Externé štúdium - prírodné vedy

kristina236
22. feb 2015

Ahojte, chcela by som poradit , tento rok maturujem a neviem čo dalej. Kedže mam teraz odbornu školu - marketing , v škole mame povinnu prax skusila som si jeden rok praxovat v poistovni ,druhy rok v škôlke a druhy rok praxujem v cestovnej agenture. Tam mi povedali že by ma po škole možno zobrali a tiež mi vie aj moja krsna ponuknuť pracu dobre platenu no dost ma to taha na vysoku chcela by som študovat externe geografiu regionalneho rozvoja popri praci neviem sa rozhodnut či ist alebo neist a len pracovať, či by som to zvladala kedže externe je ževraj tažšie ako denne a či sa to vobec oplati ...

stary_ujco
22. feb 2015

Akoze co by si potom chcela robit ako magister geografie regionalneho rozvoja? Mozes ist tak maximalne excelovat do lustenia slepej mapy v Milujem Slovensko... A dalej? Az chces vysoku, tak na nu chod. Ale preboha na nieco normalne...

buba1993
22. feb 2015

Nechoď študovať prosím ťa takúto prkotinu.

duun
22. feb 2015

co dalej? Ist pracovat a nasetrit si do zaciatku na NORMALNU skolu, ktora ma vyznam, s ktorou sa zamestnas. Tamto je titul pre titul, nic viac nez strata casu.

nanka3
23. feb 2015

@kristina236 ahoj, ja mam vystudovane prirodne vedy, kombinacia biologia-geografia, ale z vlastnej skusenosti by som ti radila, ak neplanujes studovat matematiku alebo informatiku na prirodnych vedach, tak si vyber inu VS, lebo s tymto uplatnenie nenajdes....

bajana
23. feb 2015

Kludne študuj popri praci, prax je v dnešnej dobe cennejšia než niektoré odbory na VS...a externé štúdium je ľahšie ako denné - externistom sa viac odpusta 🙂

kristina236
autor
23. feb 2015

Ďakujem za odpovede 🙂 ved to že či sa s tym niekde uplatnim ,ešte rozmýšľam nad manažmentom a cestovným ruchom čo by sa mi asi viac oplatilo a určite by ma to viac bavilo . Tiež som rozmýšľala že by som počkala ešte rok a najskôr len pracovala ale to by som sa už do školy potom nedokopala 🙂

stary_ujco
25. feb 2015

Manazment cestovneho ruchu je akurat tak trochu lepsia startovacia pozicia na predavacku zajazdov v cestovke alebo recepcnu v penzione...
Mladi bezdetni plni elanu a slnka vo vlasoch idu robit za par drobnych delegata kamsi do Grecka 😀

Za seba hovorim, najdi si pracu, popri nej skus studium, ktore ti aj nieco realne do zivota da. Papier je dnes potrebny jedine v statnej sprave. Az nemas zaujem v nej skoncit, kasli fakt na to. Az uz vysoka, tak naozaj nieco normalne, kde dostavas pracovne ponuky za to, co si vystudovala a nie za to, ako nizko si ochotna ist s platom...

amouramour
25. feb 2015

a odkial mas, ze to externe je tazsie?je to blbost🙂a velmi sa tu smejem na tom ako ked sa napise geografia ludia si tu myslia, ze tam len 5 rokov clovek lusti slepe mapy a uci sa o krajinach...

amouramour
25. feb 2015

@stary_ujco a aka VS je normalna?🙂podla mna na sk je to z blata do kaluze, uroven vacsiny skol je biedna, mozno medicina a technika tak za nieco stoja

stary_ujco
26. feb 2015

A čo sa študuje na geo?
Prvé ročníky geológia, geomorfologia. Pribudnu dva semestre fyzickej, potom dva humánnej. Medzi to nejaké pôdy. Niektoré odbory kopa ekológie. Inde zas kladú dôraz na kartografiu. Keď sa presekas tymyto prvými dvoma ročník mi a základnými mapovackami, tak prídu regionalky celého sveta a aspon tri semestre Slovenska. Medzi to nejaká sidelna geo, doplnkové predmety ku kartografii a pricuchnes na tých lepších školách aj ku gisom.
A dalej? Naozaj by ma zaujímalo, čo ďalšieho sa tam študuje také, čo ocení tvoj budúci zamestnávateľ a čo ti dáva konkurenčnú výhodu oproti päťdesiatke tvojich spolužiakov, čo skončia ročník s tebou.

