Eutanázia pre psíka alebo iného domáceho miláčika

luise
6. dec 2009

☹ Nemyslela som si, že raz budem zakladať takúto tému, ale bohužiaľ, keďže som ju nikde nenašla a som nútená spýtať sa Vás, či ste s takýmto niečím už bojovali a ako ste to riešili, odhodlala som sa na jej založenie.
Máme staručkého a chorého psíka, ktorému ako sa zdá odchádza centrálny nervový systém. Už nepomáhajú inekcie, ani výživové pasty a posledných pár dní preto riešim práve túto otázku.

Rada by som sa opýtala tých, ktorí takýmto niečim museli prejsť, ako usmrtenie injekciou znášalo ich zvieratko. Nezniesla by som pohľad na neho, keby sa mal trápiť v nejakej agónii, ale pokiaľ by kľudne zaspal, dopriala by som mu vytúžený pokoj.

Tak mi prosím Vás pomôžte správne sa rozhodnúť, lebo on je viac ako obyčajný pes, je to môj priateľ... 😢

Ďakujem.

inkinka
9. dec 2009

aj mne tu vcera slzy tiekli, tak skusim napisat dnes. Psika sme museli dat utratit, lebo bol chudak stary a zacal padat na bok a nevladal sa sam uz ani postavit, kocurov nam zrazilo auto alebo uz nedosli a nikdy sme sa nedozvedeli, co sa im stalo. Casto na nich myslim, aki boli vsetci mili, kazdy s inou povahou a ze aj napriek tej bolesti z ich straty to stalo za to ich mat.

dada1212
9. dec 2009

lucia Existujú aj rôzne občianske združenia, ktoré sa starajú o opustené psíky a aj ked miesta nemajú nazvyš a asi Vám ho nezoberú, ale viem, že ak niekto už svojho psa nechce, tak nie je problém, aby si im dala jeho fotky a oni ho dajú do svojej ponuky psíkov na adopciu. A myslím, že ani útulok by nemal mať problém dať ho do ponuky, s tým, že zatiaľ ostane u Vás.
Je to osemročný psík, ešte aj s chorobou, tak treba počítať s tým, že bude trvať o dosť dlhšie, treba hlavne dať čo najviac inzerátov a mať trpezlivosť, lebo to bude trvať dlhšie ako pri šteniatku.
A ak poznáš v okolí nejaké firmy, ktoré sú v noci strážené, skús sa ísť popýtať aj tam, podľa mňa tam by bol taký psík najvhodnejší, prípadne skús najísť nejakých chovateľov rotvajlerov, ktorý už sú skúsený a možno by toho psíka si zobrali.

titkovamiriam
9. dec 2009

luci tak drzim palce mi mame teraz len jednu pitbulicu mka 4 roky no nevedela by som sa snou rozlucit,skoda ze tu nemozu byt foto zvierat by som sem dala aka je krasna 🙂

consti
9. dec 2009

Luise, pokud se pejsek už trápí, tak nemáš jinou možnost 😔 😢 . Je mi to líto, my museli nechat utratit už tři pejsky 😢 . U jednoho jsem i byla a dodnes brečím, když si na to vzpomenu, ale měl těžkou nemoc, i když to byl teprve dvouletý a krásný vlčák a my mu už nemohli pomoci. Jak už psaly holky, pejsek dostane injekci a usne. Nic necítí, netrápí se, všichni jsme u něj byli a brečeli...Hodně sil 😔 .

consti
9. dec 2009

lucia chápu tvůj strach, ale to, že chceš dát pryč psa, kterého máte 8 let...Na to musíš mít silný žaludek. 😅
Dítě je samozřejmě přednější, ale stejně nechápu, proč dávat pryč psa, který tvému dítěti neublížil a proč chtít, aby se dítě citově nenavázalo na psa... Doufám, že pro vašeho pejska najdete hodného pána, klterého si zaslouží. Nemluvě o tom, že v 8 letech není pes starý, může tu být dalších 8 let a strávit je v útulku. Pro toho psa je to velký podraz... 😝 😅

marion
9. dec 2009

Luise, viem v akej si tazkej situacii. My sme toto zazivali minuly rok. Nas Nico jazvecik mal 16 rokov. V 13 rokoch absolvoval operaciu semenikov, mal obrovsky nador, najhorsi stupen. Narastol rychlo. Sanca na prezitie bola mala lebo bol stary. Prezil to a my sme boli velmi stastni. Nakolko som vtedy mala obdobie statnic bolo to o to vacsie trapenie...

