Darovanie tela po smrti

matazirafa
13. sep 2018

Asi si pomyslíte že nejakému trollovi znova šibe ale idem sa pýtať vážne.
Rozmýšľali ste nad tým, čo bude s vaším telom po smrti? Chcete klasický pohreb s klasickým programom, teda plač recitovanie básní a následnou hostinou, alebo kremáciu a urnu nech si doma rodina vystaví na polici, alebo niečo iné? Mne osobne sa celkom bridí predstava že budem hniť niekde na hromadnom cintoríne medzi všetkými ostatnými ani že moje telo zhorí do tla, preto sa už dlhšie pohrávam s myšlienkou darovať telo po smrti univerzite aby sa mladí nádejní lekári mohli ešte učiť. Predpokladám že takých dobrovoľníkov veľa nemajú, neviem. Krv zo zdravotných dôvodov darovať nemôžem, rovnako ani orgány, a niečím by som chcela byť spoločnosti prospešná.
Co vy na to? Urobili by ste to?

mirro
13. sep 2018

@matazirafa aj to je možnosť, ale ešte s neponúkam 🙂

mimmiba
13. sep 2018

podľa mňa je to veľmi ušľachtilé a sama nad tým uvažujem, lebo viem že majú takýchto dobrovoľníkov málo a radšej aby sa na mne niekto niečo naučil a pomohol svojimi vedomosťami niekomu ako si zhniť na cintoríne...😉

caroline_
13. sep 2018

Zaujímavá otázka, no už mňa toto viackrát napadlo, že by to mohla byť možnosť

beky1813
13. sep 2018

Ja chcem spopolnit a niekde rozsypat

mischelin89
13. sep 2018

@matazirafa ja nie, chcem byt spopolnena. Teraz ked som sa nad tym zamyslela, vyskumne ucely vnimam konkretne voci svojmu telu ako neuctivy sposob posmrtneho nalozenia...A snazim sa byt svetu prospesna terqz, kym zijem. Ale organy by som darovala napr. A ked to tak citis, je to v poriadku a je jedno, co si kto o tom mysli. A samozrejme, ze je to velmi potrebne v tych konkretnych profesiach. Inak tych tiel nemaju az tak malo, pokial viem aj bezdomovci bez rodiny sa takto po smrti mozu 'pouzit', moja rodina raz darovanie tela riesila a odmietli ho, ze maju dost. Ale podrobnosti si nepamatam uz su to roky a neriesila som to ja.

podkovickaa
13. sep 2018

Spopolnit a z popola urobit diamant.Farbu "ocka"nech si vyberie ten, kto to bude nosit ci uz v prsteni,alebo v nausniciach.🤗Je to morbidne,ale keby sa to dedilo a dorabalo,tak celkom slusne klenoty🤗

caroline_
13. sep 2018

@podkovickaa zaujímavé

jana_eyre
13. sep 2018

ja som nad tym uz tiez uvazovala aj som vravela muzovi, ze po smrti vklude nech daruje moje organy ak sa bude dat.. ak nie, tak toto je velmi dobry napad..

jana_eyre
13. sep 2018

ale tak, ci tak po vyuziti tela sa ho budu zbavovat urcite kremaciou..

elzena2
13. sep 2018

@matazirafa ak sa nemylim, tak plati "predpokladany súhlas s darovaním orgánov", cize clovek musi vyjadrit praveze vysloveny nesuhlas, ak nechce, aby ho vypitvali a az potom odovzdali rodine na pohreb.

rakywanda
13. sep 2018

@matazirafa ale aj po pitvani medikmi budú musieť niečo urobiť s tvojim telom... Takže v konečnom dôsledku sa ani jednej možnosti (zem alebo oheň) nevyhneš

rakywanda
13. sep 2018

@matazirafa ale k téme, po udalostiach posledných dní, nechcem klasický pohreb, povedala som mužovi nech ma spáli, v tichosti bez ľudí niekde rozpraši lebo inak ho budem chodiť strašiť

mimmiba
13. sep 2018

@jana_eyre ide o to ake využitie tela... na anatomickych ustavoch (to je to darovanie čo sa tu rozobera lebo nijak inak sa to tam neda dať) su tela spracovavane špecialnym sposobom,... v tzv formaldehydovom naleve, ktory telo zakonzervuje a jedno telo sa využíva veeeeľmi dlho a je v takom stave že sa nerozloží už viac... ako keby zakonzervovane... niektore tela ostanu v celku a niektore sa postupne vypreparuju na jednotlive sustavy (pohybova, nervova, organove sustavy.. ) čiže to telo je naozaj využité veľmi dlho a každá jeho časť. na takýchto preparátoch sa učia stovky študentov a dlhé roky... netrufnem si odhadnuť či nie aj 10 rokov

minuskad
13. sep 2018

@rakywanda medici sa nezbavuju tela, ani nepitvaju. organy sa vyberaju, nalozia do formalinu a telo tiez. a tak si ho potom pozeraju, ucia sa. vacsinou to uz ako clovek ani nevyzera, iba nieco zosusene :D

elzena2
13. sep 2018

@teki1 a nevies, ako to je, ak presne neurcis komu chces darovat telo? Transplantacna organizacia organy rozdistribuje, kam momentalne treba?

