II.pilier. Nevyznám sa v tom. Poradíte?

kaluha
16. jún 2008

Platíte odvody štátu alebo súkromnému sektoru? A Prečo? ja sa neviem rozhodnúť či mám zo súkromného vystúpiť.či sa dá DSS veriť,či nás neošklbú,naplnia vrecká a mi o 30 rokov budeme živoriť.Alebo poraďte kde zistím že ked pojdem náhodou na dochodok skor,alebo sa stanem invalidnou... kto mi bude platit dochodok.Ja sa v tomto absolútne nevyznám.

mirka414
16. jún 2008

kaluha ja s v tom uz vobec nevyznam,som v zahranici,takze sa budem musiet spoliehat len sama na seba 😒 ...

adrioska
16. jún 2008

Kaluha, ja som tiez v 2. pilieri a tiez som rozmyslala, ci vystupit alebo nie. Nakoniec som sa rozhodla, ze nie. Je to asi jedno. Nemozem verit ani Ficovcom, nahanaju peniaze pre Socialnu poistovnu, lebo o vela prachov prisli.
Musis si to platit aspon 15 rokov. Bohuzial, ak by si sa stala invalidnou skor, tak Ti tam stat nebude prispievat a peniazky by Ti tam isli, len ak by si si dobrovolne platila dochodkove poistenie. no a to nie je sranda, lebo je to dost vysoka suma, uz aj ta minimalna ciastka a invalidne dochodky nie su bohvieake. No a este dalsia otazka, ci by sa Ti to aj oplatilo, keby si si platila z toho minima.
Suma sumarum, je na Tebe ako sa rozhodnes, ci to risknes alebo nie...spravnu odpoved alebo radu Ti asi nikto neda... ☹

elise
16. jún 2008

poviem vám čo som sa dozvedela na školení
ja nie som v II pilieri a nikdy tam nechcem byť.
ide o to že nás nahovárali ked aby sme si zarobili lebo z každého človeka ktorého by sme na 2 pilier nahovorili by sme mali 3000 sk. ono je to celkom fjan ked sa povie že peniaze sa budú dediť ale čo z toho budú mať dediči ked sporitel zomre po 5 rokoch ak si nekúpil za to dôchodok tak aj tak tie peniaze nevyplatia skôr ako ked by dovršil dôchodkový vek . dalej je to tak že veľa penazí sa minie na poplatky za prijatú platbu zo sociálnej poisťovne za zhodnotenie penazí za pripísanie sumy... (inak by to pre tie dôchodkové poisťovne nebolo ziskové) a dôchodok sice slubujú napr 15 tisic z 2 pilera ale teraz je to 15 tisíc lenže sa nič nevalorizuje takže za 15 rokov dostane človek slúbených 15 ticíc aká to bude hodnota? a dalšia vec z 1 piliera bude dôchodok valorizovaný a na princípe solidárnosti a štát tie peniaze musí zohnať dôchodková poisťovňa nie. ja som to riešila životnou poistkou. 😉 je to môj názor a skúsenosť a hlavne info od zdroja. 😉 ale rozhodnúť sa musí každý sám či chce ale nechce je to nové takže za 15 rokov uvidíme prve výsledky pznám jednu pani čo zomrela a jej deti nedostali nič lebo nemal dôchodkový vek a čo tampoctivo 3 roky platila tak si zrazili ako poplatky 😒

kaluha
autor
16. jún 2008

tak či onak ani jedno nieje výhra.Dzurindovci dačo vymysleli a nedomysleli.na normálnych ludí jaksi nemysleli však s ich platmi nemajú problém ani ako dochodci.a Ficovci niesu o nič lepší.Nieže by som sa chystala byť chorá
/bože chráň/ale nikdy nevieš čo sa može stať a mám deti tie treba vychovať a to stojí peniaze nehovoriac o elektrike,jedle.... z toho vyplíva že si budeme musieť sporiť a nespoliehať sa na štát či DSS a peniaze čo im platíme možno ani neuvidíme.Ja neviem ale dostať mladých ludí do takejto neistoty nieje bohviečo.

