Dá sa vypracovať, aby bol človek sebavedomý?

leeaanka
24. sep 2021

Dá sa vypracovať, aby bol človek sebavedomý?V práci často neviem reagovať sebavedomo.Potrebujem s tým pracovať, len neviem ako.Ďakujem za rady.

h2
24. sep 2021

@leeaanka Áno, dá sa to. Každé ráno sa postav pred zrkadlo, pozri sa sama sebe do očí, usmej sa a začni si normálne nahlas hovoriť to, čo potrebuješ, aby si sama seba vnímala sebavedomo. Napríklad: "Som krásna a úžasná žena, som si vedomá svojej hodnoty, všetky svoje problémy dokážem zvládnuť, nemám problém komunikovať s okolím... Proste sama vieš, v čom potrebuješ "nakopnúť". Možno Ti to znie divne, možno Ti bude trápne to robiť, ale funguje to. Výsledok sa nedostaví hneď, chce to čas. Ale Ty to zvládneš. Lebo si úžasná žena, ktorá dokáže všetko, čo si zaumieni! 😃

marylynn
24. sep 2021

@leeaanka V angličtine sa hovorí "fake it till you make it" - teda predstieraj až kým to nebude treba predstierať. Proste sa sa tvár sebavedomo a postupne sebavedomou začneš byť. Naozaj to tak funguje.

basska_b
24. sep 2021

Dá sa to, ale je to dlhá cesta. Treba sa postupne zbavovať strachov, obáv. Sú na to nejaké knihy o osobnom rozvoji, volá sa to aj asertivita... teraz, ako sa zaoberám výchovou deti, sa dozvedám, že to je aj prísnou výchovou, že sme boli okrikovani, mali sme byť ticho, bez slova plniť aj nezmyselné príkazy... je to komplexný mix povahy, výchovy a vrodeneho temperamentu 🙂 takže je na čom pracovať a asi to nikdy nedosiahne úroveň prirodzene sebavedomeho človeka, no aspoň sa bude dať nejako fungovať

bajka16
24. sep 2021

Prvom rade zisti prečo si neveríš. V druhom rade odstráň veci kvôli ktorým ti chyba sebavedomie. Či už ide o samotný vzhľad alebo vnútorný pocit zo seba zo svojej práce. V treťom rade pochváľ samu seba keď sa ti podarí odstrániť veci pre ktoré nemáš sebavedomie. A uvidíš aká sebavedomá len budeš. Hlavne si rob radosť sama sebe. Musíš byť hrdá sama na seba. Musíš sa páčiť sama sebe. Držím palce ♥️

elenajezova
25. sep 2021

Do určitej miery asi áno. Ale ja tiež nemám sebavedomia na rozdávanie. A som taká, aká som. Tiež by som možno brala mat trošku viac takého zdravého sebavedomia, ale to už asi ťažko zmením. V detstve som bola veľmi tichá, sebavedomie skoro žiadne. Teraz po toľkých rokoch je to už iné. Cítim, že a život zmenil. Som urečnená, velí rada sa rozprávam, nemám problém sa zoznamovať s ľuďmi. Aj to sebavedomie je už lepšie. Ale manažérsky typ zo mňa nikdy nebude.... 😄

moonlight1210
25. sep 2021

@leeaanka konkretne v akych situaciach ti je to v praci treba?

Chces karierne rast, ale nevies dat vedeniu najavo, ze ty si ten pravy clovek? Aj urobis veci, co by ti v tom mohli pomoct, ale su vedenim prehliadane, lebo sa drzis v uzadi? Nevies ich predat?

Alebo len cisto sa vediet branit tomu, aby si v praci nebola kolegami vyuzivana?

leeaanka
autor
25. sep 2021

@moonlight1210 presne kolegyne sú super úžasné a vraj aj schopné, len vedia o tom veľmi dobre rozprávať..tiež by som potrebovala byť osobnosť, ktorá sa vie predať..si pri nich pripadám neschopná.

leeaanka
autor
25. sep 2021

@h2 kedysi som to kdesi počula, myslela som si že to nemôže fungovať,za pokus to stojí

zabludenadusa
26. sep 2021

„Predtým, než si diagnostikujete depresiu a nízke sebavedomie, uistite sa prosím, či nie ste obkolesený blbcami.“ S.Freud