Byt verzus dom

ewina1
8. apr 2015

Byvame v byte v centre mesta,vsetko mame po ruke ale aj tak nas to taha do domu.Zaujimalo by ma vyhody a tak celkovo vase nazory🙂

jaja018
8. apr 2015

Hehe tak v tomto mam ja jasno. Bývame v byte a rozhodne do buducnosti by sme chceli riešiť DOM. Uz len to vybehnutie na dvor, deti sa tam mozu santit. Ovocie, zeleninka zo zahradky a pod. Ziadny hlucny susedia, ziadne fajcenie na chodbe. Ked chcem mozem si vysávať aj o 1 v noci a nikoho nic do toho.

susik77
8. apr 2015

@jaja018 Presne.Byvame v dome necely rok a sme stastni.Ten klud,sukromie, ze sme vonku...Uz si neviem predstavit byt v byte, i ked aj tam som bola velmi spokojna.

rose32
8. apr 2015

Dom je kazdopadne najlepsie riesenie mate vsetko a vobec NUDA

womankc
8. apr 2015

@ewina1 ja žijem v dome , takže za mňa jednoznačne dom, ale treba rátať aj že to bude stáť viac , či financií či práce a námahy s údržbou, rozhodne neurobte tú chybu ako väčšina tých čo sú z bytu a stavajú a stavajú prehnane veľké a priestorovo zbytočné projekty. A hlavne dobre vyberajte lokalitu a mrknite aj na susedov, lebo môžem potrvdiť , že niet nad dobrého suseda ................

minulin
8. apr 2015

@jaja018 my mame debila suseda, ktory zvara do noci kazdy den, cely den, a blikalo nam svetlo v dome, ale kosil travnik hlucnou kosackou v tme , alebo sa vozi na traktore, ci pusta karbobrusku po polnoci :D takze aj debili susedia sa najdu URCITE ANO :D

terezka1947
8. apr 2015

vsetko ma svoje pre a proti,ale to zistite az ked budete mat odskusane jedno aj druhe 😒

prasiatko30
8. apr 2015

dobre riesenie je byt s uzavretym dvorom a peknou terasou - uzavrety dvor ti da moznost toho aby deti vybehli vonku aj same bez toho ze by si ich mohla doprevadzat a su relativne v bezpeci lebo na dvore sa mozu pohybovat len susedia a autorizovani

jolinka
8. apr 2015

my sme skoro 2 roky vdome a predtym byt v blizkom centre mesta pri 4 prudovke. Aj byt mal svoje vyhody, dostupnost do mesta. ale v dome sme viac spokojni. Obchod a pekne ihrisko mame blizko aj tu na dedine a navyse tu pustim vacsie deti na ihrisko aj do obchodu same, kym v meste nehrozilo, zmizlo otravovanie sa s hlucnymi protivnymi susedmi, prach z rusnej cesty, nebezpecie prechadzania s detmi cez cestu na ihrisko, takisto ma v byte hrozne nebavilo, ze kazdy vyjazd von s detmi znamenalo chystat batozky...jedlo, pitie, hracky do piesku , bicykle, nahradne oblecenie a museli sme byt vonku aspon dve hodiny inak sa mi ani neoplatilo tolke chystanie so 4 detmi 😝 😝 a zatial mi robota doma stala...

Teraz...jaka lahoda...decka behaju z dvora do domu same, x krat za den, pitie jedenie oblecenie v dome, ja si zatial v dome probim, z okna dohliadnem na deti 😉 Mame aj mensie celkove vydavky v dome napriek dochazdaniu, nieco si aj dopestujeme, velka spajza mi umoznuje robit vacsie zasoby a usetrit atd. atd.