elise
16. jún 2008

kaluha ved to keby sme mali peniaze tak ich rozumne investujeme a sme na starobu prichystaný 😀
my máme obaja s mužom životné poistky ak by sa snami niečo stalo tak nášmu synovy to aspon pomôže.keby sme vedeli kolko dožijeme tak by sme vedeli či je druhý pilier výhodný to budú vedieť naše deti pokial niečo nové nevymyslí nová a dalšia vláda. 😒 😒 je to smutné ale v tomto štáte sa na matky s detmi kašle 😠 😠 na všetko sa prispieva ale my čo vychovávame budúce genrácie na nás sa nemyslí radšej sa dá narkomanom.....ale maminy na materskej nedoshujú ani minimálnu mzdu čo by si zaslúžili mnohonásobne viac lebo celý den robia opatrovatelku kuchárku upratovačku, ekonomku....manželku... 😒 štát na nás kašle ☹ ☹ ☹ na úkor našich drobcov mnohé musíme predčasne nastúpiť do práce lebo máme hypotéky na bývanie, ale škoda rečí deti tých papalášov vo vláde nevolia tak na čo by na ne prispievali. je to môj názor bohužial dôchodci majú tiež málo penazí ale dostávajú mesačne stále penieaze viac ako maminy na materskej a rodičovskom a to dôchodca už má väčšinou svoje vlastné bývanie zariadenú domácnosť, dospelé deti....takže veľa toho neptrebuje si pokúpiť ale detičky stále rastu z meisiaca na mesiac, bývanie si bereme hypotéky, škola škôlka.....je toho dosť a tá žobračenka čo dáva štát maminám je na plač 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😒 😒 😒
prvý pilier druhý, tretí je to jedno všade nás oškbú a nič nedajú ☹ ☹

pinco
16. jún 2008

ahojte, ja sa tiez neviem rozhodnut, ci mam vystupit z 2.piliera alebo nie. Na jednej strane stat aspon daco zaruci, ze nam vyplati. To je proste vzdy tak. Ale kedze ten dochodkovy vek sa stale posuva, tak je otazne, ci sa ho vobec dozijeme 😒
No a druhy pilier? Poplatky su priam uzasne a este sa aj odvijaju ako percento s nasporenej sumy - takze cim tam mas viac, tym su vyssie, nie nizsie... 😠 A ktovie ako to bude naozaj prebiehat s tym dedenim. Lebo v nasom state... Ked vtacka lapaju...
A tie rodicovske davky su fakt ubohe. Ale zasa keby to zdvihli na uroven minimalnej mzdy, tak si viete predstavit, kolko ciganov by tu uz bolo? Lebo preco ist robit za min. mzdu, z ktorej mas v cistom dakych 6,5 tis, ak mas dostat matersku 8100? A zasa ked si pozriete ako pisu niektore baby, co ziju v zahranici, tak tam teda nehrozi ziadne tri roky doma s deckom. Vo Svajciarsku 3 mesiace a dost. Potom bud ides robit a platis opatrovatelku, alebo ta zivi muz...
A myslim, ze ti dochodci nemecki co sa tu premavaju, si asi tiez len sporili cely zivot v nejakom tretom pilieri alebo zivotnej poistke, lebo aj pri tej biede, ktoru trieme, stale sa tu este mame dobre...

elise
16. jún 2008

pinco súhlasím s tebou tolko cigánov-romov by tu bolo ale my maminy musíme kvôli nim trpieť žobračenku a pri tom vychovávať detičky 😒 😒 😒 😒

pinco
16. jún 2008

no ved to je s nimi vzdy tak 😠 Dost ze ziju s nasich dani, este aj vsetky davky kvoli nim pokratia, aby sa na nich nemuselo minat.... A v konecnom dosledku na to doplatime aj tak my 😒

elise
16. jún 2008

ale čo narobíme 😒 😒 😒 😒 😒 😒 napadol ma jeden vtip ako sa zbaviť cigánov-romov? vyžiadať vrátenie ukrajiny vy stahovať cigánov romov na ukrajinu a potom vrátiť ukrajinu 😀 😀 to len na odlahčenie realita je život A TEN JE ťAžKý 😒 😒 😒 😒 😒

miriamkac
16. jún 2008

Ahojte.... ja sa nechystam vystupit z 2 piliera a to len preto, ze teraz peniaze na ucet mi spori stat..cca 1000,- mesacne na ucet podla mna nie je zle 😀 ...V tom je problem!!!!..stat plati prachy a nic z nich nema...tak nech plati...matky na materskej maju zobracenku tak nech nam zaplati aspon na ten dss ucet 😝 ...ja nedam ficovej vlade ani korunu!!!!!! On mi ju tiez neda. Tolko k 2 pilieru...teraz otazky:
elise no, peniaze z 2 piliera sa dedit daju...za krutych podmienok, ale daju....Ake peniaze z tvojho dochodku "mozu vidiet" tvoje deti z 1. piliera?
Co sa tyka valorizacie....hmmmm...kaslem nu, ked budu vyplatene uroky zo sporenia... 😒
Riesenie zivotkou je super....az na to, ze to riesis zase cez "financnu instituciu" podobnu DSS ky...(ved majitelia a materske spolocnosti su rovnake)tak ked veris zivotke preco nie DSS-ke? (uznavam su tam uuuplne ine podmienky, ale ani v jednom nemas zaruceny vynos)
Kazdy nech sa rozhodne sam za seba, a ani netvrdim, ze dssky su nejaka vyhra....alebo, ze je to dobre riesenie....ale vyberame z toho, co sa nam ponuka... 😅

