Hľadajú sa darcovia krvi

titkovamiriam
22. aug 2008

nenasla som podobnu temu,len jednu uzamknutu ☹ ,ak by ste niekto mohol darovat krv pre kamaratku,ktoru caka operacia ozvite sa mi.odporucali jej nech si najde darcov 😠 .je z bratislavy tak asi treba darovat krv len tu.
dik kazdemu

blovitc120
27. jan 2009

Stvura úprimne - pre mňa to bolo dosť nepríjemné a poslednýkrát mi manžel povedal, že na plazmu ma už nepustí. Ja tiež chodím tak často, lebo mi volávajú, aj s plazmou to tak bývalo, u nás v regióne je málo B pozitívnych. Plazma prebieha tak, že ako pako ležíš na lôžku, napichnutá žila, hadičky a vidíš, ako ti odchádza jednou krv preč a druhou ju privádza oseparovanú. Najskôr ti podľa váhy zadajú do pc hodnoty a ono to nastaví, dokedy má točiť a separovať krv. Vidíš to aj na obrazovke, ako pribúda čiara (ako keď pomalé Windows niečo načítavajú 😝). Ono to nebolí ani nič podobné, ale najhoršie pre mňa bolo, že
1. trvá to dlho ako nekonečný film. Ja som tam vždy bola viac ako 2 hodiny. Vždy mi bolo treba strašne čúrať, ale odpojiť nemôžu, tak som prvýkrát v živote išla na misu, fuj. A keď som na obrazovke videla približný ostávajúci čas, horor. Chvíľami mi to písalo 4 hodiny, ale potom sa to vždy rozbehlo. To by na vystrelo, rekord mám 2:53 hod 😝.
2. ešte horšie je to, že keď ti vracia krv, ona je úplne ochladena v tých hadičkách, tak mne bola vždy príšerná zima. Úplne ako -20 stupňov a to som naposledy bola na plazme v lete, keď bolo asi 33 stupňov. Napriek tomu mi bola kosa, lebo keď ti vráti ochladenú krv aj o 2 stupne, máš pocit, že zmrzneš.
Asi toľko. Ale dá sa to vydržať, keby volali, pôjdem zase, ale už asi nebudú, lebo ja mám malú váhu a odo mňa separát mohol vždy ísť len dieťaťu. Takí 100kg chlapi dali aj pre 2-3 dospelých, to sa im viac oplatí, vraj je ten odber sakra drahý. Ostanem pri krvi 🙂
Ale pozitívum, nie je z toho človek vôbec unavený, lebo ti vlastne krv vrátia, len uzimený 😀.

luciauk
27. jan 2009

ja som tiež uvažovala o plazme, ale povedali mi, že už sa všade berie len na objednávku a volajú darcom oni. a že oni si plazmu vedia zobrať aj z darovanej krvi a je to strašne drahé. ja som často musela zobrať aj deti, takže sa ma snažili vybaviť čo najskôr. že 4 hodiny 😲 tak klobúk dole blovitc120 😉

bihan
28. jan 2009

Plakety:
Bronzová Janského plaketa - 10 bezplatných odberov krvi
Strieborná Janského plaketa - 20 bezplatných odberov krvi
Zlatá Janského plaketa: ženy: 30 bezplatných odberov krvi
Zlatá Janského plaketa: muži: 40 bezplatných odberov krvi
Diamantová Janského plaketa: ženy: 60 bezplatných odberov krvi
Diamantová Janského plaketa: muži: 80 bezplatných odberov krvi
Kňazovického plaketa: ženy: 80 bezplatných odberov krvi
Kňazovického plaketa: muži: 100 bezplatných odberov krvi

Lucia, spočítavať sa mi to asi nebude, zatiaľ som si to nezisťovala.

blovitc120
28. jan 2009

Bihan, mohlo by sa, kamarátovi priznali odbery v Rakúsku, hlavne musia byť bezpríspevkové. Ale tu na SK je to aj tak na nič, teda jediná výhoda, ktorú som postrehla, je na našej transfúzke veľkými písmenami "držitelia zlatej a vyšších Janskeho plakety majú pri odbere prednosť". 😀 😀.

bihan
28. jan 2009

Fakt? Tu sa žiadna plaketa nedáva a je jasné, že ti je to naprd, ale ten pocit 😵 K zlatej sa možno prepracujem na staré kolená 😀

betka14
28. jan 2009

ja na plazmu nikdy, manžel bol videla som ho bola cca 1 hodinu, ale tŕpli mu prsty a pery
ja by som tam nešla

bihan
28. jan 2009

Ozaj, nemáte niektorá piercing v nose alebo v jazyku? Pred pár rokmi ma kvôli tomu nepustili darovať krv, minulý rok som si ho pre istotu pred odberom vybrala 😅 a výsledky boli určite v pohode, lebo ma nikto nekontaktoval.

betka14
28. jan 2009

nemám a je to v tých otázkach pred darovaním čo vypisuješ, myslím

blovitc120
28. jan 2009

Bihan, však každá žena má aj piercing v ušiach, či nie 😀 ? Tam je len podmienka myslím pol roka po, teda mala by byť

bihan
28. jan 2009

Práveže piercing v nose a na jazyku sú piercingi na sliznici a tie sú z nejakého dôvodu doživotnou prekážkou darovania.. aspoň kedysi to tak bolo.. piercing na koži (ucho, obočie, pupok) nie je problém... teda ak je to tých 6m od aplikácie.

