Internet mi číta myšlienky

15. sep 2023

Ja som sa tiež zasmiala keď som si prečítala ten svoj nadpis. Asi si pomyslíte, že som na hlavu, ale ja naozaj na čo pomyslím, to sa mi zobrazí na Facebooku, alebo na Instagrame. Nie cookies. Teraz nemyslím veci, ktoré napíšem cez mesenger, alebo poviem nahlas či do telefónu. (To je samozrejmosť). Čisto iba veci na ktoré si pomyslím. Napríklad, pozriem do zrkadla a zdá sa mi, že mám akési krátke vlasy. Rozmýšľam nad tým, že by som si kúpila klipy, príčesok a podobne. A zrazu na FB reklama na umelé vlasy?? Rozmýšľam nad tým, že som akosi zostarla a zrazu mejkap premeny starých žien?? Dnes uspávam deti a je mi akosi zle. Rozmýšľam nad tým či náhodou nie som tehotná. Idem na Facebook videá a zrazu videá o tehotenstve. Už som to povedala pár ľuďom a tí má vysmiali, že mi hrabe. Neviem či náhodou nie som vzorka na ktorej to testujú. Googlila som a našla som články o tom, že umelá inteligencia dokáže čítať myšlienky a Facebook do toho vráža nemalé peniaze. Som jediná s týmto "pocitom"? Alebo mi vážne šibe?

h2
15. sep 2023

Autorka, nemôže to byť naopak? Že ti nejako podprahovo vsugerujú príčesok, makeup, hubky na riad, šuflíkový mrazák atď. a tebe to potom napadne a následne na to vidíš reklamu, aby ti tým podporili to, čo ti predtým nejako (netuším, ako) nepriamo naznačili?

h2
15. sep 2023

@majulino A manžel tie mrazáky na svojom mobile nepozeral? To je jedno, cez aký účet bol prihlásený. Išlo to cez vašu spoločnú wifi. Mne takto muž odhalil, čo dostane minulé Vianoce pod stromček. Ja som to pozerala na svojom mobile a jemu na to začali chodiť reklamy na ten jeho.

hlubik
15. sep 2023

nešibe ti. To dom si všimla i ja. Keď sa bavime o niečom hned to vybehne na FB. Z myšlienkami je to tak isto.

cacianka
15. sep 2023

@hederamonstera presne toto poznám tak 30- 35 rokov dozadu, keď internet a inteligentné mobily neboli, teda iba pevné linky.
Čítala som knihu detektívku o vrahovi, čo sa vozil na aute barkas. Ani som netušila že také existuje, bola to Nemecká značka a u nás som ju nevidela, a to som si auta všímala. A odrazu som videla na druhý deň auto barkas a behom mesiaca aspoň 30x.
A podobne sa mi stalo viac x, aj s inými vecami.

autor
15. sep 2023

@h2 vieš čo neviem, ale je to pre mňa celkom desivé a na druhej strane mi to dosť lezie na nervy. Tie reklamy. Mám sto chutí niekedy zahodiť telefón

autor
15. sep 2023

@nazu zajtra to čakám v návrhoch na netflixe 😀 Akože toto je mi celkom jasné, ale možno sa dostali ešte ďalej. Napríklad som sa začala stretávať s jedným chlapom a teraz mi stále vybiehajú videá o láske na insta.

zuzanka.zuzu
15. sep 2023

ja sa naopak ohromne teším tým cookies a algoritmom... zo začiatku som ich odmietala, ale odkedy mám dieťa je to super! ako tu už bolo spomenuté že po pol roku od narodenia začali chodiť reklamy na vypadávanie vlasov, tak u mňa to tak funguje s hračkami - kedysi hryzadielka, dnes magnetické stavebnice 😀 a ja sa tomu teším lebo toľko blbostí čo sa dnes vyrába nemám šancu ani poznať, takto sa mi hneď zobrazujú. podľa mňa sú newslettere prežitok, napr.vo feedo zadáš kedy sa ti dieťa narodilo a posielajú ti vekovo cielenú reklamu. načo keď to isté urobí google?

svokrinjazykmonika
15. sep 2023

Aj mne sa to často stáva, neviem či mám čip a hlave alebo čo. A na sro percent to nie sú také veci žeby som ich googlila alebo sa nahlas rozprávala. Ozaj veľa krát som mala iba myšlienku o niečom v hlave a hneď samé články a reklamy na tú vec.

ahhola
15. sep 2023

Tiché rozjimanie🌹🌹🌹
Taka správa mi dosla od ujca gugla.
Otvorím a nebol tam "tento deň pred X rokmi, ale fotky, co som fotila Štefan dom vo Vien, dom sv. Martina, artikulárny kostol...

Vám napadlo, ze umelá inteligencia už triedi vaše fotky, ma lepší poriadok vo vašich fotkách, ako vy... robí vám v celku pouzitelne videa? A to z materiálu, ktorý zberá par rokov, odkedy sú foťáky v mobile +internet???👽

akiana
15. sep 2023

Rozmyslas o veciach typickych pre tvoju demograficku skupinu (zeny od 20-40, mlade maminy, atd…), a tie reklamy aj dostavas. Clipiny a makeup riesim aj ja, a aj to kupujem a dostavam na to reklamy.

akiana
15. sep 2023

@zafir01 To je preto, lebo tvoj smartfon ta pocuva, to sa vie

zafir01
15. sep 2023

@akiana no ... ale keď sa často rozprávam s mužom ,že si stavím niekde v športke ,a podám výherné čísla a vyhram milión € ...tsk mi nikde nevyskdkuje reklama s výhernymi číslami 😭😂 ... to ma už neodpocuva vtedy

viera27
15. sep 2023

Normalna vec,1.algoritmus, 2.frekvencna iluzia. 1.algoritmus funguje podobne ako nas mozog. Aj k myslienkam o kratkych vlasoch si prisla na zaklade nejakych svojich (aj nevedomych) pozorovani/rozhodnuti. Rovnako k tomu dospeje aj algoritmus. Spadas do nejakej kategorie,navyse si predtym klikla na sampony,na insta si sa pristavila o 2 sekundy dlhsie na ucesoch,teda by ta mohlo zaujat predlzenie. 2. Frekvencna iluzia,alebo aj Baader meinhoff fenomen v skratke. Ked uz si si raz tuto spojitost medzi sebou a reklamami raz vsimla,teraz ju vidis uz vsade.https://zdravie.noviny.sk/dusevne-zdravie/780979-niecim-ste-sa-zaoberali-a-zrazu-sa-s-tym-stretavate-stale-mate-frekvencnu-iluziu

walentina7
16. sep 2023

Ano vsimla som si to dávno a stalo sa mi to neraz. Kedysi davnejsie som počúvala jednu relaciu na YT bolo to velmi zaujímavé,uz ju istotne nenajdem. Rozoberali tam akú majú dnes elity technológie o ktorých my nemáme ani šajnu. Nepamätám si toho vela ale viem, že tam spomínali že nielenže vedia na čo myslíš ale vedia si aj zistiť aký sen sa ti sníval.

sashenka26
16. sep 2023

Jednoznačne treba vidieť film - SOCIAL DILEMA , a potom pochopia (snáď) aj tí, čo tomu neveria a smejú sa tomu.. AI (umelá inteligencia) dokáže už teraz viac,ako si mnohí myslia...nielen, že vás smart phone počuje..on vás aj sníma kamerou...algoritmy sú silná vec..až o pár rokov sa uvidí,že to nebude len o reklamách

hederamonstera
16. sep 2023

@sashenka26 a o com to bude?

maminkadeticiek
16. sep 2023

Nemyslim ai ze ti hrabe,aj mne sa to viackrat stalo.

adrianka2606
16. sep 2023

Mne kamarat pred casom hovoril, ze smartfony vedia odpocuvat, aj ked netelefonujeme a na zaklade toho posielaju reklamy. Ale ze by vedeli aj citat myslienky, tak to je desiva predstava 😀

princeznaaa12345
16. sep 2023

@aaaa1111 😂😂😂😂👍

marca12
16. sep 2023

@galioska praveze vobec. Pri veciach,ktore vyhladavam,to chapem. Ale tuto vec naozaj nikdy nevyhladavala.