rakywanda
13. sep 2018

@minuskad diky toto nie, nemám problém darovať orgán, aby niekto mohol žiť, ale plávať niekde v náleve, eeeee, a po tých cca 10 rokoch čo?

teki1
13. sep 2018

@elzena2 Ak chces darovat organy, musis byt v registri darcov http://www.nto.sk

caroline_
13. sep 2018

@rakywanda ved nebudeš vedieť ze si v nejakom náleve :D ale jasne každý má právo na svoj názor, 100 ľudí 100 chuti aj keď neviem ci pri tejto téme je to správne prirovnanie :D

minuskad
13. sep 2018

@rakywanda to neviem :D nam vraveli, ze vacsinou takto koncia bezdomovci, ku ktorym sa nikto nehlasil. ja som chcela darovat telo na anatomicky ustav ( lebo mi chybaju celove dutiny a mam stavec navyse :D) a pamatam s akym lutooooostivym pohladom na nas pozerala docentka anatomie, ze je tak malo studijneho materialu. ale preslo ma to :D

sense
13. sep 2018

Spopolnit a rozsypat v zime po chodniku aby sa nesmykalo nech som aspon raz po smrti uzitocna.... myslim ze po smrti mi to bude jedno co so mnou bude...resp prianie je jedna.vec ale zial uz sa nedozviem ci by bolo splnene

radu_lienka
13. sep 2018

@matazirafa ak to spravis, si majetok statu, budi s tebou kseftovat a zarobia na tebe este, som "darca organov" motorkarka, a toto sme riesili s p. Dobiasom, robi v BA na zachranke, rovno povedal, ze ste kus masa ktore sa predava alo v masiarni

osky
13. sep 2018

@podkovickaa zasnem.
Daj teda navod ako sa z popola vyrobi diamant...
Prepac na hlupy koment ,hlupa reakcia.musela som...

jana_eyre
13. sep 2018

@mimmiba super info, dakujem..

len ma este jedna vec napadla.. nie je to asi len tak - pre pozostalych.. ked si predstavim, ze by som niekam dala telo mojej mamy, asi by mi to nebolo prijemne, aj ked keby si to vyslovene zelala tak co uz..

ja len, ze pre deti hoc aj dospele, by taketo "darovanie" tela bolo asi dost neprijemne.. mne sa trocha ulavilo az po pohrebe.. neviem ani preco, bolo to take ukoncenie.. vediet, ze cele telo mojej mamy sa takto rozdelilo a je vo formaldehyde aj 10rokov.. no asi by som nemala pokoj.. treba mysliet aj na pozostalych..

ebi88
13. sep 2018

@osky robi sa to, nie je to novink pravda ide o “umely” diamant, popozeraj google

lubik87
13. sep 2018

@matazirafa ale.myslim.ze aj tak zhnijes na cintoríne ..mumifikovat ťa nebudú..čo to porezu popytvaju a ideš ..nie ? Nakladať do fliaš ťa asi tiez nebudú 🙂

kluska
13. sep 2018

no len netreba byt naivny, svetom vladu peniaze, ak podpises papier na darovanie organov, si na ciernej listine a ked sa ti neico stane, si si isty/ista, ze ti bude poskytnuta adekvatna pomoc, ci ti niekto nedopomoze k tomu, ze uz sa nepreberes? alebo neviem co. Ved na transpalntaciu organov sa dlho caka.. moze byt z toho pekny biznis. Vlastne cele zdravotnictvo je istym sposobom biznisom, je to iny uhol pohladu. Pokial niekto moze na niecom zarobit, tak sa musime na to pozerat cez peniaze. Lebo je naivne mysliet, ze druhym ide o inych, kazdy pozera len an svoj zadok a hlavne ten co ma peniaze a moc. Nikdy nevies..

matazirafa
autor
13. sep 2018

@jana_eyre to je pravda, na druhej strane ani to vystavovanie mŕtveho tela na pohrebe nie je dvakrát citlivý prístup k pozostalým.. Hlavne ak by napr. moje deti mali okolo 7 rokov ak sa mi stane dačo o 5 rokov..
Ja som mala 18 keď mi otec zomrel a tiež sme ho mali v otvorenej truhle na pohrebe, my sme s ním boli ešte aj v zákulisí.. Ja som z toho bola tak trochu v šoku, ono to prišlo úplne nečakane a ja som dovtedy na pohrebe nebola. Bolo to divne ale neplakala som, nerozprávala som, a v tom období sa mi spustilo ochorenie ktorého sa už nikdy nezbavím.

@all Celkovo mi fakt predstava že ležím v hrobe na vymedzenom mieste medzi ostatnými mrtvolami príde hrozná. Keď moje deti budú chciet spomenú si na mňa hocikedy a nemusia mi raz do roka nosiť kvety a sviečky na hrob,kto ma pozná vie ze ja na tie kvety fakt nie som ☺️