liligreg
26. feb 2015

Nebudem si vyjadrovat k odboru, aky chces studovat, lebo mne to vobec nic nehovori... ale chcem sa vyjadrit k tomu, ci je externe studiun lahsie ale tazsie. 2,5 roka som byvala s babou, ktora studovala manazment na UK v Ba, skusky robila lavou zadnou, nic sa neucila, dokopy za semester mala dve skusky na ostatne odovzdala nejaku stupidnu pracu, ktora jej zobrala tak 2 hodiny zivota.... ja som presla z denneho na externe, lebo som Mala pracu a nestihala som chodit do skoly, praca mi davala ovela viac ako skola... tak som myslela, ako si pomozem. Velky omyl. Externe studium je pre mna ovela narocnejsie, nakolko robim 11 a mozno aj viac skusok za semester, do skoly musim chodit v piatky a skusky mame doobeda cez tyzden ( ktory zamestnavatel ti poskytne tolko volna?). A ako externisti nemame ziadne ulavy. Ba dokonca si myslim, ze mame ztazene podmienky. Pri dennom studiu mas na nasej skole priebezny a zaverecny test rozdeleny a my na externom piseme oba na raz za rovnaky cas, aky maju denni len na zaverecny test ( prizvukujem, ze ide o uplne totozne testy)...cize pred tym ako si das prihlasku, zisti si ako na danej skole funguje externe studium 😉

mamjka
26. feb 2015

Choď na vysokú. Extérne štúdium je časovo náročnejšie lebo budeš pracovať ale je o 90% jednoduchšie. Z vlastnej skúsenosti ti vravím chodila som na denné a potom som prešla na extérne 😉 všetko sa dá zvládnuť 🙂 Ja študujem ďalej popri deťoch je to náročné ale dá sa to zvládnuť.
A z tých škôl skôr odporúčam manažment cestovného ruchu. 😉

amouramour
26. feb 2015

@stary_ujco mily mudrlant a aka je teda dobra skola?myslis si, ze napr.nejaka ekonomicka je o nieco lepsia?🙂

amouramour
26. feb 2015

Uprimne ja mam nazor na vs aky mam a nemusime byt tak naivni na prijatie do zamestnania a pripadny uspech musis mat v sebe nieco viac a to ti vs neda🙂takze pri uspechu sa bavme o schopnostiach ako takych, nie vs

nanka3
26. feb 2015

@kristina236 este jedna rada, ono je sice pekne studovat to, co cloveka bavi, ale casto to nezaruci, ze si najdes pracu, ja som vystudovala ucitelstvo a po skonceni VS som si nevedela najst pracu, chodila som aj osobne, aj mailom zasielala ziadosti (boli ich stovky) a vies kolki riaditelia sa mi ozvali, mozno piati, ostatni, totalna ignoracia.... cize VS vyberaj podla toho, po com je dnes dopyt, je pravda, ze clovek musi byt sikovny a priebojny, ale na mnohe miesta pytaju titul, inak sa s tebou nebavia.. ale su aj pozicie, kde titul vobec nie je dolezity, sama preto zvas, co chces robit, a ci na to papier potrebujes.... A ked sa uz rozhodnes ze na VS ides, odporucam vyberat z Univerzit, nie z rychlokvasnych noname vysokych skol.

evelyn0303
11. apr 2019

Rada nad zlato:vezmite si tú dobrú prácu ak vás bude napĺňať, naučte sa dokonale 2-3 jazyky, len prosím nestrácajte čas takýmto štúdiom..
Prírodné vedy vás musia baviť a treba sa tomu poctivo venovať, čítať zahraničné články a byť stále v obraze..a takéto štúdium vám je potom zbytočné, ak neostanete na doktoráte..

daniell_ka
11. apr 2019

Ja som šla študovať odbor ktorý ma bavil ale veľmi rýchlo som zistila, že denné štúdium nedám bez toho aby som aj niečo zarobila.Do tej školy trebalo investovať a po prednáškach som ledva stihla autobus domov nie to ešte brigádovať.Takže som so školou skončila pretože by som nevyžila.Chvíľu ma to trápilo a teraz viem, že k úspechu VŠ netreba.Nikto sa ma na titul ešte nepýtal ani vo veľmi známej IT firme.Nechcela som byť doktor ani právnik.Dnes mám prácu ktorú milujem.Dokonca za ňou cestujem a dúfam, že ju budem robiť ešte dlho.🙂 Porozmýšľaj či ti 5 rokov štúdia( pri externom viac )dá niečo do života.Ľudia bez praxe letia von oknom na pohovoroch.Toho som bola svedkom, že titul nie je všetko.