Demencia u psíka

luckabj82
30. máj 2023

Mali ste niektorá psíka s demenciou,vedel mu veterinár pomôcť?

lilyianka
30. máj 2023

@luckabj82 môžem sa spýtať ako sa to u tvojho psa prejavuje?

moname
30. máj 2023

karsivan

luckabj82
autor
31. máj 2023

@lilyianka to pre kamošku zisťujem,nevidí, nepočuje a teraz že už ani nepýta von na potrebu,alé urobí to vnútri,začal sa točiť dookola

luckabj82
autor
31. máj 2023

@moname to sú na predpis?máš skúsenosť?

lilyianka
31. máj 2023

@luckabj82 nám odporučili milgammu, normálne kúp v lekárni. Neviem aký veľký psík je,my dávame 1 tabletku....mame to isté s tým,že už sa psík hocikde "zasekne" a potom šteká. Celkovo už vidno,že kvalita života nie je...

colsami
31. máj 2023

Karsivan alebo Aktivait moze trochu pomoct. Ale zazraky neurobia.
Treba si uvedomit ze demencia je bezna vec suvisiaca so starobou aj u psov, a ak sa pridaju neuro priznaky alebo zlyhavanie obliciek (aj z tych ve i sa moze tocit dokola - mala psa riadne vysetreneho u veterinara), tak uz psikovi nic nepomoze.

luckabj82
autor
31. máj 2023

@colsami to si uvedomuje,preto zisťuje,je to pudel má cez 14 rokov,či ho ďalej trápiť,keď nepočuje,nevidí buď spi alebo sa točí,bude konzultovať aj zveterinarom ale nieje momentálne doma

3009
31. máj 2023

@luckabj82 ja som mala to isté v januári s 13-ročným, ten ešte naviac už ani žrať nežral, tak som to ukončila injekciou- bolo to ťažké ale už som sa na neho nemohla pozerať.

luckabj82
autor
31. máj 2023

@lilyianka vet to ,ten psík len spi alebo sa točí,a v noci je nepokojný,tak musí k nemu vstávať,dáva čítať piť,zmenil noc za deň

luckabj82
autor
31. máj 2023

@3009 on ešte žerie

luckabj82
autor
31. máj 2023

@3009 a veterinár nemal problém uspať?

colsami
31. máj 2023

Preco by mal veterinar problem uspat takeho psa? Ked psik je stary, trapi sa, je dementny a nezere. Uhynul by... my veterinari mame skor problem s tym, ked ludia toto trapenie extremne predlzuju a nevedia kedy dost. Potom nas zavolaju k uplne apatickemu psikovi v agonii a ten pohlad je strasny. Nikdy by som tak psa nenechala dojst az do toho stadia, co bezne vidam.

Treba psovi dat sancu a riadne ho vysetrit, ale zhodnotit aka je prognoza a ak je nepriazniva, nepredlzovat jeho trapenie.

luckabj82
autor
31. máj 2023

@colsami nemám s tým skúsenosť tak sa pýtam

obonova7
31. máj 2023

U môjho 13 ročného psíka tiez mal demenciu a točil sa dokolecka stále v noci sme nespavali lebo začal zavýjat pridala sa mu k tomu epilepsia plus sa začal pocikavat dnu v byte tak som ho musela nechať ísť s ťažkým srdcom a do teraz na neho myslím každý deň ale pre neho to už bolo vykúpenie a u nás nepomohlo nič ani tabletky už nepomáhali.

luckabj82
autor
31. máj 2023

@obonova7 aké tabletky ste mu oprosim dávali

obonova7
31. máj 2023

Carsivan a okrem toho bral este aj na epilepsiu

marianeta
31. máj 2023

Ja mám 17 ročnú fenku a ako tak čítam ,tak ma tiež demenciu.Hlucha je už dávno, zrak odchádza tiež a často sa stratí ( myslím tým že sa postaví proti stene a stojí tam aj 15 minút, väčšinou ju musím vyviesť ja), a tiež sa točí na jednom mieste,alebo ide do pelecha, tam sa otočí a ide do kuchyne,tam sa zas otočí a ide do pelecha, a toto spraví nespočet krát. V noci tiež pochoduje.

luckabj82
autor
31. máj 2023

@marianeta a liečis nejako ,či ju nechávas tak?
@obonova7 je mi ľúto

marianeta
31. máj 2023

@luckabj82 neriešim.Ma 17, papá aj pije.. Skôr má trápi jej mobilita, lebo už vidno že tie nôžky neslúžia ako majú, ale utratiť by som ju nedala..To príde až v momente keď sa nebude môcť sama postaviť.

lilyianka
31. máj 2023

@colsami ty si prosím veterinárka? My máme rovnaký údel ako píše autorka,fenka na cca 15r a rozmýšľame co ďalej. Pred mesiacom a pol sme boli u veterinára,dala nám tabletky a povedala,že ak nezaberu, tak ju uspí, i keď, že ešte "chodí ",žerie a pije, tak by nemala. Vraj az v prípade,že sa nebude môcť postaviť a žrať.
Milgamma síce zabrala, aj pribrala,ale teraz je to rovnaké. Síce pije,žerie,ale musíme byť pri nej, lebo ju predné nohy prevazia a bud do misky spadne,alebo do nej zaborí nos a hotovo. Chodí sem a tam,akoby automaticky,zle vidí,slabo počuje, ak vôbec. Posledne dni šteka na nič. Sedí a šteká. Leži v pelechu a šteká, bez príčiny. Bývam do noci hore kvôli nej,aby som ju dala spať. Síce sa nám teraz netoci toľko ako predtým,ale ide a spadne. Na terase máme schody keď chceme,aby vykonala potrebu,dáme ju dole, počkáme a zoberieme znovu dole. Teraz znovu pochudla. Hlavu nosí už pomaly na zemi,chrbát zohnuty.
Je už ten čas? 😪
Predtým sme s tým boli zmierení, ale dala sa "dokopy" a videli sme trošku zlepšenie, ale bez liekov a našej pomoci .....

lilyianka
31. máj 2023

@colsami ešte dodám,krvné testy dobré, srdce silné, iné choroby nemá.

colsami
31. máj 2023

Ahoj, mrzi ma to, ale z toho co popisujes mi to vobec nepride ze psik ma zachovanu kvalitu zivota.... Milgamma tiez nie je uplne zazracna, trosku jej pravdepodobne ulavi od bolesti, ale ako nezainteresovany posluchac mam pocit ze je na case sa rozhodnut, ci ponecham psika v tomto uz "bludnom" stave...

moname
31. máj 2023

@luckabj82 nám karsivan dosť pomohol je vnímavejší a zas začal jesť ,ale teda dostal aj kamaráta šteňa to je parťák ktorý ho "oživil"-apatický bol pred tým

zuzanaam
31. máj 2023

Mali sme 19,5 ročného psa, dostával Karsivan aj Milgammu. Bol už trochu nahluchlý, horšie videl, ale jedol, pil, bol aktívny. Pečeňové testy a hodnoty poukazujúce na funkčnosť obličiek už tiež nemal optimálne, mal diétu. Posledný rok začal mať problémy s rovnováhou, pri žraní padal, dali sme mu misku vyššie, aby sa nemusel predkláňať. Tiež sa v noci motal, zašiel niekde za gauč a štekal, aby sme ho vyslobodili. Posledný rok som spávala s ním, ku koncu mal na noc chvíľu aj plienky. Na poslednú injekciu som s ním išla po tom, čo jedného večera začal močiť krv a do rána sa to zmenilo na hnis. To som už vedela, že to lepšie nebude a nenechali sme ho sa ďalej trápiť. Do toho momentu si dovolím povedať, že nejako veľmi netrpel, životné funkcie mu slabli postupne v podstate posledný rok života.

kiki68
31. máj 2023

@luckabj82 gabapentin je super, karsivan je pri prvych znakoch, potom uz naopak posobi dost zle. Gabapentin vie dost pomoct, nielen vlastna skusenost

rejcl44
16. dec 2023

Baby ja sa uz zblaznim, neviem presne ci to je demencia, ale skor ano. Mam 15 rocneho psika a posledne mesiace je hroza, pocikava sa nam doma, mal zapal mocovych ciest a myslela som, ze je to tym, ale po vylieceni to neprestalo a to by nebolo az ak hrozne lebo kym to viem nejako zabezpecit a nosi inkontinencny pas tak sa to da, berie cca 3 tyzdne nieco ako Carsivan, je to nahrada, ale nebadam ziadne zlepsenie, cez den spi vela a ked pride vecer pochoduje, budi ma, a co je najhorsie kym sa ulozi vecer niekde 1hod aj 2 stale hundre, knuci, chodi hore dole, je to ako psychicky teror. Viete nieco este poradit, da sa mu pomoct🙏