Dajte si pozor pri kúpe šteniatka

micha_ela89
2. jún 2020

Len upozorním na tzv. množiarne. Je ich plný bazoš. Jedným zo znakov je to, že Vám oznámia, že psíka si musíte začipovať samy, na vlastné náklady. Porušujú tým samozrejme zákon, pretože ZA ČIPOVANIE ZODPOVEDÁ PODĽA ZÁKONA CHOVATEĽ! Rozhodne neodporúčam od týchto ľudí šteniatka brať. Psíkov držia väčšinou v zlých podmienkach a na nekvalitnej lacnej strave a šteniatka dávajú od matky pred 8. týždňom (väčšinou o veku šteniatka klamú). Následkom toho môže byť napríklad aj zlý zdravotný stav psíka (a pre Vás dodatočné náklady na jeho liečbu). Známej teraz jedno takého šteniatko zomrelo len po niekoľkých dňoch. Takéto prípady vidia veterinári na dennom poriadku. Problémom je bohužiaľ nevedomosť, ľudia tieto informácie nemajú. Prosím nepodporujte ich a radšej si zoberte psíka z útulku (alebo aspoň od serióznych chovateľov). ♥

Ak môžte, zdieľajte prosím, nech sa informovanosť ľudí zvýši. Ďakujem.

maminuska
2. jún 2020

@micha_ela89 problémom nie je nevedomosť ale neochota zaplatiť viac za psa.

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@maminuska keď beriete z útulku, nič to nestojí a pravidelne mávajú aj šteniatka. 🤷‍♀️

maminuska
2. jún 2020

@micha_ela89 ja napríklad z útulku zásadne neberiem . Mám na to svoje dôvody . Jednou z nich je kastrácia.

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@maminuska ešte k tomu aj píšem v texte, že
často sa kvôli zanedbanej starostlivosti a skorému odobratiu šteniatka zvyšujú náklady dostatočnou starostlivosťou a liečbou psíka .

maminuska
2. jún 2020

@micha_ela89 ľudia nie sú ochotní zaplatiť za psa z chovnej stanice a že budú neskôr platit u veterinára, tak takto oni nerozmýšľajú .

mimca77
2. jún 2020

Sa obavam, ze sem to zbytocne pises, lebo bud sme si tu toho vedome alebo su tu zeny, co nutne potrebuju citujem "cistokrvneho, ale PP im netreba, lebo ved aj tak nechcu chodit na vystavy" a vobec ich netankuje, ze mama steniatok je zavreta dakde v garazi alebo pivnici a rodi ako na beziacom pase, lebo ked si oni prisli po psika, tak si pekne behal po dvore. My mame dve utulkacky a su uzasne, jedna bola odrastene steniatko a druha uz dospela, obe su kastrovane, a nesposobuje im to ziaden problem. Nemam nic proti tomu, ked chce niekto cistokrvneho psika, len nechapem, preco je taky problem kupit ho z poriadnej chovnej stanice. Vela ludi sa vyhovara na peniaze, takze kupia steniatko z bazosu za 100E a vzapati daju 800 za novy iPhone, to moj mozog nepobera.

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@maminuska tak sa skúste v tejto oblasti viac informovať. Kastrácie pomáhajú v prípade samcov prechádzať agresivite a menej aj zdrhajú (a teda napr. nebehajú cez cesty - väčšina zrazených psíkov sú práve samce) a u oboch pohlaví sa znižuje riziko nádorov, hlavne teda u feniek. Okrem toho sa tým samozrejme predchádza nechceným graviditám (a teda napr. hodeniu narodených šteniatok do rieky lebo majitelia nevedia, čo s nimi).

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@mimca77zbytočné je to možno pre Vás. Je ale veľa ľudí, ktorí nám chodia do ambulancie a vôbec netušia, že čipovanie je zodpovednosťou chovateľa a sú vždy prekvapení, keď im povieme, že šteniatko rozhodne nemá 8 týždňov, ale napr. len 6 týždňov. Rozhodla som sa tento príspevok napísať práve preto, že som dnes absolvovala rozhovor so známou, ktorej psík zomrel po pár dňoch a naozaj o tomto nevedela. Druhé šteniatko vzali od seriózneho chovateľa a len sa čudovali,keď videli o koľko je väčšie. A nepleťme jablká s hruškami. Chovná stanica a množiareň môžu byť dve odlišné veci. Existujú aj seriózni chovatelia, len ich treba nájsť.

