Dali ste deťom jesť aj niečo iné pred dovŕšením 4. mesiaca?

kaluha
25. jún 2008

ide mi o to že moja mamina vždy hovorieva že nechápe ako je možné že vtedy sa vychovávali deti tak a teraz zas úplne inak /myslím v stravovaní/teraz to ide takým smerom že kojit do 6 mesiacov minimálne a že netreba dávat ani čaj.a v tedy ked vychovávala nás tiež prezentovali kojenie ale nie len to.dala mi na to aj dokaz knihu z roku 1976 volá sa Naše dieta a napísala ju M.Klimová tam sa píše všeličo ale zarazilo ma že od 6týždna sa može začat s jablkovou štavou,mrkvovou a paradajkovou štavou,rýbezlovou... a neskor vávar zo zel. polievky.... to len aby ste boli v obraze o čom píšem.podotýkam že mamina ma nenúti ani nenahovára na to.len to konštatuje.
chcem vediet či ste dali svojim detom niečo jest skor ako dovršili 4 mesiace? ja sa priznám už som malému dala olízat z dudla štavu z jablka,mrkvy a dokonca aj z rýbezlia ale len trošilinku.veeeeeeeelmi sa mu to páčilo.asi to nieje podla niektorých správne ale tak som dala aj staršiemu a nič mu nebolo,no jeho som kojila len necelých 6 týždnou a dokonca je zdravší ako jeho vrstevníci ktorý boli dlho kojený.niektoré ma asi budete súdit,ale napriek tomu sem s názormi.

alififi
25. jún 2008

ja som 6m nedavala nic ine ako MM. nevidela som na to dovod, preco by som mala davat nieco ine.
myslim, ze sa decka naolizuju a najedia vsetkeho dost, maju na to cely zivot. tak na co zatazovat ich nezrele traviacie ustrojenstvo hned od zaciatku.
len by som chcela poznamenat, ze celiakia a podobne chutovky sa mozu prejavit aj v 30tke.
tym nechcem povedat, ze je tvoj pripad z olizovania
😉

lefika
25. jún 2008

kaluha, ja na to v prvom rade nevidim ziadny dovod. boooze, to boli zlate casy, ked stacilo vytiahnut didi, ziadne protivne vyvaranie, ktore po skoro 3 rokoch z duse nenavidim, ziadne krmenie, upratovanie kase zo stien, podlahy, ziadne pranie mrkvovych skvrn....
moja dcera bola vylucne kojena 8 mesiacov a som tomu velmi rada. moja mama bola v tvrdych 50tych rokoch kojena 18 mesiacov, to som na babku vyvalila oci, ked mi to hovorila: ze prirucky mala, ale neriadila sa nimi, zdalo sa jej divne 4tyzdnovemu mimi davat citronovu stavu 😵

kaluha
autor
25. jún 2008

tiež kojím a tentoraz dúfam úspešne omnoho dlhšie a nechcem ho nadájat štavami. ja sa nedržím žiadnej knihy ani tej z doby kamennej a ani týchto nových /podla knihy sa dieta vychovat nedá/neverým ani knihe ako napríklad každé dieta sa dá naučit spat však sa dá ked ho necháš vyrevat tak zaspí a zvykne si na to že je zbytočné plakat že to jeho matku neoblomý na to predsa knihu netreba.a naspat k téme ani mu nestrčím párku do ruky jak som volakde čítala tá kvapka mu ani nedocestuje do bruška ale poznám mamičky ktoré krmia takto malé deti,chcem tým povedat že robím to čo pokladám za zlatý stred.nemám potrtebu to nejak ospravedlnovat.
ešte ma ale napadlo moja pediatrička je teraz lekárkou mojich detí a názor ktorý prezentovala v našom detstve je teraz celkom iný ako vtedy zaujma ma čo sa tak velmi zmenilo za zhruba 25 rokov,veda tá sa mení každú chvýlu... vytvoria liek a za pár týždnou stiahnu z trhu lebo je vraj škodný a to že niektorý ludia aj deti to brali to jak keby nič.takže ani toto u mna neboduje.to je jak volakedy bolo vela vajec tak vyhlasovali ludia jedzte vajcia sú zdravé a ked bol nedostatok vajec tak zas opak nejedzte pozor na cholesterol....alebo opačne to mi raz hovoril dedo a domotala som to.
🙂

