Ekumenické aktivity pápeža Františka: Sú kontroverzné?
Neviem ako vy, ale mňa ekumenické aktivity pápeža Františka privádzajú do rozpakov. Jednota sa má budovať v mene Krista, ktorý je jediný Pán a niet iného mena, v ktorom by sme mohli byť spasení. Nevybuduje sa cez falošné zjednocovanie sa s inými nekresťanskými náboženstvami za účelom zmiernenia náboženského extrémizmu.
https://www.tyzden.sk/spolocnost/113653/papez-v...
Ako to vidíte vy?
Vsetci sme ludia, kazdy veri v co chce. Spajat by nas malo dobro v nas, bez ohladu na vieru alebo aj nevieru v akehokolvek Boha. To ti pisem ako ateista, pretoze nikdy nepochopim ako sa ludia mozu tak rozdelovat a nenavidiet len na zaklade toho v co veria lebo neveria.
@michaelka_ Ja beriem pápeža ako hlavu cirkvy, zástupcu Krista na zemi. Tým pádom mi neprináleží posudzovať jeho kroky, ale mať voči nemu rešpekt a úctu. Poslušnosť voči cirkevným autoritám je jednou z čností, hoci by sme s nimi nesúhlasili. Okrem iného súčasný pápež mi je veľmi sympatický. Dnes aj na kázni zaznelo "Kto nie je proti nám, je s nami"🙂
@michaelka_ Ale ved nabáda ludi aby sa kvoli inemu vyznaniu viery nevraždili.Ma sa tolerovat kazde vierovyznanie.Ved je to prkne,co sa ti na tom tebe nepaci?
@michaelka_ nemá byť kresťanstvo o láske k blížnemu? Boh je Dobro. Pápež je zástupcom Ježiša=Boha=Dobra. Aj kresťanstvo potrebuje reformu. Som praktizujúca katolíčka, ale súhlasím s tým, že zavádza určité zmeny. Kresťanstvo potrebuje ísť vpred.
@michaelka_ neviem ako si myslela to "niet iného mena", však arabskí kresťania používajú meno Božie Allah rovnako ako arabski muslimovia. (JHVH, Allah, - ten ktorého krestania označujú v slovenčine Otec)
To, že vy veríte, že aj Ježiš je Boh neznamená že meno Allah, ktoré používame my, vy nepoužívate. 🙂
@michaelka_ Pápež sa môže ľudsky pomýliť. Boh sa však nemýli nikdy. Preto nie je dôvod obávať sa.
@lenkakravcova spolocny je len pojem, ale toho isteho Boha nevyznavaju, takze tam spajanie nie je mozne...
@michaelka_ papez sa nema problem spajat s inymi nabozenstvami, pretoze on i doktriny rkc nie su rovnake s Pismom, aj v evanjeliu
@michaelka_ obavám sa, že si vyberáš a cituješ len to, čo ti vyhovuje. Svet i cirkev nemôžu zostať v roku 1000 o menej. Máš 21.storocie! Pápež len dodržiava a posúva medzi všetkých zákon lásky. Miluj každého blížneho svojho! Nemyslím si, že človek, ktorý verí v Nudhu, neverí, uznáva Luthera.. je horší. A to ti píšem ako aktívny Rkt veriaci človek. Mne sú aktivity pápeža veľmi sympatické! Napriek veku je progresívny (primerane) a spájajúci človek. Škoda, že sa stal pápežom v až tak vysokom veku!
@tilonka práveže moslimovia, židia aj kresťania veria v toho istého Boha. Uznávajú aj tých istých starozakonnych prorokov, akurát majú rozdielne zákony a chápanie viery. Kresťania ešte navyše veria, že Mesiáš už prišiel, zatiaľ čo moslimovia a židia ho stále čakajú.
@lenkakravcova by ti tie rozdiely vedela lepšie vysvetliť 🙂
Svätému Otcovi plne dôverujem. Je pekné, že vyzýva k vzájomnemu respektovaniu a prijímaniu aj iných náboženstiev. Nech už veríme v koho chceme, mali by sme sa spojiť v snahe o dosiahnutie spoločného cieľa - šírenie dobra a nastolovanie/upevnovanie mieru.
@tilonka moja viera v dobro v ludoch nie je viazana na ziadnu vyssiu instanciu. Bez ohladu na to v co verime alebo neverime by sme v sebe nemali zivit zlobu a nenavist k tym co to maju inac ale hladat to dobro v nas aj v nich, hladat to co nas spaja a nie zamerat sa na to co nas rozdeluje. Viem, naivna predstava, ale kym nezacneme sami od seba, tak sa nic nezmeni. A papez sa o to snazi tiez, co mu pripusujem k dobru.
@glade22
Muslimovia veria, že Ježiš je Mesiáš. A očakávame, že ho Boh pošle ešte raz na Zem, kedy si splní svoju mesiašsku úlohu (pomazaneho vládcu), porazí Antikrista a všetko definitívne položí pod vládu Božiu (Ježiš bude ako kráľ na čele ľudstva určité obdobie, potom už bude len koniec sveta a Boží súd).
@viestta presne tak. V ekumenizme nejde o to spojiť rozličné viery, ale ide o to aby sa ľudia zhodli na spoločných hodnotách a nich stavali vzájomnú spoluprácu. Napr mier. To chce snáď každý a pre každú vieru je to hodnota.
@lenkakravcova a nepísala si tu kedysi, že Ježiš bol len prorok, ktorého len tak ako viacerých pred ním zabili?
Lebo potom celkom nechápem tu nenávisť extrémistických moslimov voči kresťanom , keď sú tam minimálne rozdiely vo viere
@michaelka_ mňa to jeho ekumenické aktivity neprivádzajú do rozpakov, mne vyslovene vadia, a sú mi odporné, pápež bohužiaľ robí, čo robiť nemá, a bohužiaľ robí, čo robiť nemá, to treba jasne pomenovať, a to viditeľne robia napríklad kardináli Müller, Sarah, biskupi Strickland, Schneider, na Slovensku napríklad otec Mordel
@glade22 nie. Nepísala. V islame je Ježiš považovaný za jedného zo štyroch najvýznamnejších prorokov a poslov Božích. Zároveň však má navyše funkciu Mesiáša. Avšak nepovažujeme ho v žiadnom prípade za Bohu rovného. Boh je Večný. Ježiš nie. Ježiš je len Božie stvorenie ako my všetci. Rovnako tak Boh v Koráne uznáva pannu Máriu ako jednu z najvýznamnejších žien islamu, Bohu oddanú, avšak nikde ju nenazyva božou matkou (keďže Boh matku nemá). Proste tie rozdiely sú najmä v tom, že kresťania veria, že to čo je v Biblii je doslovne. My veríme, že sú to všetko metafory (aj to "boží synovia, dcéry, boží syn."), že proste Boh je len Jeden Jediný - ten ku ktorému sa modlil aj Ježiš.
To nechápem ani ja. Niektorým ľuďom proste hrabe v hlave. Myslím, že to pramení z toho, že prvé Božie prikázanie je o viere v Jedného Jediného Boha. Zároveň Boh hovorí, že odpustí hocičo okrem pridružovania k Nemu (to znamená, že pravdepodobne neodpustí ani to, ak niekto uctieva Ježiša ako Boha, ak sa k nemu dostala správna informácia z Koránu ako to je). Myslím, že z toho plynie potom nenávisť medzi extrémistami oboch strán. Jedna strana chce "spasiť" tú druhú za každú cenu,.. a keď to nejde tak extrémizmus prechádza do sporov, potýčok atď.
@lenkakravcova áno, Boh je len jeden, ale je Trojjedinný, Otec, Syn a Duch Svätý
@suptdi nie pre viac než polovicu sveta. 🙂 Ani Ježiš by s tým nesúhlasil.
Mk 10,18, Biblia:
Ježiš mu odpovedal: „Prečo ma nazývaš dobrým? Nikto nie je dobrý, iba jeden — Boh.
@lenkakravcova ďakujem za podrobnejšie vysvetlenie! 🙂
@lenkakravcova a uz je to tu zase, prekrucat Pismo
@tilonka čo je na tom prekrútené?
Nepovedal to tak vari Ježiš? Klame Biblia? 😀
Či chceš tvrdiť, že on sa vlastne neohradil voči tomu ako ho nazvali a akú vlastnosť mu ľudia dali?
@lenkakravcova Ján 14:6 Ježiš mu odpovedal: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.
@suptdi odpovedaš úplne niečím iným. 🙂
Môžeme si to prejsť jedno po druhom.
V Tom verši, ktorý som dala ja, sa uvádza, že Ježiš sa ohradil voči tomu, aby ho nazývali "Dobrým/Svätým" lebo len Jeden je taký - Boh.
Tým jasné oddelil Boha a seba. Poukázal na to, že ich vlastnosti a podstata sú odlišné. Teda nie sú tým istým čo sa týka "persony". Na iných miestach môžeš vidieť, že hovorí o Tom, že všetko má od Boha (že všetko dostal) alebo aj o Tom, že iba Boh Otec je Boh ktorý je Vsemocny a Vsevediaci (nik iný nevie o konci sveta, ani syn - posol, ani anjeli - služobníci - iba Otec: Boh)
Druhý verš, ktorý si dal ty, hovorí o tom, že Boh posiela prorokov na zem s posolstvom Božím. Ak ľudia danej doby podľa odmietnu, nedostanú update, a teda nemajú všetky informácie ako sa dostať k Otcovi (k Bohu). Preto Mojžiš bol cestou k Bohu pre ľudí jeho doby, Ježiš bol cestou k Bohu pre ľudí jeho doby a Muhammad ako Tesitel a pečať prorokov je cestou k Bohu pre ľudí dnešnej doby.
Všetko to do seba zapadá ako puzzle. 🙂



@michaelka_ neviem, neprináleží mi súdiť. Každý sme boli stvorení na Boží obraz, nech je nabozenstva akéhokoľvek. Máme žiť tak, aby sme druhých obohatili, potešili a pomohli a je asi úplne jedno akého sme náboženstva. Ja som síce kresťanka, ale nepríde mi, že mám právo pozerať na iného človeka na základe náboženstva.