Forma štátnic

nelka1122
26. apr 2018

Ahojte,je tu niekto kto mal minulý alebo predminulý rok štátnice? Ja mám tento rok a neviem sa rozhodnúť akú formu štátnic si mám zvoliť.ci starú klasickú s otázkami alebo novu kde iba obhajujem rozšírenejšie prácu.co je lepšie?dakujem

deti95060810
26. apr 2018

syn má tento rok, a zrovna včera mi rozprával, že len bude obhajovať diplomovku, komisia sa bude ohľadom diplomovky všetko pýtať....žiadne predmety tak ako kedysi už nie sú na štátniciach. možno to závisí aj od školy....

miriam439
26. apr 2018

@nelka1122 Ahoj, no ja som mala posledné štátnice pred 8 rokmi, to sme nemali na výber... museli sme sa naučiť obrovské kvantum učiva a ešte aj obhajobu práce sme mali, kde sa dosť podrobne pýtali na diplomovku. Keby že si môžem vybrať, určite by som volila len obhajobu práce, lebo som si ju poctivo robila sama a tak som mala úplný prehľad o všetkom, čo tam bolo a ešte by som im vedela povedať kvantum vecí, ktoré som okolo toho čítala a nemohla som všetko vložiť do mojej práce.
Takže si myslím, že je jednoduchšie dobre sa pripraviť na obhajobu, ako do seba ešte hustiť kopec učiva, lebo aj tak som sa nikdy nedokázala všetko naučiť a vždy našli niečo, čo som nevedela alebo pozabudla. A to mám za sebou viacero štátnic, lebo po vysokej som si ešte robila rozširujúce štúdia, kde som zakaždým musela nanovo robiť klasické štátnice aj s obhajobou práce.
Takže ak máš možnosť, tak si to uľahči.

mirola
26. apr 2018

To su ake statnice, ze neni su ziadne otazky z premetov? Bakalarske?

nelka1122
autor
26. apr 2018

Bakalárske ano

miriam11
26. apr 2018

@nelka1122 jasne, žeby som si vybrala obhajobu prace. Ale to mi je divne, ze po novom sa neucite a nebudete skusany z otazok. Som v soku.

macik34
26. apr 2018

@nelka1122 to je co za skolu? My sa musime ucit aj otazky

veronika9797
26. apr 2018

No aj ja som v soku a trochu je to nespravodlive voci tym, co dreli a museli sa ucit (aj nezmysly)

malasandrika
26. apr 2018

@nelka1122 uff keď si spomeniem na kvantum materiálov, ktoré som sa učila na bc štátnice, obhájenie nejakej práce je naozaj iba formalita. Sorry, ale tento titul už úplne stratí aj to málo dôležitosti, ktorú ešte mal.

zuzana76
26. apr 2018

po novom by vraj uz nemali byvat klasicke statnice, len obhajoby prac aj na mgr ci ing studiu, vraj stacia skusky, cim dalej tym lepsie to nase skolstvo, zachvilu bude stacit odovzdat jeden referat

nelka1122
autor
26. apr 2018

Je to nový zákon. Už je to tak tretí rok.nespravodlive neviem či to je.kazda doba je iná takže zas v mojej je niečo iné nespravodlivé možno.a hlavne myslím že to tak je iba pri externom štúdiu.avneni to tak že iba obhajoba práce.praveze je tam riziko toho že sa môžu opýtať hocičo z oblasti z ktorej mám prácu z celých troch rokov.preto sa neviem rozhodnut

nelka1122
autor
26. apr 2018

@malasandrika není to len obhajoba práce.keby to tak je nerozmýšľam.a asi by neexistovali ľudia čo to nespravili.bohuzial taki su

iwkaajarko
26. apr 2018

Ahoj ja som mala štátnice tento mesiac a poviem ti že sme sa mali ucit asi 100 otázok z 3 predmetov takže to ti úprimne závidím.

nelka1122
autor
26. apr 2018

@iwkaajarko ahoj a študuješ externé? V klasickej forme je možnosť sa pripraviť.v novej forme ťa možnosť moc nie je lebo nemáš dopredu otazky

iwkaajarko
26. apr 2018

Toto bola forma denná kombinovaná to znamená že sme prednášky mali 3 dní každý druhý týždeň a súvislú prax

zlatkakatka
26. apr 2018

@nelka1122 a to si môžeš vybrať? Zaujíma ma to lebo nám minulý rok povedali pôjdete takto a bolo.

smile31
26. apr 2018

ahoj 🙂 nova forma statnic je taka, teda tak mi bolo povedane, sestra teraz končí I.stupeň VŠ, je to teda štátnica kde sa obhajuje "len" zaverecna práca. Ale aby som to uviedla na pravu mieru, studenti nemaju k dispozici vopred zadane otazky od oponenta, ale musia spontanne odpovedat a reagovať na otazky skusajucej komisie. Je to nový zakon, kde ti mozu polozit otazku, ktorú si ani v teme rozobratu nemal, ale z casti sa tyka tvojej prace. Ja som koncila VŠ v roku 2015 my sme mali este klasicke statnice. Ak si typ, ktorý sa vie "vykecat" a naozaj dobre reagovať, po prípade vynajst ked nevies odpoved na 100% vybrala by som si obhajobu. Ak si skor typ, ze sa dokazes veci rýchlo naspamat naucit, a mas problem s rýchlou odpovedou volila by som klasiku 🙂 aj ked je toho naozaj vela - ja som koncila skolu s 3mesacnym synom, mesiac a pol som spavala 3 hodiny denne, kedze som sa ucila ked maly zaspal a v noci, ale zvladla som to 🙂 tolko moj rada.... drzim palce

nelka1122
autor
26. apr 2018

@zlatkakatka jasné.v deň štátnic si povieme čo chceme

nelka1122
autor
26. apr 2018

@smile31 No neviem aký som typ.hlavme som v strese a setko zabudnem :D a tiež som na tom rovnako skoro.mam 4 mesačné bábätko.a otázky od oponenta budú dane dopredu

norika30
26. apr 2018

Ja som skoncila 2016 Bc.mali sme klasicke statnice, teraz sa pripravujem na Mgr.statnice a tiez budu klasicke. Studovala som externe v BA.

liligreg
26. apr 2018

Ahoj, u nás na škole v 2016 sa prvýkrát končilo na dennom bakalárskom tak, že len obhajovali prácu. Proste za 5 minút mali titul, hoci predtým vyučujúci vraveli, aké náročne to teraz bude obhájiť, že sám ich budú na všetko možne pýtať, nebolo to tak. Ale nie na všetkých katedrách. Na externom sme ešte štátnice mali. Takze ono naozaj závisí od školy. Či sa ti chce učiť veci, ktore som už možno dávno zabudla. Alebo risknes len obhajobu, ktorá môže byt len fraskou alebo aj ťažká. Keďže nám inej katedre z 10 ľudí 8 ľudí neobhajilo prace....a to mali dobre posudky od skolitela i oponenta. Prácu istotne sami vypracovali. Ale žiaľ. Pýtali sa aj nemožné, chytali za slovíčka

petrofka
27. apr 2018

@nelka1122 otazky od oponenta nebudu tie jedine. Musis vediet aku mas tú prácu, pockaj si na posudky. Ako ti ide statistika a kompletne vsetka teoria ohladne pisania diplomovky vratane vsetkych statistickych pojmov? No ja neviem, ja by som sa toho bala... Lebo oni ti v podstate mozu dat akukolvek otazku a tvarit sa, ze sa tyka tvojej práce....