Darovanie tela po smrti

matazirafa
13. sep 2018

Asi si pomyslíte že nejakému trollovi znova šibe ale idem sa pýtať vážne.
Rozmýšľali ste nad tým, čo bude s vaším telom po smrti? Chcete klasický pohreb s klasickým programom, teda plač recitovanie básní a následnou hostinou, alebo kremáciu a urnu nech si doma rodina vystaví na polici, alebo niečo iné? Mne osobne sa celkom bridí predstava že budem hniť niekde na hromadnom cintoríne medzi všetkými ostatnými ani že moje telo zhorí do tla, preto sa už dlhšie pohrávam s myšlienkou darovať telo po smrti univerzite aby sa mladí nádejní lekári mohli ešte učiť. Predpokladám že takých dobrovoľníkov veľa nemajú, neviem. Krv zo zdravotných dôvodov darovať nemôžem, rovnako ani orgány, a niečím by som chcela byť spoločnosti prospešná.
Co vy na to? Urobili by ste to?

hivanik
13. sep 2018

@radu_lienka ...motorkar je sice vhodny darca hlavne co sa tyka veku pretoze su to mlady ludia ale casto maju devastacne poranenia vnutornych organ....

matazirafa
autor
13. sep 2018

@kluska nehovorím o darovaní orgánov pre živých ľudí, čítaj s porozumením, to so svojou chorobou ani nesmiem. A.myslím že u nás obchod s orgánmi až tak neprekvita takže by som nebola taká paranoidná

matazirafa
autor
13. sep 2018

@lubik87 neviem čo budú alebo nebudú robiť to by som sa informovala až by som šla ten súhlas podpisovať 😉 ale aspoň nemusí nikto organizovať veľkú žranicu pre všetko pribuzenstvo

kluska
13. sep 2018

@matazirafa vraj na sk je kazdy po smrti potencionalnym darcom organov, no a nebola by som si ista tym, ze sme nejaka krajina, kde sa to nemoze stat.

jana_eyre
13. sep 2018

@matazirafa my sme sa hned so surodencami zhodli, ze mama v otvorenej truhle urcite nebude.. ja som jej vlastne ani nevidela do tvare.. zomrela s tvarou otocenou dole a ked ju prenasali, isla som prec.. som rada ze som si jej tvar zapamatala zivu.. spomeniem si na nu tiez hocikedy a kazdy den, ale jednoducho to miesto kde viem, ze je jej popol, ma nejako utesilo.. preto si aj myslim, ze je tak malo ludi co svoje telo poskytnu na vedecke ucely.. jednoducho pozostali potrebuju pre psychicku pohodu miesto kam pridu za zosnulym..

lubik87
13. sep 2018

@matazirafa pohreb sa robí či telo darujes alebo nie , na vedecké účely sa odovzdá až po .

drakvak
13. sep 2018

@matazirafa Píšeš, že vystavovanie mŕtveho tela na pohrebe nie je dvakrát citlivý prístup k pozostalým... veď pohrebáci sa pozostalých (toho, kto vybavuje pohreb) pýtajú, či chcú otvorenú truhlu alebo nie. Mne skôr veľmi vadilo v minulosti fotenie pohrebov, normálne že špeciálne objednaný fotograf ako na svadbe, to bol taký dedinský zvyk, dobre, že sa už od toho upustilo.

podkovickaa
13. sep 2018

@osky
Diamant sa vyraba stlacenim popola.
Niekedy to robili vo Svajciarsku a terax tusim aj vo Wiedni.Skus pozriet net.Urcite nieco najdes.Ja to chcem uz min.10 rokov 🤗

ebi88
13. sep 2018

@drakvak presne, obalku s fotkami z pohrebov starych rodicov aj tak ja v zivote neotvorim.. pfu, az ma striaslo.

matazirafa
autor
13. sep 2018

@drakvak
@ebi88 také dačo má mama doma z dedov ho pohrebu ale bolo to vyše 20 rokov dozadu, to bola tiež móda 🤦‍♀️ neviem ja sa teda ešte zomrieť nechystam ale ja nechcem aby sa okolo mňa robili také ceremónie, nikdy som nebola stredobodom pozornosti a tak mi je aj dobre.

