Hmotná núdza a príspevok na bývanie

zelenydudlik
1. máj 2018

Ahojte, je tu niektorá z vás, ktorá poberá príspevok v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie? Potrebovala by som sa niečo popytat,že čo a ako to prebieha

fidorka7
1. máj 2018

no skús

renie77
1. máj 2018

co potrebujes vediet? pracujem na UP

zelenydudlik
autor
1. máj 2018

Takze po 1- chodi pravidelne nejaka kontrola a co vsetko kontroluju? Mam totiz noveho priatela,ale nebyva u mna (sme spolu velmi kratko),ale nejake veci ma u mna,bo tu obcas prespi. Tak ci by s tym bol problém
Po 2-pytaju sa aj susedov? Ked ma s tym novym obcas stretávajú

namornicka
1. máj 2018

Ja neviem ale podľa mna frajer s tvojou hmotnou núdzou nemá nič, aj keby parkoval Porsche pred tvojou bytovku. To sa týka rodiny, manžela, aby sa príjmy mohli zrátať.

renie77
1. máj 2018

@zelenydudlik kontrola? nie.... iba pri podani novej ziadosti o hm.nudzu sa robi šetrenie a potom existuje este kontrola dodržiavania liečebného režimu tych ktorí su na PN a beru ochranny prispevok.....ale aj to len zriedka pretože to veĺmi nemá kto robiť v rámci UP......

zelenydudlik
autor
1. máj 2018

a ako prebieha to šetrenie? Pretože som niekde čítala,že ked najdu v byte nieco muzske,napr.boty, parfem a pod.tak automaticky to beru akoze u mna este niekto býva. Nemusim sa teda toho obávať? A keby som potom odmietla tie aktivacne práce (zijem s 3r. dietatom vo vlastnom byte), tak by mi zobrali celu davku alebo odpocitaju tych 64e?

renie77
1. máj 2018

ked uz beres hmotnu nudzu tak neni dovod na setrenie....keby si aj zila s frajerom tak on sa nebude ratat do okruhu spolocne posudzovanych osob, kym by ste nemali spolu dieta a on by bol.v rodnom liste uvedeny.....takze je to vsetkym sumafuk s kym zijes....s tymi topankami a parfemom si ma pobavila ale je to hlupost
A pri odmietmuti aktivacie sa davka znizuje o 61.60 Eur

renie77
1. máj 2018

ale este ma napadlo ze osamely rodic ked sa stara o dieta do 6 rokov nemusi podla zakona o hm.nudze odrabat davku

rajona
1. máj 2018

Aktivačné nemusíš hneď kategoricky odmietnuť často sa stretávame s tym, že poberateľ dávky v hmotnej núdzi donesie od lekára doklad že nemôže vykonávať "vybraný typ činnosti" a ponúkne sa ti niečo iné... Aby si neprišla o €€€

zelenydudlik
autor
1. máj 2018

Este ju neberiem, zajtra mam sud kvoli rodicovskej dohode o vyzivnom a potom si to pojdem hned vybavit(to je posledne tlacivo,na ktore cakam), takže ako bude potom to setrenie prebiehat,ked tam zanesiem vsetky tlaciva?

andrejka010
1. máj 2018

U nás napríklad nemuseli nosiť ani potvrdenie od lekára, ak sa s klientom dalo dohodnúť ponukli sme mu na výber niečo iné. Skor sme mali problém s automatickymi PNkami. Nerobím na hmotnej núdzi, ale šetrenie je vlastne posudzovanie majetkových a socialnych pomerov, na zaklade dokumentov potrebných k žiadosti o dávku. Z toho vám vypočítaju ci máte nárok na dávku a v akej výške.

renie77
1. máj 2018

u nas aetrenia robia terenni pracovnici takze ani neviem presne ako to prebieha ale urcite nesnoria po skriniach.. skor len tak poucia ze treba vsetko hlasit akukolvek zmenu popytaju sa nejake veci a idu prec....
pokial ti bude dieta zverene do osobnej starostlivosti tak potom do siestich rokov ta ani nebudu otravovat z aktivaciou....

renie77
1. máj 2018

s aktivaciou ( opravujem 😁)

andrejka010
1. máj 2018

Áno, je to tak ak sa jedná o osamelého rodiča ( jeden z rodičov je v rodnom liste uvedený ako neznámy). Prípadne ak je dieta zverené do starostivosti jedného z rodičov nemusite si dávku odrabat do veku 6. rokov dieťaťa. Treba priniesť rozhodnutie zo sudu. Ak mate náhodou striedavu starostlivosť, tam nemusíte odrabat ak je dieta väčšinu dní v mesiaci u Vas.

zelenydudlik
autor
1. máj 2018

Aha, tak to som vobec nevedela. No maly bude byvat u mňa a dohodli sme sa s bývalým na vyzivnom 150e. Budem mat aj tak narok na tu hmotnu nudzu a prispevok na byvanie?

