Hľadám mamičky detí so sluchovým postihnutím

silvikam
18. jún 2012

Ahojte, touto cestou hľadám mamičky s rovnakým osudom. Mám doma takmer 3 ročného synčeka so sluchovým postihnutím - nedoslýchavosť a rada by som sa s Vami podelila o svoje radosti a strasti pri ťažkej výchove takto postihnutého dieťatka. Ďakujem

silvikam
autor
13. sep 2012

Tak smola, asi tu nie sú takéto mamičky.

lilke
13. sep 2012

Tak este jedna sa nasla. 🙂 Tiez mame doma 3-rocneho drobca. Snad sa nas najde viac, aby sme si vzajomne poradili a podrzali sa.

kwetinka77
13. sep 2012

Ahojte tak uz som tu aj ja 🙂 mam 4 a pol rocnu Kristinku lave usko hluchota, prave stredne tazka porucha sluchu

silvikam
autor
13. sep 2012

Ahojte, vitajte, to som rada, že sa niekto našiel. Budem len rada, keby ešte niekto pribudol.

maca02
17. nov 2012

Čaute maminy 🙂 Aj my máme takmer 4 ročného drobca. Máme si určite navzájom čo poradiť, dokonca sa niektoré osobne poznáme 🙂 , takže verím, že sa ešte niekto pridá.

filomena
17. nov 2012

Ahojte maminy, nas maly ma poruchu sluchu na jednom usku, druhym pocuje dobre. Rady pri vychove privitam 🙂

nikak23
17. nov 2012

Ahojte, aj nas 3 rocny syn ma na oboch uskach stredne tazku poruchu sluchu.

kwetinka77
20. nov 2012

@silvikam
@maca02
@filomena
@nikak23
Ahojte dievcata, no ako sa to tu rozbehlo, nuz tak podme nato. Chodia vase detuchy do skolky? Kristinka chodi na Hrdlickovu v Bratislave. Ma na oboch uskach aparaty, posunkujeme, rozpravame a vela vela sa hrame. Predpokladam ze sme sa tu stretli vsetko pocujuce maminky. Ja som sa teraz v nedelu vratila z kurzu posunkoveho jazyka. Bolo tam fakt uzasne, naucila som sa vela novych veci vela o kulture nepocujucich a nove posunky.
Ako pracujete s detmi? My si vela citame, stretavame sa s nepocujucimi maminkami v klube nepocujucich v presporkove. Chodia tam aj pocujuce maminky nepocujucich deti kazdu stredu o 17.00 pridite sa niekedy pozriet.

nikak23
21. nov 2012

@kwetinka77 super, my mame Presporkovo za rohom, mozno sa dneska zastavime, treba sa niekde vopred registrovat? nas Filipko zacal chodit do skolky na Kuzmanyho, medzi pocujuce deticky, aparatiky odmieta...ale to je na dlho. Normalne mu to keca, tak ja sama neviem. Boli sme aj n drotarskej v skolke a tam mi povedali, ze je OK, akurat BERA ukazala stredne tazku poruchu sluchu. mozno sa uvidime. V

kwetinka77
21. nov 2012

@nikak23 netreba sa registrovat, herna je otvorena ale myslim ze sa plati euro. My tam budeme v ramci kurzu pre SP deti tak mozme pokecat ked aj sa ti nepodari dnes tak kedykolvek inokedy. Aj Kristinka je velmi ukecana, ale ona dlho dlho nerozpravala a to ze nepocuje sme vedeli od narodenia lebo jej nevysli otoakusticke emisie uz pri odchode z porodnice tak sme to riesili hned. Ale aparaty dostala az ked mala 2 a pol roka. Pretoze najprv nepocula iba na lave usko a prave mala v poriadku tak nepotrebovala aparaty. Ale postupne odchadzal sluch aj na pravom. A ked mala dva a pol tak nam vysla na lavom prakticka hluchota a na pravom tazka porucha. 😒 precitaj si nas pribeh http://infosluch.sk/wp/pribehy-a-rady/pribehy-r...