lefika
25. jún 2008

kaluha, v tomto s tebou uplne suhlasim. treba sa riadit podla seba a svojho dietata lebo v knihach su kolkokrat take kraviny, ze neverim vlastnym ociam. a to vo vsetkom: ci sa to tyka vychovy, vyzivy, spanku alebo coho. ty vies, ake je tvoje dieta v prvom rade 😉

katja78
25. jún 2008

nechcem zbytočne otravovať, ja len k tým výdobytkom vedy, medicíny a liekom. no dnes sa medicína uberá smerom tzv.evidence based, čo znamená, že ak niekto prezentuje nejaký objav, alebo liek, musí mať DOKAZ, že daná vec je pre človeka viac na úžitok ako na škodu. Napr.taký liek, od objavenia molekuly až po uvedenie na trh prejde dlhúúúú, mnohoročnú cestu, kedy sa najprv testuje in vitro, potm na zvieratách, potom na ľudských dobrovoľníkoch a nakoniec sa robia rozsiahle, multicentrické, double blinded štúdie, keď je jasné, že daný liek neškodí a užívajú ho už konkrétny pacienti. za takéto štúdie dávajú farmaceutické firmy strašné, ale ozaj strašné peniaze, aby sa dokázala ŠTATISTICKY, teda nespochybniteľne, určitá výhoda nového lieku oproti inému, alebo oproti tzv,placebu. je to celá, dosť premakaná veda, takže dnešné obajvy a lieky sú na celkom slušnej úrovni. každý človek je však individualita, a čo funguje u 99,9% pacientov, práve u neho môže škodiť.

alionuska
25. jún 2008

No a moj nazor je taky,ze naco pchat do deticiek tak skoro vseliake stavy,aj tak je ta zelenina a ovocie sama chemia.Niekedy boli jablka jablka a teraz..ani chut,ani vona...len je krasne a velke.Z coho asi?Preto niekedy tym maminkam nevadilo,co davaju detom,lebo to bolo zdravsie ako teraz.A k tym kniham...ja som bola hotova,ked mi sestra dala taku tenku knizku o kojeni a tam boli pisane vseliake rady pre mamicky.A o rektalnej hadicke,ktora sa zavadza dietatku do konecnika,aby nemalo vetry tam bolo napisane,ze zasunut do konecnika dietata asi 20 cm.Jasne ze to bola tlacova chyba a malo tam byt 2cm...ale mamicka ktora to nepozna a zoberie to vazne...Nechcem ani vediet,ako by to mohlo dopadnut!!! 😕

magg
25. jún 2008

alionuska super,to by sa ta mamicka cudovala, keby babatku trubicka vysla krkom 😀 celkom dobre na precistenie 😅 .

Moja mama tiez vravela, ze ich nutili detom davat stavy od siestich tyzdnov, ale ona vraj nedavala, lebo sa jej nechcelo 😀
Ja som dala malej ked mala 4 mesiace za lyzicku mrkvovej stavicky ale nechcela, tak som to nechala tak, ked bola mensia skusali sme detsky cajik na uvolnenie bruska, ale to tiez nechcela, takze sme sa do 7 mesiacov len dojcili

ma_se
25. jún 2008

No ja neviem o tom aby niekto niekoho nutil,prave lekarka bola rada ,ze zena koji cim najdlhsie...aspon ja mam take skusenosti syn ma teraz 18-nast bude mat 19-nast toho roku...a je ako sa pise komunisticke dieta,vlastne nie akurat v tom roku ako sa narodil bol prevrat...tak pardon...ale,vtedy sa dali jest stavy atd.teraz ako alionuska pise je to sama chemia...vtedy boli potraviny este zdrave,nebolo tolko alergii atd.a hlavne zalezi to vela aj na dietati,niektoremu dietatu nestaci len mlieko...

alionuska
25. jún 2008

🙂

alionuska
25. jún 2008

Ved sa pozrite na tie deti teraz.Prave som pozerala na Dievca leta.+č-+ť rocne dievcatka vyzeraju ako tridsiatnicky.Vyvinute ze az.No to tie hnojiva... 😖

nippa
26. jún 2008

ja som kojila skoro rok ale tyzden pred dovrsenim 4 mesiacov som zacala dokrmovat..samozrejme to bolo menej nez pol lyzicky ale moja mala bola velky jedak.S umelym mliekom som nechcela zacat a ani nijake umele nemala okrem prvych 2 dni kym mne prislo mlieko. Na pitie mala vzdy vodu a nikdy nie caj ci dzus, ma krasne zdrave zuby(mnoho slovenskych deti ma pokazene prve zubky asi to bude tymi cajikmi ktore su este popularne, hlavne tie granulovane zevraj skodia). Od prveho roku mala kravske plnotucne mlieko aj to len ku ranajkam v pohariku. Inak som asi odbocila....moja mamka ked radila tak mi vzdy povedala ze nech nezabudam za ich casov sa vsetko robilo inak...napr aj viazanie plienok na silno.......

hirondelle
26. jún 2008

Suhlasim s Nippou 🙂 Tiez som nedavala mojej malej cajik ci dzusiky,teraz mi vypije len vodicku.Ked jej ponukli na SK cajik,glgla si raz a vobec ho nechcela a som tomu len rada.Myslim,ze na SK sa stale propaguju cajiky.Citala som,ze nie su zdrave na zubky.Napr.tu sa vobec nepouzivaju postolky,myslim,ze tak sa to vola.Boli sme na kontrole klbikov tu aj na SK a nema ziadne problemy 🙂

lienockaa
26. jún 2008

knihu Nase dieta mala aj moja mama..🙂aj podla toho isla v stravovani, takze okrem MM sme mali aj prikrmovanie od 4mesiaca..bolo to vtedy proste tak zauzivane a ona sa len velmi snazila neporusit spravny postup, odporucany vtedy aj pediatrami, rovnako ako sa my teraz snazime dojcit..ale teraz mi vobec do mojho vylucneho dojcenia nerozprava, chape, ze doba sa zmenila, nic mi nevnucuje..pravdupovediac, lezu mi na nervy neustale rozumy niektorych cudzich zien z okolia, ze oni davali vsetko a oni davali to a hento a ze ako moze byt moj syn len na MM, ze predsa je hladny a pod..

kaluha- 25 rokov je v medicine velmi dlha doba, dostatocne dlha na zmeny, ktore sa udiali..netyka sa to len dojcenia a prikrmovania..ani drviva vacsina chorob sa nelieci tak, ako pred 25rokmi, vyvoj ide dopredu..kazdy rok su postupy ine, niekedy je zmena aj za par mesiacov..

alionuska-veru..😀 dievca leta..zivo si spominam, ako sa u nas na gymnaziu nikto nemaloval, cca dve baby si farbili vlasy a uz to bolo "vystredne", vsetci nosili kockovane flanelky a pod nimi bavlnene rolaky a rifle..teraz?..no tieto baby su v porovnani s nami nie dievcata, ale fakt zeny..neviem vsak, ci nie na skodu veci..

inka04
26. jún 2008

... ja len tak, co sa tyka chemie, tak tym, ze jeme same "e-cka" (ved co uz je dnes zdrave), tak to je i v MM...
... dnes uz je i vlastna zahradka nasiaknuta spodnou vodou s kadejakym svinstvom, kysle dazde a pod... ale urcite je stale MM najzdravsie...

kaluha
autor
26. jún 2008

no ved práve ak je niečo správne a zdravé tak by to malo byt pre všetky deti a nie pre slovenské tak,rakúske inak... sesternica rodila v rakúsku a tam ani spomýnané poštolky ani niektoré očkovania.čo sa týka čaju dávam ale syn má krásne zuby podla mna to je skor z toho že zeleninku nie a čokoládku a iné sladkosti ano.to už je chyba rodičov,malému dám aj sladkost ale s mierov okrem toho treba umývat zúbky.Napríklad podla lekárov treba dávat nutrilon alebo teda um.mlieko ked nekojíš do 3 rokov.a poznám matky ktoré od 6 mesiacov dávajú krabicové a nie sú to nejaké nevzdelankine. asi to ozaj záleží od dietata niektoré zvládne všetko a inému škodí aj čistá voda

lienockaa
26. jún 2008

kaluha tie postolky maju svoj dovod len na Slovensku, v Cechach a tusim este v Madarsku..je to geneticke specifikum tychto narodov, ze je sklon k dysplazii bedrovych klbov..v Rakusku taky problem nemaju a preto ani postolky nedavaju..

zuzula28
26. jún 2008

k tej slávnej knižke len toľko, že je z "komunistickej" kategórie, na ktorej sme sa nedávno rehotali s kamoškou...že žena by si mala aspoň raz za tri dni vymeniť spodné prádlo (to je fakt sila...som si istá, že aj moja babina si mení spodné prádlo odjakživa každý deň) a to čo si večer vyzlečie vyluftovať na balkóne...ešte, že sa doba mení...a aj medicína napreduje 😵 😵 😵

ajka23
26. jún 2008

mne svokra podsunula knihu Helga, je to nieco strasne... 🙄 🙄 🙄
na tu dobu asi dobre, ukazovala som ju manzelovi, su tam fotky, ako sa rodi babatko, hned odmietol byt pri porode... 😒 😀 😀
a tiez je plna zastaralych nazorov, ale to su asi vsetky knihy z tej doby... 😒

vroni
26. jún 2008

Lienockaa, tie poštolky je slovenská a česká povera. Dysplazia sa nezľakla politických hraníc a je v Rakúsku práve tak rozšírená ako na Slovensku a v Čechách (v Maďarsku neviem), čiže sa rodí pomerne vyoké percento detí s týmto problémom. Napriek tomu rakušanom nenapadlo "preventívne" obmedzovať deti, ultrazvukové vyšetrenie kĺbov sa robí už v 5. dňoch a keď je treba, dávajú hneď remence alebo miestne "poštolky" (áno, majú aj také). Ostatným deťom poštolky nedávajú, lebo ich nepotrebujú (tie deti) Ale prisahajú (lekári), že výskyt dysplazie prudko ustúpil, keď sa prestali deti baliť do periniek, tak keď tu chceš vytočiť svojho pediatra, dones mu dieťa v perinke 😀
Inak, moja mama bola krkavčia mater, lebo odmietla segru kojiť s rúškou na tvári a doktor jej strašne vynadal, či je normálna, či si chce zabiť dieťa, keď naňho len tak dýcha 😀 😀 😀 (roky šesdesiate)

lefika
26. jún 2008

vroni, jasneee 😀 na rusku a podnozku na kojenie som skoro zabudla 😀 skoda, ze som tu knihu z 50tych rokov nechala doma, tam boli aj ine perly ducha, pamatam si len budovatelsky nazov jednej kapitoly: Do roka uplne bez plienok! 😲 a este kojenie stylom 10 minut a dost...chuda moja dcerka pomaly sala a trvalo jej zo zaciatku vyprazdnenie prsnika aj 45 minut...
a o tych perinkach je to zname aj u nas, ze sa dieta nema napevno viazat a hlavne nevyrovnavat nozicky, ale je asi lahsie vsetkym predpisat otravne siroke balenie ako robit osvetu 🙄

fejusa
26. jún 2008

baby konecne sa nasiel niekto normalny co neviaze deti na siroko 😉 .mna kazdy za to skoro zabijal 😖 .lebo mam na to svoj nazor jak aj vy,ze to iba zhorsuje a je to zbytocne

xena22
26. jún 2008

Moja babka kojila svojho syna dva roky a vraj sa jej vsetky susedy smiali,ze bude sprosty 😀 ,stryko je teraz clovek s vysokym postavenim,"20 titulov pred menom 20 za menom" viem,ze to s tym nesuvisi,ale v tej dobe ked niekto kojil viac ako pol roka,tak uz bol divny 😒

skolara
26. jún 2008

fejusa a vroni aj ja s tymi postolkami suhlasim no otras takto tyrat dieta ☹
Ja som nedavala a je to ok . Maju sa davat az pri zisteni chyby no to nasi lekari zabudli spomenut 😔 😝
Ja som ako 3 mesacna jedla hrachovu polievocku 😀 😀 😀

kaluha
autor
26. jún 2008

za kojenie som aj ja vtedy či teraz je to pre dieta to najlepšie samozrejme ak žena može kojit.len vtedy boli krátke materské tušim len pol roka,/neskor dva/a neviem si moc predstavit že pol ročné hodíš do jaslí a starajte sa.však by mi to srdce trhalo.