O 2 roky sa mu na jednom pazuriku urobil velky vyrastok.Zacal rast, az mal problem chodit. Ja som vtedy bola tehotna asi v 8 mesiaci. Moji rodicia sa tajne rozhodli ist s nim opat na zakrok, ale teraz uz fakt bola sanca ziadna, lebo narkozu by asi neprezil. 😉 ☹ Moj Niklik bol ale taky silny havko ze to opat prezil, lebo mal silu zit, a chcel sa dozit mojho syna Lukaska. Tak po operacii sa mu chodza opat zlepsila. Moj Lukasko sa z neho velmi tesil vzdy ked sme k nemu prisli. 🙂 🙂 🙂

Ale pol roka na to, sice mal velku silu zit, my sme videli ze jeho telo uz nevladze. Tak sme dlho zvazovali, ale nevedeli nabrat odvahu. Az jedneho dna lezal, u mojej maminy (je zdravotna sestra) l pacient, bol to zverolekar, a on povedal ze po 13rokoch je to uz trapenie pre psika. Tak vtedy sme opat o tom zacali uvazovat, ze ukoncime jeho trapenie, ze ho dame uspat. Este tu bolo velke rozhodnutie kto s nim pojde. Ja som nemala silu. Tak isiel ocino s maminou. Poslali mi este cez mms poslednu fotku. Doteraz ju mam v mobile.
Aj teraz mi tecu slz,y ze nevidim na klavesnicu ale je to tazke. Niekedy je lepsie ked zdravotny stav rozhodne o osude psika, ako ked my musime rozhodnut. Verim ze uz mu je dobre v psom nebi. Je tomu rok ale stale na neho myslime.

Viem, ze pre niekoho su trapne tieto riadky,a nechapu ako moze mat niekto vztah k psovi, ale mne velmi pomohol. Hlavne po psychickej stranke. Pocas vysokej skoly, ked som mala skusky, to ze bol stale pri mne. Pred domom sme sedeli na lavicke a ja som sa ucila.

A hlavny dovod preco sme ho kupili, bola operacia mojej maminy, ked bola pol roka doma. A to jej velmi pomohlo, ze mala spolocnost....

Tak prajem vsetkym kt. su v tejto situacii aby sa nebali, je to tazke rozhodnutie, ale ak chceme pomoct tak sa musime rozhodnut....

🙂 🙂 🙂

jabber
9. dec 2009

lucia - to taky nechápu, proč nechceš aby se malá citově vázala na vašeho psa...? Na tom přece není nic špatného, naopak děti, které vyrůstají se psem jsou hodně obohaceny 😉 Jen je potřeba k psovi správně přistupovat a hlavně naučit malou, že se nemůže vrhat na každého psa, kterého vidí a chtít se s ním mazlit.

My máme v rodině 2 psy (z toho 1 u tchánovců) a od začátku učíme malou, že cizí psi jsou prostě tabu a že by ji mohli kousnout - protože se samozřejmě taky chtěla vrhat kolem krku každému psovi, kterého viděla 😅 Teď už to chápe a cizích psů si nevšímá 😉 Zrovna tak bylo potřeba vysvětlit, že když jde po chodníku, tak se nesmí chytat za ploty a strkat do nich prsty 😅 To nebezpečí prostě číhá na ulici všude, bohužel, je to tak 😅

A samozřejmě si nesmí příliš dovolovat ani na naše psy, děti jsou hrozní mermolezové a nejradši by (nejlíp spícímu) psovi lezli po hlavě, zádech atd. Ale to je všechno jenom o výchově.