Jedinu nevyhodu domu ak to nie je dom v centre mesta...je dochadzanie, pre nas to znamena vstat o pol hod. skor a cestovat 25 minut do skolky, skoly prace. Ale ani kvoli dochadzaniu by som nemenila.

babulina
8. apr 2015

mame byt a chceli sme dom, par mesiacov sme venovali obhliadkam a vyberu, nakoniec sme to vzdali, jednak nam nic nevyhovovalo a uz len to samotne dochadzanie na tie obhliadky bolo otravne, tolko zabiteho casu v aute, pri dvoch detoch s kruzkami uplne nerealizovatelne
takze ostali sme byvat v byte a kupili sme si chalupu, lubeznu krasnu s velkym dvorom kde sa deti mozu vybehat 😉

bubula_007
8. apr 2015

@ewina1 obaja s mužom sme vyrastali na dedine, po svadbe sme kúpili byt v celkom dobrej lokalite menšieho mesta, zo začiatku spokojnosť, ze sme vo vlastnom, ale ako prichádzajú deti, zisťujeme, ze predsa len dom by bola lepšia možnosť, aj ked tam by sme mali viac prace na dvore, v záhrade, ale predsa.... Presne ako piše @terezka1947 všetko ma svoje pre a proti, len akurát tažko vyskúšať jedno aj druhé, to nie je ako kúpiť ponožky a ked nesadnú, tak vyhodiť, kúpiť druhé a hotovo.

mirkaandrej
8. apr 2015

Jednoznačne dom....ako pišu baby vyššie, je to velike plus a hlavne pre deti, môzu sa tam šantit od nevidim do nevidim, pestuješ si vlastnu zeleninu, ovocie, mozeš dokonca aj chovat na mäso a vieš čo ješ....mesto je krasne a máš všetko po ruke, ale neverím ze vysedávaš cele dni v obchodoch, ved koho by to aj bavilo, ale posediet si tak na zahradke - fuuuha to je ako v raji 🙂

terezka1947
8. apr 2015

@bubula_007 ano,ale pisala som vo vseobecnosti-ze urcite veci zistime az ked trebars z bytu prideme do vysnivaneho domu alebo naopak
my byvame v dome-relativne velkom,20km od mesta,kde je praca a potencialne skoly,kruzky...cize pre nas by bolo vyhodnejsie byvat s detmi za cas,kedy budu samostatnejsie v byte v meste
s malickymi detmi,ci samostatnejsimi detmi by bola napr.nasa situacia ok
takze ked berieme do uvahy deti,tak aj na toto hladisko zavazi(samozrejme,ked nemame okolo pomoc v podobe starych rodicov,surodencov,kamosiek,kt.nam s detmi trosku pomozu a poriesia za nas aspon sem tam rozvoz 😉 )

terezka1947
8. apr 2015

@bubula_007 inak,tiez riesime podobny problem-sme v dome a nejako sa asi budeme musiet presunut do bytu,lebo deti pojdu do skoly a nejako sa nam asi nebude dat zvladnut logistiku 😠

beruska141
8. apr 2015

ak ste pohodlní, tak BYT. ak chcete makat do konca zivota- po praci, cez vikendy a statne sviatky, tak potom DOM. 😎

jolinka
8. apr 2015

@ewina1 a presne jak tu jedna mamicka pisala, nepustite sa do obrovskeho 2 poschodoveho baraku, deti vam odrastu, odidu z domu a ostane vam barabizna s velkymi nakladmi na krku. 😝 😝 😝 My mame 4 deti a staci nam dom s 110 metrakmi, dobre mohol by byt mozno trosku vacsi aj 150 m, by sme zniesli 😉 😉 😉 ale pre klasicku rodinu s 2 detmi, uplne postaci bungalov usporiadany ako trochu vacsi 4 izbak, kazde dieta svoju izbicku, rodicia spalnu, plus obyvka a kuchyna, nemusi to byt obrovske, uvidite ze 3 stvrt roka stravite vonku. a nezabudnut na spajzu, plus nejaka tech. miestnost ci dielnicka 😉 😉 Garaz v dome je totalna zbytocnost 🙄 🙄 🙄 uplne postaci pristresok.
Naklady na vystavbu mensieho domceka su porovnatelne s cenami bytov v meste 😉 😉 a udrzba a spotreba energii su mensie... taky dom sa oplati, ale nie velky haus....to je uplne zbytocne vystavenie rodiny. netreba sa ukazovat, ale rozmyslat s rozumom, radsej tie peniaze dat detom ako na velky domisko 😉

mima4
8. apr 2015

@ewina1 zavisi to od toho ake ste typy ludi, ake mate zaujmy, predstavu travenia volneho casu, ci chcete dom spravovat samy, alebo mat vypomoc na prace vonka (udrzbu okolia domu), ci vas taha aj nieco pestovat/chovat, atd.