andrejka010
1. máj 2018

Neviem ako to je s vyzivnym. Ci sa berie do úvahy. Viem len, ze vy ste žiadateľ ako spoluposudzovana osoba je vase dieťa, čiže dostanete viac ako 61,60. Ak mate byt v osobnom vlastnictve budete musieť priniesť list vlastnictva alebo ste v podnajme tak nájomnú zmluvu, na zaklade toho vám vypocitaju prispevok na bývanie. Budú žiadať potvrdenie zo socialnej poisťovne, ze nepoberate žiadnu socialnu dávku ( ak ano, nárok na davku nemáte), ak ste zamestnana na dohodu, vypocitavaju doplatok k mzde, aby sa rovnala dávke ak je mzda nízka. To platí aj o invalidnom dôchodku.

fidorka7
1. máj 2018

@zelenydudlik samozrejme že výživné sa počíta ako príjem. A aký je tvoj príjem, robíš alebo RP?

andrejka010
1. máj 2018

To je vlastne to šetrenie.. určite do vas domov nepridu.

fidorka7
1. máj 2018

@andrejka010 určite by som to netvrdila. Niekedy prídu, niekedy nie... A ak príde nejaké udanie tak určite áno.

andrejka010
1. máj 2018

Ako ja na hmotnej núdzi nerobim, cize samozrejme nechcem zavádzať, ale nestretla som sa s tym u nás, aby išli sami od seba...na základe udania chodia, to áno... možno na inych uradoch majú iný posup...

loginexistuje
1. máj 2018

dostanes rozdiel od sumy narokov co je u teba cca 200 eur od toho odrataju prijem tj vyzivne a zvysok dostanes to je uz aj s prispevkom na byvanie a tam musis splnit podmienky bez omeskania platieb najomnu zmluvu na teba atd

zelenydudlik
autor
1. máj 2018

Nie nerobim,pred 2 mesiacmi mi skoncil rodicovsky a teraz som na UP. Byt mam v osobnom vlastnictve a mam ho cely zariadeny. Mozu mi nakazat nieco predat? Napr.mam beziaci pas, tri televizory (jeden z nich uz ma 11rokov). A to udanie kto moze podať? A za co? A da sa pri poberani tych davok pracovat na dohodu?

loginexistuje
1. máj 2018

@zelenydudlik ano mozu ti odporucit predat tie televizory plus ak mas autonmusis dokladovat jeho hodnotu od uradu teda dostanes iba ten rozdielmcca 60 eur mesacne na dohodu mozes pravovat ale co zarobis to odratavaju z naroku na davku
oni by navstevu vykonat mali v ramci procesunpriznania davky ale nie kazdy urad to robi udanie moze dat hocikto sused expartner hocikto

svetkaadamko
1. máj 2018

@zelenydudlik az takyto extrem som nepocula, zeby nakazali nieco predat 🙂 jedine viem, ze ak vlastnis auto, tak zistuju ake je stare, lebo ak si kupia nejake par tisicove auto a ides poziadat o davku, tak to riesia, alev tvojom pripade sa podla mna nemusis bat. Udat ta moze hocikto, ale to by musel hlavne vediet, ze poberas hmotnu nudzu a napr.niekde nacierno pracujes a tak. Mozes pracovat na dohodu, ale tiez su tam nejake podmienky zo zakona. A pri dohode sa odratava 75% zo zarobku.

renie77
2. máj 2018

predat ti nic nenakážu...čo si....čo sa týka auta, tak podla zakona sa za majetok nepovažuje auto ktore je bud staršie ako 10 rokov alebo jeho hodnota je viac ako 35 nasobok sumy živ. minima-t.j. cca 7000Eur....inak..pravdu povediac...ked v žiadosti zaškrtneš že nič nemáš, tak to ani nikto nezisťuje, ani s tým autom...
tebe vychádza dávka 117,20 plus 89,20 príspevok na bývanie , t.j. 206,40 odráta sa celé výživné čiže ti ostane 56,40 Eur dávka...robiť môžeš na dohodu....príjem z tejto dohody sa ti odráta od tej dávky vo výške 75% z čistého zárobku...takže veľa toho zarobiť nemôžeš....ale čo sa týka podmienok evidencie na na ÚP, tak dohodár môže byť v evidendii max 40 dní.....

kikavajdova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kikavajdova
7. máj 2019

Keď mám hmotnú núdzu tak môžem mať príspevok aj na bývanie keď nemám dieťa či ten príspevok na bývanie je iba keď mám dieťa

suesue1983
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kikavajdova
7. máj 2019

@renie77 Keď mám hmotnú núdzu tak môžem mať príspevok aj na bývanie keď nemám dieťa či ten príspevok na bývanie je iba keď mám dieťa

renie77
7. máj 2019

@kikavajdova PnB nie je viazaný na to či máte dieťa či nie...aj jednotlivec môže mať nárok na PnB. Keď už beriete HN, prečo nemáte aj PnB ?