Dieťa versus bývanie. Čo skôr?

hexina
26. aug 2011

Ahojte,

chcem vas poziadat o nazor. Vedieme miernu polemiku s priatelom, ze co by bolo lepsie. Byvame v 2 izbovom byte, ktory je nas a planujeme v buducnosti rodinku a vacsie byvanie. Moja otazka znie co je lepsie:

najprv dieta s tym, ze by som bola na materskej a byvali by sme zatial v tom byte bez nejakych hypotek na krku

alebo

najprv sa zatazit hypotekou postavit dom a potom deti?

Verim, ze je tu vela mamiciek, ktore sa najdu bud v prvom alebo druhom pripade a preto vas chcem poprosit o vase PRE a PROTI v situacii v ktorej ste boli vy 🙂

mame tesne pred 30 obaja

moj nazor je najprv babo, potom hypo aby som mohla do rozpoctu prisipet aj ja..a ked uz potom bude dom..stale kolo toho bude vela roboty a nakladov a neviem si predstavit, ze budem na materskej v tej dobe..a mam pocit, ze potm uz nikdy nebude vhodna chvila mat babo.

DAKUJEM za nazor 🙂

katy1979
26. aug 2011

@hexina vsak si si aj krasne odpovedala. ano treb sa riadit aj rozumom ale hlavne srdcom .dovod preco ho nemat sa najde totiz vzdy.

aduskatt
26. aug 2011

ja suhlasim, my mame sice trojizbak, ale v podstate asi 6 rokov nam uuplne postacovali dve izby.v jednej sme spali, v druhej vedieme rodinny zivot, maly je aj tak stale s nami..takze asi by som volila dieta a potom kupu bytu

liviaf14
26. aug 2011

@hexina aj ja som za to, že najskôr dieťa v 2 izb. byte a potom, postupne väčší. popri materskej budete mať aj menšie náklady na 2. izb. byt, a keď pôjdeš do práce, tak hypo. v podstate je to tvoj názor tiež 😉 držím palce 😉

bobi3
26. aug 2011

@hexina ak by bolo na mne, určite dieťa... presne takto som rozmýšľala ja, a to som ani zďaleka nemala 30 a vlastný dvojizbový byt ako vy... teraz mám 34 a za sebou už prvé IVF, samozrejme neúspešne ☹ Byt, dom, pohodlnejší život sa zabezpečiť dá aj vo vyššom veku, dieťatko občas už ťažšie. Držím moc palčeky, aby ste sa rozhodli správne.

dazdovka
26. aug 2011

Ahoj, da sa zit aj v dvojizbaku s dietatkom, aj s dvomi... Moji znami zili takto so styrmi detmi a neboli to ziadne socky, mali dom na vidietku a dvojizbak v meste, kde zili cez tyzden, v ktorom sa spolu nejako popratali. Ked nebudete mat dietatko teraz, tak kedy? Ja by som na tvojom mieste mala hned dve-tri deti a potom sup do prace, aby si nebola polovicu produktivneho veku na materskej... Len nech je tvoj mily pozitivne nakloneny k rozrastaniu vasej rodinky, lebo ak mu to pripravis necakane, nemusi to dobre dopadnut. Dieta je obohatenie, ale aj strasne vela odriekania, tak drzim palce k spravnemu rozhodnutiu 🙂

hexina
autor
26. aug 2011

dakujem pekne za nazory....

asi my zeny sa na to pozerame inac...hlavne ked vidim, ze okolo mna ma kazda druha problem otehotniet...

uz len najst nejaky kompromis 🙂 🙂

m.i.r.i
26. aug 2011

ked uz to byvanie mate, tak kludne dietatko...ja by som sa o dietatko nepokusala, ak by ste nemali nic alebo zacinali stavat a byvali u rodicov a podobne..aj ked aj take pripady su a im to vyhovuje, ja osobne mam ale radsej istoty a zabezpecenie..ale kedze byt mas, 2 izbak ti bude stacit pre maleho na nejaky cas, vacsina deti sa aj v 3-4 rokoch este hravaju pri rodicoch v obyvacke ci kuchyni..stavat s malym dietatkom tiez nie je jednoduche, ale myslim, ze v tvojom pripade lepsie riesenie..drzim palce!

katy1979
26. aug 2011

@hexina mam pocit ze tvoj drahy ma opacny nazor. maly byt velky byt vsetko jedno. aj ten najmensi byt na svete je obrovsky ked do neho pride maly drobec. tuzba po dietati byva neprekonatelna a laska k vlastnym detom tiez. kebyze byvate v garsonke tak este chapem tvoju otazku pri 2.byte nemas co riesit.

bobi3
26. aug 2011

ono sa vždy nájde dovod, prečo ešte s dieťaťom počkať... dvojizbový byt a bez hypotéky je myslím na začiatok super, mnohé mamičky nemajú ani to 😉

hexina
autor
26. aug 2011

@katy1979 ano ..dakujem... uplne ma chapes 🙂 a mam taky vnutorny pocit, ze radsej by som teraz v pokoji mala tu babatko v tomto bytiku, ziadne stresy, ziadne extra vydavky...

okrem toho clovek nikdy nevie keby sme sa chceli potom snazit po par rokov o babo..moze to trvat dva tri roky mozno...do toho stresy.... neviem obavam sa toho velmi

hexina
autor
26. aug 2011

@bobi3 ano tiez si to myslim, ze mozme byt radi za ten dvojzibak a ja som nesmierne vdacna za to, ze ho mame...

no uvidime ...tak ci tak je to hudba buducnosti a verim, ze vsetko dobre dopadne 🙂

katy1979
26. aug 2011

@hexina neobavaj sa nicoho. chod kam ta srdce taha teda rob to po com tuzis. myslim ze mate idealny start stat sa rodinou

hexina
autor
26. aug 2011

@katy1979 dakujem...aj ked pravda je ze sme spolu len rok...mozno preto priatel riesi to, ze by sme o rok zobrali hypo zacali stavat a ked by sa mozno dom dostaval do roka ...by preslo par rokov a boli by sme si istejsi jeden druhym...chapem aj jeho...

uvidime kedy moje biologicke hodiny vybuchnu 🙂 jedno je jasne musi nas tam tahat srdce oboch 🙂

martina2001
26. aug 2011

@hexina vo vašom veku by som riešila mimino, my sme mali dvojizbák, ale veľký a bývali sme tam s jedným dieťaťom v pohode, stále sme to druhé odkladali, že vymeníme byt, kúpime iné auto, dovolenky a nakoniec sme mali všetko a na mimino sme čakali viac ako 2roky a horko ťažko sme to dokopali dokonca, tak nič neodkladaj, dom,veľký byt to všetko príde aj potom 😉

katy1979
26. aug 2011

@hexina toto poznam. to moji chlapi si so mnou vytrpeli

hexina
autor
26. aug 2011

@bobi3 drzim silno palceky nech sa coskoro zadari 🙂 a pamataj, ze nase myslienky nam robia buducnost ;)

hexina
autor
26. aug 2011

@katy1979 🙂 ako myslis? v com vytrpeli?

katy1979
26. aug 2011

@hexina s mojim ospevovanim a presvedcovanim o detoch. ono ked ho raz presvedcis bude rad to sa neboj. len ho presvedcit. mne sa to nedarilo par rokov. vela slz som vyronila.

hexina
autor
26. aug 2011

@katy1979 no ano..to vacsinou tak byva...ze jedne chce a druhy este nie 🙂 ale zas ja nechcem nic nasilu ..ani nikoho nutit...ale ked zene biju hodiny no neviem :D musi to byt asi tazke ..ale vidim, ze tie slzy stali za to ked mas dvoch krpcov ;)

kisska
26. aug 2011

@hexina ja tiez hlasujem za babo. Mate premyslenu situaciu, ako by to bolo, ked pojdete do hypoteky? 20-30 rokovy vysoke splatky, plus investicie do domu, investovany cas a energia na min. rok dva. Plus udrzba. Urcite sa ti potom nepojde na matersku velmi lahko - vypadne tvoj prijem, zvysia sa vydavky.
Ja som sa s drahym po roku spolocneho byvania brala 😉 Uz som ho videla rano strapateho, choreho, nervneho, unaveneho... uz som si bola ista 😀 😀 😀 Tiez som mala 30, ked sa narodilo prve dieta a dnes hvoorim, ze keby som vedela ake je to uzasne mat deti, tak ich mam uz davno. Drzim palce a prajem spravne rozhodnutie 🙂

katy1979
26. aug 2011

@hexina hej a pomohlo prave aj presviedcanie ohladom financii a buducnosti jednoducho ak to mas premyslene do konca to na chlapov zabera

masinka
26. aug 2011

@hexina ked som si precitala nazov temy, tak prve co ma napadlo, bolo, ze vsak samozrejme byvanie az potom dieta....potom som si pozrela tvoju uvodnu otazku a ako tu uz napisali niektore baby, v podstate si si sama odpovedala 🙂
aspon zakladne byvanie mate uz poriesene, vek na to tiez mate, tak na tvojom mieste by som teraz riesila to dietatko. Verim ze sa ti podari presvedcit aj partnera 🙂

bobi3
27. aug 2011

@hexina ďakujem, snáď, uvidíme 😉

zivika
27. aug 2011

my sme tiez chceli najskor stavat a mat vsetko pripravene na prichod babatka, ale osud to chcel inak a pritrafilo sa nam bejby 😀 nemenila by som za nic...tiez byvame v dvojizbaku a myslim, ze este nejaky cas nam aj postaci, ved drobec spava s nami v spalni a cez den je stale pri mne, takze detsku izbu vobec neriesime 🙂 a to, ze vypadol moj prijem je citit, keby sme mali este aj hypoteku, bolo by to asi huste...ja by som chcela asi este aj druhe mimco, nech mam matersku odkrutenu 😀 a potom do robotky...no a potom sa moze zacat stavat 🙂

p.j.jacky
27. aug 2011

Moja skusenost....najprv dietatko.My sme najprv budovali,hypo a podobne...a ked sme mimi uz chceli...nedarilo sa.Cakali sme 6 rokov....A hlavne ked mas pred 30nou.Tak sup dietatko.Vychovate ho aj v 2izbaku.Hlavne ze mate svoje byvanie.Vylepsovat sa da stale,ale deti sa rozkazat nedaju.

anjelikovia3
27. aug 2011

tak pripojím sa aj ja , máme tri detičky , ako prvé sme mali auto ... teda dve ,,, čakali sme prvú dcérku ked mala 13mes. prvá narodila sa druhá a to sme už išli do svojho ked bola na svete druhá dcérka síce je to 3izbák al nám zatial vyhovuje ... pretože už máme pozemok a chceme začať stava´t , teraz máme 7ročnú , 6ročnú teda obe už školáčky a ešte najmladšiu 2ročnú a všetko zvládame aj bez hypoték odvtedy sme vymnili aj auto za lepšie a teda sme šikovný s manželom myslím ako zohratý pár a nič nám neušlo ani bývanie ani autá ani detičky a som rada že sm ich riešili teda plánovali skôr a uprednostnili pred čím kolvek tak nech sa vám darí , a hlavne pozitívne myslite pa

darinkazv
27. aug 2011

😉 my sme do 3 rokov dcérky bývali u svokrovcov, potom som šla do práce, vzali sme hypotéku, máme vlastný veľký 2 izbový byt a čakáme druhé bábo. my spávame na rozťahovacom gauči v obývačke a dcérka má vlastnú izbu. keď sa bábo narodí, budú mať spoločnú izbu. nám to takto vyhovuje. pri hypotéke na 30 rokov sa už asi na väčší nezmôžeme, ale kedysi sme aj my ako deti vyrastali v spoločnej detskej so súrodencami. to už je len dnešný trend, že by každé dieťa malo vlastnú izbu. ale samozrejme záleží aj od veľkosti izby. my máme 2 izbák rozlohou ako 3 izbový byt. izby sú veľké, do budúcna plánujeme predeliť obývačku na spálňu a druhú časť na obývačku 😉 no a deti budú mať spoločnú veľkú izbu 😉

anicka26
27. aug 2011

My sme tiež bývali najprv u rodičov.Asi tak do malého 4apol rokoch.Mať tak vtedy vlastný byt...Ale hypoteka sa ťažko plati z jedneho prijmu.Tak sme čakali,kým ja pôjdem do práce,zobrali si úver máme maličký 3izbový byt,narodilo sa nám druhé dieťa a žijeme spokojne.Nieje to nejaký luxus,ale kým by som šetrila na vlastné bývanie,tak deti nemám nikdy.Aspon v dnešnej dobe je to tak.Byt tebou tak idem na mimčo,máš už na to svoj vek a bývať kde máte,potom by to už nemuselo vyjsť.A hypoteka sa vam bude s dvoch platov lahšie riešiť 😉

kamilka22
28. aug 2011

Vo Vasej situacii, kedze mate vlastne byvanie by som tiez najprv volila dieta a potom hypoteku a dom. Sme v podobnej situacii, ale byvame v 3 izbovom. Dcerka ma v septembri 4 roky a syn ma rok a pol, tiez ked mi skonci materska tak nas hypoteka neminie, lebo chceme ist do domceka. A som rada, ze pocas materskej nado mnou nevisel strasidelny mrak s nazvom "hypoteka".

lussyl5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz