Hysterektómia a vaša váha

nelinka888
24. jan 2018

Sestru čaká hysterektómia maternice. Vaječníky by jej mali ponechať a má hroznú obavu, ako to bude potom s váhou. Pribrali ste moc po takejto operácii?

libawet
24. jan 2018

@nelinka888 ak jej zostanú vaječníky, tak estrogén a progesterón sa jej budú stále tvoriť napriek tomu, že nebude mať maternicu. Ak už tieto dva hormóny u ženy klesajú, napr. v menopauze, vtedy sa dá hovoriť aj o priberaní, no ale zasa - ako u koho, je to individuálne. Každá žena nepriberie automaticky v období prechodu napr.

bobsent
24. jan 2018

@nelinka888 ja som po hysterektómii už rok, vtedy som mala 39. mne brali aj vaječníky,od vtedy som v prechode. nepribrala som ani kilo🙂

baboadel
26. jan 2018

Ja som po hysterektómii 4 roky a tiež som nepribrala ani kilo, skôr váha išla na dol.

andyka321
31. jan 2018

Ja som po kompletnej hysterektomii uz 3,5 roka, nepribrala som ani deko.

beruska2311
4. apr 2018

Mna to caka 1.maja. Vyjecniky by mi mali ponechat. Tiez sa bojim, ako to bude s vahou. Ako ste boli tesne po zakroku? Mali by mi to robit laparoskopicky, bolelo to potom moc?

andyka321
6. apr 2018

@andyka321 mala som bolesti v den po operacii, ale potom uz nie. Nemas sa coho bat, drzim palce😊

beruska2311
7. apr 2018

@andyka321 hádam to bude ok ja sa hrozne bojím že sa po nej stane zo mňa bublina

baboadel
8. apr 2018

@bobsent Ahoj, ja som tiež po kompletnej hysterektómii už 4,5 roka, mala som 43 rokov, keď som ju podstúpila. Tiež nastúpil rýchly prechod. Ja mám problémy s návalmi tepla, je to strašne nepríjemné. Inak je to celkom dobre akurát som viac unavená. Ako to znášaš Ty ?

cecilia68
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bobsent
9. apr 2018

@baboadel ahoj, je to nadlho, veľa som toho popísala v téme hysterektómia. som bez substitučnej terapie beriem fytoestrogény+na osteoporózu+omega kyseliny a probiotiká a kopu iného...
pokrýva mi to príznaky tam na 75%. prvé dve mesiace brutalita.
teraz celkom ok,pokiaľ mám pohodu a žiadny stres.ale to sa vždy nedá...spúšťačom sú prekvapenia, rozrušenia, zubárske kreslo,kontrola u gynekológa🙂
našťastie sa nepotím, iba mám návaly. v noci sa už nepotím vôbec, nemusím sa prezliekať. pri fyzickom vyčerpaní mám zimnice.
obavy mám z búšenia srdca, to je brutál. a taktiež cítim väčšiu únavu.
ako si na tom so starnutím, myslím pleť, vlasy?pochopila som,že asi neberieš hormóny. cítiš nejaký výrazný postup?

beruska2311
9. apr 2018

Ja ešte len na operáciu pôjdem 1.5. vaječníky by mi mali ostať takže mávali by som mať nemala skôr sa bojím váhy aby som nepribrala

baboadel
13. apr 2018

@bobsent Ja som od začiatku bez hormonálnej liečby, v mojom prípade to ešte komplikuje ochorenie štítnej žľazy, tam som na liekoch Eutirox. Na začiatku som skúšala rôzne preparáty na bylinnej báze, čaje na klimaktérium. Teraz už neberiem nič. Psychicky som v pohode, nepotím sa skoro vôbec ale s tým som nemala problém ani na začiatku. Len tie návaly sú nepríjemné ale to je tak 3-3 minútky potom to odznie a spôsobí mi to iba začervenanie tváre. S kvalitou vlasov nemám žiadne problémy, vždy so mala pevné husté vlasy, čo sa nezmenilo. Pleť to tiež nie je nejaké rapídne zhoršenie. Je to také primerané veku. Akurát mám pocit, že mám dosť rapídne zhoršenie zraku a aj kĺby pekne vysychajú. S búšením srdca som teraz nemala problém, iba pred zahájením a diagnostikovaním liečby na štítnu žľazu to bolo hrozné, tep v kĺude aj 120.

martinka2309
27. máj 2018

Ahojte pred mesiacom mi brali maternicu..teraz ma čaká o týždeň aj vzatie vaječníkov...viete mi povedať čo ma čaká príde hneď menopauze čo sa zmeni

martinka2309
30. máj 2018

@bobsent ahoj ako si to vznášala po vzatí vaječníkov ???? Myslím prechod mňa čaká 4.6 operácia vaječníky vajcovody pred mesiacom mi brali maternicu...bojím sa iba prechodu tiež mám 38rokov

cecilia68
30. máj 2018

@martinka2309 Myslím, že je to u každého individuálne...u mňa sa nezmenilo skoro nič, hmotnosť tá istá, nepotím sa, nemám návaly, neberiem žiadne hormonálne lieky....mala som vtedy iba 37.

bobsent
30. máj 2018

@martinka2309 ahoj, ja som mala 39, teraz som rok a pol po.
je to veľmi individuálne, čím menej rokov tým je to horšie. niektoré ženy to neznesú vôbec s musia mať hormóny, vydržia tak 2-3 dni bez.u mňa tak stredný stupeň klim. problémov, nemám hormonálnu terapiu kvôli endometrióze(preto ma aj operovali). s hormónmi je to jasné že ľahšie ale majú vedľajšie účinky. ja beriem fytoestrogény, vysoké dávky pokrývajú mi tak 75% príznakov. už som to tu viac krát rozpisovala pozri si prosím.
pád hormo. systému prišiel cca 2 týždne po op, dosť brutálne. ale ja som mala už jedno klim. za sebou, v 25ke umelo vyvolané .
teraz to bolo silnejšie, náhly prepad, nočné potenie cca 3 mesiace, potom zabrali fytoestrogény, zimnice naopak pri fyzickej námahe. nepríjemné psychické stavy cca 1 mesiac vždy po zobudení tak pol dňa. neskôr zvýšená únava, búšenie srdca brutál, návaly iba pri prekvapení, zmene a strese. postupne sa to zmierňovalo. teraz som dlhodobo na prír. liekoch, takže beriem aj na osteoporózu+omega kyseliny a probiotiká. osteoporózu som mala už pred op. takže tá teraz nebude nič moc:(
máš na výber:
s estrogénmi(umelé hormóny riziko mŕtvice, poškodenia pečene, infarktu, rakoviny prsníka) bez nich riziko osteoporózy, poškodenia srdca, vysokého tlaku, rakoviny hr. čreva, rýchlejšieho starnutia.
ako mi povedali-musíte si vybrať z 2 ziel:(
teraz som celkom ok, pokiaľ nemám veľký stres, rozrušenia, ťažké situácie a prekvapenia som prakticky úplne ako pred tým. žiaľ, nie vždy to život umožňuje...
u zubára mám vždy nával ako hrom!🙂
hmotnosť stále extrémne nízka. jem normálne, vyzerám normálne. iba krém si dávam mastnejší, to som si všimla že mám suchšiu pleť.
oproti životu s endometriózou sa mám vlastne strašne dobre🙂
veľmi ti držím palce, ak by si potreboval čokoľvek poradiť pokojne napíš.

palko_vladka
30. máj 2018

Ja som cerstvo po odstraneni maternice+vajcovodov+krcka.Vajecniky mi nechali.Je tomu 6 tyzdnov.Mam 32 rokov.Zacinam pomalicky naberat stratnene nemocnicne 4 kg a teda nejem vobec vela...neviem cim to je ☹ dufam nepojde vaha stale hore!

martinka2309
30. máj 2018

@bobsent takže hmotnosť nerástla...si po celkovej vzatie všetkého ....čítala som že sú niejake prírodné hormóny tie asi neškodia.....ale vraj je to u človeka v hlave no uvidime

martinka2309
30. máj 2018

@cecilia68 no aj ja mám toľko ....37 ..čiže vzali aj vaječníky....a ako si sa cítila po operácii....mala si vývod aj na krv ????

martinka2309
30. máj 2018

@palko_vladka mne pred mesiacom vzali maternicu a tiež v nemocnici 3 kg dole doma išli spät pritom sa zdravo stravujem ale to asi tým odychovanim.....

palko_vladka
30. máj 2018

@martinka2309 moze byt ze predsa tam menej tekutin vsetkeho stres telo sa zmeni a ked sa dostane do normalu sa to vrati...mozno aj lepsie ,😊

bobsent
31. máj 2018

@martinka2309 ja tie prírodné hormóny beriem, to sú tie fytoestrogény.skutočne neškodia ale majú pomalý nástup účinku-cca3 mesiace a nepokryjú 100% stratu estrogénu. ženám s veľmi silným klimaktériom poriadne nezaberú.
mala som aj drén na krv, dalo sa to vydržať. celkovo keď si zvládla vybratie maternice, toto bude menší zákrok.
hmotnosť stále na hranici podvýživy-52 kg, 175 cm. jedávam normálne. je to už rok a pol a nič sa nezmenilo. tiež som po op. schudla cca 3 kg za týždeň, predsa prvé dni som nemohla jesť.
držím palce.

martinka2309
31. máj 2018

@bobsent ďakujem áno vybratie maternici v pohode dobre som to prijala,znášala až na ten deň po operácii vracanie po narkoze hrôza...ale už od druhého dne som bezkala vývod bol iba moc tak super..aj ja mám podvýživu 45 kg ....162 cm

bobsent
31. máj 2018

@martinka2309 no vidiš, tak vaječníky horšie nebudú. ja som nevracala, ani zle mi nebolo. Prvé príznaky klimaktéria som mala už 5 deň ale veľmi mierne.
až doma to bolo silné.
bude dobre

martinka2309
31. máj 2018

@bobsent ďakujem za odpovede a povzbudenie...ale ako sa hovorí treba myslieť pozitívne

cecilia68
31. máj 2018

@martinka2309 Nemala som vývod....po operácii normálka, vybrali stehy a trošku sa zotaviť.

smejo001g
4. mar 2019

@martinka2309
ahoj mna 11 .3. caka vybratie maternice vajcovodov a plastika stien, vies popisat podrobnejsie cely proces a aj hojenie, popripade dat rady?

martinka2309
5. mar 2019

@smejo001g ahoj takže ja som mala vybratie maternice 27.4.2018 bolesť brutál po operácii,zle som znasala narkozu deň po operácii som nevedela o sebe a ešte horšie bolo po operácii tie vetry a bolesti hneď si vezmi espumisan tablety a buskopan na kŕče.....ale po 5 týždňoch mi vyberali vaječníky a vajcovodov,uzliny tak ťa prebehla dobre po operácii som sa prebrala hneď nebolo mi zle bolesti žiadne a hneď v ten deň večer som behala po chodbe hojenie ja som mala rýchle aj jazva sa rýchlo zahojila aj vnútro do 6 týždňov.....

martinka2309
5. mar 2019

@smejo001g a prečo ti to idú brat??? A koľko máš roko

laurika25
21. mar 2019

@martinka2309 baby prečo vam vyberali maternicu a až neskôr vaječníky? Nestali nejaké komplikácie, či kvôli čomu? Aký spôsobom vam bola maternica vybrata? Čítala som ,že najšetrnejší spôsob he vaginalna laparoskopia🤔