elise
16. jún 2008

miriamkac z 1 pilira získajú aspon sirotskýa vdovský v plnej výške keby som dávala do druhého tak získajú iba v sume kolko nechávam v prvom. 😉

elise
16. jún 2008

miriamkac a pznám zákulisie dds a to velmi dobre a aj viem určité veci čo veľa ludí o dds nevedie😉

miriamkac
16. jún 2008

elise tak nam prezrad, ved nas hadam nenechas "taaaapat"....cim ma clovek viac informacii, tym sa moze lepsie rozhodnut...tak sem s nimi...myslim, ze by boli zvedave aj ostatne maminy....

adrioska
16. jún 2008

Nie je jasne ako to bude s dedenim penazi z DSS, ale pravdepopdobne to bude tak, ze ak ten dedic bude mat 2. pilier, tak sa tie penaize prevedu tam a ak nema, tak jemu (dedicovi do 2. piliera), ale asi tam musi byt splnena ta podmienka, ze zomrely sporitel musel setrit aspon 15 rokov...
Baby tuto dilemu asi nevyriesime, mozno sa neda verit DSS, ale da sa Ficovi? Naozaj to robia pre dobro nas ludi? Ved je to cele smiesne, tie kampane pre a proti 2. pilieru...a to vsetko za nase peniaze...v parlamente sa riesia banalne problemy, osobne vztahy a co ja viem co, jeden na druheho kyda a co z toho mame my? Na nas aj tak nikto nemysli a budeme zivorit cely zivot...je to cele hnus a skoda reci... 😠

adrioska
16. jún 2008

pardon oprava: dedicovi do 1. piliera - ak nema 2. pilier

pinco
17. jún 2008

ja teda neviem baby... Ze ci sa da verit Ficovi ? A Dzurindovi sa da? To je podla mna jedno, kto je tam, nikto nemysli na obycajnych ludi. Niekedy druhy pilier nebol, odvody sa museli platit stale a ked sa pozriem na dnesnych dochodcov, tak sa podla mna nemaju az tak zle.
Ked ostaneme v druhom pilieri, tak nam z prveho vyrataju fakt ze minimalny dochodok, z ktoreho uuurcite nevyzijeme a po stiahnuti poplatkov, zdaneni a odkupeni nejakeho vhodneho produktu u dalsej komercnej poistovne, ktora nam bude z 2. piliera vyplacat, sa dakych penazi na ruku mozno dozijeme, mozno to niekto podedi... Kazdy len krici, ze to su nase peniaze a nebude ich davat statu. Tak preco davame peniaze zdravotnym poistovniam a nevadi nam to? Preco platime dane a tiez sa nikto neobudza? A preco sa snazime vytazit co najviac z dobrovolneho nemocenskeho poistenia, aby sme pocas materskej od statu dostali co najviac? Lebo to proste tak je.
Mna napriklad Dzurindova vlada pripravila o odrobene roky do dochodku, lebo za studentov na VS prestal platit odvody stat. A kedze som nemala po skole hned robotu, tak mi na urade prace povedali, ze ma do 25ky musia zivit nasi, ze nedostanem ani korunu. A to je akoze fer? Tiez nie. Ale sa mozem tak na lamparen ist stazovat.
Ani napriek vsetkemu nie som jednoznacne rozhodnuta, co spravim. Ale viem, ze do 2. piliera som vstupila, lebo mi ten "agent s teplou vodou" dal cast svojej provizie. Uzasny dovod, ja viem, ale clovek v nudzi, ktory vie, ze 62 rokov veku je daleko, nerozmysla nad tym co bude potom, ale co mu ponukaju teraz.

kaluha
autor
17. jún 2008

ja som vstúpila lebo som nerozhodná,a lanáril ma agent a dost lahko sa dám prehovorit a manžel tiež navrhol aby sme vstúpili. Mne zo svojej provízie neponúkol. škoda 😠 Najlepšie by bolo keby ten II.pilier ani nebol.Doteraz sme mali takú povedzme ,,istotu" nie? takto si budú prehadzovat peniaze a nakoniec si ich prehodia do vlastného vrecka.Ja by som asi vystúpila hned ale ked zas v budúcich volbách vyhrá Dzurinda tak ten zas bude preferovat DSS a ktovie jak sa zas pomenia zákony.

snehulienka
17. jún 2008

elise, pozor pozor, kde mas istotu ze sa bude do nemoty valorizovat...nebude.

zivotna poistka je dobra volba, je to dalsi pilier. ludia na zapade ich maju aj 5 keby daco... platis za to rovnaku instituciu, ibaze sa vola nie DSS ale poistovna.

a co sa tyka invalidity a pod, odporucam poistit aspon urazovo trvale nasledky urazom

DSS si beru nemale sumy, porovnajte so statnym rozpoctom, vie niekto kam prudia vsetky nase peniaze?

to ako nas denne okradaju banky nikoho netrapi

sirotsky a vdovsky sa dostava len za specifickych podmienok, a nie je navzdy.

pinco ja by som bola za 1a 2 pilier aj v zdravotnictve

preco by mal platit stat za studentov poistenie a studium, aby potom odisli pracovat do zahranicia a statu sa nic nevrati?

sme si za komunizmu velmi zvykli na vsetko zadarmo...

kazda by sme mali mat aspon 2 deti, nech na nas makaju.

miriamkac
17. jún 2008

snehulienka dobreee 😀 😀 ...
este pridam....ved zdravotne poistovne su statne len dve a kolko ich je?...Ja neviem, ale istotu v tomto state by som uz asi nehladala...vladna socialna politika je uuplne super napr: prispevky pre deti pri narodeni..hmm...s dcerou ma to obislo...a ked sa mi narodili dvojicky...zase ma to "minulo" lebo boli druhorodene...a tak na kazdeho som dostala almuznu 4000,- + 2600 (lebo boli dvojcata) a dostavam rodicovsky prispevok + rodinne pridavky...hmmm...super ja zivim tri deti do troch rokov za rod. prispevok+rod. pridavky a mamina s jednym dietatom ma to iste....uuuplne genialne...tak preco by som sa mala spoliehat na stat..ved doteraz mi nic nedal...!

adrioska
17. jún 2008

Miriamkac, mas uplnu pravdu...nehovorim, ze predtym to bolo lepsie, ale aj terajsia vlada je o nicom. Myslia len na take skupiny obyvatelstva, ktorym ked daju, tak ich to vyjde lacnejsie, ale aby mali zabezpecenu volicsku zakladnu. Ten, kto neveri sukromnemu sektoru, neviem preco veri statnemu. Co mu garantuje? To, ze do dochodku uz pojdeme pomaly v 70-ke alebo 80-ke a toho sa treba aj dozit!! A tiez som verila, ze ked som v statnej zdravotnej poistovni, tak snad to bude dobre...hoblajs...ked idem k jednej doktorke, ku ktorej chodim pravidelne kazdy mesiac a ma na dverach vypisane, ze poistencov Vseobecnej zdravotnej uz nemoze vysetrit, lebo ma vycerpany limit, tak ma ide porazit...takze takto sa o nas stat stara...

miriamkac
17. jún 2008

adrioska....no tak to je krute... 😠 ....to mas "prast ako uhod"...ked si nepomozes sam nepomoze ti nik...

sissik
17. jún 2008

druhy pilier sa urcite oplati pre ludi, ktori zarabaju viac ako 4-nasobok priemernej mzdy, nakolko odvody sa platia teraz zo sumy ca 80 000, ale dochodok bude zo socialnej poistovne vyplacany iba z 3-nasobku priemernej mzdy, teda cca 60 000. tu stat obera ludi, ktori sa snazia robit a zarobia. a robia preto, lebo maju hypoteku, leasing na auto apod.
v druhom pilieri sa peniaze zhodnocuju o vynosy, ktore sa predpokladaju z dlhodobeho hladiska trochu vyssie ako je sucasna valorizacia dohodkov.
socialna poistovna si berie poplatky na svij chod vo vyske 3% vsetkych odvodov, ktore vyzbiera, DSS si neberie ani jedno percento z majetku
ja urcite v druhom pilieri ostavam a kedze viem, ze ani druhy pilier nezabezpeci ten senzacny dochodok, tak mam aj treti pilier, zivotne poistenie a komercne dochodkove poistenie
treba si uvedomit, ze druhy pilier ma len zabezpecit to, aby sa vyriesila demograficka kriza, dochodky z druheho piliera tiez nebudu milionove a svajciarske😉

snehulienka
17. jún 2008

no a nehovorim o nonsenze ktory nema na svete obdobu, ked kazdy pracujuci sa sklada 4.7 percentami zo mzdy na rezervny fond - ktory by nemusel byt keby vsetci zamestnavatelia odvadzali za zamestnancov poistne. takze sa skladame firmam , ktore otacaju svoje prachy a zarobia na nich, na to aby nemuseli platit odvody . po roku, ked ich caka penale ich zaplatia ale dovtedy na otocenych prachoch zarobia viac nez DSS. toto nikoho netrapi.