jonki
28. jan 2009

Ahojte, mne sa zrátali bezpríspevkové odbery z SK a CZ, ale to je asi iné ako u Vás čo chodíte darovať krv v UK a FR. Ale takisto ako Vám aj mne je to rovnako platné 😀

Čo sa týka tej plazmy tak ja som asi teda iná....mám 59 kg bola som niekoľko krát a neverím, že som tam niekedy sedela dlhšie ako 30 min. V CZ sa dalo na plazmu chodiť aj raz za mesiac, len sa mi to zdalo divné, že tak často.....konzultovala som to vtedy z kolegom lekárom od nás z oddelenia a on povedal, že by to tak často nerobil. Ide o to, že ten stroj tú krv naozaj separuje a berie si iba plazmu a elementy vráti do tela. Lenže, hoci je tá ihla na odber plazmy ešte hrubšia ako štandardná transfúzna aj tak sa vraj niektoré krvinky porania a teda sa po návrate do tela stávajú už iba odpadom s ktorým sa organizmus musí vysporiadať. Neviem, nakoľko je to relevantá info, lebo na druhej strane on bol vtipálek....ale mne to teda zmysel dáva. Tu v KE mi zase plazmu odobrť nechcú, takže som sa vrátila k darcovstvu krvi.

Kto môže pomôcť? Bola som oslovená darovať krv pre jedného staršieho pána z KE....ja určite pôjdem, ale až 13.2. ak by ste niekto mohli skôr dajte vedieť napíšem Vám meno. Ďakujem

kocurik16
28. jan 2009

môjmu manželovi po prvom odbere zistili,že je nositeľom žltačkového vírusu a mne pre dlhodobo pretrvávajúcu chudokrvnosť aj 4 roky po úprvave KO hematologička zakázala. Aj ked by sme radi pomohli,lebo aj ja som po dvoch cisároch a ostatných troch operáciách potrebovala krv,žiaľ nemôžme.

titkovamiriam
autor
28. jan 2009

ja niesom darca za co sa hambim no mam taku fobiu z lekarov a ihiel zeby som tam asi narobila viac roboty ako osohu,no nie to som chcela.mame kolegu co ma za sebou kopec odberov a dal si tetovat lytko tak je teraz tusim na rok mimo ,kamoska po pirsingu v ustach nemohla rok darovat.

jonki
17. mar 2009

Ahojte, môže niekto pomôcť? Potrebujeme pre jedného pána z našej rodinky súrne zohnať darcov kôli operácii srdca.
Kto môžte alebo viete o niekom kto by mohol prosim napíšte na IP...pošlem Vám meno. Neviem, či to musí byť darované v regióne odkiaľ sme my, alebo hocikde na Slovensku....ak je to len regionálne tak potom oslovujem ľudí z okolia Košíc 😉
Veľmi Vám už vopred ďakujem za pomoc.

slavik
18. mar 2009

jonki, môžu darovať ľudia z celého slovenska. Nemocnice si potom medzi sebou krv povymieňajú.

alica111
16. jún 2009

darovala som 9x krv, pred rokom som mala kliešťa a mám nízky stupeň boreliozy. Neviete či môžem darovať krv ešte. Že vraj kto má raz boreliozu bude to mať stále v krvi.

cuchre
16. jún 2009

s boreliozov nemozes...moja segra ju prekonala a nemoze darovat :(

alica111
16. jún 2009

škoda jeden odber do bronzovej plakety :(

hasleerka
16. jún 2009

alica to je smutné že už nemôžeš darovať krv ... ja sa chystám 8x, len som mala teraz zvýšenú sedimentáciu, tak pôjdem skúsiť za dva týždne

kiuska
20. okt 2009

Prosim vsetkych ktori by chceli pomoct.Ak mate krvnu supinu A negat a ste z KE darujte prosim krv jednej zufalej mamicke aby sa zachranilo jej dieta.Ozvite sa mi na mail.adresu kiuska888@gmail.com.dakujeem.

sirinka
24. aug 2016

Hladame darcov krvi AB negativ, Jakub jej potrebuje kvoli liecbe leukemie dost vela a tejto krvi je bohuzial malo, jeho otec vytvoril preto aj terminovy kalendar, aby si vedeli aspon ako tak naplanovat dostupnost krvnych konzerv.... kopirujem sem jeho text z FB skupin "daruj krv pre Jakuba"
Tak a je to na vás, naše vzácne duše s krvnou skupinou AB negativ! Kubko opäť potrebuje krv a keďže patrí medzi vás a tejto krvi je vždy najmenej, chceme vás opäť poprosiť, aby ste si našli čas a darovali mu krv na meno. Je to na dlhšiu dobu, takže som vytvoril jednoduchý kalendár aby sme tie darovania trochu plánovali. Ak ste, alebo poznáte niekoho s AB negativ, nech klikne na tento link http://doodle.com/poll/5hb6yn2mdxyeirbc a postupuje podľa inštrukcií. Veľmi to uľahčí situáciu najmä nám rodičom, keď budeme vidieť, že v jednotlivých dátumoch sa vás, ochotných darovať, pár nájde. Darovať môžete samozrejme aj bez plánovania, je potrebné to spraviť na meno Jakub Vojtech Kmeť, detská onkológia Kramáre, Bratislava. Viac info pre tých čo sú AB negativ je v odkaze na kalendár.
ĎAKUJEME VÁM, KTORÍ STE UŽ DAROVALI A VÁM VŠETKÝM OSTATNÝM ZA ZDIEĽANIE!