Dedické konanie a veci okolo toho

jankastraskova
20. jan 2019

Ahojte dievčatá, chcela by som sa poradiť. Mojej maminke umrela pred dvoma tyzdnami mama teda moja babička. Ostali dvaja súrodenci, moja mama a jej brat, s ktorým nemáme najlepšie vzťahy ani s jeho ženou. A vcera jej volala mamina švagriná, ze este je nárok na dôchodok po babke za december, a ze ked chce polovicu ma jej dať vediet a ona!!! Jej nadiktuje co ma vypisat,ako ma vypisat. Ale nezahrna sa dôchodok do dedičskeho konania? Lebo či to nie je z ich strany nejaká habadura. Lebo z ich strany môžeme čakať čokolvek. Babka jed chcela s maminkou vlastnou dcérou telefonoval tak teta pri babke stála a diktovala co má hovorit. Pod natlakom podpisal dedko darovaciu zmluvu ze dom je prepisaný na maminho brata. A to este nie je všetko. Malo byt druhé kolo dedičskeho konania, ktoré prebehlo bez mojej mamy, aj to naši zistili u notára náhodne. Preto sa chcem opýtat ak by niekto vedel poradiť, ze ako to teraz bude, aj s tym dochidkom, lebo oni ocakavaju ze mama sa toho vzdá aby oni mali pokoj. Uz ich máme prehliadnutych, a teraz jej budú stále telefonovat. Doteraz nič, vobec sa nevedeli ozvať, ked babka zila a mama sa jej snažila dovolat stále bol vypnutý telefón. Takze ďakujem za každú radu.

jankastraskova
autor
20. jan 2019

babka bývala pri Trnave, a navštíviť nam ju nedovolili, pretoze to je ich dom a hotovo. Bolo tam tolko veci ze az. Takze sa radšej chcem opýtať ak bude niekto vedieť, ze ako postupovať. Ďakujem.

andreagartnerova
20. jan 2019

Dôchodok uz po vacsine posielaju na ucet a ten sa prejednava ale aj keby nemala ucet tak by mal dat notar dopyt na socialnu poistovnu. Kedze babka zomrela len nedavno este nemoze byt spis ani u notara. Ked mu pride vola toho.kto vybavoval pohreb, ale ostatni ucastnici sa mozu informovat u notara.

jankastraskova
autor
20. jan 2019

@andreagartnerova rozumiem, babka mala dva dochodky vdovsky ten chodil z vojenského úradu, kedže dedko bol vojak, a starobny dôchodok, ona dochodky nosila postarka, dokonca ten vdovsky, co sa posielal z vojenského úradu, tak ten sa na účet neposiela len sekom!!! Ale jedna sa o to ci moze maminina švagriná takto s nou jednat, ze ona jej nadiktuje co tam ma napísať atd. To si myslim ze ju len balamutí. Takze ak som správne pochopila aj dôchodok bude v dedickom konaní. ? ako mama nechce nic ale nepaci sa nám ako maminina švagriná a mamin brat s mojou maminkou jednajú. Dokonca jej do telefonu povedal, že ona nie je jeho pokrvna sestra. Aj sme mame povedali, ze nech si vsetko nechaju, nech majú, za všetko zle budú raz pykat. Ak je na tomto svete trosku spravodlivosti tak sa im všetko vráti. Veľmi ma mrzí to aký zlý vzťahy majú ale ja to neovplyvním. Uvidime co budú vymýšlat. Ďakujem za radu.

lucinika
20. jan 2019

Všetok majetok, t.j.peniaze,nehnuteľnosti a pozemky si notár poprezistuje, pripadne mu súpis majetku poskytne ten kto vybavuje pohreb a notár ho naceni (vyžiada si aj zostatok dôchodku v Sociálnej poisťovni). Všetko ide do dedičského konania, mamina s bratom nemusí nič riešiť. Všetko pôjde na polovicu, teda v prípade ak babička nenechala závet (o jeho existencii a právoplatnosti sa bude zaoberať notár). Je jedno ci mamine zakazoval stretávať sa, má právo na polovicu majetku keďže je jej dcéra. Napríklad ja som si moju babičku pochovala minulý rok, ani jeden z jej 2 synov sa o ňu nestaral, nemal dlhodobý záujem, keďže nespisala závet všetko šlo im dvom na polovicu. Ja, keďže som pohreb platila a vybavovala som si mohla iba nárokovať na preplatenie nákladov. Dedička som nebola.

lucinika
20. jan 2019

Mimochodom, úprimnú sústrasť 😔 ak by si sa chcela niečo spýtať kľudne aj do IP. Vo veci pozostalosti som komunikovala s notárom osobne takže viem co to obnasa. Inak keď bol tvoj ujo disponent na babkinom účte, mohol v deň úmrtia resp. deň po ňom vybrať peniaze, notár si zisti zostatok v deň úmrtia a tvoja mamina bude mať aj tak nárok na polovicu.

andreagartnerova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankastraskova
autor
21. jan 2019

@lucinika ďakujem lucinika veľmi pekne, píšem ip