Za mna: urcite byt v centre, blizko kina, divadla, kultura... kaviarnicky... super atmosfera, idealne tak aby sa byt nachadzal v tichsej casti centra pravdaze 😉
ale ja som mestsky typ cloveka..... podla mojej svokry - mestska panicka 😀 😀 😀 Ona to hovori pohrdavo...ale ja som na to fakt hrda... proste dama na korzo!! 😀 😀 😀

sardinka333
8. apr 2015

Ja mám zase opačný názor...dom si zrejme kupite niekde mimo BA. Už teraz su také zápchy smerom na Vrakunu, kto chodí že až, rady dlhé až po konečnu 39ny. Takže treba rátať s tým že denne precestuješ ovela viac času ako zvykneš, niekedy to može byť pri upchatých cestách kludne aj hodina v aute. Ak máš malé deti - škola, kružky, lekari, nakupy - všetko robíš aj tak v meste....znami ked mali male deti tak všetkých vyzdvihnuť, často sa museli čakať lebo predsa nepojdu ,,hore dole,, (čas, benzín) aj ked maju 2 hodinky čas, neoplatí sa to. Takže vela času a energie a penazí zaberaju práve rozvozy...pešo nedojdeš nikde. Kamoška býva v Alžbetinom dvore a maju len jedno auto. Je na materskej a už je z toho na ,,palicu,,. Pozná tam každý kut, jeden, obchod, kostol bez auta je to tam ponorka jak vyšitá. Ked chce niekde ist tak tým Reggiojetom na Nové mesto a od tial može ist dalej do mesta. No ked si to predstavím s kočíkom tak už teraz sa mi nechce, plus ked ide do mesta stále rieši odvoz, dovoz, kde bude s malou ked bude v meste.
Huční susedia, fajčiaci - to možeš mať kludne aj v dome ak je to radová zastavba. Deti baví dvor ked su male, vtedy je to podla mna super, ale čím väčšie tak v zahrade ich to baviť nebude, chcu ist von, bicyklovať, behať s kamaratmi, ktorí mnohí byvaju práve v meste (zo školy) sama som z RD a trčať za plotom ma teda vobec nebavilo, ale závisí od dieťaťa samozrejme. Treba rátať aj to, že v byte ste spoločenstvo nájomníkov a ked sa niečo pokazí tak to ide z fondu opráv a zvyčajne to zariadi správa bytu a ty neriešiš - dom je žrut penazí, čo sa pokazí riešiš a platíš v plnej sume. Ten klud a sukromie si užiješ len cez víkend (v zime budete chodiť domov po tme, takže sedenie vonku nehrozí) pretože kým skončíš v robote, kým dajme tomu urobíš nakup, vyzdvihneš deti, poriešite kružky....a nezriedka skončite v zapche tak si doma no...o 19:00tej?
Aj nas laka dom ale ani za svet niekde mimo mesta pokial su deti na ZŠ....všade to máme blízko, obchody, dialnicu, ,,nákupák,, lekár, škola, kružky, velký park kde možu bicyklovať, behať....všade prideme pešo, deti aj sami zo školy domov, babky máme blizko (tie nešoferuju takže keby sme boli mimo zase by sme ich museli doviesť - odviesť) susedov v pohode, to že je občas niekde ,,nafajčené,, no čert to ber, kým nie je horšie. Takže treba si to zvažiť lebo je to sice super, ale ma to aj tieniste stranky - ak ti to nevadí tak chodte do toho.

terezka1947
8. apr 2015

@jolinka 😀 😀 😀 obrovsky dom mozes aj zdedit 😀 😀 😀
a nie vzdy sa ho da tak lahko zbavit 😉
inak plne suhlasim

womankc
8. apr 2015

@jolinka presne tak , moja reč, ja som ostala v rodičovskom, kebyže mám financie , tak polku domu zbúram a na prízemie dorobím dve tri izby a fertig. Ak sa bude stavať odnova, dobre premyslieť stavbu, nie zbytočne veľkú barabizňu ak starší rodinný dom, skôr menší ako väčší dostaviaš ľahšie ako odstaviaš 😉

jolinka
8. apr 2015

@terezka1947 tak iste 😉 😉 😉 da sa aj zdedit, to ma ale nevyhodu ze zdedis aj lokalitu a susedov, ktorych si si nevybrala 😝 😝 😝

Mne len staci pozriet na tie novovybudovana "zadedinove" ulice...baraky sa predhanaju , ktory cim vyssie do neba sa vydriape 😝 😝 😝 mozno ti ludia na to fakt maju ale mozno sa zadlzia /podla mna hlupo a zbytocne/ na milion rokov, platia uvery jak hluchi do konca zivota a fakt je to otrocina na ten dom, ked uz rovno nie si tak za vodou, ze ti cely dom i zahradu opatri zastup platenych ludi 😉

Poznam jednych co zacali stavat veliky dom, mali dve deti , ktore im v 10-12 rocne samozrejme pritakali, ze oni budu s nimi byvat navzdy v dome /vsak take decko si nevie ine predstavit, len ze naveky s mamkou a ockom bude 😵/ a este mali aj babku na dochovanie...takze zacali komplet podpivniceny suteren s 2 garazami a dielnou a pivnicou, na to 1 poschodie, druhe poschodie a nakoniec podkrovie...4 urovne domu, stavali ho 12 ROKOV!!! 🙄 🙄 🙄 chodili robit do zahranicia, lebo dom hltal peniazky jak svinka pomyje 😅 😅 😅 nic si neuzili, vylety dovolenky... 4 posch. dom nakoniec dokoncili a kto v nom byva???

Dvaja stari uvaveni ludia 😒 😒 😒 😒 babka umrela a dospele deti odisli do sveta. 😝 😝

dzejn80
8. apr 2015

@ewina1
No to je zaujimava otazka, na ktoru asi neexistuje jednoznacna odpoved. Zalezi od vela faktorov. Kazdemu moze vyhovovat v inom case nieco ine a tiez priority vela zavazia. My sme napr. obaja s muzom bratislavcania, vychovani na sidlisku, takze nejaky silny chtic nas do domu netahal. Ale samozrejme vidina sukromia, kuska vlastneho travnika a svojich 4 stien s garazou nas lakala. Aj sme to dopracovali az k pozemku a hotovemu projektu v obci kusok za Bratislavou. Medzitym prisli 2 deti a stavbu sme odkladali, lebo jednoducho nebolo kedy, pozemok zarastal burinou 🙂. A potom sa to cele nejak zvrtlo. Predstava, ze som odrezana niekde v satelite s dvomi deckami, vsade musim ist autom, skolka by mozno bola, ale skola uz nie. Cela logistika okolo toho, vozenie deti, k tomu stihat 8 hodinovy pracovny cas, kazde rano a poobede 30-45minut v zapche, to vsetko mi prislo tak mimo, ze sme to zabalili. Pozemok sme predali, kupili sme velky 4i byt v novostavbe v meste, parkovacie statie. Skola a skola pri dome, babky na dosah, robota kusok aj mhd. Som spokojna a viem, ze ked sa priority zmenia, mozno ten domcek este poriesime ... a mozno ani nie 🙂