pieksamaki
16. sep 2023

Cookies su nadstavenia na umelej inteligencii....personalizovane...podla toho ti nadskakuju temy, reklamy atd...castost slov a podobne...vsetko vyhodnocuje ....a preto ti o takto ponuka fb a atd

autor
16. sep 2023

@adrianka2606 podľa mňa nie úplne všetko, ale nejaké kľúčové slová možno áno. Nechcem robiť konšpirácie, ale teraz je podľa mňa možné všetko a ak nie teraz, tak blízkej budúcnosti určite..

januska12323
16. sep 2023

Áno, dá sa všeličo možné ale čítať myšlienky zatiaľ nikto nevie.

hiro
16. sep 2023

Co tu pisete o reklamach tak Facebook a asi aj Google a rozne ine spolocnosti/aplikacie pocuvaju a zbieraju temy co telefon v okoli pocuje - teda hovorite o zariadeni bytu, zapamata si tuto temu, o vareni, zapamata a priradi ku kontu ako preferovanu moznost zobrazovania reklam o tychto temach. Da sa to lahko vypnut ked sa vas aplikacie pytaju ci chcete "personalizovane reklamy". Staci to vypnut. A sledovanie nie je tak celkom jednoduche, myslim ze aspon pri Google musi byt zapnuta obrazovka a pri FB musi byt spustena aplikacia (neviem ci priamo aktivna lebo aplikacie na pozadi maju trosku odrezane prava k zariadeniu).
Starsi clanok ale tu je o tom pisane:
https://www.dobrenoviny.sk/c/76285/facebook-cez...
"Facebook popiera, že by ukladal konkrétne konverzácie a poskytoval ich v akejkoľvek podobe reklamným agentúram. Sociálna sieť vysvetlila, že sleduje iba to, čo sa v okolí telefónu deje, nie konkrétne rozhovory. Zjednodušene povedané, aplikácia sleduje iba témy rozhovorov, nie ich samotný obsah a už vôbec neukladá nahrávky.
Sociálna sieť zbiera iba takzvané metadáta, teda údaje o témach rozhovorov. Ak teda používateľ vedie diskusiu napríklad o udeľovaní Oscarov, aplikácia si zapamätá, že používateľ sa zaujíma o Oscarov a filmy všeobecne. Na základe toho potom aplikácia používateľovi ponúkne príspevky týkajúce sa Oscarov a filmov. Avšak sociálna sieť nezaznamenáva ani nikam neukladá samotnú nahrávku rozhovoru a jeho obsah. Pri bezmála dvoch miliardách používateľov je to technicky takmer nemožné."

majulino
16. sep 2023

@h2 tvrdí, že nie, takéto veci väčšinou vyberám ja. Ešte sme sa len rozprávali, že kam ho dame, keďže bývame v paneláku a kuchyňu tu sú aké sú. Tak som mu vravela, že tu skrinku čo mám oproti sporáku a schovával v nej len plechy a na nej je košík s pečivom vyhodíme a dáme tam. On išiel do záhrady, že prinesie meter a reklamy už bežali jedna radosť 🤣

heln
16. sep 2023

skor ako precitam diskusiu, na youtube si najdi: " jirka vysvetluje veci", presne o tomto ma video a vysvetluje to, kamkolvek na internetovom svete ides potvrdzujes cookies, to je prvy druh reklamy, co potvrdis, to ti ponuka, druhy typ reklamy ti ponuka na zaklade toho kto si, ak budes zena s mackou, bude ti ponukat produkty urcene pre zeny a macky, treti typ reklamy je na zaklade toho co si si uz objednala, alebo na ake klikas stranky, strvty typ reklamy je algoritmus ktory vypocitava pravdepodobnost co by si mohla v buducnosti potrebovat, napriklad ti ponukne nove tenisky v den, ked sa ti tvoje roztrhnu, tak ako rie tvoje vlasy. nie je za tym nic ine, len dobre cielena reklama.

nicicka
16. sep 2023

To by bola konečná. Všetko by padlo. Všetko zaheslovane by nemalo zmysel. Vsetky udaje by boli dostupne.To by bol iný chaos a bordel.

autor
16. sep 2023

@januska12323 už to vedia, ale musí mať človek tie "čiapky" na hlave

autor
16. sep 2023

@nicicka v budúcnosti bude určite možné ovládať telefón mysľou. A možno už v blízkej budúcnosti