navyse zakon je tak postaveny, ze ak zamestnavatel neodvedie, a zamestnanec ma 2. pilier, Socialna poistovna musi poslat na jeho ucet v DSS prachy akoby odviedol. necudo ze je diera v rozpocte. treba oprvit zakon sprisnit vybery a nemusime dalsich 4.7 percent darovat statu!!! a nemusime menit 2.pilier.

pinco
18. jún 2008

snehulienka, do rezervneho fondu plati zamestnavatel, nie ty, hm? Myslis, ze keby nemusel, tak by ti dal o to vyssiu vyplatu? Nebudme naivni zasa...

Zamestnanec platí poistné
na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu,
na starobné poistenie 4 % z vymeriavacieho základu,
na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,
na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu.

Takze v podstate by sa mohli zamestnavatelia obudzat, ze je blby zakon a ze oni nam posielaju prachy do druheho piliera....

sissik, to kde si prisla na to, ze si SDS-ka neberie ziadne poplatky pre seba? Ved zadarmo ani kura nehrabe. 😀 Mne sa teda nezdalo, ze by mi tam nieco narastlo, ked mi poslali vypis na konci roka... Socialna poistovna si berie 0,5% z odvodov na starobne dochodkove sporenie. Tych 3,5 na spravny fond je z celkovych odvodov (pre porovnanie zdravortne poistovne si donedavna brali 8-9, teraz im to mylsim zatrhli na nejakych 4%)

snehulienka
18. jún 2008

pinco, sice to plati zamestnavatel, ale z penazi co som mu ja zarobila,
tak z koho je to penazi z jeho ci mojich?

sissik
18. jún 2008

pinco vazne som napisala, ze DSS si neberie ziadne poplatky? napisala som, ze si neberie ani jedno percento z majetku, myslela som to tak, ze poplatky su vo vyske 0.8% majetku 😉
mne to tam rastie kazdy mesiac a som spokojna

zdravotne poistovne mali doteraz na svoju cinnost 4% odveden7ch prispevkov, od tohoto roku su to 3% a take iste % ma aj socialna poistovna
takze socialna poistovna si zoberie 3%odvodov mojich odvodov a DSS si zoberie o,8% majetku rocne 😉 niektore len 0,7% a niektore este menej, lebo zakon stanovuje len maximalny poplatok za spravu

pinco
18. jún 2008

sissik prepac, ale potom som to asi celkom nepochopila, aky majetok mas na mysli...

snehulienka, tak to teraz som ani teba nepochpila 😅 On ti strhne odvody z toho, co si zarobila (z hrubej mzdy) plus plati za teba odvody este navyse do vsetkych fondov, nie len do tych styroch, co strha tebe. A tie su podstatne vyssie. Takze tie peniaze si pre neho ty nezarobila, ci ako? Neviem teda co presne robis, ak si v nejakej vyrobnej sfere a vytvaras zamestnavatelovi bohovsky zisk, tak potom ok.

liana
18. jún 2008

ja som vystúpila, lebo bohužiaľ mne hrozí že sa môžem stať invalidná.
ale ako pracujúca v poisťovackom sektore viem, že sú to len pekné rozprávky a živia sa tým hlavne sprostredkovatelia a samotné poisťovne. dôchodok je veľmi háklivá vec. osobne neodporúčam "šetriť" v II. piliery, ale šetriť na nejakých fondoch, akciách, terminovanych učtoch.

stonozka
23. jan 2012

milé maminky, ktoré ste v druhom piliery, prosím poradte... ja som v II. piliery a teraz mi prišiel výpis a možnosť prestupiť do konzervatívneho fondu, lebo sa zmenili zákony a od 1.4. môžu dôchodkove spoločnosti "aktivnejšie" vstupovať na finančný trh... to ale prináša riziko... a ja mam dilemu, ostať vo vzrastovom alebo prstupiť do konzervatívneho a mať tak istotu, že pri výkyvoch na trhoch mam istý výnos... dakujem

cinocka
30. jan 2012

@stonozka - tak toto by zaujimalo aj mna 😉 pockame si na odpovede 🙂