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@mimca77 ale ja som samozrejme tiež zástanca útulkáčov ;) áno, to máte úplnú pravdu s tými financiami. Len si vravím, že bežnému človeku je podľa mňa psík s rodokmeňom nanič ak nemá záujem chodiť na výstavy apod. 🤷‍♀️

maminuska
2. jún 2020

@micha_ela89 ja som informovaná viac než dosť a sama mám chovnú stanicu , psov chovám veľmi dlho a kastrácia je pre mňa mrzačenie zdravých psov . Odchovala som viac vrhov a jediný raz sa mi stalo že moja fena mala opakovaný zápal maternice.

mimca77
2. jún 2020

@micha_ela89 asi sme sa nepochopili alebo som to zle napisala, viem rozdiel medzi chovatelom a mnozitelom, nemam pocit, ze miesam jablka s hruskami. Praveze som sa snazila vysvetlit, ze "cistokrvne" stetniatka od mnoziek nie su dobra cesta, kedze tie fenocky ziju casto v otrasnych podmienkach alebo sa u steniatok potom prejavuju rozne choroby a poruchy, ktore sa pri uchovnenych psov sleduju. Ak niekto nechce utulkaca, tak potom nech najde serioznu chovnu stanicu a nech mu nie je luto zanho normalne zaplatit, ked je ochotny dat stovky eur za haraburdu ako je telefon, tak nechapem, ze je mu tolko luto dat za clena rodiny. Neviem posudit, ci je beznemu cloveku psik s rodokmenom nanic, poznam takych, co chceli konkretne plemeno, a v taky cas je to urcite lepsie ako bazos. Ja ale lubim oriesky 🙂

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@mimca77 skôr nepochopili ☺ ja som to myslela tak, že veľa predajcov na bazoši sú množitelia, ale psíky papierové nie sú a sú relatívne lacné. A práve tým konkorujú dobrým chovným staniciam, kde sú šteniatka drahšie aj čistokrvné (čo nemusí byť zas pravidlo, že drahé je dobré!! To netvrdím ). Tak sme to vlastne asi mysleli rovnako, len sme to inak povedali 😊

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@maminuska No, ale mala ho, že? Argumentovať tým, že mala LEN raz... skôr mi dávate za pravdu. Keby ste išli napr. do Rumunska alebo Bolívie, kde psíkov nekastrujú tak, ako u nás, tak by ste možno názor zmenili. Desiatky až stovky psov v uliciach, o ktoré sa nikto nestará. Psíky sú zanedbané, niekedy aj agresívne , nie sú očkované napr. proti besnote, lebo veď nikomu nepatria (to je veľký problém napr. v Malajzii, kde zaviedli zadarmo hromadné očkovania, lebo situácia bola extrémne zlá), čo je veľký problém, lebo prenášajú nákazy aj na ľudí. Mrzačenie je podľa mňa skôr úprava uší a chvostov, nemá to zmysel. Kastrácie ale zmysel majú. Chránia nás aj psíkov.

maminuska
2. jún 2020

@micha_ela89 hej mala ho , a aj ženy mávajú zápaly vaječníkov , maternice a nevykuchajú ich ako sliepky alebo len tak aby neotehotneli . Preventívna kastrácia je pre mňa mrzačenie zdravého psa ,suky aj psy sú naraz odstavené od pre nich dôležitých hormónov ktoré majú v ich živote nesmierne dôležité miesto . Treba si vyskúšať na vlastnej koži 🙂 , úplný nádherný zážitok pre ženu .
Psy majú mať majiteľa , takého čo ich ustráži , ak to nezvládne , nemá mať psa. Za 20 rokov mi žiadna fena neplánovane neokotnela , pes mi nezdrhol a agresívne psy som nemala , práve preto, že viem kto do chovu je pripustený . Moje feny , uchovnené aj neuchovnené prejdú prirodzenou stratou pohlavných hormónov , prestanú hárať vtedy keď sú na to nastavené .

krisbar
2. jún 2020

@maminuska ja myslim, ze je tazke presviedcat niekoho, kto ma chovnu stanicu a so psami robi dlhe roky, ako rekreacneho psickara. My sme mali psika z utulku, ale odmietli sme ho kastrovat. Chodili sme na cvicaky, venovali sa mu, bol na nas totalne nalepeny a krasne posluchal. A zrazu nam zacal na jednom mieste v parku utekat. A to len kvoli tomu, ze sa tam nasa trasa stretavala s vychadzkovou trasou 10r fenky o ktorej majitel ani nevedel, ze sa hara. A kedze sme sa mali o par mesiacov stahovat do domu, kde mame niekolko ha pozemky, ktore sa nedaju poriadne oplotit, vedeli sme, ze aj ked neradi, musime ho dat kastrovat, pretoze by nam odbiehal do dediny a po ceste bohvie co by sa mu stalo.
Cize je rozdiel ak niekto chce psika pre potesenie a niekto na sutaze a rodokmen.

maminuska
2. jún 2020

@krisbar vieš ja mám psov aj na potešenie , nielen na výstavy. Mám psov ktoré do chovu nikdy nepôjdu a toto by so im už neurobila. Urobila som to raz , lebo ma o tom presviedčal jeden veterinár a nikdy viac , zo psa urobíš totálneho kripla, vydedenca z psej ríše. Ak pes uteká , je to chyba majiteľa lebo mu to umožní ... nie moja myšlienka ale myšlienka Desenského . Ale ja sa s ňou stotožňujem .

lenka_xy
2. jún 2020

@maminuska čiže pri adopcii šteniat z vašej chovnej stanice nie je podmienkou kastrácia vo vhodnom veku? Je vám jedno, že sa potom len tak množia, prípadne noví majitelia predávajú ich šteňatá bez PP?

maminuska
2. jún 2020

@lenka_xy nie u mňa podmienka nie je a o svojich šteňatách mám prehľad, lebo ich nedávam hocikomu , len tak . Často ich stretávam na výstavách , mnohé z nich sú uchovnené .

lintu
2. jún 2020

@krisbar ak je niekto za kastraciu, nech sa paci. Nikto mu nebrani si dat psa kastrovat. Ale nech sa nestara do tych, ktori o take nieco nemaju zaujem. Mame psa na "potesenie". Nie je nas prvy. Ani jeden z tych psov nikdy nikam neutiekol a nenarobil popritom steniatka. Da sa to ustriehnut. Rezat do zdraveho psa bezdovodne je hlupost.

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@lintu no veď samozrejme, ak je zodpovedný majiteľ, tak áno. Je to len o ľuďoch, vždy. Bohužiaľ veľa majiteľov je nezodpovedných. A pani sa tu rozhorčovala nad útulkami, že dávajú psíkov kastrovať a preto psíka z útulku nevezme. Čo ja osobne považujem sa veľmi biedny argument. Keď už je psík vykastrovaný tak je to hotová vec. Psíkov v útolkoch sú tisíce a či už sú alebo nie sú kastrované, potrebujú lásku a opateru. Keďže útulky sú už tak preplnené, samozrejme nemajú inú možnosť , ako kastrovať. Aj tým obmedzia množenie aj agresivitu samcov. Takže len aby som to zhrnula, ja nenútim ľudí kastrovať svojich psíkov. Len tvrdím, že odmietať kastráciu ako takú, za každých okolností a vnímať ju len ako mrzačenie a ignorovať pritom prínosy, ktoré z nej plynú, je zas podľa mňa hlúpe.

maminuska
2. jún 2020

@micha_ela89 nie ja odmietam kastrácie zdravých psov a nazývať to prevencia. Pekný zdravý pes ktorý sa dostane do útulku , lebo mu napríklad zomrie majiteľ , tak o chvíľu je bez guliek, lebo čo keby náhodou.., u súk rovnako . Prínosy preventívnej kastracie nie sú pre psov ale pre ľudí, psy nimi len trpia za neschopnosť ľudí. A útulky bezhlavo kastrujú čo sa len mihne , pritom hlavne u tých psov je to pre nich doživotné vylúčenie z psej svorky.

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@maminuska no, nejdem sa už dohadovať. Vidím že logickou argumentáciou tu nič nedosiahnem. Choďte na týždeň do Indie alebo Bolívie a potom sa môžeme porozprávať ;) Uvidíte, ako je tam tým stovkám možno tisícom pouličných, hladných, zanedbaných a chorých psíkov strašne dobre! Pekný zvyšok večera!

maminuska
2. jún 2020

@micha_ela89 presne tak , nebudeme sa dohadovať. Sme na Slovensku a nie v Bolívii alebo v Indii.

korra
2. jún 2020

@micha_ela89 problemom nieje nevedomost, v dnesnej dobe dostupnosnej na infornacie (tato tema navyse dost rezonuje aj na socialnych sietach), je to skor ignorantstvo a ista lahkovaznost (ved hadam budeme mat stastie, nam sa to nestane, atd...). Ono je to taky paradox, chcem mobil, pracku, hracku, handry, najdem si recenzie, googlujem, porovnavam, pytam sa na roznych forach, ziadam rady a podobne. Pri tom sa jedna o veci, kde je kolkokrat "zivotnost" kratsia ako u toho psa/macky...a ked sa jedna o ziveho tvora, tak sa mnoho ludi uspokoji jednoducho par klikmi na bazosi. Som uz asi dost skepticka a nejak neverim, ze sa to zmeni. Bohuzial, nezmeni to ani sebelepsi, sebeprisnejsi zakon.. Kedze kontrolne mechanizmi a postihy su skor.. taky paskvil. Osveta vyznam urcite ma, stym suhlasim. Len ten moj pesimizmus je takym povzdychom. Ad kastracie, nic nieje len cierne a biele. Svoj vyznam maju, ale rozhodne niesu vseliekom. Trochu mi chyba aj taka sebareflexia v tomto, je to chirurgicky zakrok, u suk aj zlozitejsi ako u samcov, mnoho krat sa kastruju nevyspele jedince, specialne trebars v amerike sa stym nijako zvlast neseru a kastruju vyslovene stenata. Ako kazdy chirurgicky zakrok prinasa riziko (anesteza), u vacsich plemien suk mozna inkontinencia, u dlhosrstych plemien mnohokrat zborsenie kvality srsti (nielen docasne), nie vzdy poriesi uteky (nie vzdy je pricinou harava suka...), zmena metabolizmu, kedze ono tie hormony vplyvaju aj na ten... u suk nezabrani trebars nadorom na mliecnej liste atd... Rozumiem kastracii ako regulacnemu nastroju, pri akutnych zdravotnych problemoch (pyometra, kryptorchydi, prostata atd, bezprizorne zvierata)... ale nemyslim, ze vyriesi tento problem z pretlakom psov a steniat... to poriesi len povedomie ludi a zodpovednost za to, co k sebe priputame...

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@korra v podstate súhlasím s väčšinou ,čo píšete. Akurát vysvetlím (už som to tu písala, ale nevadí), že tento príspevok som napísala pre ľudí, ktorí nevedia. Ignoranti väčšinou ostanú ignorantmi a len ťažko zmením ich názor. Ale za posledné dva týždne som stretla v ambulancii dosť ľudí (covid vyprovokoval puppy boom, lebo ľudia sa nudili) a niektorí z nich (vrátane mojej známej, s ktorou som sa dnes bavila a ona bola katalyzátorom tohto príspevku) naozaj nevedeli, aké sú praktiky chovateľov, nemajú znalosť zákona a nepoznajú 8 týždňové šteňa. Pre tých je tento text 🙂 Už k tej kastrácií nemám moc čo povedať, všetko už bolo povedané. Opakujem, že ja netvrdím, že je to všeholiek, pre mňa kastrácie nie sú "biele" a mrzí ma, že to musím stále opakovať. Lebo toto všetko som tu už popísala. Ale všetci tu argumentujete tým, že je to na ľuďoch a ľudia majú zodpovednosť apod. Bolo by síce pekné, keby takých ľudí bolo viac. Problém ale je, že majorita ľudí sú nezodpovední ignoranti. A jediný dôvod, prečo dookola spomínam tie krajiny tretieho sveta je, že keby u nás kastrácie neboli v takom počte praktizované, boli by sme na tom rovnako. Aj Slovensko by mohlo mať stovky túlavých množiacich sa psov po uliciach, ale nemáme. Lebo máme ľudí, ktorí sa rozhodli sa o nich postarať, máme dosť útulkov (ktoré ale nie sú ani zďaleka tak preplnené, ako napr. v Rumunsku). Jediný rozdiel medzi "nami" a "nimi" je, že naši pochopili zmysel kastrácie v regulovaní populácie túlavých psíkov.

micha_ela89
autor
2. jún 2020

@maminuska ach... škoda len, že ste vôbec nepochopili, čo som tým príkladom chcela povedať..

kulumulu123
2. jún 2020

@mimca77 z bazosu maju preds psa aj iPhone.... Z chovnej stance za rovnaku cenu ani len psa

korra
2. jún 2020

@micha_ela89 problemom tretich krajin je vacsinou chudoba a to tak nejak ide ruka v ruke aj s tymi zvieratami....jednoducho ludia riesia v prvom rade svoje potreby a casto maju problem so zdravotnou starostlivostou pre seba 😕 ze sa najdu ludia, ktori nevedia, to verim, ale nepodcenovala by som fakt, ze radsej zaklamu, alebo zahraju nevedomost zoci voci autorite veterinara-technika, co som mala moznost zazit osobne (ako pozorovatel). Mnozic kastrovat nebude, to by prisiel o zisk, ignorant rovnako, navyse este stale panuje nazor, ale ona musi mat len raz steniatka, lebo sa to tak ma (dovod sa dosadzuje bud zdravotny, alebo psychicky, lebo suka po steniatkach tuzi... absurdne, ale realne a verim, ze sa adi tiez v amboske stretnete s roznymi pikanteriami) nuz a este je tu ta snaha a chtic ludi mat "unikum", extra farba je in... ja rozumiem vasej snahe o informovanost, nevidim na nej nic zle nevhodne, moj prispevok chapte ako skutocne ten "pesimisticky povzdych" a diskusiu ako taku, rozsirenie debaty, mozno len iny uhol pohladu, ved sa tu nebijeme 😊 ono aj ked sa to na prvy pohlad nezda, vsetko so vsetkym suvisi, alebo sa v roznych rovinach pretina. Len taky zazitok zpred xy rokmi na Korfu.. tiez ma tam zarazilo mnozstvo volne pohybujucich sa psov, na pohlad dobre zivenych, skor lenivsich (vplyv klimy, tepla)....niektre psy spinavsie, nijako agresivne.. kazdy bez jednej spicky ucha... na suke samozrejme nevidno "od pohladu" ci je alebo nieje kastrovana, na psovi (kratakovi) je to viditelne. Ked som sa na to pytala recepcneho, ze ano, kedze su ostrov, premnozenie by bol problem, su kastrovane a takto oznacene. Niektore aj majitela maju, niektore nie a krmia ich v tych tavernickach, restikach. Asi ten pristup vyplyva aj z nejakej urovne "kulturnosti naroda"... ako to tam funguje teraz, netusim. Nepamatam ani ci ten projekt bol "mestsky", alebo cez nejaky ochranarsky spolok. Co viem s mackami to tak funguje v urcitych lokalitach v anglicku a aj obcas u nas.

lintu
2. jún 2020

@micha_ela89 @maminuska nie je sama s takým názorom na útulky. Stačí pozrieť občas do diskusií. Poslednú dobu sa v nich často objavuje jeden fenomén. Ľudia by chceli byť aj rozumní. Nechcú podporovať množiteľov. Vyberú sa teda do útulku. Možno si ztade odnesú aj psa. Lenže skôr či neskôr útulok začne tým ľuďom znepríjemňovať život tak, že žiadne zviera z tejto inštitúcie viac už nechcú vidieť. Nutnosť kastrácie, ubytovanie psa v interiéri, buzerácia za hento a ono.... Keby išlo o normálne veci nepoviem, ale rieši sa kopa bizardností. Obyčajný človek nemá o takéto ťahanice záujem. Vykašle sa teda na celý útulok a psa si hľadá inou ľahšou cestou. Aj u toho množiteľa, ku ktorému pôvodne vôbec nechcel... Takže aj tomto to neraz je.

micha_ela89
autor
3. jún 2020

@korra hej, pekne ste to napísali 🙂