Dvaja samci morčaťa

jazumalu
10. okt 2016

Ahojte, neviete mi poradit? - asi 3 tyzdne mame 2 morcata samcov 3 mesacnych, su spolu v 1 klietke. pani, od ktorej sme ich kupili, vravela, ze su spolu od narodenia v jednej klietke a nebiju sa. ozaj sa k sebe vzdy tulili, no uzasni boli, pobili sa iba o jedlo - jeden chcel vzdy uchmatnut druhemu, hoci jedla bolo dost. V piatok sme ich takto nechali doma, lebo sme sli na chatu a v nedelu, ked sme sa vratili, nechapali sme, co sa stalo - biju sa ako divi, hlavne jeden zapara do druheho. nechapeme, co sa mohlo stat cez vikend.....

0silvia0
10. okt 2016

@jazumalu citujem zo stránky: http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=poriz...
Dva samečci se v mládí snášejí dobře, ale během dospívání spolu mohou, ale nemusí začít bojovat. Kromě individuálních povah obou zvířat závisí i na tom, zda je jeden nebo oba samečci využíváni ke krytí. Krytí může zvýšit agresivitu k ostatním samcům.

Tip: Morčata, která nemohou být z nějakého důvodu spolu (například samec se samicí, pokud nechcete mít mladé, nebo dva jedinci, kteří by se prali), můžete oddělit mříží, přes kterou spolu mohou komunikovat a tak si vzájemně dělat společnost.

Sestra má morčatá, ale samičky a vždy si kradnú jedlo, asi títo tvoji samčekovia dospievajú, tak majú vzbúrené hormóny... daj im do klietky domčeky, aby sa mohli jeden pred druhým skryť, keď jeden nemá náladu na druhého...

jazumalu
autor
10. okt 2016

Dakujem ti za odpoved aj za citat. Maju jeden domcek na sirku klietky prepoleny na polovicu, takze by mohol mat kazdy svoje. My len nechapeme tu zmenu za vikend, co sme doma neboli. V piatok bola este pohoda.

0silvia0
10. okt 2016

@jazumalu hormóny sú hormóny, nikdy nevieš kedy prepuknú... morčatá majú radi úkryty, tak možno treba dať ešte jeden domček navyše a keby to bolo príliš brutálne, tak oddeliť mrežou ako je napísané. Poprípade choď na tej stránke, ktorú som dala do diskusie a spýtaj sa skúsenejších chovateľov morčiat.

darinks01
10. okt 2016

nie je dobre ked rovnake pohlavie je spolu a to sa netyka len morciat ale aj inych zvierat. My sme mali kedysi laboratorne mysi a ked boli samci spolu velmi zle sa znasali. Ked sme ich kupovali tak tiez k sebe v pohode ale ked sme ich mali doma tak koniec 😖

janka3112
10. okt 2016

Ahoj. Ja som mala dlhe roky morcata a vzdy len samcekov. Mala som dvoch od mladatka, spolu vyrastali a naozaj sa mali radi. Vzdy zaspali tak ze si jeden k druhemu prilozil hlavku. Potom nam jeden uhynul tak sme sa bali ako to ten co ostal zvladme tak sme hnes do par dni kupili dalsie mladatko samceka. Hned si na seba zvykli a dospely ho pekne prijal. Skus im dat chvilku cas. Vela stastia 🙂

natassa2
10. okt 2016

@janka3112 no nie som si ista ci potrebuju este nejaky cas kedze spolu funguju uz dlho 🙂 najhorsie je ze clovek nevie predvidat co sa moze stat ci sa az do krvi nedohryzu alebo co ☹

janka3112
10. okt 2016

@natassa2 mozno ze sa len pohadali 😀 a potrebuju cas na udobrenie, hehe

jazumalu
autor
10. okt 2016

Baby, ďakujem. Možno im kúpim fľašu vína na udobrenie 🙂

0silvia0
10. okt 2016

@jazumalu stačí keď dáš každému jednu mrkvu a uhorku, aby nemali príčinu sa otĺkať...

tutu_1
11. okt 2016

Ja by som ich oddelila do iných klietok. Chovali sme uz kadečo, a je pravda, ze niekedy sa medzi samcami vyvinie aj skutočne priateľstvo, ale je to skôr výnimka, ako pravidlo. Samice sa znesú skôr. Radšej oddeliť kým si niečo nespravia, alebo vymeniť jedného za samičku 🙂

0silvia0
11. okt 2016

@tutu_1 keby vymenili jedného za samičku, tak by museli riešiť, čo s malými morčiatkami 😎

jazumalu
autor
11. okt 2016

ved toto. takto to navrhol aj syn a ze by sme si ich vsetkych nechali a mali by sme chovnu stanicu..... v byte 🙂 uz len toto mi chyba 🙂

tutu_1
11. okt 2016

@0silvia0 to je pravda 🙂
@jazumalu chápem my sme tak mali skrečky 😀 ale ja by som ich oddelila aby si neublížili 🙂

0silvia0
11. okt 2016

@tutu_1 a tak nemusí to byť také hrozné, možno sa časom udobria a budú ok. My máme spolu dvoch samčekov potkanov a bijú sa len akože, viac-menej si vyhradzujú hranice a hierarchiu, nikdy sa nebijú do krvi ani si nikdy neublížili...

tutu_1
11. okt 2016

@0silvia0 nemusí, ale mne sa stalo, že jeden samček (boli to škrečky zlaté) zabil druhého. Tiež to bolo kvoli jedlu alebo možno kvôli nedosatočne veľkej klietke. Neskôr som kúpila vážne, že obrovskú klietku a už sa mi to nestávalo ani pri samčekoch vedeli sa jeden druhému vyhnúť.

jazumalu
autor
16. nov 2016

no vysledok je, ze sme klietku museli predelit na polovicu, ale vidia sa cez to, tak mozu kecat 🙂 ....von ich pustame po 1, na rukach ich drzime po 1, lebo to bolo uz o zivot....takto to zatial funguje.

tutu_1
16. nov 2016

@jazumalu to su samci, darmo.