livka_
13. sep 2018

@matazirafa ak mas nastavenu predstavu ze to bude dostojne ked ostanes medikom na vyucbu tak ti to neberiem. Manzel v ramci skoly pitvu mal. To co mi opisal ako sa sprava doktor k telu, myslim tym prave ten pristup je neopisatelne dehumanizujce a tak traumatizujuce pre citlive osoby ze silne povahy sa povracali a slabe odisli. Nejde o smrad..Ale ak je raz pre doktora rutina je to masaker

drakvak
13. sep 2018

@jana_eyre Naša mamka bola v otvorenej truhle, vyzerala ako keby spala, zomrela na zlyhanie srdca dva dni po druhom infarkte v nemocnici, ale nebola nejako poznačená chorobou... kvôli jej rovesníkom - príbuzným a priateľom, ktorí sa prišli rozlúčiť, sme to tak nechali, veď kto nechce, nejde vôbec k truhle. Na jej živú tvár, hlas, pohyby nikdy nezabudnem napriek tomu, že naposledy som ju videla v truhle. Aj moje deti (7,9 rokov) sa boli na pohrebe rozlúčiť s babi, mne to nepríde nijako drastické voči deťom, veď aj smrť patrí k životu. Kedysi mŕtvi boli vystavení v truhle doma až do pohrebu a deti boli toho súčasťou. Ale to už je iná téma...

drakvak
13. sep 2018

@matazirafa Ale na pohrebe tým stredobodom pozornosti rozhodne budeš... veď tam všetci prídu kvôli tebe 😉 No budú možno aj takí, ktorí neprídu, lebo veď ani ty im už na pohreb neprídeš... (sorry, trocha čierneho humoru nezaškodí 😇 )

matazirafa
autor
13. sep 2018

@livka_ veď mne je jasne ze to nie je dôstojné. Ale to nie je ani keď sa roky rozkladáš v zemi, hoci si bola oblečená v pekných šatách. Dôstojne nie si mŕtva, dôstojne by si mala žiť.

matazirafa
autor
13. sep 2018

@drakvak áno poznám také medziľudské vzťahy, že ty mne neprídeš tak neprídem ani ja tebe 😂😂😂

jana_eyre
13. sep 2018

@drakvak to je na kazdom pozostalom, ako sa rozhodne, ako sa citi.. ja som rada, ze som jej nevidela tvar a je mi vlastne jedno co si mysleli ostatni, draha bola hlavne pre nas -jej deti a mamu, kedze ostatni sa na nu este za zivota vykaslali.. (zomrela kvoli mozgovej porazke, takze asi tiez nemala poznacenu tvar, ale bola by ina)

minuly rok mi zomrel svokor, tiez na infarkt.. mal otvorenu truhlu a jednoducho vyzeral inak.. je to proste moj nazor, ze som rada, ze to bolo tak ako bolo - so zavretou truhlou, nech to uz kedysi bolo akokolvek..

sisaka
13. sep 2018

@matazirafa čo bude s mojim telom mi je úplne jedno. Orgány a tkaniva ak sa budú dať použiť budú darované. Som legálne darca, mám to poznačené aj na ID karte a je mi úplne jedno, čo spravia so zvyškom, ak budú chcieť použiť na medicínske účely nie som proti, ako budú nakladať s mojim telom po smrti ma fakt netrápi. Pre mna je dôležité ako so mnou zaobchádzajú lekári za živa.

mikaela32
13. sep 2018

@matazirafa neviem ako dlho do zadu ale bola to tema v Damsky klub na Stv1, bolo to velmi pekne vysvetlene a tiez co treba vsetko pre to urobit

otomanko12
13. sep 2018

@sisaka ako sa môžem stať legálnym darcom?

taily30
13. sep 2018

@kluska v usa mas srdiecko na obcianskom ak si darca. ked si obnovujes obciansky, alebo aj ine dokumenty, pytaju sa, ci chces byt darcom. neviem ako to na SK funguje

meesha
13. sep 2018

@taily30 predpokladam, ze stejne jako v cr. Darce je kazdy, kdo nepodepise vysloveny nesouhlas. Proto je situace v zahranici-treba usa komlikovanejsi, maji to naopak.

katkalubkova
13. sep 2018

@matazirafa velmi zmysluplna tema. Tiez som nad tym rozmyslala, ale nie az tak "zivo". Moj manzel by s tym urcite nesuhlasil 😅. A som veriaca, takze telo - truhla by mala byt pokropena svatenou vodou...
Dalsia vec je to, aby to bolo vsetko korektne a svedomite urobene, teda telo pouzite skutocne na nieco dolezite, vyznamne a nie, ze cloveka ( par don ), este za tepla vykuchaju a predaju organy tam kde sa im to hodi.
Ale velmi pekna myslienka!

taily30
13. sep 2018

@meesha ano, tu si darca len ak s tym suhlasis.

osky
13. sep 2018

Teda,chcem sa ospravedlnit za svoju predoslu reakciu.vazne mi to prislo uplne na hlavu.
Nemala som potuchy ze je to mozne...aj ked byneslo o pravy diamant.
Clovek sa ozaj uci cely zivot...

radkamikic
13. sep 2018

Tazka tema..ja jednoznacne preferujem kremaciu..nebudem strava pre cerviky
Ponechanie telesnych pozostatkov na ucely vedy je pre pozostalych megatazke podla mna prave z dovodu, ze si uvedomuju ze ak aj bude niekde symbolicke miesto posledneho odpocinku nebude tam ich blizky naozaj a to v smuteni moze byt narocne a prehlbujuce traumu.
Co sa tyka otvorenej truhly...nechcem aby ma niekto z blizkych videl.nech poziada rodina niekoho kto sa na to citi , pohrebne sluzby to robia asi aj z dovodu predchadzaniazameny... ved aj to robia ludia a mozu sa pomylit aj ked by sa nemali
Otrasna skusenost z pohrebu starenky..ktoru si nepamatam za zivota namalovanu viac ako ruzom a v truhle mala modre tiene ako teenegerka..cista katastrofa
A pohreb mamy..ja som najstarsia zo surodencov tak som bola kontrolovat ci je vsetko ako ma byt a ten pohlad ma bude prenasledovat navzdy.

najk
13. sep 2018

@kluska netreba podpisovat ziaden papier na darovanie. Vsetci sme naopak darcami kym nepodpiseme papier, ze s tym vyslovene nesuhlasime. V SR to funguje na principe prepokladaneho suhlasu. Mozu si brat organy od kohokolvek. A nemyslim si, ze na zaklade toho by tu nechali ludi umierat, len aby mali prisun organov. To mi pride paranoidne

https://www.medipravnik.sk/clanky/darovanie-org...

sisaka
13. sep 2018

@otomanko12 ja nežijem na Slovensku, u nás platia iné zákony. Vo veľa krajinách si automaticky darca ak nedáš prehlásenie, že s tým nesúhlasíš. U nás je to naopak, ak nie si v registry darcov, tak nie si darca. Aby zdravotníci vedeli, že si darca mame na ID/vodičáku take srdiečko a napísané darca. Niekto sa tu obával, že v tom prípade zdravotníci ta nechajú zomrieť, práve naopak, robia všetko preto, aby ta udržali pri živote, keď už koli ničomu, tak koli organom 😉

thoughtfulweirdo
13. sep 2018

Ja som čisto vedecky racionálne založený človek a už som rozmýšľala nad tým, ako právne opatrit to, že chcem darovať po smrti každý jeden môj použiteľný orgán. Pre mňa je totálny nonsens zahrabat do zeme zdrave orgány, ktoré môžu niekomu inému zachrániť život.

sisaka
13. sep 2018

@taily30 aj u nás v Kanade srdiečko 😉