstva sa velmi zle citim na cintorine, takze pre mna by to aboslutne nepripadalo do uvahy. Ale zato poznam vela ludi, co pri cintorine vyrastli a su bez ujmy na zdravi.
Ja osobne vsak preferujem, aby mal clovek take byvanie, ktore mu vzbudzuje prijemne pocity. Ak sa niekomu paci pokoj cintorina, tak to pre neho moze byt to prave. Ja zase musim mat pohlad na stromy a vtedy som spokojna, Lebo keby som sa pozerala napriklad na nemocnicu, casto by som premyslala nad osudmi tych ludi, co su dnu (som uz taka), takze by som si neoddychla.

a ano, aj ta orientacia stoji za uvahu. My mame jedno okno na SV a kedze panelak je zatepleny a mame plastove okna, napriek castemu vetraniu mame problemy v tejto izbe s plesnami. Takze sever musi byt este horsi. Preto sa kedysi domy stavali tak, aby na tychto stranach neboli okna, ale iba mury.

mijunik
autor
16. nov 2014

@nasta55
@natuska87
@natalym
@heni79
@lillien11
@terezka1947
@gretocka
@hradnapani
Kočky, ste zlaté, že mi píšete názory. Viem, máme v podstate čas, len sa bojím tu v dome už zostať, lebo sa tu tvoria fľaky na stenách, múry sú vlhké a ktovie, ako je to škodlivé. A to je reálne - obavy založené na reálnom základe, vlhké múry určite nie sú nič zdravé a bojím sa, aby deti nechytili nejaké svinstvo. Takže preto sa s kúpou nejakého bytu tak ponáhľam. Tu máme zimu od podlahy, teplomer ukazuje síce 22 stupňov, ale mne je zima, lebo do severnej steny nejako ako keby fúka... Možno tak cítim tú chladnú stenu. Mám studený nos, ruky, nohy. V byte by som si užívala príjemné podlahy a to, že keď pustím teplú vodu, tak tečie teplá voda. Tu keď pustím teplú vodu, tečie studená ešte asi minútu. Ja som vyrastala v byte, takže viem porovnať výhody aj nevýhody oboch typov bývaní. Ak by bol tento dom suchý a nebola by tu studená podlaha, nešpekulujem. Ale takto... Na margo cintorína - ja sa na cintoríne necítim zle, ale nemohla by som tam byť sama. A určite nie večer, keď sa už smieva. Vtedy prejsť okolo hrobu? Ani náhodou! Keď som bola malá, neprichádzalo do úvahy prejsť potme okolo cintorína bez strachu. (Výnimka je sviatok všetkých svätých, vtedy je tam veľa ľudí a všetko to krásne svieti) Ale ten strach nemá nič spoločné s nejakou negatívnou energiou, to je strach zo strašenia. Baby, prosím, ešte raz - nesmejte sa mi 😀 Ja viem, že je to nelogické... 😀

wolfie
16. nov 2014

@mijunik sranda, ja byvam v byte cely moj zivot a vzdy, ked pustim teplu vodu, tak na nu cakam celu vecnost 😀

0silvia0
16. nov 2014

@mijunik rôzne energie ťa ovplyvnia len do takej miery, do akej im to dovolíš... ale keďže máš pochybnosti, tak asi by s tebou rôzne energie nemali veľa práce 😉

filipal
16. nov 2014

tak, ja by som to brala! aspon bude klud.