emilia25
8. apr 2015

Mi sme s muzom tiez moc túžili po nssom domčeku.bývalí sme v byte u svokry v 3 izbovom no keď pribúdali deti prerobili sme ho na 4 izbovy ale aj tak bol pre nás všetkých malý.tak jedneho dňa teds presne na novy rok sme si dali zsvezok ze tento rok si splníme nás nsjvecsi sen.no museli sme trosicku ubrať z našich nárokov ale iba v tom ze mináme trošku viac na naftu ale sme iba dvanásť km od mests teda petnsst minut autom.a výhody okrem toho ze naše 3 deti budu mať svoju detsku aj svokra má svoju izbu lebo išla s nami a byt sa predal takže v byte by to takto nebolo.ďalej platíme len hypo žiadny najom to su ďalšie ušetrené peniaze co v byte by slo iba na bývanie 500eur.deti su kazdy deň keď je pekne vonku nemusim byť s nimi pekne sa prehrajú.ani susedov neriešime či nám vrzgs podlaha a susedia počujú každý krok každé prdnutie a pre detí je to super su tu hory lepší vzduch ako v meste.takže mi sme v dome uz rok a ale nsjststnejsis ľudia na svete.splnili sme si nás sen.

sharmana
8. apr 2015

@ewina1 niet o čom, jednoznačne DOM.
Bývala a vyrastala som v byte, zároven som mala možnosť bývať aj v dome u starých rodičov a zažiť ako dieťa teda detstvo s kamarátmi pri paneláku aj v rodinnom dome. Všetko má svoje výhody aj nevýhody, to je pravda. Ale ako dospelá, ked sa mi narodilo prvé dieťa som zistila, čo je to bývať v byte s dieťaťom a nervovať sa s hlučnými susedmi, so stále sa meniacimi podnájomníkmi, neustálymi prerábkami, nespokojnosťou so zástupcom vlastníkov bytov, zistením, že niekto šafári s fondom, s platením za nevýhodné a premrštené úvery na prerábku celej bytovky a podobne.

Výhody domu: klud hlavne v nočných hodinách = nepočuješ susedov nad či pod či vedla rozprávať, žurkovať, hlučnú telku, dupod nôh, nočné úkony v kúpelniach, rachot, brechot psov, behajúce deti a podobne....
Väčšinou je v dome väčší priestor a môžeš upratovať či prerábať aj v neskorších hodinách. Máš záhradu, čo je fantastické, neznamená to že musíš niečo pestovať, stačí aj urobiť si terasku, nasadiť trávu, vysadiť prípadne ovocné stromy a pohoda. Nie každý má čas sa lopotiť nad zeleninou. A pre deti je to tiež super. Malým deťom urobíš pieskovisko, preliezku, hojdačku, môžete si pozvať deti od susedov.

Na čo určite upozorňujem, vybrať si správnu dedinu, nie nejaký zapadákov, aby netrpeli deti. T.j. ja by som uprednostnila dedinu blízko mesta s dobrým dopravným spojením a samozrejme s vyšším štandartom služieb a úradmi= obecný, pošta, prípadne fara, obchody, nejaké reštaurácie, stavebniny, dalšie služby a podobne. Určite aj za cenu drahšej nehnutelnosti, je to velmi dôležité pre komfort. Rodičia totiž musia stíhať zaviesť deti do škôl, škôlok, jaslí, na krúžky a podobne. Treba myslieť aj na starobu, človek aspon nemusí dochádzať do mesta, aby niečo vybavoval, nakupoval. 😉

Nevýhody: suseda blbca môžeš mať aj v dome, ale "za plotom". Takže treba si pozrieť najbližšie okolie. Niektorí obrábajú záhradky v lete už v ranných hodinách, ale dá sa na to zvyknúť. Priprav sa, že občas budeš počuť nejaké práce na stavbách či dvoroch, ale vieš zatvoriť okno, ak by to velmi vyrušovalo.
Dom síce vyžaduje vyššiu údržbu, samozrejme aj záhrada, ale ked má človek domček, väčšinou to berie ako normálnu každodennú činnosť. Ved nemusíme celý život pred telkou sedieť.