kaluha
autor
26. jún 2008

poštolky sú hroza aj ked teraz majú modernú verziu na suchý zips/videla som u kamošky/obe deti majú klbiky naštastie ok a tiež som nedávala.ozaj krstný syn nebol naširoko balený na prvej prehliadke mal ok,a ako 4 mesačný vraj nie tak mu dr predpísala tie s tymi drievkami raz mu to dali a strašne vreštal tak prestali a mal ist na kontrolu ako 8 mesačný vtedy mal zas ok.zaujmavé natom je že za kontrolu ako 8 mesačný sa už platí takže či to nemal zlé práve preto aby si dr.zarobila.

rusovcanka
27. jún 2008

Baby,ani ja som nedávala poštolky...podľa mňa to len dieťa obmedzuje v pohybe a ak má bábo vetry a nemôže si kvôli poštolkám "pocvičiť" nožičkami,určite mu to na nálade nepridá...Tak isto som malú dávala do perinky asi len ten týždeň,čo sme boli v pôrodnici.Predstavte si,že by vás niekto zviazal a nemohli by ste sa ani pohnúť-otras.Ja viem,sú deti,ktoré poštolky potrebujú,ale myslím,že by sa nemali dávať všetkým deťom bez ohľadu na to,či majú kĺbiky O.K. alebo nie.
Moja mama mi ako 3 mesačnej mixovala slepačiu polievočku a dávala mi ju z fľašky 😉 aj preto som ako ročná vážila 15 kg 😠 a hnevám sa na ňu,že ma prekrmovala,lebo teraz mám problémy s kĺbmi a lekárka vraví,že by to mohlo mať súvislosť s mojou váhou v detstve...

lefika
27. jún 2008

este k tym postolkam, mne mama hovorila, ze jej to pripada, ako keby vsetkym deckam dali strojceky, lebo niektore maju krive zuby 😉

kaluha, ja tie na suchy zips mam niekde v pivnici, som si poctivo kupila, ale davala som len mesiac a aj to len na noc, lebo cez den sa saska isla zblaznit, ked nemohla poriadne kopat nozickami.

nippa
27. jún 2008

jaaaj lienocka som sa zasmiala nad tymi flanelovymi koselami a rolakmi...ja som 78 rocnik takze si este pamatam a pamatate si na tie lakovane opasky co sa nosili cez take leskle kosele a potom tie elastaky s kriklavymi pasikmi na boku? to mal u nas s nad kazdy....to bola teda ale moda....minule som pozerala video zo stuzkovej a ako sme boli poobliekane v porovnani s dnesnou dobou....v dnesnej dobe su to roby co si obliekaju na stuzkovu vtedy to boli nejake slusne saty a hotovo....ozaj kto si pamata na natupirovane ofinky alebo vlny ktore niektore dievcata nosili aj 10cm vysoke? jaaaaaaaaaaj stare dobre casy...kto vie aka moda pride za dalsich 10 rokov..

oazapokoja
27. jún 2008

pridám aj ja svoju skúsenosť,pán dr. mi po vyšetrení dcéry " nariadil" naširoko viazať,aj 3 lienky prikazoval! spravila som to jeden x a po hod. dala dole,bo bolo neúnosné počúvať plač až modranie mojej dcéry ☹ po 3 mesiacoch na kontrole mi pán dr. povedal: vidíte aký to má účinok,všetko je v poriadku 😅 no v duchu som si myslela svoje 😉 😀

rusovcanka
27. jún 2008

nippa-aj ja som ročník 78 a všetky tie veci,čo o nich píšeš patria do mojej puberty 😀 Tie ofinky-to bola paráda-mala som kamošku,ktorá mala vlasy tak nagelované,že ani tajfún by jej ofinu nepoškodil 🙂 Jááááj,to už je dááááávno...