Chceme si adoptovať psíka

daisylucky
3. jún 2020

Ahojte. Uvažujeme o adopcii psíka, teda fenky z útulku. Mala by mať do 10 kg a byť krátkosrsta (aby sme nemali všade chlpy) a dospelá (nechce sa mi vychovávať steniatko). Bývame v rodinnom dome a moja predstava je, že havinka bude viacmenej cez deň von (dnu len, keď budeme doma) a v noci dnu (teda v chodbe). Ze aj von by mala zateplenu budu. Tiež mám takú romantickú predstavu, že budem v obyvacke piť kávu a hladkat havinku, ktorá bude vedľa mňa na gauči.

Tak sa Vás chcem spýtať, či niekto mate psa cez deň von, v noci dnu? Ako riešite hygienu, či ho vždy umývate, sprchujete alebo len labky, keď idete dnu? Púštate na gauč? Zvládneme to s deťmi, kedze najmenší ma len 2apol roka? Malý vychovaný pes by nemal byt pre dieťa nebezpečný nie? Samozrejme samé ho s nim nenechám.

Mam skúsenosti len s veľkými,,vonkajšími,, psami a ich výcvikom od šteňata (nemeckými ovčiakmi), takže malý ,, gaucovy,, pes bude pre mňa novinka a už vôbec neviem ako to všetko bude kompatibilné s deťmi.

Tak Vás prosím o rady, postrehy, na čo sa máme pripraviť, s čím rátať, kým sa rozhodneme definitívne, hoci deti sú už namotane...

bodka70
3. jún 2020

myslím, že tvoje predstavy nie sú až také nereálne, my napríklad máme doma typického gaučáka (maltezák) a ozaj je to o tom, že doma pijem kávu a pes sa túli pri mne a občas ho pohladkám.
ale je tu zopár ale 🙂
ak nechceš mať chlpy, nerieš, či to je krátkosrsté alebo dlhosrsté, lebo tohto hľadiska to máš viac menej jedno - dlhosrsté - budú sa ti povaľovať chlpy po dlážke, krátkosrsté - krátke tvrdé chlpy sa ti budú zapichovať do gauča . ak nechceš mať chlpy v dome, tak ideálne je psík, ktorý má tzv. "vlasy" nie chlpy a teda nepĺzne, len mu občas raz za čas vypadne chĺpok (ako ľuďom vlasy) a treba ho strihať - tam patria napríklad yorkšíre, bišoniky, maltezáky, pudlíky.
ďalšia vec - vyslovene gaučové typy psíkov nie sú veľmi vhodné na chovanie v búde, trpia tam, hlavne nedostatkom spoločnosti. a tiež sú háklivé na zimu.
s deťmi by nemal byť problém, tam je to hlavne o výchove, ale je pravda, že menšie druhy psov sú citlivejšie na bolesť a celkovo sú dosť malé, takže aj relatívne malé dieťa im môže ublížiť (stúpiť na labku, prisadnúť ich). A takéto malé psíky môžu reagovať zavrčaním či dokonca uhryznutím, skrátka cítia sa viac ohrozené. T..j. je to aj o výchove dieťaťa, čo môže čo nemôže. Veľké "bundáše" - im môžu často deti skákať po hlave, pri malých psíkoch je to iné. ale všetko sa dá, náš psík vyrástol pri malých deťoch a v pohode to bolo, je to ich miláčik.

lula313
3. jún 2020

My sme vela rokov docaskovali a boli to prítulni psi, ktorí isli s nami aj na zachod😀tak veľmi si vážili, že sme k ním mili. Robím aj dobrovolnicku v karantenke, mali sme kopec adopcii k detom, dokonca aj ovčiakov, pitbullov, ale vzdy sme najprv vyskúšali znášanlivosť s detmi a taktiež sme vedeli odhadnúť podľa temperamentu a spravania, či je pes vhodný k detom, čiže si určite dajte poradit v utulku, ktorý psik by bol pre vás vhodný. Samozrejme pes je len zviera, netreba ho pri dietatu nechávať bez dozoru a treba ucit dieta, ako sa k psíkovi spravat(kŕmiť ho najlepšie vtedy, keď deti spia, aby mu nešli do misky, naucit, že pes má niekde miesto, kde ho deti nemajú otravovať a pod). Za mna však by mal byt psik vo vnútri. Už sa hocico stalo, že pes sa podhrabal, preskočil plot, zlodej ho sfetoval sedalinom, vybil mu zuby, hodil otravu, že ja by som psa na dlhsie von nedavala a hlavne malého, ktorý by aj mohol mat problem s termoregulaciou, keby v zime ho máš cez deň v 0 stupnoch vonku a vecer v 25 dnu..

daisylucky
autor
3. jún 2020

@bodka70
@lula313 jej, baby, vďaka, presne taketo rady potrebujem. Tak myslíte, že bude ani nemáme kupovať a rovno si zaobstarať psa do vnútra? Alebo mohol by tu budu využívať napr. v lete? Napr. keď budeme v robote, škole, škôlke, nebude psikovi pohodlnejšie vonku? Takéhoto dáku fenku by sme si predstavovali https://www.adoptuj.psiadusa.sk/ponuky/briana/
To je dovnútra, či na von? Teda viem, že najlepšie sa spýtat priamo v útulku, ale aby sme sa dáko zariadili, kým sa rozhodneme...

bodka70
3. jún 2020

@daisylucky , pravupovediac spoločenskému malému psíkovi je búda zbytočná. ja viem, že hlavne na dedine majú ľudia predstavu, že pes patrí vonku a do búdy. Ale to platí hlavne pre veľkých strážnych psov. spoločenský malý psík chce byť s ľuďmi a akonáhle bude zvyknutý byť cez deň dnu, nevidím dôvod dávať ho na noc vonku do búdy. hlavne útulkové psíky sú citlivé, túžia po spoločnosti, vonku ti môže zavýjať celú noc od strachu či smútku. úplne stačí, keď mu dáš do predsiene domu nejaký malý pelech, tam môže prespávať v noci, ak ho tak od začiatku navykneš - ak nechceš, aby ti spával po posteli či gauči. aj keď ste preč, dávala by som ho dnu, veď ho vyvenčíte pred tým aj potom, ako odídete preč a malý psík je dnu vo väčšom bezpečí. Veľkému psovi na dvore väčšinou nikto neukradne ani mu neublíži. Pri malom psíkovi stačí, že ti z dediny do dvora preskočí iný pes či divá mačka (to sa bežne stáva) a môže malému psíkovi ublížiť.
inak ten psík, čo si dala link, je veľmi zlatý 🙂.

bodka70
3. jún 2020

sorry za preklepy, píšem v rýchlosti - ešte k tomu, že ak chcete fenku, tak ti do dvora môžu skákať psíky a otravovať ju, aj keď bude kastrovaná.

jankaovecka
3. jún 2020

@daisylucky zas ked je maly nerovna sa gaucovy! Podla mna budu kupte, vyuzijete ju presne vtedy ked budete mimo domu. Myslis tu Brianu? Je paradna! Je super prakticke ked nie ste doma a pes moze byt na zahrade! Fakt zalezi na tom akeho si vyberiete. Ta Briana napr vyzera byt taka uni, nie vyslovene gaucak. Za mna je idealne ked je pes furt dnu a v case ked nie sme doma na zahrade.
Ak bude dnu tak sa priprav na omnoho tesnejsi kontakt❤️ Umyvat budes labky a handrou utierat aj podvozok a vsetko co bude spinave😀
Pri psoch z utulku je riziko, ze nevies ake traumy v psovi ostali alebo ci bol dostatocne socializovany. Nuz a preto by som ja k malym detom utulkaca nebrala. Moze to byt velmi narocne, ale aj nemusi🙂

daisylucky
autor
3. jún 2020

@bodka70 mame dvojmetrovy plot, takže k nám by nič nemalo preskocit a na noc chceme určite, aby bol dnu. Len cez deň von a v zime asi ani to nie, lebo ta termoregulacia ako pisala
@lula313 Tak rozmýšľam, ze by spal v chodbe a ráno ho v pustím, aby sa sám vyvenčil na zahrade a pôjdem si znovu ľahnúť pripadne.
@jankaovecka ta Briana je už asi rezervovana niekym iným, ale takú nejakú malú ,, podtatransku,, zmesku mam na mysli. Keď ja sa v týchto malých psoch vôbec nevyznám (bola som zvyknutá na nemecké ovčiaky a tie nase, najmä v pubertalnom a mladom veku teda ozaj k deťom vhodné neboli), ktorý je dovnútra, ktorý na von. Nam by bolo ideálne taky aj aj. A snáď v útulku povedia, či je pes vhodný k deťom a zase nenechám deti so psom samé, aspoň prvé mesiace ci roky určite nie.

bodka70
3. jún 2020

@daisylucky , aj my tak venčíme nášho Ťapka, keď prespávame u našich na dedine (inak je to bytový pes). ráno vstanem, otvorím mu dvere, vyvenčí sa sám a ja idem zaľahnúť ešte 🙂. inak, ak mu kúpite pelech, tak ten môžeš dávať cez deň von, pod nejakú striešku, pod zastrešenú verandu napríklad, aby mu tam nepálilo slnko a nepršalo, tam si môže podriemať, keď budete cez deň prevažne vonku. Bude na vás vidieť ale zároveň bude mať svoje miesto, kde môže ísť, kde bude mať kľud. alebo vonku dať nejaký starší matrac či koberec a dovnútra pelech, ak to nechceš prenášať hore-dolu.

3009
3. jún 2020

@daisylucky naša dcéra má psa tiež z útulku a bol pri vnučke od jej narodenia a v pohode. Psi z útulku sú veľmi vďační, že sú pri svojom pánovi. Či je vhodný k deťom ti povedia v útulku. Však si nejakých vyhliadni a na tých sa informuj a najlepšie, aby ste ho mohli v útulku ísť pár krát venčiť, aby ste si zvykli a aj ty uvidíš, ako sa bude správať. Alebo to bude láska na prvý pohľad. Ja mám tiež psa z útulku a zobrala som si ho ako 5-ročného a niet poslušnejšieho psa od neho a mojká sa s vnúčatami. Treba mu hneď na začiatku vymedziť čo smie a čo nie.

bodka70
3. jún 2020

skrátka, ak to nebude otužilý pes, ktorý je chovaný len vonku, tak či už mu kúpiš búdu alebo nie, i tak musíš počítať, že dosť veľkú časť roka sa bude cítiť lepšie vo vnútri - pri zlom počasí, v zime, v noci, ...

beatka25
4. jún 2020

@daisylucky Ahoj, my mame presne takého psíka, ako popisuješ, akurat, ze to je psik a nie fenka. povodne je ten psik z bytu, my byvame na dome, takze je nauceny byt vnutri. ked sme si ho brali, mal cca 3 roky a uz bol vycviceny (je to nas prvy pes, takze na stena sme si netrufali). vnutri ma svoj pelech, jeden v hostovskej na spanie a druhy v obyvacke, ked je pri nas. na sedacku si nedovoli vyskocit, iba ked mu my raz za cas dovolime. co sa chlpov tyka, je kratkosrsty, ale ma obdobia, kedy dost vela plzne a tie chlpy su vsade po dlazke a aj na ponozkach, preto sme si kupili roboticky vysavac. co sa tyka vonku, pustime ho na zahradu, on si urobi potrebu a uz caka na rohozke a pyta sa dnu. ked je pekne, tak ho nechavame vonku cely den, ale ked prsi, tak nie, lebo potom je cely zablateny a este aj terasa a zahradne sedenie (niekedy po nom pobeha). ked prsi, vyvenci sa sam, avsak ked ho pustame dnu, treba mu riadne vycistit labky ,co je niekedy otravne, inak by boli labky vnutri po dlazke - ale nie vzdy to ide na 100% a tie labky vidiet. dali sme mu vonku aj budu, ale tu obchadzal 2metrovym oblukom a vobec do nej nechcel ist. pokial sa nehra, nebeha a nenehana vtaciky a hmyz, tak sedi pred dverami na rohozke a pozera na ulicu, sleduje, co sa deje alebo je na rohozke pred terasovymi dverami a bud spinka na slniecku na rohozke alebo sleduje, ci ho nepustime... takto je to u nas 🙂

leskovael
4. jún 2020

Nieje pes z utulku ako pes z útulku. Niektorý je socializovany, veľký tulkáč ďalší nieje vhodny k deťom a podobne a je jedno aká je to rasa, aj mala rasa z útulku, nemusí byť vhodná k deťom. Preto by som poctivo zvažila útulok z ktorého si psa vezmem. Také tie základné povahové črty vám povedia,teda ci je to pes ktorý potrebuje aktívnu rodinu alebo skôr gaučak 🙂 ja osobne by som asi pred adoptovanim išla pár x vyvenčiť už vybraného psa do útulku, aby sme sa spoznali (môžete si ho vziať aj na adaptáciu myslím, ale mne by bolo ľúto ho už vracať späť, keby sme mu už dali pocit domova) Ak chceš psa dnu, neriešila by som vonkajšiu budu, ale urobila by som mu miestečko v chodbe, kde by bol v čase, kým nikto nieje doma. No a keď pôjde dnu z venčenia tak mu umyjete labky a bruško. Ked je sucho, stačí handričkou, ked bude mokro, tak šup do sprchy a umyť ho tak.

denca12
15. jún 2020

Ahojte mám otázku mali sme už staforda k nemu som chcela ešte jedného psika,ale bohužiaľ ten náš nás pred pár dňami opustil bol chorý,tak sa pýtam kedy by bolo vhodné zaobstarať si druhého ,lebo ja chcem teraz ,ale naši má odhovárajú,že mám ešte chvíľu,aj napriek tomu ,že o psíka som mala záujem oveľa skôr než náš odišiel do nebíčka veľmi prosím o radu viem ,že nášho nikdy nijakým iným nenahradim.Dakujem

3009
16. jún 2020

@denca12 Teraz si zober, budeš to ľahšie znášať.

denca12
17. jún 2020

@3009 ďakujem