A záverom prízvukujem velmi dôležitú vec, aby si ešte pred kúpou urobila, zistiť, či ti sedia ploty s priebehom vlastníckych hraníc, a to nie na dobré slovo, ale treba, aby ti predložil predávajúci geometrický plán, kde máš jasne uvedené, že ploty sú v súlade s hranicami a či ti sedí aj výmera. Samozrejme si to dajte aj premerať. Toto býva hlavne pri kúpe starších domov velmi často kamenom úrazu. Pôvodní vlastníci bývajú často dediči, ktorí na to kašlú, snažia sa predať nehnutelnosť tak ako je oplotená a kašlú na to, či to sedí alebo nie. A potom by si mala len zvady so susedmi a ťahanice na súdoch. 😉

terezka1947
8. apr 2015

@jolinka je to tak...lebo niekedy sa stavali velke domy s tym,ze deti-teda aspon jedno ostane s rodicmi
doba sa zmenila,domy ostavaju a je ich aj tazko predat
nas dom sice super,krasny,ale velky=otrocina pre mladych ludi s malymi detmi
cize dedina ano,blizko mesta ano,maly dom ano,hmmmm,trosku by saom zauvazovala co s malymi detmi a skolou,kruzkami,ak je prac,doba partnerov skoro rovnaka a skoro rovnako zla 😀 😀
ja osobne-s malymi detmi-byt a blizkost skoly,kruzkov...neskor,so samostatnejsimi dom

jasminet
8. apr 2015

ja za seba hovorim bud byt, alebo dom v meste - urcite nie na dedinu kde nie je nic... ziadne skolky, skoly, praca...

dom na dedine je fajn kym deti nechodia do skoly, skolky, na kruzky, nemaju kamaratov ku kt. chcu po skole zajst sa pohrat.
potom je to len o dochadzani rano do mesta do skol a prace, vecer vozenie po kruzkoch a cakanie na deti, pokial nie su dostatocne velke aby chodili same, nedajboze niekde prestupovat, ak zmeska posledny bus, tak zas pre deti a dovoz domov....

sendy182
8. apr 2015

@ewina1 ahoj 🙂 ....je to dilema....viete kde by bol ten dom?.....myslim lokalitu....dostupnost....auto....kde budu navstevovat skolu....v dedine....v meste,.,,..co kruzky?......ak nie je pre vas problem dochadzat do mesta kedy bude treba....tak vyberam dom....ak by ste museli denne dochadzat do mesta....skola....praca....tak by som prihliadala na zvysene naklady za auto a pod.....Dom je dom....no byvanie zalezi od susedov aby ste sa citili ako doma.....ja byvam 25 km od mesta....a citim to ako problem.....deti chodia do zakladky v dedine....lekarov mame v meste a 2xdo tyzdna hudobna zas do mesta.....predtym som byvala 3 km od mesta a to bol teda riadny rozdiel🙂

gaby21
8. apr 2015

@ewina1 Ked máš deti, jednoznačne dom, moje deti dokážu stráviť vonká cele hodiny, v lete od rána do večera, papáme vonka, grilujeme, máme bazénik, moje deti nepoznaju tablet, počítačové hry, občas kuknu telku, ked je zlé počasie pustím rozprávku na you tube, ale zato starší bicykluje od troch rokov, menšieho plánujem zučiť len čo vyjde slniečko, normálne si už vytváraju partie kamarátov, zhluknu sa pred domom, starší má dovolené s nimi prebehnuť po dedine na bicykli, pred domom máme potok normálne tam chodia naberať vodu do krhličky, polievaju záhradu, ja si neviem predstaviť čo by oni robili v byte, až ma z toho mrazí, budu mať také pekné dedinské detstvo, čo ja nepoznám, lebo som vyrástla v paneláku, bože to bola nuda, bez rodičov ani na krok. Tiež som pohodlný človek a dom mi dáva zabrať, ale kvoli deťom sa obetujem 😝

sissy27
8. apr 2015

@ewina1 výhody bývania v meste poznáš - všetko máš blízko, mestská doprava chodí v krátkych intervaloch, nemusíš riešiť strechu a podobné veci, na to máte správcu...
nevýhody - menej priestoru
výhody domu - viac priestoru, záhradka - čo to si dopestuješ, deti sa majú kde hrať, viac súkromia (aj keď to nemusí byť až tak pravda, predsa len na dedine si viac na očiach)
nevýhody domu - na tej záhradke aj robiť treba, keď sa niečo pokazí (a že sa pokazí na to sa spoľahni) tak si musíte opravu vo vlastnej réžii riešiť, viac priestoru znamená viac upratovania...
susedov môžeš mať rovnako milých / vadných v paneláku ako aj v dome
súkromie - to je ozaj diskutabilné
ale hlavne čo by som riešila, je logistika - aby ste netrávili viac času v aute ako v dome a nestali sa len taxikármi a otrokmi vozenia detí do / zo školy, na krúžky, za kamošmi... toto si už musíš pozisťovať priamo v tej lokalite, kde by ste zvažovali bývanie...
ja by som si vedela predstaviť dom, ale v meste...

jolinka
8. apr 2015

@terezka1947 ano, ale samostatnejsie vacsie deti ti uz mozno nebudu chciet zmenit prostredie a povedzme si casto sa uz ani rodicom nechce, ked uz si zvykli na pohodlie a stavba domu je odriekanie, ja som si hocikedy za tych 5 r co sme stavali, nadavala ze sme sa to toho pustili 😒 😒 😒 No ale je to za nami, clovek lahko zabuda na starosti a zacineme si uzivat 😉
My sme cca 14 km od Kosic, a smer na Madarsko ktory je menej frekventovany, takze ranne zapchy mame az priamo v meste, to sme mali aj v byte, lebo skolku a skolu sme nemali dostupnu blizko pri byte. Kruzky maju deti vacsinou v ramci druziny, starsia dcera chodi na jazykovku ktora dochadza do skoly a jedna dcera ma ZUS na ktoru ju vodim zatial ja, ked bude starsia ma to busom asi 8 zastavok. Dokopy maju aj tak dcery po 3 kruzky, viac by ani nezvladli.

Co sa tyka kultury, tak u nas su to vikendove vylety, /hrad, muzeum, jaskyna/... ktore chodime tak ci tak niekde mimo mesta v aute, bezohladu kde sme byvali. Na sportovanie mame v dedine a za nou cyklisticku trasu kde chodime aj korculovat, zimne korculovanie mame 15 min. peso z domu jazero, ak nie je zamrznute tak sa odvezieme 20-25 min. do mesta a tam na klzisko. 😉 Taktiez super sankovaci svah 🙂

dijefcatko
8. apr 2015

Ahoj,
@ewina1 pozerám, že si zo Zvolena. Takže s dochádzaním by si nemala mať taký problém, ako by bol v BA napríklad, čo písali baby vyššie. My sme sa začiatkom roka presťahovali z BB do dedinky blízko ZV a je to fajn. Ešte mi chýba mesto, ale priestor v dome je na nezaplatenie, ľudia lepší, decká spokojnejšie. V kontakte s prírodou sa stále majú čo učiť. Môj manžel v dome doslova ožil. 65m/2 s kuchyňou o veľkosti 7m/2, to ho doslova dusilo. Je z dediny. Ja som bývala vždy v meste, zvykám si, že cez týždeň je tu ticho a počuť iba psy brechať, lebo všetci sú v robote. Ale už sa teším, že sa oteplí a vybehnem s malou v nosiči na kopec 🙂 a cez víkend si urobím prvý gulášik. Už sme zasadili ríbezle, hrozno, deti majú pieskovisko, hojdačku a hlavne psíka. Ak máte dve autá, nie je o čom. Treba tiež zvoliť dobrú logistiku, ale to sa dá naučiť. My sme nestavali, kúpili sme hotový 14ročný dom. Má svoje muchy, nedostatky, ale aj super výhody. Tak ako všetko v živote, je to vždy o kompromisoch 🙂