Samozřejmě je to vaše věc a vaše rozhodnutí, ale pokud ho vážně dáte pryč, tak bych nejdřív zkusila najít pomoc u klubu chovatelů rotvajlerů, třeba tady http://www.rtw.cz/, pohledej na netu, nebo bych poslala maily na chovatelské stanice, vylíčila vaši situaci a věřím, že někdo z chovatelů vám pomůže, všichni mají spoustu kontaktů. Myslím si, že útulek by pro vašeho psa byl už konečná stanice ☹

luise
autor
9. dec 2009

Marion, určite si nikto nemyslí, že Tvoje riadky boli trápne, práve naopak! 🙂 Viem veľmi dobre o čom hovoríš, keď píšeš o tom, ako Ti Tvoj psík pomohol po psychyckej stránke; zažila som to už neraz a za to mu budem naveky vďačná... 😵 😵

luise
autor
9. dec 2009

Prepáčte, určite ,,psychickej"- asi mi šibe! 😉

bubba
9. dec 2009

nas hafan,museli sme ho utratit toto leto....mal asi 17 rokov.....chudak hafo uz nevidel,nepocul,hocikde ho vykotilo stracal stabilitu,vypadala mu srst na jeho krasnom hunatom chvoste a mal len taky konarik 😅 ....zavolala som znameho zverolekara ten mi vysvetlil cely postup aj to ako to cele prebieha.bolo to tazke ale chudak pes sa trapil a tozvie ako dlho by sa este...nie som nejaky extra zveromil zeby mi to zlomilo srdce alebo co...ale toto bol moj priatel sprevazdal ma od detstva k dospelosti a nebolo to lahke ucinit take rozhodnutie..

sincerity
10. dec 2009

neviem ci to tu bolo... ale v niektorych poslednych desatoro pre psikov je desiaty bod:

10. Až sa môj čas naplní, nenechaj ma trpieť. V prípade nutnosti skonči moje trápenie včas, ale nech tak urobí môj veterinár, ktorý ma celý život pozná. Ja Ti budem za to vďačný, budem sa na Teba dívať z psieho neba v ktorom si sniť svoj večný sen. Len ťa prosím - zostaň v tej chvíli so mnou.

luise
autor
11. dec 2009

Ahojte,
píšem tieto slová a trasú sa mi ruky; je mi strašne nanič. ☹ ☹ Dnes napoludnie sme sa rozlúčili s naším miláčikom. 😔 Spravili sme to, čoho som sa tak bála... Viem, že to pre neho bolo to najlepšie, lebo bohužiaľ už viac nebolo pomoci, no akosi sa s tým všetkým neviem zmieriť! Je mi strašne, chytá ma depka a aj keď si uvedomujem, že časom to bude lepšie, myslela som si, že keď som sa pre niečo tak strašné raz rozhodla, že to budem niesť aspoň trošku statočnejšie! Opak je však pravdou. Akosi sa u mňa začínajú prejavovať výčitky, je to fakt na pipinu... 😖 😖 😖
A, že Vianoce; strašné pomyslenie a tak som sa tešila... ☹
Hrozne mi chýba, len dúfam, že teraz je už šťastný...!!!
Je mi nanič. ☹

potvorka88
11. dec 2009

Luise posielam ti virtuálne objatie. Je mi to veľmi ľúto, že to takto muselo skončiť, ale naozaj je mu už lepšie a je šťastnejší ako keď sa trápil. Bude na teba dohliadať zo psieho nebíčka a určite by ťa nerád videl nešťastnú a uplakanú. Časom to bude lepšie aj keď to neprebolí a ty si nechaj na neho len tie najkrajšie spomienky. Zabudni na obdobie keď sa trápil a časom budeš na neho iba s úsmevom spomínať. Určite je to najhoršie v tomto obobí vianoc, ale dala si mu najlepší dar a to vyslobodenie.

jabber
11. dec 2009

luise - udělali jste to jediné správné a pro vašeho pejska to nejlepší 😔 Časem se s tím vyrovnáš a ty výčitky přejdou, neboj. Taky jsme nějakou dobu po utracení toho našeho obra měli výčitky, pořád jsme přemýšleli jestli to přece jen nešlo jinak - a to měl opravdu rakovinu v poslední fázi a před sebou pár týdnů (možná ani to ne) života. A i přesto člověk takhle uvažoval 😅 Asi je to normální, svědomí se zřejmě musí nějak vyrovnat s tím, že člověk rozhodl o životě jiné bytosti 😔 Ale už brzy sama uvidíš, že to bylo správné rozhodnutí, že to nemělo jiné řešení, bude se ti sice stýskat dál, ale výčitky pominou 😔 😉

sincerity
12. dec 2009

luise....prajem hodne sil.... urcite to bolo tazke rozhodnutie, a preto bude dlhsie trvat kym sa zmieris so skutocnostou, ze ho niet.... ale naozaj psikovi je teraz lepsie a nic ho neboli....
ked mne zomrela korela, ktoru sme mali 19 rokov niesla som to velmi tazko, a to si poviete ze obycajny vtak.... ale on bol clenom nasej domacnosti, tiez sme to velmi tazko niesli.....
potom som ho mu spravila virtualny hrobcek na virtualnom cintorine, po case sa bolest trochu otupila.... je tomu rok, ale vzdy ked si na neho spomeniem idem na tento cintorin, precitam si o nom, poplacem a potom idem zase dalej......
som velky milovnik zvierat, mam 3 macky a 3 psov, neviem ako by som to sama zvladala, preto len prajem naozaj vela sil..... a posielam virtualne objatie

bentleey
12. dec 2009

oooooch....aka smutna tema...citam a placem ☹ ☹ ☹ ...moja dvojrocna fenka lezi pri mne a spi....ani si nechcem predstavit zeby nas nieco podobne postretlo...sucitim s Vami...drzte sa

titkovamiriam
12. dec 2009

sincerity to maju aj kone 😢 😢 😢 luise sucitim s tebou,

ja som vcera bola kupit jeziska aj nasej psici Aide a potkanikovi thorovi 😀 u nas maju vianoce aj zvierata 🙂

konja
12. dec 2009

luise: cítím s tebou, dnes jsem byla dávat tomu našemu chlupáčovi na hrobeček kytičku (máme ho u tchýně na zahradě) a zase jsem si pořvala a to jsou to už tři týdny, je mi to pořád líto, ale vím, že se už nedalo nic dělat a že hlavně trpěl, že musel mít bolesti a tak bych mu jen ubližovala a prodlužovala jeho utrpení kdybych to neudělala. Rozloučila jsem se s ním, stála jsem u něho do poslední chvíle, odnesla si ho v náručí domů a nechala ho v klidu spinkat v jeho pelíšku, s jeho dečkou a ještě jsem mu do misky dala na cestu granule a jeho oblíbené mlsky. Je mu teď už dobře, lépe než kdyby jsme ho nechali trpět a tím se uklidňuju. Časem to přejde, já to mám také pořád před sebou, pořád ho vidím bezmocně ležet, jak na nás kouká a vrtí ocáskem, byl to člen naši rodiny, ale všichni jednou odejdeme. Časem smutek odejde a zůstanou jenom krásné vzpomínky 🙂

luise
autor
13. dec 2009

Veľmi pekne Vám ďakujem za objatia a za všetko, čo ste spolu so mnou v tejto téme prežívali a ako ste to všetko niesli.
Je mi úprimne ľúto všetkých, ktorí stratili milované zvieratko a museli prejsť niečím takýmto... 😔
Je mi už lepšie, viem, že čas zahojí rany a viem i to, že sme urobili len to najlepšie. Upla som sa o to viac na našich ďaľších miláčikov, ktorí moju bolesť svojou láskou zmiernia. Ľúbim ich strašne moc, ale tá láska už nie je taká, aká bola k Agarkovi. ☹ Nikdy na neho nezabudnem... 😔 Nanič je i to, že každý rok o takomto čase mi to ešte intenzívnejšie príde už len tým, že mám akurád narodky, ale čo už?

Majte sa krásne a prajem Vám všetkým čarokrásne Vianoce, veľa zdravíčka a pohodových chvíľ... 🙂 🙂

Ďakujem

maznacik007
23. feb 2010

Obnovujem tuto temu... nas psik ma cez 12 rokov /teda psik mojich rodicov... vlastne/ je uz na tom biedne .. boli sme dneska u zverolekara dal mu este injekcie.. ale ona sa uz trapi velmi ani nepije.. a tak.. na zajtra som sa dohodla... ze ideme na tu poslednu 😔 injekciu a chcem ho drzat v naruci... pri tom.. ideme aj s otcom.. ktory stale dufal ze sa z toho dostane... ale tam uz neni sanca podla lekara..

ale ked sme sli domov od lekara tak uz otec sa opytal ze kde mu hrob vykope.. bolo to hrozne.. je to jeho milacik ten pes.. on s nim aj spava...

frisbee
23. feb 2010

maznacik....minulý rok som tu radila luise....potom som odletela za dcérou a keď som sa vrátila,mm mi v aute s plačom oznámil,že musel nechať uspať toho našeho najstaršieho,skoro 13ročného psíka.Ja som odletela 11.decembra v piatok,v nedeľu dostal chudák mozgovú mŕtvicu a bol na tom tak zle,že ho v pondelok 14.teho musel veterinár utratiť.Najhoršie Vianoce v našom živote a plačeme furt,dokonca mi včera dcéra napísala,že je tak psychicky hotová,že si jeho meno nechala vytetovať na ruku...až teraz o tom možem písať,furt som plakala.
Jediné,čo sme sa s mm zhodli je to,že ten psík potreboval zaspať,že mu bolo naozaj zle,nechcem to popisovať.
V každom prípade to ber tak,že sa s ňou rozlúčite a uľavíte jej v utrpení.Mńa mrzí,že som s ním na poslednej ceste nebola,našťastie pomohla susedka,ktorú mal rád,ktorá ho hladila i za mňa a za dcéru ☹ ☹ ☹ ☹

maznacik007
23. feb 2010

frisbee.. je to on to som sa preklepla ze ona... jaaj je mi z toho velmi tazko.. ale uz nemozem pozerat ako sa trapi... mam ho velmi rada... aj teraz tu placem a rozmyslam kde mu teda ten hrobcek vykopeme a ake kvety a sviecku mu tam dam... 😔 😔

melipa
23. feb 2010

je mi strasne luto vsetkych vasich milacikov 😢 ...my mame trojmesacne steniatko, strasne nasho Lea lubime a neviem si ani predstavit ze nas toto raz caka ☹ ...ale chcem len napisat, ze blizko BA existuje spopolnovanie zvieratiek, dostanete jeho poslednu pamiatku v urnicke a tak ho mozete mat aspon trosku pri sebe

maznacik007
23. feb 2010

dakujem.. my ho chceme pochovat v zahrade.. a vysadit mu kvietky.. tam bol rad...

petusik
23. feb 2010

ahojte, tiez sme maly tazke chvile, je to sice uz skoro rok, ale ked som pred nedavnom pozerala foto, este som slzicku vyronila.. tiez som mala psika, cely zivot bol zdravy, ale spravil sa mu edem na plucach, liecili sme ho 4 mesiace, chodila som k veterinarovi niekolko krat tyzdenne, injekcie, denne bral 2-3 lieky, chvilu dobre, chvilu zle, az sa sam rozhodol, ze uz nechce zit, tyzden nejedol (ani kuracie maso uz nie), prestal pit vodu, nevladal uz chodit, tak sme mu to museli ulahcit.. plakali sme vsetci, dozil sa 15 rokov a 1 mesiac nam robil radost..

melipa
23. feb 2010

maznacik - aj ja by ho pochovala na nasej zahrade...ale nie kazdy ma tu moznost
petusik - ale to sa vam psik dozil pekneho veku, ale aj tak si viem predstavit ten smutok ☹
nam jeden psik z nicoho nic oslepol, mal 6 rokov, bolo to strasne ako sme na to prisli - on chodil po pamati, ale napriklad do dveri netrafil a narazil tesne vedla, nevedel vyskocit do auta...a potom mu to bolo vidno na ockach, mal ich take kalne...doteraz nevieme preco a z coho 😢
a druhy psik, nasa laska Elinka, mala len osem rokov ked dostala porazku, jedneho rana lahla a zakratko dodychala, neexistovalo pomoci...bol to absolutny sok, nemala este tolko rokov aby sme na nieco take co len pomysleli...spominame na nu s laskou 😵

