Dve priezviská po rozvode. Dá sa to? Ako postupovať?

wladka
28. sep 2008

Ahojte.
Mam jednu otazku. Som od januara 2008 rozvedena. Kedze som za slobodna bola aktivna v pracovnych a v inych sferach, tak ma viaceri poznaju po priezvisku za slobodna.. Len minimalny pocet z minima ma pozna po novom 🤐 . Rada by som si nechala priezvisko, ktore mam, aby som ho mala rovnake aj s dcerkou, a druhe, ktore som mala za slobodna pripisala. Je to mozne? A ako postupovat? A ako to je potom? Ktore by bolo ako prve, a ktore za pomlckou? Dakujem za rady..

evka_
28. sep 2008

ahoj,

Zmenu mena a priezviska upravujú ustanovenia § 6 - 8a zákona č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v platnom znení.

Treba na urade skusit ci sa to podari vybavit... ci im budu dovody zmeny postacovat musia posudit oni....

ja co viem (tiez mam dve priezviska) tak v takom pripade musis pouzivat obidve minimalne v uradnom styku (tj, seky a pod.... rovnako vsetky kolonky nimi vyplnovat a pod... co sa tyka beznej komunikacie, napriklad telefony a pod, pouzivam ako ma kto pozna... cize ako mi vyhovuje 🙂

pomlcku ti dnes nedovolia - ak si zvolis dve prieviska rozhodne bez nej.. a v akom poradi si ich das, je len na tebe...

dufam, ze som aspon trosku pomohla ;)

expertka8
28. sep 2008

...pouzivanie 2 priezvisk sa pouziva BEZ pomlcky 😉
...1.priezvisko je po mangelovi...2.za slobodna 😉
...v uradnom styku je nutne pouzivat obidve priezviska 😉

...tolko moja osobna prax 😉 😀

wladka
autor
29. sep 2008

dakujem baby.. 😉 bez pomlcky, no ja som mimo, neviem co som si myslela..ale dakujem 😉

dalsia vec, aka je hranica poctov pismeniek? Mam totiz dlhe meno, priezvisko za slobodna tiez 😒 , asponze o 2 pismenka menej to priezvisko nove.. co myslite? dokopy je to 27 pismen 😅 😅 😅

ex, aj ja som chcela tak, ze prve po ex, a druhe za slobodna..

evka_
29. sep 2008

🙂 ja mam tak dlhe meno (teda oboje plus meno a tituly - s tym vsetkym viac ako 27) ze sa mi to fakt skoro nikam nezmesti - ani na bankovu kartu ani na preukaz poistenca a pod 🙂)))) ale myslim ze to nie je obmedzene 🙂

proste mi to potom museli na tych dokumentoch nejak poskracovat (tj bez titulu, alebo len jedno meno a pod)

🙂

na obcanak sa toho zmesti dost a to je hlavne 🙂

wladka
autor
29. sep 2008

ozaj, ja aj dva tituly.. 😅 .. ja mam tiez dlhe meno, dlhe priezvisko.. neviem co si nasi mysleli, ale je to otrava pisat 🙄 😅 .. to je trest..ale vsade, vacsinou pisem skratenu verziu.. ale inak to je hruuuza.. 😀 ..

wladka
autor
29. sep 2008

meno: 9pismen
za vydata: 8 pismen
za slobodna: 10pismen 😀 ..
1.titul: 3pismen
2.titul: 3pismen
3titul: ak sa podari - robim si rigo v pg, uz odovzdavam pracu: 6pismen

ja len vysoke hranice 😠 😀 😀 😀 ..ani neviem ci to uznaju 😅

alexandra
29. sep 2008

wladka nie som si ista, ci mozes po rozvode mat obe priezviska. Pokial viem, tak len jedno, alebo druhe. Do 3 mesiacov od rozvodu mozes poziadat o takzvane spatvzatie priezviska, co je len vyhlasenie, matrika ho nemusi schvalit, len Ti zapisu to za slobodna. Mozes sa ho pokusit zmenit aj dcerke...

wladka
autor
29. sep 2008

aha, to som chcela vediet.. vdaka moc..

miskinadamko
18. jan 2011

a ako je to vtedy ked sa matka vyda a ma svoje aj manzelove priszvisko, a dohodnu sa ze dieta sa bude volat po nej. vtedy by teoreticky malo mat aj to dieta 2 mena nie? 😕