silvikam
autor
21. nov 2012

Ahojte, to som strašne rada, že sa to už rozbehlo. Dlho žiadny nový príspevok. Aj náš ušiak chodí do škôlky na 1/2 dňa. Je s ním veľmi ťažká práca a ťažko sa na niečo sústredí, lebo mi máme popri SP ešte aj ADD bez hyperaktivity. Zatiaľ moc nerozpráva. Je to beh na dlhú trať. ☹ Pozdravujem Vás a aj Vaše detičky. 😉

elise
21. nov 2012

ja mám nepočujuceho brata ale on má už vlastnu rodinu🙂 inak codil do normálnej škôlky až ked išiel na základnu tak šiel na zochovu a odtial sa škola prestahovala na drotársku. viem že na hrdličkovej prevažne posunkovali na drotárskej si chválili že rozprávaju. je ťažke ono ja som to vnimala z pohladu surodenca a citila som sa odstrkovaná a bokom ☹ v dosplosti som stratil aj ja sluch takže vime pochopiť v mnohom brata. pracujte s detičkami aj snimi normálne hovorte brácho chodil vela k logopedičke a pekne hvoril sice nesklonuje dobre napriklad mi-mne a tak ale pekne mu rozumieť švagrinku mám upkne nepočujucu iba ukazuje pri rozprávani musi fakt nastražiť uši čo hovori niektorým to znie ako "pazvuky" posunkovať neviem ale viem odčitať z pier ja sa dohovorim v pohode kedže som bola do dospelosti počujuca. so švagrinou si celkom rozumieme ale musim sa veľmi jednoducho vyjadrovať žiadne zložite vety a brácho má dcerku ktorá počuje a čakaju teraz druhe bábenko tiež v januári na čo sa tiež celá rodinka tešime🙂 držim vám palčeky🙂

kwetinka77
21. nov 2012

Na Hrdlickovej teraz pouzivaju totalnu komunikaciu, cize posunky, rec aj pomocne artikulacne znaky. Som tomu rada lebo nikdy neviem ako sa nam sluch bude vyvijat dalej preto chcem aby Kika vedela aj posunky. Mne teraz velmi pomohol ten kurz posunkovej reci co som bola v Trencianksych Tepliciach. Vela posunkov som vedela ale pomohlo mi to viac pochopit nepocujucich. Kristinka by mala od buduceho roka chodit do triedy medzi pocujuce deti. Ostava v tej skolke kde je len bude chodit do inej triedy. Takze som rada, lebo bude aj nadalej chodit na logopediu priamo tam. Ako som spominala my si vela citame, kreslime, robime globalne citanie a zaciname si pisat dennik. Vystrihujeme obrazky lepime pomenovavame vsetko co nam pride do cesty. Je to naozaj beh na dlhe trate ale verim ze to zvladneme. Nabrala som novu energiu na tom kurze take akokeby nove nakopnutie do dalsej prace. Co sa tyka "pazvukov" ked som sa stretla prvy krat s nepocujucou ucitelkou mojej dcerky tak som netusila ako s nou komunikovat, ale staci si iba zvyknut. Vela sa stretavame aj s nepocujucimi pretoze Kika sa velmi skamaratila s nempocujucimi detmi v skolke. Naopak doma a na ihrisku mame iba pocujucich kamaratov. Som rada, ze mame aj jedno aj druhe, dava mi to velmi vela a myslim ze aj Kristinke

maca02
22. nov 2012

Náš Kristiánko bude mať 4 roky, má straty cca 60-70dB na oboch uškách, zistili mu to ASSR vyšetrením približne okolo 1 roka, odvtedy nosí aparátiky /zo začiatku samozrejme s protestom, ale postupne si zvykol a teraz keď nemá aspoň jeden tak si ich hneď pýta/. Na logopédiu chodíme od 1,5 roka,celkom pekne rozpráva, aj slovná zásoba je v poriadku, samozrejme sykavky a ešte niekoré hlásky /v,f,ch,r/ nevie poriadne vysloviť. Chodí do bežnej škôlky, kde sa celkom dobre začlenil, vyrastá v čislo počujúcom prostredí, funguje v podstate normálne, až na to, že nie vždy všetko započuje a porozumie na prvý krát /hlavne v škôlke, doma už vieme ako na neho hovoriť/. Takže okrem logopédie doma tiež čítame, pracujeme s prac. zošitmi zodpovedajúcimi jeho veku, nie vždy sa mu chce, je to predsa len chlapec,takže autá a "bojovanie s bratom" je na prvom mieste. 🙂
V mieste nášho bydliska bohužiaľ nie sú žiadne možnosti vzdelávania, príp.nejaké aktivity pre sluchovo postihnutých, čo je veľká škoda.... Tak budem rada, keď si navzájom poradíme aspoň takouto formou.

silvikam
autor
27. nov 2012

@maca02
@kwetinka77
@lilke
Ahojte babule, len som Vás chcela pozdraviť. Aďko je teraz chorý, tak sa mu moc nechce, ale aj tak v rámci možnosti aspoň čítame a staviame lego. Pa.

ivianocka
2. jan 2013

babule, ja sa chcem spytat, ako sa nedoslychavost u vasich deticiek pejavila? a kedy? nasa ma tri mesiace a zvuky ma "tazko v pazi" by som to nazvala. reaguje iba ked nieco spadne alebo silno susti sacok a tak. ale ked hrka hkalka tak nic:(

lilke
2. jan 2013

@ivianocka mala v porodnici presla cez OAE ako pocujuca? ci prekonala nejake choroby? alebo je to len tvoja domnienka? otoci sa za vami, ked vojdete do miestnosti, ked rozpravate na nu?

ivianocka
2. jan 2013

@lilke mala v porodnici presla cez to OAE. ale neotoci sa za nami ked vojdeme do miestnosti, iba ak nas zbada. inak na zvuky reaguje iba na take silnejsie, ked nieco spadne. musim sa na to doktorky poriadne popytat...

kwetinka77
3. jan 2013

@ivianocka urcite sa popytaj u doktorky ak mas podozrenie ze nieco nieje v poriadku. Kristinka od narodenia nepocuje dobre. Na lave usko cez OAE nepresla, prave mala v poriadku a ked mala dva a pol roka uz ani na prave dobre nepocula lave ma skoro uplne hluche teraz...

maca02
4. jan 2013

nasmu malemu OAE nevysli uz v porodnici, ale pokial mas podozrenie nebolo by mozno zle ich pre istotu zopakovat..

silvikam
autor
10. jan 2013

@ivianocka Dajte sa poriadne ešte vyšetriť, skús u Vás v nemocnici znova zopakovať OAE v spánku na ORL by Ti to mai urobiť. A keď nie tak potom žiadaj vyšetrenei ASSR v narkóze /my sme boli v Blave na Kramároch/, to Ti vypovie o stave sluchu Tvojej dcéry. Radšej skôr ako potom má byť neskoro. A zase stále iba byť v neistote a chodiť za malou a stále sledovať, či sa otočí, neotočí to je na nervy pre Teba. držím palce.

silvikam
autor
10. jan 2013

@maca02 Ahojček, pozdravujem Ťa.

ivianocka
10. jan 2013

@silvikam ahojky. veru, je to na nervy stale seldovat, takze uz som objednana na ORL na 30.1. tam sa dozviem viac.

dakujem za rady velmi.

katarina081
31. jan 2013

Dobrý deň milé mamičky,

som študentkou 4. ročníka poradenstva a pedagogiky sluchovo postihnutých. Mám už za sebou nejakú prax, či už so školákmi alebo škôlkarmi. Chcela by som Vám ponúknuť svoju pomoc. Ak by ste mali nejaké otázky, kľudne mi napíšte aj tu. Chcem Vám však ponúknuť pomoc formou návštev u Vás doma, kde je dieťaťko v prirodzenom prostredí, mohla by som Vám ukázať rôzne aktivity ako u dieťaťa môžete rozvíjať či už sluch alebo reč. Alebo by som sa mohla s Vašim dieťaťom pracovať aj ja a vy by ste si mohli oddýchnuť. Pre bližšie informácie ma prosím kontaktujte.
Katarína

lilke
12. feb 2013

Mamicky, nemate doma SP dietatko, ktore sa rado zavrta do knih? Uvitala by som tipy na osvedcene knihy pre nasu 4-r. dcerku. Momentalne je v stadiu, ked uprednostnuje bohato ilustrovane knihy s jednoduchym dejom a malym poctom postav. Rozpisujem, co citame, mozno posluzi ako inspiracia: O zvedavom steniatku http://www.martinus.sk/?uItem=24445, Rozpravky o zvieratkach http://www.martinus.sk/?uItem=23675, Vesele rozpravky o zvieratkach http://www.martinus.sk/?uItem=24644, ale prim vedu vsetky diely Barborky http://www.martinus.sk/?uItem=138886.

lilke
14. feb 2013

Pridavam este jednu knizocku, Pritul ma http://www.martinus.sk/?uItem=93370

kwetinka77
15. feb 2013

@katarina081
@lilke
@silvikam
@ivianocka
@maca02
@nikak23
@filomena
Halooo baby kde to viazne, ako sa mate? Co vase deturence? Ako pokracujete? My sa mame dobre, Kika je velmi sikovna, robi mi radost. V pondelok nas caka audiometria na Antolskej. No som velmi zvedava ako dopadneme. Drzte palce

ivianocka
15. feb 2013

@kwetinka77 aho ahoj. tak my sme boli na audiometrii, mala bola ukazkova, zvladla vysetrenie. len pojednom usku sa im pokazil pristroj. nasa slovenska technika je ukazkova. ale nasa mala je v poriadku, co som nesmierne rada. len je to take lenivejsie dieta vraj. dr povedala, ze ju mame este sledovat a keby sa nic nezmenilo, budeme ine priciny riesit. ale privrie oci ked je neprijemny zvuk, alebo sa zamrvi! takze to je pokrok. dakujem Vam tu velmi pekne za rady, babule.

maca02
15. feb 2013

Ahojte. Nejako to tu naozaj utichlo, co je fakt skoda. Baby ste vsetky z BA? Neviem, mam taky dojem, ze okrem Bratislavy su fakt minimalne moznosti odbornej pomoci pre SP deti, napr. my v Topoľčanoch mame jedinu logo na cely okres , takze sa k nej dostaneme 1x do mesiaca a nic viac tu v okoli nie je.. Potom mam strasne neprijemny pocit, ze sa drobcovi dostava velmi malo odbornej pomoci...chyba mi niekto, kto by ma viedol ako s nim pracovat.. Ake mate skusenosti vy?

kwetinka77
17. feb 2013

@maca02 no my sme z BA a Kika chodi do speci skolky kde ma logopediu 1x do tyzdna a ked chyba alebo je logopedka chora tak na dalsi tyzden ma aj 2 x do tyzdna. Je to super lebo okrem skolky na logo nechodime, vidim ze Kike to staci. Vela rozprava aj posunkuje, vie odzerat z pier... chce sa vela ucit, takze to vyuzivam na trenovanie pismeniek, cisel a robime globalne citanie, vela vselico tvorime a vsetko obkecavame. Teraz ju zaujima vtactvo 🙂 chodime krmit cajky. labute a kacky k jazeru tak uz rozozna aj zvuky ake robi vrana a ako cajka, cim ma dost prekvapila. Mame teraz pozicanu tuto hru: http://www.pexi.cz/a/alexander/naucne-a-vzdelav... dieta musi spravne zoradit obrazky a potom podla nich porozpravat pribeh. Vela si citame kratke rozpravky, Kika mi potom podla otazok porozprava o com bola rozpravka, alebo ona "cita" knizku podla obrazkov. Necham na nu nech vymysli nejaky dej aj ked rozpravky je o inom. Alebo sa hrame s Logicom, pripadne Motanice u nas idu teraz 🙂 http://www.logico.sk/ucebna-pomocka-logico-primo http://www.martinus.sk/knihy/seria/motanica/. Proste ju necham nech robi vsetko co ju bavi a nech mi to rozprava. Zacali sme si pisat dennik, lepime si don obrazky co sme robili kde sme boli, kreslime don. Vzdy sa k tomu vieme vratit a znovu a dokola rozpravat. Vypisujeme si slova ktore patria k urcitemu dnu alebo k cinnosti co sme robili...