Je konanie notára pri dedičskom konaní správne?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

prosím o stanovisko, či je konanie notára pri mojom dedičskom konaní správne.

V novembri som mala prvé dedičske konanie. Predmetom dedičstva je byt po mojom otcovi, som jediná dedička.
Aby mohlo byť dedičské konanie ukončené, mala som doručiť potvrdenie o cene bytu ku dňu úmrtia otca (vystavené akoukoľvek realitnou kanceláriou).

Podrobný posudok s ocenením som odoslala emailom koncom novembra a následne som si telefonicky overila doručenie s koncipientom. Keďže konanie nepokračovalo, telefonicky som kontaktovala notársky úrad v januári a následne som 9.1.1023 opäť posielala posudok mailom, pretože ho vraj nemajú.

Ďalší mesiac sa nič nedialo, tak som na začiatku februára opäť kontaktovala notársky úrad. Koncipient sľúbil preverenie stavu. Po uplynutí ďalšieho týždňa mi volal koncipient, že notárka neakceptuje cenu nehnuteľnosti, ktorú stanovila realitná kancelária v posudku
a mám si dať vypracovať nový posudok v inej realitke (určenej notárkou). Podľa notárky je cena nízka (pozrela si sama ceny na internete).

Tento prístup je podľa mňa neseriózny. Je až špekulatívny. Vraj cenu mohla určit notárka podľa internetu priamo pri prvom konaní bez toho, aby som ja musela osloviť realitné kancelárie, zaplatiť za posudok, ktorý nakoniec notárka neakceptuje.

Za posudkom si stojí realitná kancelária, zodpovedá zaň a cenu dostatočne a podrobne zdôvodnila.

Ako sa môžem proti takémuto konaniu brániť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na Vašu otázku je potrebné uplatniť dve zásady dedičského práva:

1. Notár nie je povinný dodržiavať žiadne fixné lehoty, no zároveň je povinný postupovať tak, aby nespôsoboval prieťahy v konaní . Teda s ohľadom na množstvo práce, ktoré má a náročnosť jednotlivých zadaní.
2. Notár je povinný zistiť skutočný stav veci. Je oprávnený požadovať predloženie ďaľších dokladov, ak tie doteraz predložené nepovažuje za dostatočné.

Na základe Vami uvedeného zastávam názor, že:
a) notárka spôsobila neodvôvodnené prieťahy v konaní,
b) je oprávnená od Vás žiadať nový posudok, nie však od konkrétnej realitnej kancelárie.

Môžete na notársku komoru podať podnet na začatie disciplinárneho konania voči dotknutej notárke. Odporúčala by som Vám, aby ste tak urobili až po skončení predmetného dedičského konania (t. j. najprv doložiť notárke nový posudok, napr. od znalca a až následne podať podnet). Berte však do úvahy, že to, čo bolo iba povedané v telefóne bude len ťažko preukázateľné. Notárka/koncipient zrejme poprú, že požadovali posudok od konkrétnej kancelárie, budú tvrdiť, že ste ich zle pochopili.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk