Dlhý let s dieťaťom. Ako ho zvládnuť ? Čo si vziať?

femmefatale
9. jan 2009

chcela by som poprosit skusenejsie maminy o rady a tipy, ako zvladli taky dlhy let (zatial sme leteli s malym len 4 hodiny), co si vziat so sebou a tak, a nielen rady pre dieta, ale aj pre maminu - prekonanie unavy a tak 😅
rovnako na co davat pozor, pripadne ak mate skusenosti s priletom do usa, co nas caka v lietadle a po vystupe z lietadla..
dakujem

dididi30
9. jan 2009

ahoj
tak my mame podobny problem alebo neproblem ale s autom chodime z anglicka na sk a opacne a dokonca 24 hodin 😉 zvladame to bravurne, ale oproti lietadlu je taka vyhoda,ze si mozeme hocikde a hocikedy zastavit 😉
no a lietadlom sme isli ,,len 2 hodky tak pohoda...
drzim palce

mywiel
9. jan 2009

To by zaujimalo aj mna, po prilete atd. tiez sa chystame na Floridu - Miami zhruba v septembri... 😅

femmefatale
autor
9. jan 2009

toto mi dnes napisali z ambasady:
Dobry den, ak budete cestovat v ramci bezvizoveho programu, kazdy cestujuci vratane deti musi mat vlastny biometricky pas a cestovnu autorizaciu ESTA, ktoru odporucame vytlacit a mat so sebou pri prilete do USA. Vsetky slovenske pasy vydane po 15.1.2008 su biometrickeV ramci bezvizoveho styku mozte ostat v USA max. 90 dni a pobyt sa neda predlzit.Po obdrzani oboch horeuvedenych dokladov staci kontaktovat letecku spolocnost, ktora Vam poskytne priletove informacie. Odporucame aj cestovne poistenie liecebnych nakladov, ako do kazdej inej krajiny. Ak budete v USA soferovat, budete potrebovat medzinarodny vodicsky preukaz.S pozdravom,Vizove oddelenie

femmefatale
autor
9. jan 2009

toto mi napisala moja milovana kamaratka 😵 , ku ktorej ideme, urcite to pomoze aj vam:

Prirucnych minimum a len to nejnevyhnutnejsie, t.j, prezlecko Nathanovi, oblubeny vankusik ak ma.Hracky nove, este jeho ockom nevidene a nehlucne, farbicky, papiere, Tekutiny nie,(par prazdnych flias na naplnenie) maximalne jednu vodu na zarobenie formule,vsade na wc su fontanky, ale vacsinou ti daju horucu pitnu vodu v kaviarnach na letisku a v lietadle flaskovu.Nemaju mikrovlnku v lietku, takze si zohrieva len v horucej vode. Sklicka, podbradniky jednorazove, mokre servitky, chrumky, knizocku.Nedavaj ziadne utlmovaky.Ja som raz dala Benedril, dava sa na alergie a malo to asi ten ucinok, ze Sofia bola strasne unavena a nevedela zaspat.
Zaklad je, aby mal Nathan plne brusko.Pred nastupom do lietadla nech zje cele sklicko, lebo tam sa nebude sustredit.Nedavaj mu ziadne chrumky a kekse pred tym, az v lietku. A samozrejme ked je najhorsi, behat s nim po ulicke, alebo mozno aj sam bude objavovat okolosediacich.tiez lizatko a veci zakazane maj pripravene na stav krizi.
Dudel na snurke, nech nestrati a nepovala sa a mat aj nahradny.
Topanky si daj take, co nebudes musiet snurovat, lebo cez kontroly ides bosa, aj deti, tak si to ulahci. Mikina obliect, lebo je v lietadle dost kosa/.
Na letisku maleho co najviac nechat behat, lebo sa este nasedi.Po letisku behate peso, bez kocika, s malym na rukach +prirucna batozina, takze si premysli, co zvladnete.Dobre je mat na krku taku tasticku, kde budu letenky a pasy poruke a tiez $.Vaky na chrbat su prakticke, mat volne ruky a tie aj lahko suchnes pod sedadlo. Tam maj veci, co budes podchvilou vyberat, aby si nemusela stale vstavat a hladat svoj kufor v uloznom priestore nad hlavami.Ulozte si ho bud nad seba, alebo ked neni miesto tak radsej pred seba hore, aby ste ked budete vystupovat nemusli cakat a pretlacat sa dozadu, lebo to je davova psychoza, nikto vas nepusti a vsetci stoja natlaceni v ulickach, tak nech to mate cestou von.Mozes mat jeden mali kufrik a kabelu na osobu so sedadlom pri sebe. Velke batoziny 2ks po 25 kg myslim. Mali by vas pustat do lietka medzi prvymi, kedze mate dieta. Nastoj na PREDNEJ RADE sedadiel, je tam kopa miesta pod nohami, takze Nathna ked zaspi mozes ulozit na deky na zem. Bude pocut hukot lietadla a nie rusive zvuky oznamov a buchot a vravu.Deky si pytajte extra co najskor, lebo sa minu.Mali by ste mat na sedadle, ale aby to mal Tano makke, potrebujes viac.Pod nohami sa ti aj super prehra a hlavne nemas nervy, ze kope do cestujucich pred vam a ti su neni z vas nervozny, lebo to ti na pohode neprida.Ale over si to viac krat, radsej este zavolaj priamo airolinky, lebo mne agentka povedala, ze sedadla povedal nech mamae v predu a neboli.Je to fakt dolezite
Na udrzanie bdelosti si pytam viac krat kavu, ale to az na ceste do EU, ine nic.Ja nemam problem s casovym posunom do USA, ale na SK strasne.
Ak bude volne sedadlo, hned sa nan nasukajte, cihaj aj v zadnych radoch.
Oznacte si vsetky kufre viditelnou paskou, aj tie prirucne, lebo vsetky na kope vyzeraju rovnako a aj ked budete cakat na vydaj batoziny, aby ste si nasli lahko.
Odporucam si zobrat radsej velke lahke cestovne tasky strasne vela sa tam zmesti, a ked sme ich nepotrbovali, zrolovali sme do gulky a zbalili. Kufor ti zaberie vela vahy( teraz po tych obmedzeniach) A ako som uz pisala, minimum veci k nam, lebo tu sa fakt nabalite, ako kazdy a budete mat problem to odniest.

mywiel
9. jan 2009

Tak mi biometricky pas nepotrebujeme zo Svajciarska akurat budeme musiet vypisovat formulare a dlhsie nam bude odbavenie trvat ako tym co ten biomet. pas maju, ale nevadi tolka investicia kvoli jednej ceste sa mi neoplati.

mywiel
9. jan 2009

Nam netreba ani viza... 😉

kristynaw
9. jan 2009

my jsme ted leteli s malou. tri letadla,nejdelsi let 10 hodin.
mala spala asi celkove 3 hodiny-po ceste zpet.tot vse,po ceste do cr jsem letela jen ja a mala a meli jsme 3 sedadla jen pro sebe,tak na tech hajala,to se letelo pres noc,to spala dost. na ceste zpatky jsem letela s manzelem,a taky jsme meli tri sedadla, takze sedela na prostrednim a v sede usnula. oni se snazi vyhovet a dat ti sedadlo, bulk head seat atd,kdyz je to volny. i kvuli nam prestehovali jednoho cloveka.

je dobry koupit novou hracku,kterou jeste nevidel. hodne snack, davat napit nebo dudlik pri vzletu a pristani kvuli usim. deky,je tam zima. chodit v ulicce, jestli mas prenosnej dvd prehravac,pustit neco,treba krtecka,nebo tak ... mala se divala na tu velkou televizu co je v letadle chvilema.... 😀 nechat se divat z okynka...snazit se uspat. nebat se pozadat o pomoc.... letusky,atd...
hlavne na letisti nechat vylitat,protoze se nasedi dost.
po pristani budes potrebovat nevim co,kdyz ted nejsou viza...ale budes cekat v obrovske fronte, kde se pak dostanes k chlapkovi,co si prohlidne vase pasy a to vse a vezme si elektronicky otisky,da ti bilej papirek do pasu,kterej se pri odjezdu odevzda... v letadle budes muset vyplni t formulare dva...
pak si pujdes vyzvednout kufry.nesmis mit zadne syry,masa,ovoce,zeleninu...

jinak pro malyho vodu,presnidavky,atd si vzit muzes, oni to zkontrolu takovym papirkem ,ze tam nic neni.ale ja si brala jen malou vodu a jinak dokoupila na letisti.

napis do ip pokud mas vic otazek. ja ziju v usa uz pres dva roky ,do ceska jsem letela dvakrat , oboje s malou a pokzade jedna cesta byla bez manzela....

kristynaw
9. jan 2009

muzes mit kocar,ten si vezmes az k letadlu (nejaky golkfy treba) a pak ti to u letadla zase daji...

na kufrech mam vyraznou ruzovou pasku,abych vedela,ze jsou nase a nemusela kontrolovat listecky a cisilka...

kristynaw
9. jan 2009

zkus spat,kdyz dite spi...ta unava muze byt dost drsna..ale prezijes to,protoze ti nic jinyho nezbyva...
ja mela vzdycky jedno zavazadlo prirucni nahore a jedno mensi , pod sedadlem prede mnou a v tom mela vsechny ty hracky, dobroty,plinky,atd..

prebal si ho pred odletem,tesne pred... na zachodech v letadle byvaji prebalovaky,ale at mas aspon tech prvnich par hodn klid...

pisu ruzne,co me napada,tak sorry za tapetu :D

luciask
9. jan 2009

ja odporucam uz pri zabookovani letenky poziadat o tie miesta kde sa da pripojit na stenu ta koliska, hlavne pre mensie deti, je mozne ak pockate az kym budete letiet, ze tie miesta budu uz obsadene inymi mamickami s detmi a tak budete mat smolu.
na cestu odporucam nejaky lacny kocik, golfky, kedze aerolinky sa vam nezarucia, ze sa to nepokazi, vela krat sa stalo, ze kociky prisli polamane. V Usa su vacsinou chodniky v lepsej kvalite tak aj lacny kocik vydrzi. Vacsina veci je v usa lacnejsich, takze netreba sa nejako extra balit, vzdy sa da cosi dokupit. to poistenie odporucam, zdravotna starostlivost je tu velmi draha, a clovek nikdy nevie co sa moze stat.
nebalit cerstvu zeleninu a ovocie, masove vyrobky, v lietadle sa vypisuje formular, kde treba napisat co donasate. Inak pre deti maju vacsinou letecke spolocnosti aj detske menu, ale treba ho najneskor do 24 hodin nahlasit, teda ak idete aj so starsimi detmi.
Inak ak chcete vyuzit, to ze do 2 rokov netreba kupovat plnu cenu letenky, tak musi byt dieta aj pri odchode z USA pred dovrsenim dvoch rokov. Inak aj tak sa kupuje tak, ze aj infant( dieta do 2 rokov bez naroku na sedadlo) plati 10% ceny letenky plus vselijake poplatky, a vyjde to obycajne okolo 300$.

bluff
9. jan 2009

ff a to kde letite ze 15 hodin v lietadle? nie na FL? do LA je to 12 hod. v kuse

ja som letela naposledy s Air Berlin a nemohli sme mat pri prestupe kociky. tri hodiny na letisku s malou a taskami na rukach bola katastrofa.
ja by som jej teraz urcite kupila take to voditko, aby mohla ist po svojich a sa mi nestratila.

inaki do LA vobec nespala, nemohla som sa ani najest a kavu som pila len studenu, aby som ju neobliala. mali sme pre seba sice cely volny rad, ale nechcela spat na sedackach. prve miesta mi veru nedali, hoci som ich zabookovala telefonicky, ale vo viedni mi ich nevedela dat, nevedela ktore su to. nakoniec mi dala zle, az druhy rad.

prenosne dvd je dobra vec. ja som nabrala aj nove hracky, ale ju vtedy nic nezaujimalo (mala rok) chcela len chodit a skakat. ja som bola total nevyspata a hotova. 😉

tak drzim palce, nech vam to prejde ovela hladsie.

kristynaw
9. jan 2009

jj,pri prvni ceste do ceska jsme meli tu korbicku,to se pridela na stenu a v tom mala spala 🙂ale rok a pul stary dite-to uz ti reknou,ze je moc velky 😠

luciask
9. jan 2009

kristynaw, ale da sa, ak jej nechas nohy vonku, predsa lepsie ako drzat dieta, ma to vahovy limit ten sme splnali, a tak sme to aj vyuzili.
Bluff, no mne sa to este nikdy nestalo, ale som ani nikdy neletela s Air Berlin.

kristynaw
9. jan 2009

no ,me rekli,ze uz je na to moc velka a nedali mi to...

femmefatale
autor
9. jan 2009

baby dakujem, ste velmi zlate..
ano, ideme na floridu a planujem zobrat goface zapp a chcem ho dat do lietadla v tej prenosnej taske, co k nemu davaju, tak sa mi hadam nepolame..neviem si predstavit, ako by sme ho vlacili na rukach..
planujeme ist s british airways, z budapesti do londyna, tam 3,5hodiny cakame a z londyna priamo do tampy..
a ideme s manzelom, 10rocnym synom a malym teroristom 😉 - vtedy bude mat skoro 2..
navrat mame planovany tak, ze odlet z tampy je 2 dni pred jeho 2.narodeninami, domov dorazime 1 den pred 😉
a to, ze budem vycerpana a hotova, to viem uz teraz, ja som tak sebecka, co sa tyka nedostatku spanku ☹

bluff - nathan keby bol dievcatko, tak by bol zara 🙂

super, len piste, piste co vas napadne..

femmefatale
autor
9. jan 2009

mne ide hlavne o to, ze prestupujeme a hlavne, ze je to tak dlhy let.. a o to, ako bojovat s unavou a byt fit.. (ja sama som neraz letela, ale s tak malym dietatom len nedavno do egypta, co hravo zvladol, len to bol nocny let, takze ja som to tak hravo uz velmi nezvladla, bola som strasne unavena)
marcus uz je velky, lietanie pozna a s nim nie je problem..
ani ja som teda nikdy problem nemala, vyspala som sa v lietadle podla potreby a hotovo - ale teraz s nathanom cely den v lietadle, priznam sa, mam z toho trocha stres..
samozrejme, ze tam, kde ideme a hlavne ku komu ideme stoji za tu chvilu vycerpania, ale predsa len, ak mate nejake tipy na sviezost, sem s nimi 😉

luciask
9. jan 2009

kristynaw, no aj mne hovorila letuska, ale ja som bojovala, nikde na nete ani na navode na tu kolisku nie je vyskove obmedzenie iba vahove, a to sme splnali, takze sme ju mali. Toto bolo ked sme leteli Northwest, cestou naopak sme isli s austrian a ti teda problem vobec nemali, ozaj zalezi na letuske.

bluff
9. jan 2009

ff
na tu unavu asi len to ti pomoze, ze sa z toho vyspis na floride 😀 a polehnis na plazi 😉

luciask
9. jan 2009

neboj zvladnes to, ja som raz prestupovala 3 krat a prezila som to, bola som tehotna a starsia mala 13 mes., letela som vsehovsudy 24 hodin, no nebola to sranda ale prezili sme to.
tip na sviezost. Ak ides ku kamoske, tak jej maleho po ceste nechaj, a ty si na chvilku schrupni.

janulkab
10. jan 2009

Luciask FF ide ku mne 😵 😀

luciask
10. jan 2009

janulka, tak to je sranda, inak som rozmyslala, ze ci anhodou to nejde k tebe, ked tam spominala Sofinku. Tak vam bude veselo, no uzite si to. Aj ja dufam, ze kamoska pride k nam v aprili, este musi dovybavovat novy pas, a vypisat ten formular.

shira_
9. aug 2015

tema vela rokov neaktualna no skusim ozivit, co v lietadle 10 hod. s 1,5 rocnym dietatom- kde a ako moze spat? ak nedostanem to miesto v prvom rade? ma narok iba na sedenie mne na kolenach, tj. celý let ma rukach resp. behanie po lietadle? ak tomu dobre rozumiem, ja nemozem vobec spat, ze? ci ako to funguje? tak dlhobsom neletela nikdy, ani sama nie to este s detmi...

shira_
2. dec 2015
majkafilcakova
28. mar 2016

Ja sa tiez chystam letiet do usa do New Yorku s malou co vo febr. Mala rok. Mam z toho velke obavy a stres aj ked som uz v usa bola ale vtedy som ten let absolvovala ked este dcerka nebola na svete. Isla som tromi prestupmi a bola som unavena vycerpana z celkoveho 28h presunu zo SK do Gorgie..neviem si predstavit co to bude s malym dietatom co neobsedi na mieste. Ale dakujem za rady co tu citam aspon aby som bola ako tak pripravena na tu narocnu cestu. Tie tipy sa naozaj zijdu. Ked to ostatne zvladli musime aj my 🙂

shira_
28. mar 2016

@majkafilcakova my sme let zvládli s dvoma deťmi 5r a 1,5 r. starší snáď ani nevie, ako letel-cestou tam pri tablete a cestou naspäť to komplet prespal. Mladší na mieste vobec neobsedí. nie je plačlivý ani zlostný, skor veselý a komunikatívny, ale nesmierne živý. Kočík sa dal zobrať až k lietadlu,po schodíkoch a v lietadle na rukách. nemali sme ani basinet, ani miesto navyše, ani širšie sedadlá pri záchodoch, proste žiadne výhody... ulička v lietadle je úzka, malý behal hore dole, dosť sme zavadzali, chytal sa pri chôdzi ručičkami ľudí sediacich pri uličke.. niekomu to bolo milé, no niektorí aj pozerali škaredo..ak som ho mala na kolenách, neustále kopal do sedačky pred nami, čomu som nijak nemohla zabrániť..on je proste neustále v pohybe. ak sa chlapík pred nami na sedadle sklopil, mali sme fakt málo miesta- kopal o to viac. počas denného letu spal 2x, nočný prespal celý. všetky spánky mne na rukách a viac- menej na prsníku, dosť tam bol hluk, všetko ho rušilo, letušky chodili s vozíkmi stále hore dole.. musela som dávať pozor, aby mu do uličky netrčali nožky ked spal, letušky na to vobec nedávali pozor. cestovanie s dieťaťom do 2 rokov je značne nedomyslené, bolo tam pomerne dosť takýchto detičiek, podľa mňa tam vobec nemajú miesto..neviem či by nestálo za to priplatiť dalšiu letenku-neviem, čo je lepšie- dieťa to zvládne,len pre rodičov je to ťažké, no vydržať sa to určite dá. pri nočnom lete späť mi prespal na rukách skoro celý let a starší sa zviezol na sedadlá, tým pádom som ja strávila bez pohybu a bez spánku celú noc a chudák moj muž ju prestál v uličke. Uložiť deti pod sedadlo sa nedalo, nebolo kam.. čo sa zábavy týka, jedlo, pitie, tablet, knižky, chodenie, vyrušovanie spolucestujúcich.. dojčenie tiež vyplnilo veľmi veľa času a samozrejme pristávanie a vzlet. moje obľúbené bolo prebaľovanie na wc- hopkal na prebalovacom pulte a pozeral sa do zrkadla, nemal mi kam ujsť... takto sme zabili tiež nejaký čas, aspoň sme mohli chvíľu postáť, natiahnuť sa a nikomu sme nezavadzali. po prílete sme dvaja zničení dospelí naháňali dve vyspaté deti a po príchode domov zaspal aj manžel 😀 😀 ale však ženy zvládnu všetko 😉

lucia_ma
21. okt 2016

Ahojte nas prave caka let nastastie aspon teda priamy ze nebudeme prestupovat ale za to teda ideme 11hodin denny let no uvidime.. nasa mala je zlata a pocitam ze sa tam prebavi so spolucestujucimi haha.. no nejak uz bude. Tiez vsadzam na zaxranu - kojenie.
ale xcem sa spytat - leteli ste z Viedne? Ake su tam podmienky co sa tyka prirucnej ked je dieta neviem sa to dopatrat - mozem jej zobrat jedlo napr vyzivu v skle - to ma viac ako 100ml a hlavne xcem zobrat termosku to ma asi 0,5l s horucou vodou..to potrebujem.. vdaka

extrate
21. okt 2016

@lucia_ma môžeš zobrať pre dieťa všetko, nie je problém. voda, aj termoska, výživa, džúsik. už sme išli x-krát z viedne a vždy bez problémov, ak je to dieťa maličké do troch rokov tak to skontrolujú a nikdy nič nevyhodili.

lucia_ma
22. okt 2016

@extrate dakujem super 😊 a inak aj ti v lietadle zohriali jedlo pre dieta? Ja xcem malej zobrat aspon jedno varene jedlo..nas caka 11hod let tak nexcem aby bola len na suxej strave.

lucia_ma
22. okt 2016

@extrate a este ma napadlo s klimou nemali tvoje deticky problem? Ja vzdy ked som letela som bola uplne zamrznuta a raz som z klimy aj oxorela..😕

extrate
22. okt 2016

@lucia_ma no treba ju dobre obliecť, aj mne býva zima z klímy. letušky boli vždy velmi ochotné, deťom doniesli hračky primerane veku, jedlo nám zohriali. tiež sme leteli 11 hodín. denný let je náročnejší ale dá sa to zvládnuť.