josefka
23. feb 2010

ani jsem nevedela, ze tady takovehle tema je, stacilo mi videt jen nazev a uz jsem zacala brecet ☹. My se s nasim pejskem Tobiskem rozloucili pred necelymi 14 dny. Bylo mu 14 let a mel asi neco na mozku. Posledni pul roku se mu motala hlavicka a obcas se musel stocit a roztahnout nozicky, aby udrzel stabilitu, obcas se oprial hlavickou o zed, nebo si sel stoupnout do rohu mistnosti .... nemeli jsme ale silu ho nechat uspat, protoze porad chtel zit, porad nosil hracky a chtel si hrat, akorat mu to moc neslo ☹
V sobotu pred 14 dny dostal v pul treti rano mrtvicku a nasi zavolali veterinarni pohotovost, protoze kricel a plakal bolesti a byl v kreci. Veterinarka rekla, ze uklidnujici injekce sice na chvili pomuze, ale ze se to zase vrati .... tak nasi rozhodli, at ho uspi .... neumim si predstavit, ze prijedu domu a on tam nebude.

Minulou sobotu jsem byla ve meste a pred obchodem byl uvazany psik, podobny tomu nasemu. Mel zamotanou nozicku do voditka, tak jsem se sehnula, ze mu ji osvobodim a on na me skocil a zacal se mazlit .... to se nedalo vydrzet. Sedela jsem tam, muchlala ciziho psa a u toho bulela jak zelva ☹ ☹ ☹ .... majitelka to nastesti chapala

frisbee
23. feb 2010

josefka....to stejné ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ je to strašne smutné....

helenkasabinka
23. feb 2010

ahojte my sme kedysi chovali psikov yorkshirov a tieto plemena su v poslednej dobe moc preslachtene a maju casto vazne zdravotne problemy od cukrovky,problemy so srdieckom s klbami problemy a co ja viem co vsetko maju... ☹ tak sme raz jednu krasnu fenku yorkshirku museli dat uspinkat,mala uz 11 rokov a trpela rakovinou maternice,cukrovkou a chorym srdieckom ☹ lekar nam odporucit dat jej injekciu,uz sa len trapila,zubky mala uz vypadane a aj par co este mala zubkov,tak sa jej kyvali a mala na nich zubky kamen a to ju bolelo a nemohla papat ☹ a aj jej nador na kozi strasne uz krvacal,tak sme zvolili tento sposob.....a viem,ze sme jej len pomohli,zomrela mi na rukach a neumierala so slzami v ociach ale bolo na nej vidiet,ze jej len dobre spravime 😔 bola strasne rozumna a uz len v dobrom na nu spominame ☹

potom som mala oblubeneho psika krasneho snehovo bieleho spica....mala som ho asi 7 rokov,ked raz jeden pes bernardin (susedov pes vtedy) ho napadol,popod ohradu ho za tvar stiahol do dvora a pred mojimi ocami ho strasne hryzol a on sa nedokazal branit ☹ ☹ ☹ nakoniec ho tak strasne dohryzol az mu roztrhal brucho a Rikimu vysli creva z brucha von ☹ ☹ ☹ to bol strasny zazitok,strasne som kricala a plakala aby mi psa nezabil ale marne.....nikto u susedov vtedy nebol doma a tak som utekala po ocina a ten odvazne preskocil plot,chudak Rikinko este dychal z posledneho,mal strasne bolesti,creva mu trpaci z brucha a tak sme okamzite leteli k lekarovi a ten ho chcel operovat,ze ho zachrani ked mu vrati creva do brucha,kedze creva poskodene nemal iba brucho rozparane 😔 😔 😔 😢 😢 😢 😢 😢 ale potom ako som plakala nad nim u zverolekara,tak zacal sa triast a dostal nejaky sok a lekar mu okamzite radsej pichol injekciu na utratenie 😔 😔 😔 😔 😔 😔

len tolko som chcela napisat,ze dakujem za to,ze taketo injekcie aj existuju,ze zverolekar mohol rychlo ulahcit Rikinkove zomieranie a pichol mu injekciu,tak smrt mal o nieco lahsiu ze sa dlho nemusel trapit v bolestiach.....je to uz 11 rokov,co nas Riki opustil ale pochovali sme ho na nasom dvore u rodicov a ma aj malinky hrobcek a casto na neho spominam ze aky bol krasny a dobrucky ☹ ☹ ☹ a strasne som ho lubila 😔 😔 😔 😔 😔

helenkasabinka
23. feb 2010

citala som si niektore vase prispevky a slzy mi tiekli..je to strasne ako aj zvieratka musia takto strasne trpiet ☹