Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo robiť so psom?

0timea
25. okt 2015

Ahojte, doma mame 2roky pekineza.Zo zaciatku nebol ziadny problem, ale po viac ako roku nam zacal znackovat v byte, vzdy ked co I len nachviku ideme prec (staci aj 5min).Dovtedy byval normalne sam doma, lebo s mm sme chodili do roboty spolu a vsetko bolo fajn.Ma aj svoj kutik kde ma podlozku na cikanie ked nie sme doma, aby mohol ist tam.Tak od malicka je nauceny byt sam doma.Skusali sme s nim ist viackrat von, dostal z novinami, skusali sme mu vzdy dat nejaku odmenu za to ze je doma a nic nepomaha.Mame znicenu podlahu, nabytok a este aj chladnicku.Mam 6mesacne babo a nechcem aby ochorela a nemozem si dovolit menit stale nabytok.Poradte co s nim? Mam ho niekomu darovat kto je stale doma alebo su nejake finty? Mam ho velmi rada ale uz je toho moc.dakujem

bosoriak
25. okt 2015

@0timea Tak ak to nie je chovny jedinec, tak ho dajte vykastrovat. 2-rocny uz teoreticky dosiahol dospelost a zacina si znackovat svoje uzemie. A mozno sa to bude zdat ako blbost, ale este je mozne, ze je to ziarlivost.

Skus najprv poriesit to kastrovanie a pozornost, az potom skus uvazovat nad tym, ci sa ho zbavis. Ja viem ako to myslis, ale skus si uvedomit, ze pre psa si ty jeho svorka. Vylucenie zo svorky mava na psiu psychiku ak to tak mozem nazvat dost devastacne ucinky. V prirode to znamenalo, ze zviera zomrie. Nie som ziadna crazy dog lady, sama mam psa a viem, ze je to stale "len" zviera. A vo vela veciach to tak je, ziadne skakanie na gauc, ziadne neposluchanie a podobne. Ale za to zviera si ty zodpovedna, ty si si ho zaobstarala a rozhodne to nie je kus nabytku, ktory presunies niekam inam. To len taka nevyziadana rada na zamyslenie.

Drzim palce, nech sa to vyriesi.

0timea
autor
25. okt 2015

@bosoriak ja si to abi neviem predstavit, ze by sme ho dali prec, lebo neskutocne mi prirastol k srdcu, tak sa snazim najst riesenie a dufam, ze sa naozaj nejake najde

bosoriak
25. okt 2015

@0timea Este ma napadlo sa obratit na nejakeho dobreho cvicitela, tiez by ti vedel poradit. Pripadne pohladat nejake fora pre chovatelov psov, tam su skusenejsi chovatelia.

wetka
25. okt 2015

Na internete je xy diskusií na túto tému. Npr http://www.hanazertova.cz/co-se-psem-znackujici...

http://www.ifauna.cz/psi/nemodforum/r/detail/14...

a iné, stačí len trošku pohľadať.

venividivikinka
25. okt 2015

@0timea mozno ste to uz urobili, ale v prvom rade treba vzdy ist na vysetrenie k vetovi. mozno ti to bude pripadat zbytocne, kazdopadne stale je pri zmene spravania moznost somatickej priciny, aj ked my mozeme mat pocit, ze je to urcite psychika, treba pokryt vsetky moznosti 🙂 da vam zrejme odobrat vzorku mocu, mozno posle na vysetrenia krv alebo na ultrazvuk... uvidis. ale toto moze byt pricina, ktoru odstranis najlahsie.

je tiez dolezite, ci znackuje alebo pisa - je v tom rozdiel, urcite vies. riesenim, ktore sice neriesi problem, ale moze docasne pomoct, je obmedzenie jeho pohybu pocas casu, ked je sam. existuju zvieracie klietky (ja mam dvoch psov a kedysi som si nevedela predstavit vacsie tyranie, ako ich dat do klietky, teraz viem, ze ak su spravne zauceni, je to pre nich oaza pokoja a oddychu, ktora je len ich a maju v nej svoje sukromie), alebo ho proste zatvorit do izby, kde ozelies neporiadok a cikanie. Ale to je len take pro forma riesenie.

ak zistite, ze pricina spravania je behavioralna (a ze nema ziadny zdravotny problem), isla by som do nejakeho vycviku pod prof. vedenim. treba sa mu povenovat, zamestnat mu hlavicku, ukazat, ze nanho stale mate cas, a ze je stale dolezity. doma sa asi nudi, tak robi hovadiny, treba ho zamestnat, nech je unaveny. pri upratovani "cikanic" ho netreba fyzicky trestat, netreba mu do toho strkat nos, ani ho bit, idealne je upratat po nom tak, aby to nevidel, a s niecim, co prekryje jeho pach (su na to speci pripravky, ale da sa aj home-made vyrobit). vonku by som ho zacala odmenovat za piskanie, resp. aj dnu, ak pisa tam, kde ma - ked zisti, ze dostane odmenu, mozno si sam zacne "odkladat" moc na pisanie na tom spravnom mieste 🙂 doma mozes skusit obmedzit pristup k vode, hlavne ak vies, ze ma vydrzat sam. dospely pes by mal vydrzať tych 6 hodin, mensie okolo 4, vacsie aj 8, ale nemal by sa popisat, ak bol vyvenceny.

ak nie je kastrovany, okamzite by som pristupila ku kastracii. osobne nerozumiem, preco maju ludia nekastrovanych psov, ked nechcu chovat... kastracia ti pomoze ho zvladnut, ale hlavne pomoze jemu a obmedzi do buducnosti agresivne spravanie, utekanie za fenkami, atd.

drzim prsty!

ps daj mu sancu a nevzdavaj to po tyzdni-dvoch. zatial ste skusali rozne veci, ale pre psa je dolezita pravidelnost a konzistencia. ak zacnete nejaku strategiu, treba vydrzat a spravat sa tak k nemu dva tyzdne - mesiac, az po takom case mozes povedat, ze to nevyslo. a podstatne je tvoje spravanie - nesmie sa menit zo dna na den, musi byt v kritickych priapdoch stale rovnake dlhsi cas. to, ze na to nezareaguje na prvykrat, sa neda hodnotit ako nefungujuce, len zatial nepochopil. vsetko spravanie psa vychadza od majitela, teda on sa popisava kvoli niecomu, co robite vy alebo niecomu, co ste mu vy urobili (zmena prostredia, novy clen domacnosti). je to nesmierne tazke, ale taka je pravda - neziaduce spravanie mojho psa (ktory nema nejaku zlu minulost odinokadial, pravdaze) je vzdy len a len chyba mojho pristupu a spravania (aj ked nevedomeho). ak ho dam prec, davam ho prec kvoli mojej chybe, nie jeho.

sintra
26. okt 2015

Podla mna je to psychickeho povodu, kludne moze aj ziarlit na male dieta.
Inak, chybu ste urobili aj vy. Pes nema mat do doma ziadnu podlozku na cikanie, nema vobec co vykonavat potrebu v byte. Sledujem, ze sa z toho v poslednej dobe stava moda kvoli pohodlnosti ludi. Neviem, ako dlho ostaval pes sam doma, ale pokial je kvalitne vyvenceny pred odchodom do prace, mal by byt schopny vydrzat tych 8 hodin.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli