icon

Ďakujeme gapa

avatar
janka1874
10. sep 2009

tak ako som už písala je tu jedna super žienka menom gapa 🙂 (teda nickom) ktorej veľa z nás ďakuje za vysvetlenie rôznych zákonov pre nás ako keby písaných v cudzom jazyku 😀 a aj iné užitočné rady ako postupovať pri vybavovaní papierovačiek okolo materskej, rodičovskej a iných užitočných rád do života
niekedy je ťažko napísať svoje poďakovanie do danej témy kedže je ich veľa tak tu bude jedna samostatná v ktorej môžme písať svoje poďakovania 🙂 😉

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 27. jún 2026 · 126 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Rozhodnutie o výške materskej dávky zasiela Sociálna poisťovňa a o výpočte materskej odporúčali v diskusii overiť rozhodnutím zo SP.
  • PN a OČR sa podľa diskusie nedajú poberat naraz; OČR platí Sociálna poisťovňa a podľa príspevkov PN prvých 10 dní platí zamestnávateľ, s údajnými sadzbami 25 % za prvé 3 dni a 55 % potom.
  • V diskusii sa spomínali konkrétne čiastky pre rodinné dávky a starostlivosť: rodičovský príspevok 164,22 Eur, príspevok na starostlivosť o dieťa 41,06 Eur a v jednom komentári uvádzaných 100 eur/mesiac po dobu 3 rokov; konkrétne nároky odporúčali overiť na UPSVR alebo Sociálnej poisťovni.


Q: Môžem byť naraz na PN a poberat OČR?
A: Nie, podľa diskusie naraz PN a OČR poberané byť nemôžu; OČR platí Sociálna poisťovňa a za prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ; v príspevkoch sa uvádzalo 25 % za prvé 3 dni PN a 55 % následne.

Q: Ako sa dozviem, akú materskú mi vyrátali?
A: Rozhodnutie o výške materskej príde poštou alebo oficiálne zo Sociálnej poisťovne (v diskusii: "príde rozhodnutie zo SP").

Q: Kde overiť nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa a jeho výšku?
A: V diskusii odporúčali obrátiť sa na UPSVR alebo na Sociálnu poisťovňu; v príspevkoch sa spomínali sumy 100 eur/mesiac po dobu 3 rokov a 41,06 Eur pre rodiča vykonávajúceho zárobkovú činnosť.

Q: Ako sa počíta nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky?
A: Podľa diskusie je dôležité mať minimálne 730 dní poistenia za posledné 3 roky (alebo ekvivalent 3 rokov odpracovaných), a dni rodičovskej dovolenky sa do poistenia počítajú, ak pracovný pomer počas RD trval (odporúčané overenie na Sociálnej poisťovni).

Q: Ako naložiť s dovolenkou počas MD/RD, aby som neprišla o nárok na zvýšený rodičovský príspevok?
A: Viaceré rady v diskusii odporúčali nečerpať celú dovolenku predčasne a nechať si zostatok na obdobie po RD; dovolenku za konkrétne obdobie treba potvrdiť písomne u mzdárky alebo personalistiky a dovolenku možno čerpať do 3 rokov od vzniku (v diskusii: poradenie od mzdárok).

Q: Ako zistím, či mi bude priznaný vyšší rodičovský príspevok po návrate do zamestnania alebo pri zmene zamestnávateľa?
A: Diskusia odporúčala žiadať potvrdenia o odvedenom poistení a o vymeriavacom základe; konkrétny prípad rieši Sociálna poisťovňa pri podaní žiadosti a výpočet závisí od odvodov za príslušné obdobia (v diskusii boli uvedené konkrétne prípady a sumy, napr. 164,22 Eur).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Rozhodnutie o výške materskej posiela Sociálna poisťovňa.
  • PN a OČR sa v príspevkoch uviedli ako nesúbežné dávky; OČR platí Sociálna poisťovňa a prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ.
  • Pri otázkach o nároku na príspevky odporúčali obrátiť sa na UPSVR alebo Sociálnu poisťovňu pre oficiálne potvrdenie.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky tvrdili, že OČR sa platí len 10 dní a je vždy 55 %, zatiaľ čo iné vysvetnenia rozlišovali platenie (prvých 3 dni 25 %, potom 55 %) a kto platí prvé dni (zamestnávateľ vs. SP).
  • Pre príspevok na starostlivosť o dieťa sa v diskusii vyskytli dve rôzne čiastky: 100 eur/mesiac po dobu 3 rokov vs. 41,06 Eur pre rodiča vykonávajúceho zárobkovú činnosť.


Otvorené otázky

  • Ako presne sa pri zmene zamestnávateľa alebo pri prerušení pracovného pomeru vypočítava materská (konkrétny výpočet závislý od vymeriavacieho základu).
  • Ktoré legislatívne zmeny ovplyvnia nároky na príspevky v budúcnosti (v diskusii sa spomínali očakávané novely).
  • Ako najlepšie postupovať pri kombinácii práce na dohodu počas RD, aby sa nezmenil nárok na budúcu materskú alebo rodičovský príspevok.


Spomenuté značky a firmy

UPSVR, soc.poistovna, Sociálna poisťovňa, modrykonik.sk, www.gapa.sk, drsr.sk, Azet

Spomenuté produkty a metódy

materská, rodičovský príspevok (RP), príspevok na starostlivosť o dieťa, OČR, PN, podpora v nezamestnanosti, dovolenka, vymeriavací základ, rozhodnutie zo SP, dôchodkové pripoistenie, registra neplatiteľov, sumy 164,22 Eur, 41,06 Eur, 100 eur/mesiac, 25.000

Miesta a osoby

Košice, Ke, NR

avatar
gapa
16. dec 2009

😅 😵 🙂

avatar
tulipanike
18. dec 2009

srdečná vďaka gapa za tvoje rady a pomoc a podporu 🙂 😵 😵 😵 😵 😵

avatar
mka
2. jan 2010

aj ja sa pridávam. Ďakujem ti gapa aj mne si veľmi veľmi pomohla 😵 😵 😵 😵 😵 😉

avatar
ali03
3. jan 2010

Ahoj gapa, dostala som radu, aby som sa so svojim problémom obrátila priamo na teba a preto ťa chcem poprosiť o radu.
Najprv som bola na MD s dcérou, po jej skončení som si vyčerpala riadnu dovolenku a následne na to RD. Pred jej skončením mi začala MD so synom, potom RD a tá sa mi bude končiť teraz v januári. Ja by som potrebovala vedieť, či mám nárok na dovolenku za obdobie, keď som bola na materskej so synom / od 11.12.2006 do 24.6.2007/.
Ja si myslím, že mám nárok /vychádza mi 16,5 dňa/, ale môj zamestnávateľ mi tvrdí, že nemám. Prosím ťa veľmi pekne, poraď mi ako to vlastne je, lebo mi to dosť súri. Ďakujem

avatar
gapa
3. jan 2010
avatar
ali03
3. jan 2010

Ďakujem za radu, veľmi si mi pomohla. Prajem všetko dobré! 🙂

avatar
spanihelka
4. jan 2010

Ahoj gapa, chcem ťa poprosiť o radu. Vo firme mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do júla 2010, ak by som otehotnela čo veľmi túžim 🙂 ako by to bolo s mojou materskou, pracujem od roku 2006. Ak by som šéfovi oznámila, že som tehotná určite so mnou nebude predlžovať zmluvu. Z čoho by sa mi vypočítala materská?
ďakujem za odpoveď

avatar
macilaci
7. jan 2010

Gapa aj ja dakujem za radu, vdaka tvojej rade mám vyššiu materskú 😀

avatar
nasa.zuzka
7. jan 2010

Aj ja sa pripajam, dakujem gapa za odpovede, nielen na moje otazky,ale aj ostatnych dievcat, dozvedela som sa vela potrebnych informacii..

avatar
manka
8. jan 2010

ahoj gapa. je uzasne co robis. podla odpovedi ostatnych dievcat mam vo viacerych veciach jasno. mne si este nestihla odpisat,ale aj tomu verim. dakujme

avatar
scandya
8. jan 2010

vsetky jej gratulujeme, len ona to robi zadara. ti hovorim zaloz si www.gapa.sk mozno budes popularnejsia nez azet 🙂 🙂 🙂

avatar
scandya
8. jan 2010

cha cha, klikla som na www.gapa.sk a taka uz existuje, ale uplne nieco ineeeeeeeeeeeeee, sa tu rehocem

avatar
scandya
8. jan 2010

este som chcela- GAPA, mohla by si sem dat aj nejake tvoje fotecky, aby ked ta stretneme na ulici, som ta mohla aspon pozdravit 🙂

avatar
zuzana76
8. jan 2010

gapa, aj ja dakujem, aj za mojho otca, ktoremu si tiez poradila, este raz velka vdaka 🙂

avatar
gapa
8. jan 2010

😀 😀 😵 😵
baby teraz mám dosť málo času a dúfam, že sa pri žiadnej odpovedi nekiksnem, no otázky sa dosť opakujú a mna práve zaujímajú tie nové, no na tie nie je dosť času. Mám takého malého čertíka, čo je len mamin, málo spí a rád resetuje počítač 🙂

kedže som nezamestnaná, tak pouvažujem, či by som nešla tie rohože zo strány www. gapa predávať 🙂 🙂 🤐

avatar
nadhera
8. jan 2010

gapa, skoro stale ked vypinam PC /po polnoci/ vidim v teme paragrafy ako posledne tvoje odpovede. 😉 si sikulka, naozaj mozes rozum predavat. kedze otazky sa stale opakuju, mozno by bolo dobre to zhrnut na jednu stranu a tam si kazda mamina najde odpoved. samozrejme, speci otazky su nieco ine. opatruj sa. 😉 😉 😉

avatar
vieraj
8. jan 2010

gapa, prosim radu.
keby ide manzel z prace na RP a ja do prace, dostal by zvyseny?

avatar
vieraj
9. jan 2010

gapa, este by som sa chcela opytat na ten jednorazovy prispevok, ked pojdeme obaja do prace a o dieta by sa starala starka. 25% z vysky RP?ci ako to je?

avatar
kejla
13. jan 2010

Ahoj Gapa, chcela by som ta poprosit o radu,lebo neviem,co robit...

Od 14.7.2009 som nastupila na MD,predtym som bola PN,takze som si nevycerpala ani dovolenku-zostal mi narok na 19dni.Povodne som si planovala vycerpat dovolenku po ukonceni MD(konci mi 25.1.) a pred zacatim RD. Personalistka v praci ma vsak od toho odhovara,pretoze sa ukratim o zvyseny rodicovsky prispevok (kedze je len do dvoch rokov veku dietata) a radi mi,aby som si dovolenku vycerpala az po uplynuti RD.

Ja sa obavam toho,aby som o ten narok na dovolenku neprisla,pripadne nebol ratany inou "priemerkou".Zaroven je aj moznost,ze ostanem na dvoch materskych,alebo sa nevratim do povodnej prace....Co by si mi prosim poradila,kedy cerpat tych 19 dni dovolenky?

Velmi pekne Ti dakujem,neviem co robit a cas ma tlaci.

avatar
buffinko
13. jan 2010

jeee, super tema 🙂 mne pomohla gapa pred cca rokom - rychlo, ochotne, nezistne, dakujem 😵 😵 😵 😵

avatar
lul
14. jan 2010

prosim vas dokedy treba poziadat o tych 25.000 pri narodeni dietata aby mi to neprepadlo? Dakujem🙂

avatar
mima595
14. jan 2010

kejla-suhlasim s tvojou mzdarkou, dovolenka ti neprepadne a nechaj si ju v zalohe po ukonceni rodicaku-možno budes potrebovat vykryt medzeru medzi ukoncenim rodicaku a nastupom na dalsiu matersku

avatar
tin007
14. jan 2010

kejla o dovolenku neprides, treba ju vycerpat do 3 rokov od vzniku, a mzdarka radi dobre, neukrat si RP, nechaj si dovolenku, zide sa ti, ked dieta po par dnoch v skolke ochorie a pod

avatar
tin007
14. jan 2010

kejla pre tvoj dobry pocit si poziadaj mzdarku aby ti dala pisomne kolko dni dovolenky mas narok a dokedy si ju treba vycerpat. ak by si isla na druhu MD, tak si ju mozes cerpat napr vtedy, ked tvoje prve dieta uz dovrsi 2 roky a este pred nastupom na druhu MD. inak, ak tvoj PP bude trvat aj pocas druhej MD, znovu ti vznikne za dni na md narok na dovolenku (neviem presne kolko, ale min 10 dni)

avatar
jamlia
14. jan 2010

dievčata neviete či preplatok na dani za rok 2009 je považovaný za príjem?? Ja mam totiž doniesť na upsvar potvrdenie o dani

avatar
tin007
14. jan 2010

preplatok na dani by nemal byt povazovany z prijem (lebo prijem ti uz bol zdaneny a zjavne viac ako mal byt, preto ti vracaju rozdiel dane). vsak, pre tvoj klud, napis danovemu riaditelstu http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj...

avatar
telepjanka
14. jan 2010

Aj ja by som veeeľmi pekne prosila o radu. Od 01/2009 som na RD, predtým som poberala maxim. materskú . Môj pracovný pomer trvá. Plánujeme druhé bábo. V súčasnosti je môj rodičovský príspevok náš jediný príjem v domácnosti. Keďže ja nemám prolém s prácou, uvažujeme, že na pár mesiacov by som šla pracovať na dohodu. Dnes som bola na socialke ale neviem sa dopátrať informácie, lebo pani socialková neodpovedá na ,,hypotetické´´ otázky. Ohrozill by príjem z dohody výšku mojej predpokladám opäť maximálnej materskej? Záležalo by aj na tom, či porodím tento rok alebo až budúci?
Ďakujem.

avatar
siouxsie
15. jan 2010

ahoj gapa a vsetky ostatne kocky, co sem kuknete a vyznate sa. neviete mi nahodou poradit s mojim problemom?

momentalne som na MD a poberam matersku davku. od 27.01.2010 nastupujem na RD a zacnem automaticky poberat zvyseny rodicovsky prispevok. moj zamestnavatel chce, aby som si bezprostredne po skonceni MD vycerpala zostatok dovolenky, ktory mi neumoznil cerpat pred nastupom na MD (jedna sa o nejakych 20 dni).
1. bude mi v takejto situacii moct byt vyplateny zvyseny rodicovsky prispevok za mesiace januar a februar 2010, pocas ktorych budem zostatok D cerpat?
2. nebude sa to povazovat za prijem? ak ano, dostanem v tom pripade za januar a februar ten nizsi rodicak?
3. treba to uradu oznamit nejakym tlacivom? ci to urobi zamestnavatel?
dakujem za vase reakcie.

avatar
katie.2906
15. jan 2010

Neviem, či moja otázka patrí sem, ale spýtam sa, pretože mám dať vedieť do práce, kedy nastúpim.
Moja dcérka v 17.1.2011 dovŕši 2.roky. Chcela by som ju dať do jasličiek povedzme od 15.1., aby sa zaučila do konca januára. V tomto mesiaci by som mala nárok ešte na zvýšený RP. Samozrejme, že jasle budem musieť zaplatiť na celý mesiac. Mám nárok aj na príspevok pri starostlivosti za január? Môžem dostať aj RP aj príspevok pri starostlivosti v jeden mesiac? Ja by som nastúpila do práce od 2.2., keďže som učiteľka tak musím začať celý polrok. Ale čo tie 2 týždne, keď malá pôjde do jaslí. Inak ju nemám kedy zaučiť, pretože z práce ma neuvoľnia každý deň. Neviem, či som to vysvetlila jasne. Ďakujem za odpoveď.

avatar
kejla
16. jan 2010

Dakujem vam kocky za rady 😉 😵